Francoa Francoa komentáře u knih

Lovci mamutů Lovci mamutů Eduard Štorch

Jako kluk jsem knihu četl mnohokrát a velice jsem jí miloval.naposledy jsem jí četl asi v 17.Zdeněk Burián je nedostižný,krásně doplňuje příběh.Holt,knihy se musí číst ve správném věku!Počet vydání mluví za všechno!

02.03.2012 4 z 5

Sahir Sahir Edgar Collins (p)

Velice pěkná a napínavá detektivka.Četl jsem jí poprvé asi ve 12 letech,později ještě několikrát.Zajímavost:Knihu jsem koupil od jeho sousedky s věnováním a podpisem ,začátkem 70 let.Na vizitce i schránce bylo jméno Edgar Collins a ne Peukert..Je to známá věc,že se nechal úředně přejmenovat na Edgar Collins.

23.01.2012 5 z 5

Fantóm operety Fantóm operety Eduard Fiker

Jako dítě jsem knihu miloval,četl jsem jí mnohokrát a také hodně půjčoval.Někdy v dobách střední školy,jsem o ní přišel.Ludvík Láce mě hodně bavil.Měl jsem mnohem starší vydání.

08.01.2012 5 z 5

Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě Karel Jordán (p)

Samozřejmě,že když se zajímám o život a dílo Zane Greye,historii Divokého západu,tak mě zajímá i filmový western.Publikace věnovaná tomuto žánru prozatím zde nevyšla a tak jsem s napětím a radostí očekával titul Tenkrát na Západě.Bohužel kniha nesplnila mé očekávání. Skutečnému westernu je věnováno pouhých 21 stran a v dalších kapitolách je jen sem tam nějaká zmínka.Hlavní zájem autora je o spaghetti western,Karla Maye a příběhy ze Západu z NDR apod..Jeho styl psaní je vcelku čtivý s jakousi lehkostí,s trochou ironie nadsázky,ale i subjektivního nadšení.Nevím kde bral některá fakta a čísla.Musím opravit aspoň několik nepřesností.Tom Mix natočil ve skutečnosti 260 filmů i když některé s kratší stopáží a ne 336 jak uvádí autor publikace.I tak těch 260 je úctyhodné číslo.A John Wayne hrál ve 171 a ne ve 250 filmech jak uvádí autor.Tom Mix nikdy v Praze nebyl.Podnikl dva pracovní výlety po Evropě v roce 1925 ,kdy navštívil Anglii,Belgii a zajel ještě do Berlína a roku 1939 Dánsko,Skotsko a Anglii,tentokrát navštívit Německo odmítl.Nevím proč se autor neobrátil na archiv českého filmového ústavu,kde je nepřeberné množství informací o filmovém westernu.Případně mohl čerpat se sešitů vydaných tímto ústavem Rudolfa Svobody Tom Mix,Gary Cooper a John Wayne,nebo v publikaci z DDR o westernu z roku 1984 Western:Die Entwicklung eines Filmgenres od Michaela Hanische nebo z knihy kterou napsal Darryl Poniscan:Tom Mix Died For Yours Sins z roku 1975.Dále,když se skutečně zajímá o filmový western,tak to chtělo sledovat v televizi Hollywoodskou kroniku(aspoň díl věnovaný westernu),případně dokument 100 let westernu nebo dokument o westernech od Jacka Palance.Určitě by se našlo mnoho dalších dokumentů.Tak dávám za 21 stránek 40% a za zbytek,dobrou čtivost 80%.

06.01.2012 4 z 5

Prales Prales Norbert Frýd

Velmi kvalitní román s vysokou znalostí prostředí,zajímavým dějem.Pro mně nádherné čtení,četl jsem již několikrát,už je to přes 20let a určitě si ho přečtu zase.

06.01.2012 5 z 5

Tajemství Západního průsmyku Tajemství Západního průsmyku Zane Grey

Knihu jsem poprvé četl v 17ti.Námět westernu není běžný.Trueman Rock jako hrdina
je sympaťák.Pěkná je oslava 4.července,taneční zábava "Carramba".Shánění dobytka se třemi nedorostlými Cowpuchery,500 kusů dvouročků,pěkná dřina.Zajímavá lovecká výprava s mladšími syny Gage Prestona,Alem,Harrym a Tomem.A konečné rozuzlení,přestřelka s Ashem nejstarším synem G.Prestona.Skutečně se příběh moc dobře čte.

