Francoa Francoa komentáře u knih

Divoký Old Gray / Stopař Don Divoký Old Gray / Stopař Don Zane Grey

Tenhle sešit jsem nečetl, ale obě povídky dobře znám už z dětských let a četl jsem je mnohokrát v knize Po neznámé řece džungle.Don je velmi dobrá povídka ze skutečných zážitků Zane Greye a Druhá povídka je zpracované vyprávění Arizonských rančerů, také dobré.Doufám, že Yarwen píše aspoň slaně - mastně.

17.02.2015

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Kniha se mi četla velice dobře, děj přímo letěl, každý den změna.Příběh měl spád a prostředí velice známé.A COUNTRY muziku rád poslouchám, je nejpříjemnější na poslech a většina textů má úroveň a můžu se s nimi ztotožnit.Přes velký počet stran, jsem knihu přečetl za pár dní, takže stále zajímavé.

03.01.2015 5 z 5

Pěstitelka růží Pěstitelka růží Charlotte Link

Má druhá kniha od této spisovatelky, jsem přesvědčen, že píše velmi dobře a příběh je stále zajímavý.Prolínání současnosti s minulostí zvládá lehce a pochopitelně.Hlavně vyprávění z válečných let, nutí čtenáře k zamyšlení.Je to skutečný román, nečetl jsem příběh jako nějakou detektivku.Doporučuji!

29.12.2014 5 z 5

V indiánském zajetí V indiánském zajetí kolektiv autorů

Velmi dobré autentické vyprávění o žití v zajetí mezi indiány, plné vzájemného násilí a nečestného jednání.Některé povídky jako Tohle je tvůj velký kapitán, Zítra zapálíme oheň a Nezapomeňte na řeku Raisin, skvěle doplňují Ohijskou trilogii a knihu George Washington, hraničář od Zane Greye.Dozvíme se jaká je pravá tvář renegátů bratrů Girtyových.Násilí plodí násilí i na nevinných.Knihu by si měl přečíst každý, kdo se třeba jen i trošku zajímá o indiány.Doopravdy stojí za přečtení, je to silný zážitek.

21.12.2014 5 z 5

Tisíc mil, těch tisíc mil.... Tisíc mil, těch tisíc mil.... Waldemar Matuška

Walda byl pro mně do té doby než začal zpívat Michal Tučný Zlatým slavíkem a na několika koncertech jsem byl než odešel za moře.Proto jsem si rád přečetl knihu o tom, co bylo potom.V knize píše, jak byl na návštěvě kamaráda Vlasty Hilmara, který vyrýžoval trochu zlata na řece Rogue.Zmiňuje se, že blízko tohoto místa měl sídlo věhlasný americký spisovatel Zane Grey. Doplním, pozemek a srub se jmenuje Winkle Bar i Grey zde nejen rýžoval zlato, ale hlavně rybařil na řece.Zane Grey se stal účastníkem sporu na řece Rogue mezi Claud Bardonem a Mr. Macleayem, který se stal inspirací knihy Spor na řece Rogue (č. Divoké vody Rogue).

10.12.2014 4 z 5

Do pekla na rychlém koni Do pekla na rychlém koni Mark Lee Gardner

Příběh Billy Kida a Pat Garreta je mi znám již více jak 50 let, hlavně z knihy W.N.Burnse Pověst o Vilému Kidovi.Tak jsem očekával, že se dočtu něco nového, ale moc toho nebylo.Podrobněji jsou popsány některé skutečnosti, kromě tzv. Lincolnské války.Jsem přesvědčen, že spisovatel Burns měl výhodu, že materiály ke knize sbíral 40 let po událostech, takže mohl oslovit přímé a nepřímé účastníky, kdežto autor M.L.Gardner pomalu po více jak 100 letech, takže mohl čerpat jen z toho co už bylo někde napsáno.V knize jsou fotografie, takže je více dokumentární a kniha Pověst o Vilému Kidovi více románová.Koho zajímá historie Divokého západu, tak obě knihy jsou velmi zajímavé a důležité k přečtení.

