Gaeberys Gaeberys komentáře u knih

Dubánčí rok Dubánčí rok Leona Šťastná

Jako dítě by mě to asi neoslovilo (neměla jsem ráda "nekreslené" knížky a pohádky), resp. bych to nedokázala dost ocenit.
Ovšem nyní, jako dospělá osoba, jsem unešená z práce, kterou si autoři dali při tvorbě Dubánků. Originální piplačka s nádherným výsledkem. Úžasné fotky.
Text milý.

08.02.2022 5 z 5

Darujme si zdraví z vlastní zahrady: Vlastní zkušenosti a návody, jak si vytvořit jedlou léčivou oázu v souladu s přírodou Darujme si zdraví z vlastní zahrady: Vlastní zkušenosti a návody, jak si vytvořit jedlou léčivou oázu v souladu s přírodou Hanka Sekulová

Jsem naprosto nadšená, že existují lidé, kteří hloupě nesekají anglický trávník jen proto, že ho tak mají i sousedi, nýbrž do tvorby zahrady vloží kus sebe.

Tato kniha vám, narozdíl od jiných moderních rádoby chytrých, nevnucuje, co je pro vaši zahradu nejlepší. Je průvodcem. Je možností jak se dá zahrada pojmout jinak, po svém.

Věřím, že se paní s rodinou ve své zahradě cítí opravdu dobře. Ta pozitivní energie sálá z každé stránky!

01.02.2022 5 z 5

Dinosauři – Fascinující svět pravěkých obrů Dinosauři – Fascinující svět pravěkých obrů Veronica Ross

Nu, chtěla jsem ji koupit 4-letemu synovi, co miluje dinosaury. Ale z těch obrázků budu mít i já noční můry. A to jsem to jen prolistovala v knihkupectví :)

EDIT:
Nakonec jsem ji (bohužel) koupila a nutno konstatovat, že autor musel být psychopat. Najdete tam jen málo stránek, kde nějaký dinosaurus nevraždí jiného. Chápu, že to je příroda, ale v knize o Africe také není na každé stránce o zvířeti zobrazeno, jak jí nebo je jezeno ...

17.01.2022

My Cooking Diary My Cooking Diary Kateřina Lustigová

Hodně mi vadí nespisovnost, jakou je kuchařka psaná, prakticky mě to ruší natolik, že o knihu pak ztratím zájem a v normálních případě by díky tomu rovnou letěla... Jenže když na obálce uvidíte prazdninovou kamarádku z dětství, nedá vám to a listujete...

Recepty - některé jsem zkusila a jsou fajn. Často však obsahují pro mě nepoužívané ingredience.
Shodou okolností byl hned první recept, který jsem zkusila (quiche), obšlehlý ze stránky, ze které ho peču už léta a nejraději, jen se nejmenuje cibulový, ale zde špenatový.
U kuchařek většinou uvítám nějaký nástřel časově náročnosti, zde mi chybí.
Na prolistování dobrá, ale nepotřebuji mít takové recepty stále při ruce.

17.11.2021 2 z 5

Pohádka o Horymírovi Pohádka o Horymírovi Lucie Seifertová

Tato se mi líbí ze série asi nejméně. Ono přeci jen - na 6 stranách je jedinou větou citoslovce ...

Pohádka o Bruncvíkovi Pohádka o Bruncvíkovi Lucie Seifertová

Stručně a celkem vtipně napsaná pověst.

Pohádka o husitech Pohádka o husitech Lucie Seifertová

... todle jsou husiti...
.. dneska by vypadali asi nějak takhle..

Zjednodušeně napsaná knížka o husitech, vtipné komentáře a obrázky.

17.11.2021 5 z 5

Zimní říkadla Zimní říkadla Jiří Trnka

Nádherná ilustrace, známé i méně známé básničky. Nebýt tu komentáře triatleta, netuším, kdo je autorem básniček - díky :)

17.11.2021 4 z 5

Jarní říkadla Jarní říkadla Jiří Trnka

Náhodou jsem na ni narazila v knihovně a přemýšlím, že by ty nádherné ilustrace měly mít místo v každé domácí knihovničce. Známá i méně známá říkadla.

17.11.2021 4 z 5

Běhá zvíře po papíře Běhá zvíře po papíře Daniel Biderman

Nádherně ilustrovaná kniha s kreativními básničkami.

Bohužel mám jisté výhrady ohledně češtiny. Výrazy tipu "přep, předpovídaj, sbíhaj,.." nejsou vždy nutné pro rým uvádět nespisovně. Těch drobných výhrad by se našlo vícero. Ale je to věc vkusu. Za mě by knihy, zvláště pak ty pro děti, měly být češtinářským pohlazením.

Malované dějiny Evropy Malované dějiny Evropy Vít Haškovec

Autoři (někdy až moc) stručně (ale ono by to v komiksu ani jinak nešlo) popisují dějiny Evropy mnohdy i vtipnou formou. Kdo je historicky analfabet (jako já), musí u toho mít otevřenou encyklopedii a doplňovat informace, jak co dopadlo.
Narazíte tam i na politické narážky současné situace, což jsem spíš ocenila.
Ilustrace katastrofální, opravdu by to měl dělat jeden člověk. Velmi mě střídání autorů kreseb rušilo.