Zajímavost:Kniha Tajemství Západního průsmyku se mnou absolvovala bez dvou
měsíců Z V S,četlo jí minimálně přes sto záklaďáků a několik důstojníků.Všem se líbila,
nejvíc klukům ze Slovenska.Ve své plné polní jsem měl ještě Hřmící stádo,Ze života
lepší společnosti a časopis Plamen,kde byla ukázka z připravovaného románu Tankový
prapor,to bylo to,co jsme právě prožívali.Moc jsme se při večerním předčítání bavili.
Poznámka:Kniha se dočkala 3 filmových zpracování a to v r.1929,studio Paramount,
hl.r.Jack Holt a Nora Lane;r.1933,st.Paramount,hl.r.Randolph Scott a Kathleen
Burke;r.1946,st.RKO,hl.r.James Warren a Nan Leslie.

05.01.2012 5 z 5

Tahle země není pro starý Tahle země není pro starý Cormac McCarthy

Jelikož jsem si minulí rok v různých časopisech i novinách četl jak vynikající spisovatel je C. McCarthy půjčil jsem si knihu v místní knihovně.Byl jsem zklamán.Nejvíce mi vadil styl psaní a pro mně některé nesmyslné dialogy.Také překlad některých slov ,až na konci knihy.Film se mi docela líbil.Chtěl jsem autora více poznat a proto jsem si vypůjčil knihu Všichni krásní koně ta byla o mnohem lepší.A teď čtu knihu Hranice.

02.01.2012 3 z 5

Poutník v pustinách Poutník v pustinách Zane Grey

Poutník v pustinách je překrásná kniha o životě na poušti.Adam Larey utíká před svým starším bratrem Guerdem,který ho ovládal a využíval.V městečku Picacho
Guerd znova Adama dostihnul.Přebral mu Margaritu jeho mexické děvče.Při rvačce o revolver vyšla rána Guerd padl na podlahu.Šerif Collishav prohlásil"Je mrtev ... za tohle budete viset."Adam uprchl do pouště,kde se stal Wansfellem,
živou legendou pouště.Silný příběh na téma Kain a Abel.Jsem rád,že jsem ho
četl,až pomalu v 18ti a potom ještě několikrát.Vždy jsem v knize našel něco nového zajímavého.Příběh byl ihned po vyjití zfilmován v roce 1924.Byl to první
barevný western.Vznikl ve studiu Paramount.Hrají:Wansfell - Jack Holt,Ruth
Virey- Billie Dove,Guerd larey - Jim Mason,Collishav - Richard R.Neill,Dismukes - Noah Beery,sr..Poslední barevnou kopii vlastnil Irvin Willat(manžel herečky Billie Dove,)v roce 1971 nahlásil,že je film rozložen na žele.Druhá verze je z roku
1935 studio Paramount,hl.r.Larry Buster Crabbe a Gail Patrick.Třetí zpracování
.je ze studia RKO z roku 1955,nejméně knize podobné,hl.r.James Warren a Audrey Long.

.Poznámka:Prototypem pro postavu Wansfella byl lovec a prospektor Sivert Nielsen,který byl prvním průvodcem Zane Greye po
západě.Nielsen při hledání zlata několikrát procestoval Sonorskou
poušť v Mexiku,která je jedno z nejméně pohostinných míst
na zemi.Byl vysoký 6 stop a 4 palce,tak širokých ramen,že
se nezdál,tak vysoký,jak byl.Jeho odvaha a neobvyklá síla
nadchla a inspirovala Greye,že jeho vzhled,charakter a vla-
stnosti použil u několika svých knižních hrdinů.Grey se zmi-
ňuje také o tom,že mu Nielsen nejméně dvakrát zachránil život,když spolu cestovali Údolím smrti.Jejich přátelství trvalo 9 let,od roku 1915 až 1924,kdy Sivert Nielsen záhadně zmizel a Grey se s ním,už nikdy nesetkal.Nechal najmout detektivy a bylo mu zděleno,že Nielsen pravděpodobně zahynul při povstání v Tichuaně,Mexiko.Životopisec Zane Greye Frank Gruber píše,že ztráta Nielsena pro Greye byla jako ztráta vlastního bratra.Teprve dlouho po smrti Greye se zjistilo,že Nielsen žil od roku1925 do r.1960 z krátkýma přestávkama
na ranči Melling v Baja California,Mexiko. Ranč Melling je 120 mil jižně od města Ensenáda.Nikdy se nepodařilo zjistit,proč Nielsen přerušil přátelství se známým autorem.
Volné pokračování Poutníka v pustinách je kniha Schody z písku.

