Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy

Skutečný příběh ředitele varšavské zoologické zahrady Jana Żabińského a jeho ženy Antoniny, kteří po vybombardování zoo během invaze Němců do Polska v roce 1939 využili zájem nacistů o zvířata a zachránili tak přes tři stovky Židů. Autorka zdůrazňuje hrdinství manželského páru, protože v té době byl obyvatel Varšavy odsouzen k smrti i za to, že podal žíznivému Židovi sklenici vody. Příběh je důsledně propracovaný, systematicky zdokumentovaný. Autorka vyzpovídala i dosud žijícího syna manželů Żabińských Ryszarda, lidi z varšavské zoo a ženy, jež byly současnicemi Żabińských a účastnily se akcí polského podzemního hnutí odporu. Zkušenost nadané romanopiskyně a básnířky mění historický popis událostí v umělecké dílo. Kniha získala v roce 2008 cenu Orion Award, a příběh byl dokonce zfilmován, u nás se v kinech objevil v březnu roku 2017 pod názvem Úkryt v zoo. Antoninu Żabińskou v něm hraje populární americká herečka Jessica Chastainová....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/335813/big_ukryt-v-zoo-skutecny-pribeh-z-valec-Y2H-335813.jpg 3.373
Literatura světová, Romány, Válečné

Vydáno: , Triton

The Zookeeper´s Wife: A War Story, 2007

Kniha Úkryt v zoo - Skutečný příběh z válečné Varšavy

Merlinit
24.02.2020

I přes vysokou výpovědní hodnotu jsem s knihou bojovala. Až do poslední stránky jsem měla dojem, že čtu něčí diplomovou práci- fakta bez vtipu, nadšení, kouzla, poezie

Katerina.Gabrie
03.02.2020

Trochu mě zklamaly předcházející recenze, takže jsem do toho šla trochu s obavami. Ale mě teda kniha nepřišla nečtivá - ano, není to "hluboký, emočně strhující příběh", který mnozí očekávají. Ale je to velmi podrobné vylíčení toho, jaký byl život ve vile u varšavské ZOO - s obrovským přesahem informací - zoologických, botanických, uměleckých, historických, folklorních.
Čím dál jsem četla, tím víc mi přišlo neuvěřitelné, jak to autorka dokázala skloubit, jak vystihla šíři zájmů tehdejší polské inteligence, jejich hloubku, jejich vnímání světa. Ano, bohužel dnes to mnohým přijde nezáživné - hledají emoční rozptýlení. Jenže jednak takových příběhů už bylo sepsáno mnoho, a také - tohle téma není jen o emocích, je především o vzdělávání, informacích, uvědomněních. A toho všeho je v knize vrchovatě. Už jsem přečetla poměrně dost knih, autentických výpovědí, o tomto období, ale v této jsem našla velké množství pro mě nových informací a faktů, zasazených do souvislostí, které jsem dříve nevnímala. Díky.
Obdiv českému překladateli, na jeho poznámkách je vidět, že knize věnoval obrovskou péči. Jediné, čím mě naprosto rozčiloval je užívání středního rodu "to ZOO" - a to ještě ani ne důsledně, v některých částech je užíváno daleko běžnější "ta ZOO" (což mi přijde logické jednak k úzu, jednak významově - zkratka zoologické zahrady).
Trochu nevychytaná vazba poznámek autorky na text knihy, vadilo mi, že musím poznámky sledovat sama a není na ně z textu odkaz stejně jako na poznámky překladatele.
Ale dávám plný počet, poslední hvězdu hlavně proto, abych vyvážila "nedostatek záživnosti". Ano, to období nebylo záživné. Vůbec.

Han-nah
06.01.2020

" Pokud lidé žijí trvale na pomezí mezi životem a smrtí, je lepší vědět co nejméně. I tak se hlavním představitelům knihy ošetřovatelům v ZOO ve Varšavě, manželům Janu a Toničce Zabiňskych, podařilo zachránit přes 300 Židů."
Tato kniha je asi pro toho čtenáře, který se zabývá dějinami války, ale myslím, že po jejím přečtení se čtenář zamyslí a poděkuje za život nepoznamenaný válkou a jejími útrapami.

Pauvka
03.07.2019odpad!

Velke zklamani. Jako bych cetla encyklopedii, knihu jsem nedocetla protoze me fakt nebavila a musela jsem se do cteni nutit.

Magdalena5
17.01.2019

Popisnost mi nevadila, dozvěděla jsem se hodně o odboji Poláků za 2. světové války a získala jsem nový vhled do dějin našich severních sousedů.

Aaloha
07.11.2018

Na knihu jsem se těšila, ale bohužel zklamání. Měla jsem pocit, že čtu nudnou učebnici. Škoda, příběh mohl být hezky a čtivě napsaný, ale takto .....

Frederick
15.08.2018

Zajímavý příběh podle skutečnost, ale nečtivý. Je to psáno spíše formou faktografie než románu, takový patvar někde v půli cesty.

EleanorJane
18.06.2018

Nejdříve jsem objevila, že to bude film. No a hned jsem se la podívat, jestli je to i kniha. V poslední době jsem si docela oblíbila podobné romány z období 2.sv.v.. A i tato se mi moc líbila. Já jako velký milovník zvířat, jsme docela trpěla.