09.11.2021 4 z 5

Pohádka O lovcích mamutů Pohádka O lovcích mamutů Lucie Seifertová

Poměrně vtipně napsaná, určitě v knihovně zapůjčím i ostatní díly.

09.11.2021 5 z 5

Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Šinrin-joku: Japonské umění lesní terapie Qing Li

Vážení, to, že se člověku na čerstvém vzduchu, ideálně v lese a v horách, spí lépe, že se dokáže cítit lépe (přeneseně třeba - odbourává stres), to snad ví i každé malé dítě, nebo už jsem tak stará?
Strana 199: "Opadají-li ve vašem oblíbeném lese na zimu listy ze stromů, je tento les listnatý." - na to mohu napsat jen "smajlík s rukou plácající se po čele".

Čekala jsem od knihy něco hlubšího, než jen povrchové informace, které jsou známé každému, kdo trávil dětství venku a chodil na ZŠ do prvouky. Možná mám ale jen štěstí, že žiji v zeleném krajském městě s městskými lesy o rozloze cca 100km2, nejsem vytížený businessman z desetimilionového města a že jsem dětství trávila o prázdninách často celé dny sama v lese...

Kniha obsahuje krom spousty pěkných obrázků a malého množství stylistických nedokonalostí také "příběhy" - nic horšího už snad obsahovat nemůže. Nerelevatní informace od paní Laďky z Horní Dolní a pana Vladimíra z Dolní Horní. Opět "smajlík plácající se rukou po čele".
Snad na každé stránce se opírá o nějakou studii, o které se nemáme možnost dovědět, jestli existuje nebo si ji vymyslel. Na konci knihy je sice nějaký očíslovaný seznam možná studií, ale přímo v textu odkaz není.

Dvě hvězdy za možná dobrou myšlenku, ale v knihovně ji nepotřebuji.

27.07.2021 2 z 5

Ztracené střípky Ztracené střípky Tim Weaver

Před přečtením:
Urputně jsem v rychlosti listovala náhodnými stránkami ve snaze zachytit tam něco jako "Raker", "Healy", ... Marně. Přepadla mě panika, zjistila jsem, že se jedná o samostatný román. Jakmile panika ustoupila, začala se obracet stránka za stránkou...

Pochybnosti:
Sem tam jsou na místě. Román je v rozuzlení určitě slabší, dynamika občas pokulhává, napětí jsem se nějakého dočkala. Některé pasáže by určitě zasloužily zkrátit. Na druhou stranu alespoň mi prodloužily, tentokrát průměrný, weaverovský knižní zážitek. Přesto vše mě děj nutil otáček stránky dál a dál.

Závěrem lehký spoiler:
Dalo by se o této knize říci, že se jedná o nejdelší prolog ke knize, jaký jsem kdy četla. A rozhodně si tu knihu, další Rakerovku, nenechám ujít!

25.07.2021 3 z 5

Dětská obrazová encyklopedie Dětská obrazová encyklopedie Jane Elliot

Pro děti jako dělaná. Stručné informace, hodně obrázků, logické řazení, ...

Moje oblíbená dětská encyklopedie... Už teď si v ní rád listuje ani ne tříletý syn :-)

Jen bych si ráda dovolila vytknout straně 102, že duha z letadla vidět není. To, co se jeví jako kruhová "duha" - bývá okolo stínu letadla na oblačnosti a vzniká ohybem světla, narozdíl od duhy, která vzniká odrazem světla ... Gloriola se dá často pozorovat i v horách okolo vlastního stínu za mlhavého počasí..

14.03.2021 4 z 5

1000 receptů z celého světa 1000 receptů z celého světa kolektiv autorů

Většina receptů smažená jídla, hodně specifické ingredience.
Sem tam nesedí obrázky a tipy k receptu (např. str 596), nešikovně zvolený rejstřík (jen dle nic neříkající názvů, ale když např.hledam recept na kari, jsou tam jen tři v rejstříku, přitom kniha jich má hodně..)

02.01.2021 2 z 5

Jede vláček Jede vláček Pavlína Šamalíková

Pro malé milovníky vlaku a zvířátek jako dělaná. Učíme se počítat a poznávat zvířátka dle různých charakteristik (zvířátka s rohy, s pruhy, Africká či ze statku...).

15.12.2020 5 z 5

Fyzika oblaků a srážek Fyzika oblaků a srážek Daniela Řezáčová

Výborné přehledně shrnutí informací. Čerpala jsem z tama hlavně radarovku a družicovku. Neměla by chybět žádnému meteo nadšenci v knihovně.

24.10.2020 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Zkrátka klasická Rakerovka, opakovala bych se (bystrý nesmrtelný Raker vs. zlý svět atd).
Tento díl hodnotím jako jeden z nejpovedenějších.

24.10.2020 5 z 5

Líná máma Líná máma Anna Bykova

Knížka plná praktických rad a dobrých nápadů, jak vyřešit situace, které nás, rodiče, často dovádí k šílenství. Samozřejmě nejspíš není možné se tím řídit vždy a všude za všech okolností, ale pro zpestření obsahuje kniha opravdu výborné postřehy.

[Jen teda nejspíš prekladatel neodvedl nejlepší práci, občas tam má guláš se jmény (str.41, 114,..). ]

24.09.2020 4 z 5