10.12.2014 4 z 5

Král pustiny Král pustiny Zane Grey

Knihu Král pustiny jsem často čítával od svých 12 do 20let.Když se od nás táta odstěhoval, tak jsem po ZVS knihu sehnal vydání z nakl. NOVINA, které jsem četl několikrát, naposledy někdy v 90 letech.Teď jsem konečně sehnal vydání z roku 1926 s ilustracemi z filmu.Je to výborný román o šílení po zlatě, zromantizovaný příběh Henry Plumera( Jack Kels ) a také drsného Guldena (Helm Boon).Kniha je opravdu čtivá a pro mě vzpomínka na bezstarostné dětství a mládí.

24.11.2014

Osud motýlka Osud motýlka Jaroslav Velinský

Již čtvrté setkání s knihou Kapitána Kida, stále stejně dobré, vystižená doba v které se příběh odehrává a vtipné hlášky Oty Finka.V naší knihovně mají už jen několik knih autora a tak mi jeho příběhy budou scházet.

17.11.2014 5 z 5

Maska mrtvého anděla Maska mrtvého anděla Vivian Montanerová (p)

Chvilku mi trvalo, než jsem se do knihy začetl.Musel jsem si zvyknout na styl psaní, který byl plný vzletných slov, metafor a pod., bylo to asi tím, že hlavní postava příběhu byl malíř obrazů a básník.Příběh byl spíše román než detektivka i když s vraždou.Přečíst se to dá, ale nadšení nevyvolává.

24.10.2014 3 z 5

Kaleidoskop Kaleidoskop Stefan Zweig

Povídky jsem poprvé četl, když mi bylo 12 let, tenkrát jsem byl unesen do říše snů a četl je několikrát.I později mi kniha vždy bavila a dodnes jí považuji za velmi dobrou.

07.10.2014 5 z 5

Žena v černém Žena v černém Susan Hill

Po přečtení anotace a komentářů jsem od knihy očekával mnohem víc.Nedokázal jsem se vžít do pocitů hlavní postavy a nesdílel jsem jeho strach.A od tří čtvrtin knihy jsem i očekával skutečný konec.Ale jinak se to četlo docela dobře a rychle.Popisy pochmurné krajiny jsem nijak nadšen nebyl.

28.09.2014

Dny pod psa Dny pod psa Alicia Giménez-Bartlett

Zajímavá dobrá detektivka, vtipné dialogy s vyšetřujícím partnerem.Četlo se velmi dobře a těším se na další příběh.

30.08.2014 5 z 5

Našeptavač Našeptavač Jaroslav Velinský

Mé první setkání s knihou od Kapitána Kida, kterého jsem znal jako písničkáře trampských písní.Velmi příjemně se četlo, hlavně proto, že prostředí a doba mi byla důvěrně známá.Knihu jsem přečetl na tři zátahy, což v dnešní době se mi už moc nestává.Před mnoha lety jsem knihy louskal i na jeden zátah.Určitě si někdy zase přečtu jeho další knihu.

