Garik Garik komentáře u knih

Mesto ako Alice Springs Mesto ako Alice Springs Nevil Shute

Výborne napísaný román. A rozhodne jeden z najkrajších príbehov, ku ktorým som sa kedy dostal.
Samého by ma, žiaľ, asi nikdy nenapadlo pustiť sa do takejto literatúry, no našťastie je tu DK a jedna vzácna priateľka, ktorá ma nasmerovala a ktorej aj touto cestou vyjadrujem moju vďaku.
Len mi je veľmi ľúto, že nie som schopný poriadne opísať svoje pocity a napísať komentár, aký by si toto dielo zaslúžilo.

24.03.2013 5 z 5

Osamocení 12 Osamocení 12 Arsen Revazov

Je to skvelá oddychovka. Na odreagovanie sa od drobných starostí bežného dňa je to skutočne vynikajúce! Chce to, pravda, trochu toho nadhľadu, štipku veľkorysosti a chuť baviť sa. Netreba čakať, že tam objavíme pravdu o vesmíre.

24.03.2013 5 z 5

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

Pôžitok z čítania tohto skvelého diela kazili iba dve skutočnosti: chyby vyskytujúce sa v texte a priam neuveriteľne smradľavý papier (nejaký zvlášť „podarený“ čínsky recyklát, alebo to bolo niečím namorené v sklade – každopádne niečo odporné, fuj!).
Preklad vynikajúci. Veľmi sa mi páčil krásny, kvetnatý jazyk.

14.02.2013 4 z 5

Padělatelé Ježíše Padělatelé Ježíše Josef Dirnbeck

Kolektívu vydavateľstva Fontána: Za trest prečítať desaťkrát!
Táto kniha je ďalší desivý príklad toho, ako sa dajú odfláknuť korektúry a poriadne „sprasiť“ práca autora. Mimochodom, sám prekladateľ si asi tiež nedal tú námahu, aby si to po sebe aspoň raz prečítal. Inak, po obsahovej stránke zaujímavá a pútavá kniha, ktorá čitateľa oboznámi s fabulačnými a „bájkotvornými“ schopnosťami ľudského ducha.

13.01.2013

Prípad Galilei Prípad Galilei Štefan Senčík

Určite sa nájde dosť publikácií zaoberajúcich sa Galileiho životom a prácou oveľa podrobnejšie, než je tomu u tejto útlej knižky. No ak vám ide o oboznámenie sa s podstatnými momentmi jeho konfliktu s úradmi Cirkvi, potom vás táto publikácia môže uspokojiť.
S osobnosťou Galilea Galileiho a jeho prípadom som sa oboznámil už skôr prostredníctvom viacerých prác a z rôznych uhlov pohľadu. Taktiež s dobovými kozmologickými predstavami aj s ich východiskovými bodmi. Osobne preto u tejto knižky najviac oceňujem možnosť zoznámiť sa aj s postojom a názormi Jána Pavla II. a pápežskej komisie pre štúdium prípadu Galilea Galileiho.
Slabinou knihy je jej prvá časť, ktorá je miestami trochu nekonzistentná, čo pôsobí rušivo. Je prirodzené, že spomínané udalosti nespájala iba časová postupnosť, ale aj osoby, ich vzťahy navzájom aj k udalostiam samotným. Tu si autor nie celkom poradil s kontinuitou deja a chronologickým usporiadaním jednotlivých udalostí. To ovplyvnilo aj moje hodnotenie. Napriek tomu knihu odporúčam.

05.12.2012 4 z 5

Magie a manipulace mysli Magie a manipulace mysli Derren Brown

Chvíľu som váhal, aké dať hodnotenie.
Sprvoti som sa nadšene pustil do čítania, no potom som začal čoraz častejšie odbiehať k iným knihám, až som to napokon, presne po dvoch tretinách, na dlhší čas odložil. Ukázalo sa, že som to vzdal pred cieľom, pretože posledná tretina (v knihe už šiesta časť) ma nakoniec zaujala najviac. Raz darmo, Brown sa vo svojom diele venuje viacerým témam a nie všetky ma naozaj bavili. Niektoré moju pozornosť skutočne zaujali, iné ju zas vyčerpávali.
A výsledok váhania? Na knihu tohto zamerania, záberu tém a rozsahu si zaslúži plný počet bodov.
Je pravda, že autor vo svojej, snáď až prílišnej, sebadôvere sa vyjadruje aj k veciam, ktorým zrejme nie tak docela rozumie, či sú takpovediac úplne mimo jeho kompetenciu. Myslím však, že knihe ako celku to moc neuškodilo a tieto úlety možno celkom dobre „odfiltrovať“. Inak, som toho názoru, že prečítanie tejto Brownovej práce môže byť takmer každému skôr ku prospechu.

