Lila: Zkoumání morálních zásad

Lila: Zkoumání morálních zásad

Pirsigův filosofický román představuje myšlenkově velmi smělý text, který předkládá čerstvý pohled na závažné společenské a filosofické problémy současnosti. Autor rozvíjí své paradigma, v jehož středu stojí nedefinovaná a nedefinovatelná Kvalita, a pečlivě kolem ní buduje obsáhlý systém zvaný Metafyzika Kvality, který v důsledku znamená převratný pohled na vývoj (nejen) lidské společnosti. Autor se např. zabývá fašismem, hnutím hippie či povahou americké kultury. Nově přistupuje k problematice šílenství a polemizuje s dnešním přístupem k duševně chorým. Svérázně analyzuje kult uctívání celebrit a vyrovnává se s otázkami rituálů, idolů a božství. Na všechna výše zmíněná témata se dívá neotřele a nově a nabízí mnoho nečekaných paralel a řekvapivých interpretací. Autor své myšlenky předkládá tak, aby je mohl vstřebat každý čtenář. Nedílnou součástí knihy je také samotný děj, do něhož jsou myšlenky a úvahy zasazeny: Faidros se plaví po řece Hudson a jako pasažéra vezme na palubu své lodi labilní Lilu, která se posléze psychicky zhroutí a poskytne tak Faidrovi příležitost, aby mohl pochopit její nemoc a v neposlední řadě o ni také pečovat. V takových chvílích kniha překračuje hranice pouhého filosofického románu, který vyzývá k nápravě morálních zásad, a stává se silným a citlivým textem, který podává ruku všem podobně strádajícím....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29096/lila-zkoumani-moralnich-zasad-h0U-29096.jpg 4.316

Lila - An Inquiry Into Morals (1991)

Literatura světová, Romány, Filozofie
Vydáno:, Volvox Globator

11.01.2015

Trochu těžké, trochu zdlouhavé, ale našel jsem v tom několik nových myšlenek. Příběh spisovatele a Lily je zajímavým oživením a pozadím jeho úvah. Bez onoho příběhu by to nebylo ono.

Flipper
13.08.2014

Metafyzika kvality by sa kľudne dala analyzovať a hodnotiť, no ale je tu ten príbeh, ktorý veľa vody nenamúti a skôr by som bral filozofický obsah knihy (rozdelené na časti o metafyzike, antropológie, či americkej histórie) ako ťažkopádny románový dej, respektíve plavby. Niekedy to zbytočne zničí rozumové pochody a človek sa do toho musí dostávať od začiatku.

LenysekC
03.05.2014

Po literární stránce už jsem četla i lépe napsané knihy, ale tady jde hlavně o obsah. Často jsem měla pocit, že čtu své vlastní myšlenky, které jsem ale neuměla vyjádřit slovy - ale teď jsem si je mohla krásně utřídit a vydumat si další :)

"Myšlení není cestou k realitě. Myšlení vám staví do cesty překážky - když se snažíte použít myšlení, abyste se přiblížili něčemu, co myšlení předchází, vaše myšlenky vás k tomu nepřibližují, ale naopak vás vzdalují. Něco definovat znamená podřídit to propletenci intelektuálních vztahů. Opravdové pochopení je přitom zničeno."

"Jakmile jednou něco dostatečně pochopíte, už před tím nemusíte prchat."

" Z vnitřního hlediska není šílenství problém - šílenství je řešení."

Xamedeus
06.06.2012

Prvotně mě asi zaujalo, jak Lila je nedefinovatelná. V jednu chvíli Vám připadá jak husa, jindy bych jí sám vrazil pusu. Její chování naprosto perfektně koresponduje s etickýma otázkám které vás uchvátí jak může být etika jednoduše definovaná. Přesně kniha mě natolik uchvátila, že si jí velice rád přečtu znova.

americká literatura

Robert Maynard Pirsig