FireOfFilth FireOfFilth komentáře u knih

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Dobrodružná jízda teenagerů, které tráví letní prázdniny trošku jinak, než čekali. Kniha nám nabídne školu, která je opředena tajemství. Záhadné zlo, které nám je postupně odhalováno, ale bohužel nakonec ne úplně vysvětleno. Zajímavé lokace, kde nám sympatičtí hrdinové zkoumají a odkrývají informace.
Řekl bych, že kniha sama o sobě není úplně horor, ale spíše dobrodružná kniha s prvky hororu. Simmons je grafoman, ale i tak se kniha čte velmi dobře a čtenář nemá pocit, že tam je něco navíc či zbytečná vata.
Kniha obsahuje hodně zajímavý doslov. Popisuje zde, jak dnešní děti nezažijí prázdniny jako on. Já sám musím říct, že děti si už tak nehraji jako třeba my před 25 lety.
Knihu hodnotím 70 %

27.02.2023 4 z 5

Setkání s Rámou (limitované vydání) Setkání s Rámou (limitované vydání) Arthur Charles Clarke

Jsem velice rád, že nakladatelství Argo knihu znova vydalo. Konečně jsem měl tu možnost knihu pořídit a přečíst.
Do sluneční soustavy se dostane těleso, které je prvně pokládáno za přírodní. Záhy zjistíme, že se jedná o válcové těleso, které je duté. Dostane jméno Ráma.
Následně je vyslána výzkumná expedice, která má blíže zjistit s čím máme dočinění.
Postupné odhalování Rámy je napsáno skvěle a čtenář chce vědět více a více. Člověk si ani nedokáže, takto gigantickou věc představit.
Vše je napsáno a poutavě a napínavě. Bohužel se samozřejmě nedozvíme vše, co bychom rádi.
Tento skvost určitě doporučuji všem milovníkům díla Clarka a také hard sci-fi obecně.
Hodnotím 80%

10.12.2022 4 z 5

Lidská bytost Lidská bytost Mike Mignola

Tato kniha obsahuje čtyři nezávislé povídky, která nám vypraví o našich oblíbených hrdinech.
V prvním nejdelší příběh nás zavede k čarodějnici. Na tuto misi je vzata mladá a nezkušená Liz a také to podle toho vypadá. Tento kousek je opravdu dlouhý zabere takřka půlku knihy. Bohužel jsem se neskutečně nudil a kresba tomu moc nepřidala.

Příběh Oběti je naopak velmi kraťoučký, který je k zamyšlení. Ve válce a tom co dělá Ú.P.V.O. budou vždycky nějaké oběti. Kresba Guy Davis je záruka kvality.

Povídka Lidská bytost točící se kolem Rogera a zamýšlení se jak moc je člověkem je docela pěkný a opět můžeme filozofovat. Richard Coberna má spousty lidi rádo, ale mě bohužel nějak extra jeho kresba neoslnila.

Poslední kousek Ektoplazmatický člověk nám vypraví příběh o Johannovi na sklonku jeho života. Nejlepší kresba této knihy, které můžeme poděkovat Ben Stenbeckovi.

Celkově knihu hodnotím průměrně 60 %.

28.11.2022 3 z 5

Kosti obrů Kosti obrů Mike Mignola

Severská mytologie, Thor a jeho kladivo mjolnir v poslední době hodně využívaná témata a příběhy. Teď tu máme však našeho oblíbeného Hellboye, který se zaplete do velmi zábavného výpravného příběhu, který nás nepustí dokud nedočteme poslední stránku. Kresba velmi pěkná a stylově krásně zapadající do hellboy univerza.
Hodnotím 85 %.

17.11.2022 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Na začátek musím říct, že kniha se čte velmi dobře. Popis přírody a putování hlavních hrdinů je lahůdka, člověk se vžije do této situace a cítí se jakoby tam byl s nimi. Vyšetřování policistky je relativně zajímavé, ale člověk ho ocení až v pozdějších částech knihy.
Samotné zlo, která v lesích číhá nedá spát a čtenář chce zjistit více. Nalezneme tu spoustu wow momentů. Spisovatelka si nebere servítky a nikoho nešetří. Ze finálního odhalení jsem možná trošku zklamaný, ale vše do sebe krásně zapadalo a dávalo smysl.
Jak píše Holly.W níže, kniha je spíše thriller než horor. To ale neznamená, že se nebudete bát.
Kniha se mi dost líbila. Hodnotím 80 %

