Prípad Galilei

Prípad Galilei https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63646/pripad-galilei-63646.jpg 4 1 1

Získať spoľahlivé informácie o tom, ako to bolo v skutočnosti s Galileiho prípadom, ešte ani dnes nie je na Slovensku ľahké. V čase náboženskej neslobody bol Galileo Galilei vďačným príkladom pre poukazovanie na negatívny a tmársky prístup Cirkvi k vede a novým objavom. A keď sa vďaka iniciatíve pápeža Jána Pavla II. jeho prípad znovu skúmal a v r. 1992 došlo ku Galileiho rehabilitácii, písalo sa o tom veľmi málo. K desiatemu výročiu tejto významnej udalosti v dejinách súčasnej Cirkvi pripravil P. Štefan Senčík súhrnný pohľad na Galileiho prípad. V prvej časti knižky podáva historické fakty okolo Galileiho života a jeho vzťahu k Cirkvi a v druhej časti podáva pohľad na Galileiho z perspektívy súčasného skúmania jeho procesu a jeho výsledku. Vydanie prvé... celý text

Garik
05.12.2012 4 z 5

Určite sa nájde dosť publikácií zaoberajúcich sa Galileiho životom a prácou oveľa podrobnejšie, než je tomu u tejto útlej knižky. No ak vám ide o oboznámenie sa s podstatnými momentmi jeho konfliktu s úradmi Cirkvi, potom vás táto publikácia môže uspokojiť.
S osobnosťou Galilea Galileiho a jeho prípadom som sa oboznámil už skôr prostredníctvom viacerých prác a z rôznych uhlov pohľadu. Taktiež s dobovými kozmologickými predstavami aj s ich východiskovými bodmi. Osobne preto u tejto knižky najviac oceňujem možnosť zoznámiť sa aj s postojom a názormi Jána Pavla II. a pápežskej komisie pre štúdium prípadu Galilea Galileiho.
Slabinou knihy je jej prvá časť, ktorá je miestami trochu nekonzistentná, čo pôsobí rušivo. Je prirodzené, že spomínané udalosti nespájala iba časová postupnosť, ale aj osoby, ich vzťahy navzájom aj k udalostiam samotným. Tu si autor nie celkom poradil s kontinuitou deja a chronologickým usporiadaním jednotlivých udalostí. To ovplyvnilo aj moje hodnotenie. Napriek tomu knihu odporúčam.