Flipper Flipper komentáře u knih

Hněv a jeho smysl Hněv a jeho smysl Verena Kast

V podstate poriadna dávka teoretického vyobracania hnevu - kde máte pocit, že tých teórií a podkapitol je zbytočne veľa - keďže sa človek chce venovať sebarozvoju. Ten prichádza ku konci knihy ako tipy na správne hádanie. Pritom posledná kapitola, (ktorá by mohla byť širšie rozpracovaná) pojednáva zaujímave teórie Ericha Fromma, či iných autorov. Neviem, či autorka mala potrebu len poopierať sa o teórie iných no môjmu sebarozvoju veľmi nedala zabrať.

01.06.2015 3 z 5

Medvedia skala Medvedia skala Márius Kopcsay

Také cynicko-depresívno-čiernohumorné bilancovanie života bežného Slováka. V podobnom duchu o tri roky staršia kniha "Veselé príhody z prázdnin" bolo o trošíčku lepšia.

23.05.2015 4 z 5

Nesmrteľnosť Nesmrteľnosť Stephen Cave

"Každí pachtí za nesmrteľnosťou a pritom nevie čo robiť ak v nedeľu prší". Nikde tak skvelo nefunguje prepojenosť príbehov a inteligentne zrozumiteľnej filozofie ako v tejto knihe. Číta sa veľmi ľahko (pričom nestráca na odbornosti) a zmení vo viacerých smeroch vaše uvažovanie o živote a smrti. Ako čerešničku na záver autor na konci knihy doplnil aj vlastným komentárom zdroje z ktorých čerpal

03.05.2015 5 z 5

Pánom života je čas Pánom života je čas Vladimír Kováč

Pre laika predstavuje táto kniha úvod do evolúcie a ontogenézy pretkaná pansofistickou niťou, (niekedy filozofickým zamyslením) kde čítanie plynie časovo rýchlo. Osobne mňa niekedy dráždila prílišná familiárnosť autora, zo slovnými barličkami (nehádžte knihu do kúta a pod.), ktoré dosť vadili. Erudíciu svojho odboru však Kováč zvláda z bravúrou. Ako úvod do evolučnej biológie povinnosť.

03.05.2015 4 z 5

Proti prúdu Proti prúdu Pavel Branko

Už len písať memoáre ak máte 90 rokov môže málokto. Čistota hlavy je však aj v tomto veku zachovaná a dokonca svedomite vypulírovaná až sa leskne. Pritom autobiografie sa môžu zdať ako zhluk mien a rokov, no táto ide tiež proti prúdu. rokov je málo a do strany píše príbehom sám život. Prežiť koncentračný tábor, nátlak a úskalia socializmu a pritom sa stále ísť v šľapajách etiky je málo vídaná vec. Zasvätiť život filmu a prírode, prežiť v nich aspoň 50 rokov - to je dôchodok aký by som si želal.

12.04.2015 5 z 5

Letmý sneh Letmý sneh Pavel Vilikovský

Kým "pes na ceste" je vtipno-krutá obžaloba neduhov Slovenska a k starnutiu pristupuje skôr s nadhľadom, Letmý sneh je tragicko-poetický nevypovedané odchádzanie až k finálnej lavíne. Hra zo slovami a významami nepôsobí násilne a pritom rozoberá "tabu" otázky spoločnosti jednoducho ako dieťa, na ktorá sa nikto nemôže hnevať. Posledné knihy Vilikovského jednoducho nejde hodnotiť nižšie.

06.03.2015 5 z 5

Hviezda jasná Hviezda jasná Maxim E. Matkin

Matkin sa nevyvíja, nenapreduje motá sa stále vo vodach trampót tohto šialene komplikovaného života, ktorý sa"zábavne" podobá na "náš". Zákazková 10tá knižka podobného rozsahu písaná pre kaviarenské dámičky, ktorá veľmi nepreťažuje mozgové závity má síce feeling, ktorý sa číta rýchlo a svižne, ale nedá nič podstatného.

