giraffepoint giraffepoint komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová netypickým způsobem propojila dvě významné události, které se odehrály ve Valašském Meziříčí: epidemii tyfu a transport místních Židů. Vypravěčkami jsou Hana Helerová a její neteř Mira, která nás doprovází první a druhou částí knihy a seznamuje nás s těžkým osudem své rodiny. Poslední část je zasvěcena Haně, která příběh své rodiny uzavírá. Musím říct, že autorčino pojetí se mi velmi líbilo a některé pasáže, obzvlášť ty, jež vypovídaly o osudech beskydských Židů, mě dojaly až k slzám, ovšem co jsem postrádala, bylo hlubší sepětí a psychologické vykreslení hlavní hrdinky. Přesto knihu mohu vřele doporučit.

27.07.2018 5 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Jedna z nejpoutavějších a nejlépe napsaných knih, kterou jsem kdy četla. Je to neuvěřitelně hluboké dílo: dílo českých dějin a dílo milostné a neuvěřitelně niterné. Autorka studovala velmi pečlivě historická fakta a vnořila je tak jemným způsobem do svého příběhu, že čtenář nepochybuje ani na okamžik, že nebyla přímým svědkem všech událostí, o nichž vypráví. Já nestačím přestat padat v úžas. Neskonale dokonalé!

Bůh maličkostí Bůh maličkostí Arundhati Roy

Složitá kniha s níž musíte mít trpělivost, ale za to vás odmění! Arundhati Roy je autorkou par excellence, která píše nadnárodní román. Není to lehká četba, není ani příliš přitažlivá, je však dojemná a nádherná.

Na Věrnosti Na Věrnosti Tana French

Tana Frenchová je báječná vypravěčka, která se nebojí popisovat věci tak, jak opravdu jsou. Její psychologická detektivka nás přivádí na okraj irské společnosti, kde vražda rodinného příslušníka je méně tragická, nežli spravedlnost. Kde zamlčování je zcela omluvitelné nežli to, že váš syn pracuje pro policii. Autorka skvěle popisuje divokost a surovost té krásné zelené severské země, v níž vyrůstají tvrdí a nekompromisní lidé. Promlouvá k nám člověk z irského lidu, který se neštítí ničeho, jen spravedlnost pro něho znamená víc, než vlastní rodina. Báječné, sveřepé, dynamické, emočně vypjaté a jazykově bohaté. Nadčasové a velmi osobité. Kdo příliš neholduje detektivkám, nemusí se bát, že by kniha nebyla jeho šálkem kávy, neboť se z části jedná o sociální rozbor jedné malé keltské rodiny. Ti, kteří detektivky milují, budou nadšení jejím originálním prostředím a stylem vyprávění, v podstatě celým námětem.

24.09.2018 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Úžasně napsaná kniha! Tomáš Sedláček je velmi inteligentní spisovatel, který nepostrádá humor a nadhled. Jeho velmi úspěšné dílo nám představuje historickou mozaiku pohledů na ekonomii a ačkoliv se jedná o náročnou četbu, rozumět jí může každý. Sedláček k nám promlouvá živým a jasným jazykem, Jedná se o ekonomické dílo, jakýsi přehled stanovisek dob dávno minulých, jež jsou opředeny komentáři současného významného ekonoma.
Najdete tam spoustu myšlenek, s nimiž se jistě ztotožníte a možná vám to umožní lépe chápat současný svět. Čtivé, vtipné, chytré. Jednoznačně obdiv k Sedláčkově nadhledu.

29.06.2018 5 z 5

Nikdyuš je magická kniha velmi talentované spisovatelky, která svou bohatou fantazií vtáhne čtenáře do děje hned na prvních stránkách. Už jen malebnost obálky přitáhla mou pozornost, a jakmile jsem si přečetla, o čem kniha je, věděla jsem, že musí být moje. A nelitovala jsem.
Jessica Townsend vytvořila vskutku kouzelný svět s malebnými postavami. Ačkoliv se nám může zdát příběh zpočátku příliš chmurný, jedná se o veselou pohádku s odvážnou hlavní představitelkou, jejím prapodivným chráněncem, obří mluvící kočkou a podivínskou společností. Už se nemohu dočkat dalších dílů!
A rozhodně to není kniha pouze pro děti nebo dospívající, dětskou duši máme i my dospělí a nechat se jí někdy pohltit, není na škodu.

28.06.2018 5 z 5