07.11.2022 4 z 5

Toulavá země Toulavá země Liou Cch'-sin

Na další knihu z pera autora Problém tří těles jsem se těšil a musím říct, že mě nezklamala. Při čtení je krásně poznat, že čtete právě tohoto autora. Ano je vidět, že autor ještě nevyspěl a nepodává dokonalý výkon jako v trilogii. Přesto jsou povídky chytlavé a originální. Několik se mi jich líbilo hodně, viz výčet:

Hora - zajímavé vyprávění obyvatele Země s mimozemskou rasou.
Čínské slunce - příběh o velkém projektu a pracovnících, které ho udržovali v chodu.
Požírač - k Zemi se blíží nebezpečí, dokáží obyvatelé zabránit zkáze jejich planety?
Vejmínek boží - příběh o tom jak je důležité se postarat o staré obyvatele.
Zemědělo - pro mě jedna z nej povídek, kde se setkáváme z dalším monstrózním projektem, který nakonec dostane jinou funkci, než bylo původně zamýšleno.

Sbírku hodnotím 75% a doporučuji všem milovníkům hard sci-fi.

17.10.2022 4 z 5

Cosi z hloubi Cosi z hloubi S. T. Joshi

Největší bedna na mistra HPL nám servíruje vlastní texty a nejsou úplně marné.
Kniha obsahuje 4 příběhy, které se odehrávají v různých dobách. Nejdelší příběh Cosi z hloubi se odehrává v současnosti a pro mě je asi nejzajímavější. Příběh kombinuje milostné vyprávění a pátrání po smrti otce.
V kratších příbězích se setkáme s Nyarlathotepem a podíváme se i na Hlubinné.
Sbírku hodnotím 65 %.

13.09.2022 4 z 5

Zlatý věk Zlatý věk Joe Hill (p)

Na tuto novou knihu ze světa Zámku a klíče jsem se těšil a ve výsledku musím říct, že jsem docela zklamán. Svazek obsahuje několik příběhů, které jsou propojeny. Žádný z nich mě neodrovnal do takové míry, že jsem z něj nadšen.
Za nejlepší a nezajímavější část považuji crossoverový příběh. Sandmana jsem zatím nečetl, ale přišlo mi, že to byl více právě Sandman než Zámek a klíč.
Kresba velmi líbivá, opět se jí zhostil Gabriel Rodriguez.
Hodnotím 65 %.

06.09.2022 4 z 5

Nejtemnější část noci Nejtemnější část noci Jeremy Finley

Jakožto fanoušek seriálu Akta X jsem po knize s chutí šáhl a ve výsledku jsem spokojen.
Čte se to dobře a čtenář postupně odhaluje záhadu zmizení dítěte. Hlavní hrdinka postupně odkrývá tajemství zmizení a také své. Nové informace jsou dávkovány postupně, ale bohužel nějakého zásadního wow efektu se nedočkáme.
Co mě zklamalo je, že jsme se moc nedozvěděli o samotných mimozemšťanech. Oni celkově hráli vedlejší roli.
Posledních několik desítek stran byl dost zajímavých a bavili mě více než začátek.
Knihu určitě doporučuji, ale někteří čtenáři budou pravděpodobně trošku zklamání jako já.
Hodnotím 60%.

20.08.2022 3 z 5

Dům na rozhraní Dům na rozhraní William Hope Hodgson

Kniha mě zaujala svoji krásnou obálkou, ale když jsem pak v anotaci přečetl, že knihou se inspiroval Lovecraft, tak jsem si ji hned musel koupit.
Příběh by se dal rozdělit do několika částí. V první máme dva rybáře, který objeví deník a začnou si z něj číst. Už ten samotný popis jak jdou rybařit, objeví zříceninu domu a nachází deník je tak skvěle napsaný.
Při čtení se dozví o bývalém obyvateli domu, který prožil dobrodružství za hranicí lidského chápání. První část deníku je dobrodružná a napínavá.
V další se dostáváme takové snové částí, kdy hrdina cestuje vesmírem a jinými světy. Pro někoho možná těžce představitelná, pro mě skvěle napsaná.
Hlavně, když si představíme, že kniha je více jak 100 let stará.
Kniha mě chytla a napustila, četla se opravdu dobře.
Hodnotím 80 %.