26.02.2015 3 z 5

Nanobook Nanobook Mardoša (p)

Hra zo slovami u Mardošu je tvorivá a povznášajúca, kým love story knihy máločím prekvapí. Nanobook je len krátka úvaha o prírode kontra technológiách a rozhodne neurazí.

07.02.2015 4 z 5

Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Bezfarebný Cukuru Tazaki a roky jeho putovania Haruki Murakami

"Neexistuje pokoj bez výkrikov utrpenia, neexistuje odpustenie bez krviprelievania a nie je prijtie bez cesty s bolestnými stratami."
Cukuru Tazaki je len pre pokročilých Murakamiovcov. Výstavba deja nie je určite taká silná ako v 1Q84, alebo Vtáčikovi na kľúčik, no Cukuru zdieľa ten nezabudnuteľný štýl písania, ktorý ocenia len jeho prívrženci. Cukurové subjektívne vnímanie sveta je zo začiatku opisované ako život introvertného otaku, ktorý viac stráca než získava. Pitvanie sa v minulosti však ukáže, že jeho pocity nezodpovedajú realite. Toť apel na hocikoho z nás, kto v živote pochoval niečo nevypovedané a vláči ťažobu niekde hlboko v sebe. A ak by sme brali knihu ako monument tohoto stavu - tak kniha nie je na zahodenie.

18.01.2015 3 z 5

Preč! Preč! Preč! Preč! Jana Beňová

Bilancovanie a fragmenty spomienok. Slovo, za ktorým sa skrývajú celé príbehy, neskôr používané ako metafora na inú situáciu. Obrazotvornosť, ktorá dala latku poriadne vysoko a pri jej preskakovaní môže čitateľ meniť výšku, polohu a viacmenej aj iné dimenzie. Originálne no smutné. Hviezdu odoberám možno za tú zbytočnú depresvitu a bezvýchodiskovosť. Ak by to bolo trochu viac pricukrené absurdným vtipom tak dám plný počet.

28.10.2014 4 z 5

Štěstí začíná uvnitř Štěstí začíná uvnitř John Powell

Za poslednú kapitolu

17.10.2014 odpad!

Lobo versus Maska Lobo versus Maska Alan Grant

Na vystrelenie očí z brokovnice, aby vyleteli z druhej strany pupku a ešte urobili "črevnú" grimasu treba fakt hustý matroš. Krvavomedzigalaktická oddychovka.

02.10.2014 4 z 5

More. Love. Čajky More. Love. Čajky Agda Bavi Pain

Kým v básniach je Pain ako doma (Rytier bez básne a Hany) v poviedkach sa hľadá. Niektoré sú krátke či nevysvetlené, iné by si zaslúžili dlhší román. Osobne mi viac imponuje jeho humorná stránka. Poviedka (i keď mierne nedokončená) Ďieťa času je to najlepšie čo v tejto knihe nájdeme. Kombinuje nekorektný humor a pritom ako rozprávač vystupuje Bavi nezúčastnene, čo je priama paralela na riešenie rómskej otázky v našej krajine. Podobne humorný je aj pri poviedke Disko disko disko. Ostatok poviedok vsádza na gangsterské prostredie, ktoré je len popisné a onedlho vygraduje rýchlym koncom. Výnimku iba tvorí poviedka Ono, kde spája revolučné nadšenie konfrontujúce hľadanie mladého človeka.

02.10.2014 3 z 5

Vnútrozem Vnútrozem Daniel Hevier

"Zaspal som tak sladko a detsky, že smrti sa nechcelo ma budiť". Aj keď mám u Heviera radšej veršované básne -vo vnútrozemi ide o niečo iné. Hevierové obrazy, ktoré dopĺňajú básne sú pekným prídavkom na ktoré by mal byť Hevier hrdý a nie nerozhodný ako implikuje v závere tejto zbierky. Aj keď zo zbierky cítiť viac smutnejší nádych pár básni stále skvelých a oplatí sa čítať.