03.11.2012 5 z 5

Finance po krizi Finance po krizi Pavel Kohout

Anotácia je trochu zavádzajúca. P. Kohout detailne opisuje posledné udalosti od roku 2007, no veľkú časť knihy venuje aj histórii kríz v rôznych častiach sveta, počnúc tou z roku 1873, ktorá začala vo vtedajšom zjednotenom Nemecku.
Vďaka tejto knihe som dospel nielen k lepšiemu pochopeniu toho, čo sa to vlastne v tej našej skvelej EÚ deje, ale trochu som si rozšíril obzory aj v oblasti moderných európskych (ale aj svetových) dejín. Tiež som sa aspoň letmo oboznámil s viacerými ekonomickými školami.
Autor jasne a zrozumiteľne ukazuje, do akých sr..iek sa to pod vedením euroelity z Bruselu vlastne noríme (a môžem potvrdiť, že to naozaj nie je povzbudivé čítanie).
Pán Kohout evidentne nežije iba vo svete financií, ale je to aj všeobecne vzdelaný a rozhľadený autor, ktorý vie písať o danej téme s nadhľadom, humorom aj iróniou.

Takže, milí občania a daňovníci, majme pripravené kešene (alebo radšej čosi iné?), až príde čas „zacálovať“ dlhy.

26.10.2012 5 z 5

Tajní vládcové světa Tajní vládcové světa Wulfing von Rohr

Takže Tajní vládcové světa.
Alebo ešte inak: Ezoterické blúznenie Wulfinga von Rohra

Garik je na seba moc hrdý! Aj keď Autorovo „dielo“ prečítal od začiatku do konca, aj napriek Autorovmu literárnemu „talentu“, aj navzdory všetkej Autorovej úprimnej snahe otvoriť Garikovi oči a uviesť ho do vyšších sfér poznania, podarilo sa Garikovi zostať duševne zdravým a vyrovnaným. Alebo žeby...

P.S.: Kto prečíta, pochopí. Teda Garikovo blábolenie, to Autorovo sotva.

18.09.2011 1 z 5

Predavačky bublín Predavačky bublín Tamara Heribanová

Päť hviezdičiek, samozrejme v kontexte súčasnej slovenskej tvorby.

30.11.-0001 5 z 5

Morituri Morituri Simon R. Green

Tak toto som kúpil v slabej chvíľke, keď som zabudol, že už nemám sedemnásť. Neznášam už len pomyslenie na to, že by som mal knihu odložiť a už nikdy nedočítať, ale tu som proste nemal síl. Hanbím sa to priznať, no nedostal som sa ani po stranu 100. Nehodil som to do odpadu iba preto, lebo chápem, že pre mladých nadšencov to môže byť zábavná oddychovka. Tým, ktorí chcú niečo viac, než len zabiť čas, rozhodne neodporúčam.

30.11.-0001 1 z 5

Enjoy Enjoy Solange Bied-Charreton

Číre utrpenie. Samé „plky“ (navyše vo vate, nech to má aspoň nejaký objem) od ďalšej intelektuálky, ktorá sa rozhodla zvestovať svetu nejaké to svoje múdro. Samozrejme tak musí činiť okázale košatým štýlom, čo považujem za typicky (i keď nie výhradne) francúzsky nešvár.
Knihu som, napriek tomu, že je pomerne útla, nedočítal (po mnohých prerušeniach som na posledných asi päťdesiat strán rezignoval).
Dávam jeden bod za autorkinu snahu odovzdať nejaké to posolstvo, či výstrahu a druhý za doslov Martina Šáchu, ktorý sa síce iba letmo dotýka samotného diela, no zasvätene, pritom stručne, uvedie čitateľa do problematiky internetu a sociálnych sietí. Práve tento doslov je asi to jediné, čo dáva tejto knihe nejakú hodnotu. Ako však sám jeho autor poznamenáva, tieto informácie možno s trochou snahy nájsť aj na samotnom nete.