30.08.2014 5 z 5

Tankový prapor Tankový prapor Josef Škvorecký

Konečně jsem se rozhodl po přečtení všech komentářů, že knihu ohodnotím a napíšu svůj názor.Knihu jsem si koupil ihned při prvním vydání u nás v roce 1990, po přečtení jsem byl zklamán, protože před mnoha lety jsem četl ukázku z připravovaného románu v literárním časopisu Plamen, který jsem si nechal rodiči poslat, když jsem absolvoval ZVS (1966 - 1968).Josef Škvorecký v té době byl pro mně pan spisovatel,Zbabělci a jeho povídky Ze života lepší společnosti jsem obdivoval.Ukázku z knihy Tankový prapor si poslechla celá rota při večerním předčítání a většinově jsme se shodli, že se konečně našel spisovatel, který se nebojí psát tak, jak to na vojně opravdu chodí:tak jak mluví Čech, Moravák a Slovák; absurdnost; buzerace apod..Shodou okolností jsme ještě byli ne prapor, ale 7.tanková rota, prostě jsme prožívali to o čem Škvorecký psal.Proto jsem od knihy očekával mnohem více sprostých slov, více buzerace nejen od důstojníků ale i od některých poddůstojníků, více sexu a prokreslenější příběh.Knihu jsem po druhé četl nějaký delší čas po uvedení filmu v televizi.Podle mého názoru Škvorecký přeci jenom příběh trochu uhladil, zapracovala autocenzura a to je škoda.První přečtení knihy bych hodnotil 3 hvězdy, ale přeci jenom zklamání časem vyprchalo a Škvorecký je Škvorecký, dávám 4 hvězdy, také proto, že prozatím "vojnu" žádný spisovatel lépe ne vystihl.A ukázce v čas. Plamen bych dal 5 hvězd.

30.07.2014 4 z 5

Na oné straně Na oné straně James Oliver Curwood

V drsných končinách severní Kanady žije u nevlastních rodičů sedmnáctileté děvče Nada,se svým štěnětem Petrem Kopýtkem,kterému koluje v žilách krev dvou nejlepších plemen severu.V sousedství v okraji lesa se usadil Roger McKay zvaný Veselý McKay.Její otčín Jed Hawkins,až dosáhne osmnácti let,jí chce prodat za rovnou tisícovku sousedu Mooneovi.McKay se rozhodne pomoci a stane se ochráncem dívčiny ....

27.05.2014 5 z 5

Zákon Zákon Roger Vailland

Další oblíbená kniha mého pubertálního mládí, v určité době jsem jí četl mnohokrát.Pod jejím dojmem, jsem si později koupil při vyjití knihu Pstruh a potom i Prohry.Nakonec mi zbyl pouze Pstruh.

30.04.2014 5 z 5

Karneval života Karneval života Louis Aragon

Velmi oblíbená kniha mého pubertálního mládí, hodně jsem jí půjčoval, až jsem o ní před 8 lety přišel.Velká škoda.Četl jsem jí předtím mnohokrát.Když jsem viděl, že má někdo o knihu opravdu velký zájem, rád jsem jí půjčil a potom si o ní popovídal.

30.04.2014 5 z 5

Mladý jezdec od Plamenné řeky Mladý jezdec od Plamenné řeky Henry Herbert Knibbs

Je to takový "Muž se srdcem kovboje" , ale stvořeno pomalu o 50 let dříve,proto to není napsáno, tak moderním stylem, ale na svou dobu výborný western.Mladý Pete sirotek pracuje u koňského handlíře, než se stane vynikajícím střelcem.Stojí za přečtení.

13.04.2014 5 z 5

Syn Manituův Syn Manituův Fritz Steuben

Knihu jsem četl několikrát před více jak 40 lety.Jelikož čtu Tekumseh 3.díl v kterém je větší část knihy Syn Manituův, kromě první části Cizí náčelník, Tekumseh burcuje lid a V stanovém táboru Dakotů, celkem 118 stran, které v 3 dílu nejsou i když ten začíná názvem Manituův syn, Prorok, Proměna na Wabashi a První sněmování.Kniha Syn Manituův končí částí Osud se blíží.Poznámky k vyobrazením, 6 stran vysvětlivek k dobovým vyobrazením.

08.04.2014 4 z 5

Jezdec z neznáma Jezdec z neznáma Jack Schaefer

Pro mně kniha měla trošku smůlu, když zde vyšla poprvé, měl jsem přečteného kromě jedné knihy celého Zane Greye (46 knih), některé přečtené několikrát a miloval jsem je.Jediné při prvním čtení mi zaujalo, že byl příběh vyprávěn z pohledu dítěte.Krása přírody, to co jsem miloval u Greye mi moc scházelo.Od Schaefera mám raději knihu Muž se srdcem kovboje.

14.03.2014 4 z 5