31.12.2011 5 z 5

Hořký návrat Hořký návrat Zane Grey

Je to další vážnější práce Zane Greye,ale vyjímečná ,protože je to Eastern.Kniha vyšla v roce 1922,ale u nás byla přeložena, až v roce 1994.Zane Grey se přestěhoval do Middletownu a žil tam v letech 1914 až 1918 a sbíral materiál pro tuto knihu.Dokonce navštěvoval kursy tance,aby poznal zvyky a chování tamní mládeže.Když kniha vyšla,většina kritik se nesla v tomto duchu:
Omáha,Nebraska "World Herald" (duben 1923) ."Dost nepěkný a věříme i celkově hodně nadsazený obrázek poválečných podmínek dnešní Ameriky...Sentimentálnost je častá...Podle našeho mínění by p. Grey udělal lépe,kdyby se vrátil zpět k jeho pohádkám o "Čisté přírodě" a ponechal začazenou stránku života k pojednání někomu jinému"
Rochester,New York,"Post Express" (říjen 1922).Zane Grey není přímo vhodný pro vypracování takovýchto obsahů.Jeho doménou je divoká příroda...V románu je mnoho skutečných pocitů,ale jeho melodramatický charakter bude manifestem spíše k nekritickému čtenáři.V knize je spousta dobře napsaných stránek,ale daleko nižší kvality,než jsou autorovi předešlé romány..."
Jedna z mála kladných kritik,což je zajímavé,pocházela z města Salt Lake City,které Greyovi nebylo moc nakloněno pro jeho knihy o Mormonech Jezdci z purpurových stepí a Tajemství Arizonské divočiny. Salt Lake City,Utah "Desert News" (září 1922) "Zane Grey vypráví příběh o silné předzvěsti.Je to ryze americké,chutná starým amerikanismem,kterým jsme se kdysi chlubili.Je to jednoduché,vítězící ,upřimné a přitom okázale napsané tak,aby to vyhovovalo takovým účelům,jaké jsou běžně přičítány románům.Domníváme se,že to připomene i nejobyčejnějšímu čtenáři,jestli je svědomitý a něco co sám připustí,že by se nemělo zapomenout!"Přes nepřízeň kritiky se román dostal do seznamu nejlépe prodávaných knih.Měl již tolik věrných čtenářů,že každý román patřil mezi bestselery.Někteří čtenáři psali Greyovi,aby se vrátil k milovaným příběhům ze Západu.

26.03.2011 3 z 5

Ranč Majesty Ranč Majesty Zane Grey

Volné pokračování knihy Světla Západních hvězd.Western z 20.století,dobytek se krade pomocí náklaďáků.Příběh poprvé vycházel na pokračování od 26.září 1937 v časopise New York Sunday News.

26.03.2011 3 z 5

Schody z písku Schody z písku Zane Grey

Román Grey napsal v roce 1928 ,kdy od března vycházel na pokračování v časopise McCall's.I zde je nádherně ,nepřekonatelně popsaná písečná bouře.Knižně příběh vyšel ,až v roce 1943.Příběh byl dvakrát zfilmován.Poprvé v roce 1929 ve studiu Paramount v hlavní roli Wallace Beery a Jean Arthur,podruhé v roce 1937,také st.Paramount v hlavní r. Larry Buster Crabbe a June Martel pod názvem Arizona Mahoney.Poznámka:Královéhradecká country kapela Doklobouku natočila CD "Schody z písku" inspirované knihou Zane Greye.
Román velice kvalitně přeložila spisovatelka Hana Bělehradská pod pseudonymem Helena Karezová.

25.02.2011 4 z 5

Pověsti z Voticka Pověsti z Voticka Pavel Pavlovský

Kniha se jmenuje Pověsti z Voticka a nevím jestli autor je správně,nejedná-li se o shodu jména.

15.02.2011 4 z 5

Amerika bez iluzí Amerika bez iluzí Miroslav Konvalina

Zajímavá kniha o U S A.Reportáže autora jsem znal z časopisu Western World,proto mi zklamalo,že tam aspoň některé pěkné nezahrnul.Doporučuji k přečtení.

25.01.2011 4 z 5

Žabí bratrstvo Žabí bratrstvo Edgar Wallace

Jedna z nejlepších Wallacovek!!! Četl jsem jí nesčíslněkrát.Výborné čtení,je zvláštní,že knihu četlo tak málo čtenářů.Každý čtenář detektivek by jí měl znát,patří mezi základní kameny detektivního žánru.

17.01.2011

Umělecké památky Čech 1 Umělecké památky Čech 1 Emanuel Poche

Je jasné,že takovouto obsáhlou publikaci nemohl zpracovat pouze jeden autor.Na knize pracoval celý kolektiv autorů.Moc pěkná publikace.