29.12.2017 2 z 5

Polrok bez sexu Polrok bez sexu Dušan Taragel

Poviedky by som kľudne radil k lepšiemu priemeru. Dobrý opis „klasických osudov“ vrcholiacich v hraničných životných situáciách a dobrá charakteristika postáv, ich psychiky a emočného prežívania. Zároveň však nikde nečíha ani žiadna omračujúca originalita. Ako som už naznačil, poviedky samotné by zasluhovali lepšie hodnotenie, u mňa to však autor úplne dorazil svojím doslovom. Nečakám, že každý spisovateľ bude génius a polyhistor, no očakávam (a myslím, že celkom oprávnene), že bude disponovať aspoň istým všeobecným rozhľadom, a v oblasti, ktorej sa rozhodol tematicky venovať, zvlášť. Taragel však, zdá sa, svojimi poznatkami a názormi ustrnul kdesi v dobe sexuálnej revolúcie. Tento aspekt som sa rozhodol hodnotiť a zdôrazniť preto, že zatiaľ čo samotné poviedky sú (aspoň mi to tak pripadá) hodnotovo neutrálne, doslovom už autor vtíska knihe aj morálny rozmer. A činiť tak po tom, čo si kvalitou tvorby získa priazeň a náklonnosť svojho čitateľa, to už trochu pripomína formu manipulácie. Preto moje znížené hodnotenie.

02.04.2017 2 z 5

Jak to bylo se zázraky aneb co v záhadologiích nebývá Jak to bylo se zázraky aneb co v záhadologiích nebývá Stanislava Jarolímková

Autorka chcela odhaliť, demystifikovať a uviesť na pravú mieru rôzne mýty, legendy, záhady aj historické skutočnosti, sama sa však nevyhla mnohým mýtom, mystifikáciám, zovšeobecňujúcim zjednodušeniam, nepresnostiam a až vyslovene naivným predstavám o niektorých popisovaných veciach, predmetoch, javoch či skutočnostiach.
V mnohých prípadoch som sa, miesto v anotácii sľubovaného „vysvětlení těchto věčných otazníků“, dočkal iba najrôznejších špekulácií a dohadov.
S informáciami uvádzanými v tejto knihe sa možno bežne stretnúť v populárno-náučných publikáciách, periodickej tlači alebo na internete, tu sú však prehľadne zhrnuté (asi jediné pozitívum). No ako sú rôzne ich zdroje, tak je rôzna aj ich kvalita. V kapitolách venujúcich sa otázkam viery, náboženstva a biblických udalostí je samozrejme výber zdrojov podmienený autorkiným svetonázorom, čo je síce na jednej strane plne pochopiteľné, no treba si uvedomiť, že pátranie po pravde to mení na pátranie po vhodných (vyhovujúcich) informáciách.
Tak napr. v kapitole o anjeloch možno pozorovať zjavnú ignoráciu, keď autorka napriek poznámke, že chápe, že sa tu má jednať o duchovné bytosti, predsa sa nimi naďalej zaoberá ako bytosťami hmotnej podstaty a ich umelecké stvárnenie komentuje, akoby sa malo jednať o zobrazovanie hmotnej skutočnosti.
Vôbec, v mnohých otázkach (napr. peklo), a hľadaní odpovedí na ne, sa prejavuje autorkina neznalosť a nepochopenie predmetu jej „skúmania“.

Názov publikácie je zavádzajúci (zrejme kvôli predajnosti), pretože zázrakom samotným je venovaná pomerne malá časť knihy. Čo sa zázrakov týka, autorka zjavne nechápe, čo to vlastne zázraky sú a o čo pri nich ide. Tiež ich vlastne nijako nedefinuje, čo jej umožňuje v niektorých kapitolách označovať ako zázraky javy, ktoré nimi v skutočnosti vôbec nie sú (najmä javy spájané s mágiou alebo s obyčajnými poverami) a takýmto spôsobom sa snaží dostáť zvolenému názvu svojho diela.

V texte nezriedka badať príklon k irónii, výsmechu a k bulvárnosti. Možno je za tým snaha dosiahnuť isté „osvieženie“ humorným ladením, možno tak autorka chce dať najavo svoj nadhľad či dokonca pohŕdanie (napr. keď rytierske zbroje nazýva „oblečkami“), ktovie?

Myslím, že svojím obsahom a jeho spracovaním sa táto publikácia nijako zvlášť nevymyká z kategórie „drby a zaujímavosti“ a tomu zodpovedá aj jej ohodnotenie.

29.08.2016 1 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Kníh tohoto žánru som zas až toľko neprečítal, takže nie je toho moc, s čím by som porovnával. Dej dosť predvídateľný, takisto správanie postáv, hlavný páchateľ známy dávno pred odhalením. Celkovo slabé.
Pre skalných fanúšikov seriálu môže byť tento komerčný prídavok povinnou jazdou, ostatne preto som to skúsil. Ale po tomto u mňa ďalšie diely Heatovej už akosi nehrozia.

15.08.2015 2 z 5

Monsignor Quijote Monsignor Quijote Graham Greene

Inšpirujúca kniha plná výborných postrehov.

