Pánom života je čas

Pánom života je čas https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/39880/bmid_panom-zivota-je-cas-QnH-39880.jpg 4 6 3

Vari každý z nás sa aspoň raz zamyslel nad otázkou, ako vznikol život, hmota, priestor, čas. Ako vôbec z jednej bunky môže vzniknúť človek, ako sa z nej môže vyvinúť antilopa, mravec, žralok či netopier? Dá sa to vysvetliť len prírodnými zákonitosťami, alebo sme dielom vyššej bytosti? V knihe Pánom života je čas autor približuje čitateľom vzťah medzi individuálnym vývinom – ontogenézou a vývojom živých foriem – evolúciou. Opiera sa pritom o najnovšie poznatky biológie a iných prírodných vied. Zdanlivo rýdzo vedecké otázky ontogenézy a evolúcie sa však dotýkajú aj nášho každodenného života. Súvisia s nimi také citlivé témy, akými sú interrupcie, otázky náboženského presvedčenia či osobného svetonázoru.... celý text

zipporah
20.03.2016 3 z 5

Dlho mi vŕtalo v hlave, aký je správny názov piniek, lebo presne v Larsonovej knihe to je spomenuté a tento autor mi to konečne pripomenul. Ostrovčany! Momentálne venujem čas času:D, takže je to zaujímavý zážitok, atak z dvoch základných pohľadov, pohľad humanitných vied a pohľad prírodných vied. Doteraz som sa vlastne nad časom ako tak nezamýšľala, alebo iba doslovne a logicky sa babrala vo vypitvanom čase resp. po pitve tu máme tri dielce, minulosť, prítomnosť a budúcnosť. Vsádzala som na nejakú laickú filozofickú logiku, alebo čo... Teraz vnímam čas cez jazyk teoretického Smolina, biológa Kováča a verím, že niečo mi k tomu dopovie skvelý a kreatívny matematik Mandelbrot. Som spokojná, že moje doterajšie analýzy času v príbehu boli slušné a stotožňovali sa s tým, čo som zatiaľ prečítala od odborníkov. Takže ešte ma čaká veľmi zaujímavá cesta poznania o čase. Na nové poznatky si počkáme, ale mne pomôže toto čítanie o čase zoceliť predstavu o tom, čo píšem. Mimochodom, je veru smutné, že tí vedeckí kreacionisti sú rovnakej sorty ako tu na východe naše arabské ovečky. Odlišujú sa iba spôsobmi, kým jeden tne hlavy a vystupuje radikálnymi spôsobmi pri presadzovaní Boha, tí druhí si natiahli rukavičky, žeby tie, čo sa používajú v laboratóriách?, a jemnými spôsobmi presadzujú Boha. Nie sú o nič lepší, neospravedlňuje ich to, že spôsoby majú umiernené. "Šicko" na jedno kopyto, vážení! Učme sa pokore, ale tej pravej a tá paradoxne tkvie v štúdiu vedy, o tom som viac než presvedčená, ešte aj táto kniha to deklaruje... jednoducho naše cesty by mali dospieť aj k cibreniu analytickej cesty poznávania, nielen zostávať v intuitívnom, ktoré nosíme v hlave zdarma od narodenia.

palci98
16.10.2015 5 z 5

Kniha je dobrá, zaujímavá. Bol by som rád ak by niekto vedel odporučiť nejaké podobné knižky. :)

Flipper
03.05.2015 4 z 5

Pre laika predstavuje táto kniha úvod do evolúcie a ontogenézy pretkaná pansofistickou niťou, (niekedy filozofickým zamyslením) kde čítanie plynie časovo rýchlo. Osobne mňa niekedy dráždila prílišná familiárnosť autora, zo slovnými barličkami (nehádžte knihu do kúta a pod.), ktoré dosť vadili. Erudíciu svojho odboru však Kováč zvláda z bravúrou. Ako úvod do evolučnej biológie povinnosť.

evoluce

Vladimír Kováč