08.08.2022 4 z 5

Ta, co jde první Ta, co jde první Livia Llewellyn

Jen když jsem zaslechl cosmic horror či Mýtus cthulhu, knihu jsem si prostě musel pořídit. Kniha samotná má úplně boží obálku a je takový maličká kapesní.
Celkově musím hned na začátku říct, že jsem čekal asi něco trošku jiného. Příběh se mi, ale líbil a kdo má rád Lovecrafta či Wandermeera bude spokojen. Bohužel se jedná spíše o novelu a příběh uteče hodně rychle. Tím, že je kniha tak sledujeme pracovní den Alex, ve světě, kde žije se začne dít něco kolosálního. Bohužel podrobnosti a více informací ze světa se nedozvíme. Toto považuji za největší mínus knihy. Také se nedozvíme moc o Alex a jejímu speciální noži.
Je pravda, že i v textech mistra HPL jsme se také nedozvěděli, tolik kolik bychom si přáli. Určitě bych se rád vrátil do Obsidie v dalším příběhu.
V Pevnosti 07/2022 vyšla autorce ještě povídka Poslední čisté, jasné léto. Jsem zvědavý jaká bude.
Hodnotím 75 %

23.07.2022 4 z 5

Cesta Cesta Vicente Segrelles

V další knize se Žoldnéř narazí na zajímavý ostrov, kde jsou ženy. Které nejsou tak úplně klasické ženy. Pak se něco stane a dostává se mu do rukou jakýsi amulet, který umí vyléčit akutní nemoc s ozáření. Dokonce se tu objeví i UFO. Ano ve světě žoldnéře se konečně přimíchali sci-fi prvky. Jinak je děj poměrně jednoduchý a nepřináší nic nového.
Bohužel i bonusová část je chudá.
Hodnotím 60%

22.07.2022 3 z 5

Oko na nebi Oko na nebi Philip K. Dick

Několik lidí se stane obětí nehody urychlovače Bevatronu. Jenže, jsou mrtvý či přežili. Každá z osobností má v hlavně něco jiného, jiné radosti, jiné strachy. Postupně si několik z nich projdeme. Je to zajímavý trip a čtenář se jen kochá bizarností.
Kniha je to zajímavá a někomu nemusí úplně sednout, ale je to prostě typický Dick.
Hodnotím 70 %

16.07.2022 4 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

Další příběh s Geraltem v hlavní roli se mi nelíbil. Příběh o čarodějnicích na začátku zněl zajímavě, ale celkově mi děj nesedl. Nenajdeme tu žádné známé postavy, pouze Geralta. To by však, ale nevadilo. Celkově mi to přišlo dosti chaotické.
Kresba mi také nesedla jako více čtenářům. Jedna věc, že byla dosti jednoduchá, ale postrádala určitou orientaci. Občas mi Geralt přišel, že ani nevypadá jako Geralt, ale jako úplně jiná postava. I barevná paleta se mi nelíbila.
Zatím nejlepší kresba byla u první knihy Skleněný dům.
Uvidíme co přinese další kniha, ale tuto bohužel nemůžu doporučit.
Hodnotím 30 %

06.07.2022 2 z 5

Upír Upír Mike Mignola

V dalším příběhu zvaný Upír pokračujeme přibližně tam kde skončil předešlý. Máme tu agenta Andersa, který se potýká s upířím prokletí. Vydává se do Českého Krumlova, aby zjistil více. Postupně zjistíme, že se sem nedostal tak úplně náhodou. Kulisy Krumlova jsou úžasně nakresleny a člověk, který toto město zná musí uznat, že ho kreslíři museli navštívit.
Kresba Gabriela Bá a Fábio Moona je prostě skvělá a do hellboy univerza sedne dokonale.
Příběh jako takový není špatný, ale konec mi úplně nesedl. Přišel mi tak nějak zvláštně utnut.
Hodnotím 80%.

22.06.2022 4 z 5

Rybář Rybář John Langan

Jen jak zaslechnu lovecraftoský horor, tak se kniha dostane do mého hledáčku. Nebylo tomu jinak ani u Rybáře. Od John Langana jsem četl povídku Rozkvět, která vyšla ve sbírce Černá křídla Cthulhu 2. Povídka se mi hodně líbila, vlastně jedna z nejlepších této sbírky. O to více jsem se začal těšit na tuto knihu. A ano, získala si mě hned. Člověk se velmi rychle vžil do hlavní postavy Aba, který bohužel přišel o manželku a začal hledat určitou útěchu, tu našel v rybaření. Bohužel nepěkný osud postihl i jeho kolegy Dana.
Příběh je rozdělen do třech částí. Každá působí dosti odlišně. V první si představíme Aba a Dana a jejich osudy. Ve druhé poslechne příběh o jednom rybářském místě, Dutchman’s Creeku. Okolo kterého se celý příběh točí. A ve třetí části máme vyústění, které je dosti nepříjemené.
Lovecraftovská atmosféra z vyprávění sálá. Ale hlavní tahák knihy je smýšlení hlavních hrdinů a jejich psychologie. A úplně chápu Dana a jeho snahu získání zpět to co ztratil.
A ano, jak je psáno na zadní části obálky, jedná se o nejlepší lovecraftovský román posledních let, a já bych rád, aby vycházely další.
Hodnotím 80%