13.08.2015 5 z 5

Gender alebo rodová ideológia Gender alebo rodová ideológia Mária Raučinová

Publikácia prináša podstatné informácie o tzv. rodovej ideológii. Ako je už v tejto edícii štandardom, informácie a myšlienky sú zhrnuté a vyjadrené veľmi úsporne, presne a výstižne. Argumentácia je tu, dá sa povedať, charakteru čisto svetského, opiera sa (na rozdiel od bojovníkov za gender mainstreaming) o poznatky vedy a o zdravý rozum. Samotnému postoju Katolíckej cirkvi k tejto problematike sa autorka venuje až od str. 37.

08.08.2015 5 z 5

Jezuité Jezuité Stefan Kiechle

Kniha sa stručne zaoberá vznikom Tovarišstva Ježišovho a v tejto súvislosti tiež osobou jeho najznámejšieho zakladateľa Ignáca z Loyoly, pôsobením Societas Iesu vo svete, vzťahom sveta (panovníkov, štátov, RKC, pápežov) k tejto – pre niektorých tajomnej – organizácii, štruktúrou rádu, duchovnou formáciou jeho príslušníkov a niektorými ďalšími otázkami, ktoré vo verejnosti, dnes rovnako ako v minulosti, vzbudzujú rôzne pochybnosti a kontroverzie. Ostatne, čo sa spomenutých pochybností týka, už sám fakt, že autorom tejto knihy je jezuita, môže v mnohých vyvolávať nedôveru a podozrenie a to prinajmenšom o jej objektivite, ak nie rovno o pravdivosti informácií (s čím ja osobne problém nemám), preto by som ľuďom so záujmom o históriu a pôsobenie tohto rádu, ktorých názor je už ovplyvnený konšpiračnými teóriami, populárne spracovanými dejinami servírovanými médiami alebo „vhodne“ upraveným dejepisom na školách, odporúčal siahnuť po nejakej odborne a nezaujato spracovanej publikácii. Účelom tejto útlej knižky je skutočne iba to najzákladnejšie oboznámenie zvedavého čitateľa (alebo potenciálneho záujemcu o noviciát) s Tovarišstvom.

Ohľadom kvality prekladu mám isté pochybnosti, ktoré okrem iného vo mne vyvoláva aj fakt, že v texte možno nájsť vety, ktoré v danom kontexte pôsobia prinajmenšom trochu zmätene.

15.03.2015 3 z 5

Aj jed môže liečiť: O siedmich hlavných hriechoch Aj jed môže liečiť: O siedmich hlavných hriechoch Peter Timko

Spracovaním témy je táto knižka určená mladším generáciám, predovšetkým dospievajúcej mládeži. So spôsobom podania som však, napriek svojmu veku, nemal problém. Knižku možno odporučiť každému, komu nie je problematika siedmich smrteľných hriechov celkom jasná. Pre jej zrozumiteľnosť a stručnosť po nej môžu siahnuť aj ľudia, ktorí sa síce vydali cestou duchovného hľadania (a tých nie je málo, veď, priznajme si to – napriek nejakým štatistikám – koľko skutočných ateistov behá po svete?), no kresťanstvu sa zďaleka vyhýbajú, pretože majú obavy z jeho nárokov, vidia v ňom iba samé zákazy, obmedzovanie – svojsky chápanej – ľudskej slobody a potieranie hriechu. A pritom o tom, čo to vlastne ten hriech je, a prečo môže byť smrteľný, majú skreslenú alebo zväčša úplne mylnú predstavu – veľmi hmlistú až primitívnu predstavu o hriechu, jeho podstate a pôsobení, majú žiaľ až príliš často aj sami kresťania.

13.08.2013 5 z 5

Uzdravení rodových kořenů Uzdravení rodových kořenů Kenneth McAll

Tu si dovolím iba takú „technickú“ poznámku:
Tzv. „Uzdravovanie rodových koreňov“ je nezmyselná povera (aj keď ju propaguje psychiater), ktorá má pramálo spoločného s kresťanstvom, svoje tézy podporuje účelovo a z kontextu vytrhnutými biblickými citátmi a stojí v protiklade k učeniu Katolíckej cirkvi.
Záujemcom o túto tému možno odporučiť publikáciu „Trpíme za hriechy svojich predkov?“ od Imricha Degra (Don Bosco 2011, 40 str.), kde je stručne vysvetlený pôvod tohto mylného presvedčenia, nebezpečenstvá jeho pôsobenia, pričom vysvetlenie je, okrem iného, uvedené v biblickom kontexte. Je tu tiež objasnený postoj Katolíckej cirkvi.

11.04.2013

Muž, který byl Čtvrtek Muž, který byl Čtvrtek Gilbert Keith Chesterton

Prečítané za jedinú noc. Spád, vtip, dobré postrehy.

14.02.2013 5 z 5