30.09.2014 4 z 5

Lila: Zkoumání morálních zásad Lila: Zkoumání morálních zásad Robert Maynard Pirsig

Metafyzika kvality by sa kľudne dala analyzovať a hodnotiť, no ale je tu ten príbeh, ktorý veľa vody nenamúti a skôr by som bral filozofický obsah knihy (rozdelené na časti o metafyzike, antropológie, či americkej histórie) ako ťažkopádny románový dej, respektíve plavby. Niekedy to zbytočne zničí rozumové pochody a človek sa do toho musí dostávať od začiatku.

13.08.2014 5 z 5

Interpersonálny konflikt Interpersonálny konflikt William Wilmot

Veľká encyklopédia konfliktu. Niektoré pasáže až hrozne natiahnuté a keďže je písaná veľmi odborne, snaží sa autor dať ku každej možnej príležitosti príklad, ktorý predlžuje text. Niečo som si z toho odniesol, ale čítanie tejto knihy nie je na dlho.

12.08.2014 3 z 5

Jonathan Strange & pan Norrell Jonathan Strange & pan Norrell Susanna Clarke

Patrí do fantasy anglický humor? Otázka znie nie aj áno. Na jednej rovine je dianie vtipné a Clarková k nemu pridáva aj kontrast z anglickým lordstvom a slušnosťou. Na strane druhej sa román neposúva napríklad do temných vôd, lebo jazyk vtipu stále ostáva a dlhé opisy tomu tiež nepomáhajú. Na oddych by som bral niečo menej hrubé.

12.08.2014 3 z 5

Zde trapno existovat Zde trapno existovat Bohuslav Brouk

Zde trapno existovat je zbierka exilových dokumentov Brouka. Ako však hovorí názov (prevzatý z jednej jeho básne) nie sú to vždy len texty ovenčené pesimizmom a nechuťou k životu. I keď s korešpondencie vieme, že sa či už vo Francúzsku, Anglicku, či Austrálií pretĺkal životom ako mohol, jeho život bol tiež aktívny a všímavý. Vyhnanstvo venuje hlavne textom o slobode, kde slobodu chápe ako iný druh otroctva. Tiež zaujme skôr vtipný text "O svobode a demokracií" kde je velebována prdel :) Celkovo kniha pôsobí ako sám život raz ho len pozorujeme a opisujeme, inokedy hromžíme nad nepohodlnou slobodou, či politickou situáciou a ako obranu tomu vtipkujeme. Táto kniha je práve o tom.

24.07.2014 4 z 5

Rozumět životu. Uvedení do filozofie nejen pro mladou generaci Rozumět životu. Uvedení do filozofie nejen pro mladou generaci Luc Ferry

Inšpirujúci príbeh filozofie vysvetlený bez zbytočných rokov a ťažkopádnych definícií. Držiac sa troch základných disciplín (pilierov?) (theoria, etika a moudrost) ukazuje silu vtedajšieho zmýšľania od antiky až po súčasnosť. Forma je pritom láskava, autor chová úctu ku každému spomenutému mysliteľovi a je aj sem-tam jemne sarkastický, alebo dáva otázky, ktoré si zasluhujú hlbšie skúmanie. Postupným čítaním si laik každou stranou povie, že práve preberaná filozofia je jednou z najlepších. Ďalšou kapitolou však pochopí, že stále ostávali medzery, ktoré boli nevyplnené a s nadšením postupuje. Ak by som mal autora ako prednášateľa Histórie filozofie na VŠ nevynechal by som ani jednu prednášku.

23.07.2014 5 z 5

O politické činnosti O politické činnosti Plútarchos

Plútarchos svoju koncepciu chápania politiky podložili nejedným, ale stovkami príkladov a príbehov z histórie (čo je úctihodné na tak tenkú knihu a na zaznamenanú dobu vtedajšej histórie), ktorú varujú, či povzbudzujú budúcich politikou. Aj napriek uplynutej dobe text nestráca na pravdivosti a keďže príbehy sa vysvetľujú doslovne, netreba ani veľké vedomosti z obdobia Antiky, či Ríma. Jediným nedostatkom môže byť fakt, že väčšina textov sa nezachovala.

09.07.2014 4 z 5