19.06.2022 4 z 5

Architekt temna Architekt temna Marko Hautala

Hned na začátku musím říct, že mě k přečtení téhle knihy přesvědčili tři věci. Zajímavá anotace, vysoké hodnocení zde na databází, ale hlavně komentář čtenáře Rassmussen, který zmínil lovecrafta.
No a když jsem začal knihu číst, tak si mě získala takřka hned. Skvěle vystavěná atmosféra starého domu, hlavní postava, se kterou jsem se hned sžil. Třeba při čtení prvních stránek, kdy realitní makléřka provází Joniho domem, úplně jsem měl pocit jako kdybych tam byl a prohlížel si dům také.
Postupné odhalování střípků záhady je dobře dávkováno, a člověk se u čtení opravdu, ale opravdu nenudí a kniha mu nedá vydechnout. Největší highlight přišel v kapitole, kdy Joni poslouchá magnetofonovou pásku. To jsem opravdu četl s otevřenou pusou.
No a samotný závěr byla fakt lahůdka. Úplně jsem viděl jak si Joni svého otce vychutnává.
Takovýto typ hororu mám rád, žádní duchové či zombie nebo jiné laciné monstra, ale jakési pradávné, těžko pochopitelné a popsatelné zlo. Proto si mě také Lovecraft, či obecně lovecraftovský horor získal.
A přesně to mi tato kniha naservírovala a já CHCI další porci něčeho podobného.
Hodnotím 95%

26.05.2022 5 z 5

Nářek mrtvých Nářek mrtvých Cullen Bunn

Co můžu říct na začátku je, že atmosféra tohoto pokračování má hodně podobnou atmosféru jako původní série. To se nedá říct o pokračování Baltimore.
Kresba a barevná paleta hodně podobná za což dávám palec nahoru. A příběh ten se pomalu rozjíždí. Něco sice nastínil, ale nenavnadil na pokračování jako originální série.
Přesto se nejednalo o špatný počin. Berenika má určitou osobnost, která mě bavila. Už je to přece jen ostřílený veterán.
Přesto s touto sérii pokračovat nebudu.
Hodnotím 60%.

21.05.2022 3 z 5

Královny čarodějek Královny čarodějek Mike Mignola

Když CC oznámili další díl z Baltimore univerza docela jsem se těšil, ale zároveň nevěděl co čekat. Ale hned na začátku čtení tohoto komiksu jsem byl zhrozen. Atmosférou toto nesahá původnímu Baltimorovi ani po kotníky. Kresba je "hezká" ale nelíbila se mi a nesedla a barevná paleta taky jaksi mimo.
Bohužel ani postavy mě neuchvátili, všichni působily namistrovaně. Občas jsem se přistihl, že fandím i čarodějkám. Akční scény byly dost nezajímavé a občas přeplácané. Nejkrásnější byly předěly mezi kapitolami, které se mi opravdu líbily.
Potěšilo zasazení příběhu do Českého Krumlov. Golem Josef dost připomínal Rogera z Hellboy univerza.
Musím říct, že jsem se dost přemáhal tuto knihu dočíst.
Hodnotím 30%.

18.05.2022 2 z 5

Motory Boha Motory Boha Jack McDevitt

Na začátek můžu říci, jak jsem se na tuto knihu těšil, tak mě ve výsledku lehce zklamala.
Kniha obsahuje několik zajímavých prvků. Záhadné monumenty, o který se neví k čemu sloužili. Rasu, která údajně monumenty postavila. A tak nám tu začne zkoumání. Dostáváme se na planetu Quaraque, kterou chce Země kolonizovat. Ale také jsou zde nalezeny ruiny, které by mohli vést k odhalení tajemství stavitelů.
Příběh nás dále zavede do další planetární soustavy, kde vyjdou napovrch další fakta. Členové expedic začnou už chápat, ale už je možná pozdě na záchránu před blížící se katastrofou kolosálních rozměrů.
Děj by se dal rozdělit do třech relativně odlišných kapitol, akce střídá průzkumné a vysvětlující části. Čtenář se určitě nenudí.
Jediné co mi asi vadilo bylo nedostatečně probádaná rasa stavitelů a také co přesně způsobuje katastrofu.
Jinak určitě milovníkům sci-fi doporučuji. Hodnotím 80%

10.05.2022 4 z 5