07.01.2011 5 z 5

Divoká spravedlnost Divoká spravedlnost Loren Zane Grey

Moderní akční western od mladšího syna Zane Greye Lorena je přesně takový, jak jsem
očekával.Kniha se dobře čte a děj přímo utíká.Je to úplně jiný styl,než měl jeho otec.Těch 45 let je hodně znát( Loren Grey začal psát westerny až od roku 1984 a Zane Grey
zemřel v roce 1939).Pěknou obálku kazí přední záložka,kde u titulku Divoká spravedlnost
je převyprávěn začátek děje knihy Dusot kopyt místo knihy Divoká spravedlnost a na
zadní záložce obálky jsou nesmyslné tlachy o autorovy knihy i o jeho otci.Autor záložky si je plete navzájem.Nechápu,že v dnešní době, možnosti si vše ověřit na internetu může někdo,něco ,tak nesmyslného vypustit do světa!!!

02.01.2011 4 z 5

Dusot kopyt Dusot kopyt Loren Zane Grey

Je to pěkný moderní western od mladšího syna Zane Greye Lorena.Příběh je stále akční.Vztahy mezi mužem a ženou jsou moderní.Manželka nejlepšího přítele Lassitera
Borlinga,Delira je pěkná intrikánka,kam se hrabe Krásná Stantonová z knihy Ocelový oř
od jeho otce.Na přírodu a krajinu stačí jedna či dvě věty a né celé odstavce jako u otce.Příběh plyne rychle,čte se dobře,ale nemá to kouzlo příběhů Z.G.,kdy je čtenář
vtažen do příběhu a ani nevnímá,co se kolem něho děje.Stavba příběhu je stále
stejně akční a u Z.G. nejdříve pomalu,potom rychleji a ke konci strhující tempo,kdy
čtete jedním dechem.Představa charakteru a chování Lassitera je pro mně trochu
jiná,když znám dobře knihu Jezdci z purpurových stepí.Vřele doporučuji všem,kteří mají rádi akční western,ale Z.G. a ani Lassiter to není.Starší bratr Lorena,Romer Zane
Grey napsal 15 westernů s hrdiny z otcových knih.

15.12.2010 4 z 5

Pistolníci ze Španělských hor Pistolníci ze Španělských hor Zane Grey

Knihu jsem poprvé četl ve 12 a půl.Četl jsem jí v té době několikrát,protože se mi moc líbila.Kniha je variace na knihu Tři mušketýři,ale zde jsou hrdinové skutečně tři.Začátek
příběhu je pěkný a Laramie sympaťák.Setkání s Buffalo Jonesem(přítel Zane Greye)
zajímavá část knihy.Škádlení Lenty s Osamělým je pěkné a přerod Harriety také.Ranč s obytnou tvrzí moc príma(jako kluk jsem o takovém snil).Únos Lenty a jako vždy strhující konec výborný,co si při čtení dobrodružného příběhu více přát.Zajímavost:Kniha byla
zfilmována roku 1936 pod názvem Arizona Raiders.Film se v USA promítal také jako Bad
Men of Arizona.Hrají:Laramie Nelson - Larry Buster Crabbe,Track Williams - Raymond
Hatton,Osamělý Alonzo Mulhall - Johnny Downs,Luke Arlidge - Don Rowan, Harriett
Lindsay - Marsha Hunt a Lenta Lindsay - Betty Jane Rhodes.Nadprůměrný příběh v
B westernu a skvělé obsazení.Vynikající herecký projev trojice Crabbe,Hatton a Downs.
Komediální scény mezi J.Downsem a B.J. Rhodes.Scenáristé John Krafft a Robert Yostt
příběh mírně přepracovali.Smyčka lasa je na krku Laramie a né Mulhalla a jde o stádo
koní a né dobytka.

15.12.2010 5 z 5

Na kresách I. Na kresách I. František Sokol Tůma

Knihy jsem četl asi tak před 25.lety.Je to náročnější čtení,ale zajímavé a pro toho,kdo se zajímá o život a kulturní dění v dobách nedávno minulých,ten určitě si počte.Zkusím se ke knihám vrátit a znova si je přečíst.

06.12.2010 4 z 5

Gulliverovy cesty Gulliverovy cesty Jonathan Swift

Knihu jsem poprvé četl,když mi bylo necelých 12 let.Moc se mi líbila a v té době jsem jí četl
mnohokrát.Nejraději jsem měl příběhy mezi liliputy a mezi obry.Fascinovali mi ilustrace
Grandvilla a snil jsem své divukrásné příběhy.Později jsem si oblíbil i ostatní příběhy.

01.12.2010 5 z 5