Hviezda jasná

Hviezda jasná https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229277/bmid_hviezda-jasna-UwS-229277.jpg 3 41 6

Ako prezrádza už názov, hlavnou hrdinkou románu Hviezda jasná bude tentoraz žena. Žena, v ktorej sa nájde každá, ktorá ešte hľadá a nevie nájsť, ale za to nachádza to, čo nehľadá. Opäť sa tak môžeme tešiť na všetko, vďaka čomu je Maxim E. Matkin tak obľúbený – citlivý, atmosférický príbeh, ktorý je zábavný aj tým, že sa až znepokojivo podobá na naše životy...... celý text

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (SK)

Hviezda jasná , 2014

Radoľa
Radoľa
07.05.2021 3 z 5

Zručne napísaný, no obsahom štandardne priemerný útly román o vzťahoch. Hlavnou postavou 20 ročná čašníčka. Hľadá svoje miesto v rodine, krívajúcom vzťahu, nových zoznámeniach v hlbinách mestskej noci a nakoniec: aj vo svojom profesnom smerovaní. Nečíta sa to zle. Názvy kapitol sú zároveň celkom vtipnými radami hrdinkinej maminy. Ako každý doteraz mnou čítaný Matkinov román, aj tento patrí k jemne lepšiemu priemeru. Zopár vtipných slovných obratov, súčasný jazyk, presný opis reálií aj vzťahov. S trochou idealistického ženského nadhľadu.

Poznámka: Za utajenou identitou mena Maxim E. Matkin sa údajne skrýva spisovateľka, režisérka, autorka divadelných hier a publicistka Eva Borušovičová. Jej fotka tváre zdobí obálku knihy Hviezdy jasnej.

Neviem, či je to pravda. Každý, čo len trochu "vraj literárne znalý bratislavských literárno-umeleckých pomerov" túto údajnú zjavne odhalenú identitu vytrubuje do sveta. Nielen po pár pivách, litríku vínka bratislavskieho spod karpatských žírnych viníc, či po pár poldecákoch myjavskej slivovice, ale aj kadekde hocikedy po internete. Týmto statusom som sa k podobným týpkom pridal i ja. Hoci, mám pochybnosti, istý som si nie.

Viem len, že spisovateľ Peter Pišťanek sa svojho času vyjadril, že Matkina osobne pozná. A že o ňom môže povedať len toľko, že strašne veľa znesie. Alkoholu.

Gracian1964
Gracian1964
24.05.2016 4 z 5

Vypočul som si to ako audioknihu...pristupoval som k nej opatrne a s miernym podozrením, i keď s Matkinom som sa už zoznámil dávno, ale čítal som len tuším prvé dve tri knihy...pre neznalých a pre tých, ktorí by to snáď ešte nevedeli, Matkin je pseudonym Evy Borušovičovej...takže autor sa neštylizuje do ženskej postavy, autor ženou je...a preto aj vie, ako žena cíti...nečakal som mnoho, takže som nemohol byť sklamaný..opak je však pravdou, neviem, či som bol nadšený, možno trochu, ale potešený určite...na to, že ide v podstate o ľahkú literatúru, bolo pod povrchom cítiť i čosi podstatnejšie a závažnejšie...som spokojný, že som si to vypočul...prečo som vlastne nedal plný počet hviezdičiek? neviem...asi preto, že som trtko...tak ju pridávam sem, na záver tohto podivného komentára...*

Flipper
Flipper
26.02.2015 3 z 5

Matkin sa nevyvíja, nenapreduje motá sa stále vo vodach trampót tohto šialene komplikovaného života, ktorý sa"zábavne" podobá na "náš". Zákazková 10tá knižka podobného rozsahu písaná pre kaviarenské dámičky, ktorá veľmi nepreťažuje mozgové závity má síce feeling, ktorý sa číta rýchlo a svižne, ale nedá nič podstatného.

zuzkakorpa
zuzkakorpa
16.01.2015 4 z 5

Ako román by som to nenazvala, skôr ako dlhšiu poviedku, ........ale to ufrfľané dievčisko....akoby som seba videla pred 15 rokmi

+kora+
+kora+
05.01.2015 5 z 5

matkin je skvelý, výborne sa číta. čo bolo pre mňa zaujímavé je ,že z pozadia príbehu akoby z inej hlbšej vrstvy na mňa začíhal zvláštny smútok. taký ten hlboký , ktorý možno cíti mnoho ľudí. vznáša sa tam ,pod povrchom príbehu a nedá a nedá pokoj. aj preto mám matkina tak rada, že sa minimálne dá vnímať na dva krát....tak len znova ,odporúčam.

tlllk
tlllk
18.12.2014 4 z 5

Tak v pomere na strávený čas by ma kino vyšlo lacnejšie, skôr ako o román tu ide o poviedku, ktorú zlupnete pod 3 hod. Nič to ale nemení na tom, že na Matkina mám proste slabosť, aj keď táto štylizácia do 20 ročnej hrdinky mi neprišla taká presvedčivá knižka ako celok ma bavila a opäť raz som si vedel nájsť paralely s vlastným životom.