Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy

Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy

Skutečný příběh ředitele varšavské zoologické zahrady Jana Żabińského a jeho ženy Antoniny, kteří po vybombardování zoo během invaze Němců do Polska v roce 1939 využili zájem nacistů o zvířata a zachránili tak přes tři stovky Židů. Autorka zdůrazňuje hrdinství manželského páru, protože v té době byl obyvatel Varšavy odsouzen k smrti i za to, že podal žíznivému Židovi sklenici vody. Příběh je důsledně propracovaný, systematicky zdokumentovaný. Autorka vyzpovídala i dosud žijícího syna manželů Żabińských Ryszarda, lidi z varšavské zoo a ženy, jež byly současnicemi Żabińských a účastnily se akcí polského podzemního hnutí odporu. Zkušenost nadané romanopiskyně a básnířky mění historický popis událostí v umělecké dílo. Kniha získala v roce 2008 cenu Orion Award, a příběh byl dokonce zfilmován, u nás se v kinech objevil v březnu roku 2017 pod názvem Úkryt v zoo. Antoninu Żabińskou v něm hraje populární americká herečka Jessica Chastainová....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/335813/ukryt-v-zoo-skutecny-pribeh-z-valec-ZlU-335813.jpg 3.424

The Zookeeper´s Wife: A War Story (2007)

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno:, Triton

Terry.89

Tato kniha mi opět poskytla nový pohled na válečné utrpení a to nejen lidské, ale i to zvířecí. Po přečtení jsem získala mnoho informací a celou řádku pocitů. Autorčino pojetí, respektive její styl, mě však příliš nenadchl. Více by se mi kniha líbila, kdyby byla pojata více románově. Autorčin styl mi přišel trochu strohý a spíše sdělovací, než jako vyprávění. Fakta a jednotlivé informace v něm sdělené, jsou však bezesporu zajímavé. Jsem velmi zvědavá, na filmové zpracování, ke kterému jsem se prozatím ještě nedostala.

alnahu

Úkryt v ZOO ,je kniha podle skutečných událostí z dob druhé světové války v Polsku.Ze začátku mě připadala kniha velmi zajímavá,kdy autorka popisuje manžele Žabinských ,kteří vybudovali ve Varšavě v roce 1929- ZOO. Vyprávění,jak se starali o jednotlivá zvířata,je velmi pěkně popsáno,než zasáhne do děje válka.Ale i v tomto válečném stavu ZOO přežívalo.V knize autorka popisuje útrapy zvířat ,ale hlavně lidí za války a jak fungoval odboj proti fašistům.Knihu doplňuje několik rodinných fotografií.I když ve mě kniha něco zanechala, přesto dávám pouze 3 hvězdičky- pro mě autorka příliš přeskakovala mezi časovým obdobím.Těším se na film,možná bude lepší a lépe zpracován.

Nielada

Knihu jsem vnímala rozporuplně. Čekala jsem hluboký strhující zážitek z četby, příběh od kterého nepůjde odejít. Na to, že čtu hodně a bylo to o dovolené!!!, mi trvalo téměř týden, než jsem ji přelouskala. Je velmi hutná, nabitá informacemi a širokým záběrem, ve kterém autorka podrobně informuje o všech možných kontextech příběhu. Pokud patříte mezi milovníky faktů a historických knih precizně seznamujících s dobou, pokud nehledáte příběh, který se opravdu místy ztrácí, ale informace, neváhejte, bude se vám líbit. I mně se svým způsobem velmi líbila a hodně jsem se z ní dozvěděla. Oceňuji autorku, jakou práci a poctivost do knihy vložila.

MartinSt

Odloženo...stejně jako film vůbec nesplnilo očekávání :( škoda

medlovice

Hezký obal i lákavý název, ale psáno popisně a nudně .Knih a filmů s touto tématikou je mnoho a proto si může čtenář vybírat a tato je příliš strohá, jako učebnice . Nejvíc se mi líbil popisek na zadní straně. A kolikrát bylo napsáno jméno Tonička to až vyskakovalo z textu.

cori

Kniha je takový kříženec válečného románu o rodině ředitele varšavské ZOO, která ukrývá Židy uprchlé z ghetta, a dějepisné a zoologické studie o nacistických rasových teoriích a šlechtění praturů a popisů chování různých živočichů. Autorka nastudovala tisíce stránek dokumentů a pak je i za cenu snížené čtivosti a plynulosti děje zakomponovala do příběhu. Těchto v uvozovkách nudných pasáží bylo v knize na můj vkus až moc. Zajímal mě hlavně příběh rodiny Zabinských. Je dobře, že tato kniha vznikla a připomněla hrdinství prostých lidí, kteří se nebáli riskovat své životy pro druhé.

sadlo

Anotace filmu ve mně vzbudila zájem. Potom jsem zjistila, že je vydána i kniha. Dávám přednost knižní verzi, potom filmu.
Kniha mne nezklamala, naopak, velice se mi líbí. Mnoho jsem se dozvěděla o židovském ghettu ve Varšavě za druhé světové války. Není to román, dozvíme se mnoho zajímavostí z osudů polské inteligence.

lovebook99

Knížka se mi líbí, je podle mě napsaná dobře, tudíž doporučuju každému, kdo má rád druhou světovou válku a nebo se chce něco z té doby dozvědět :)

veronika0382

Tak to je snad první kniha z druhé světové války u které jsem přeskakovala odstavce :-( Příběh je psaný strašně nečtivě, jako učebnice dějepisu. Nicméně je tam hodně důležitých, nových věcí, které jsem nevěděla, nebo jsem o nich nikde podrobněji nečetla. Tuším, jak už píše někdo níže, že film bude v tomto případě lepší než film.

lupo

Těšila jsem se na knihu hlavně tedy pojetí doby a děje. Byla jsem zklamaná, průběhem děje i popisem, no nepovedlo se to. Uvidíme, jaké bude filmové zpracování.

Amellie

Autorka jakoby se bála trochu poodstoupit od dobových materiálů, se kterými pracovala a popustit uzdu svým spisovatelským dovednostem. Celá kniha je tak pouze košatý popis, který se až uzkostně odvolává na zdroje a kterému naprosto chybí jakykoliv spád. Dějová linka se neustále ztrácí v nesmyslných odbočkách. Človek se tak po chvíli přistihnete, že má chuť přeskočit stránku.

Channach

Je nejen o skrývajících se lidech a jejich příbězích, ale také o zmařených lidských životech a lidech statečných natolik, že nehledě na vlastní nebezpečí pomáhali jiným, nebo se pro jiné obětovali. Bohužel autorka často neudržela pozornost a odbíhala od tématu. Více v mé recenzi v záložkách.

Petbe

Příběh zajimavý, ale není to dobře napsané...myslím, že v tomhle případě bude film lepší než kniha.....