FilMo FilMo komentáře u knih

Had, který se kouše do ocasu Had, který se kouše do ocasu Eva Lukavská

Unikátna zbierka celkovo neznámych poviedok od autorov, ktorí stále u nás nie sú prekladaní a ktorým sa stále nevenuje dostatok pozornosti. Väčšina poviedok sa nesie v tajomnej atmosfére a niektoré sú doslova bizarné a hororové. Latinsko-americkí autori to s týmito témami proste stále vedeli, až je škoda že ich príklad nenasledovali viacerí spisovatelia z iných krajín. Najčastejšie témy poviedok boli hlavne posmrtný život a rôzne prízraky, a často sa v nich z nejakého dôvodu objavovali bájne sirény a iné detaily z folklóru a legiend. Niektoré poviedky boli zabudnuteľné hneď po dočítaní, iné boli zas úplne originálne a vedeli ohúriť. Ďalšia vec bol tak trocha dlhý úvod od autorky, ale inak musím povedať, že Eva Lukavská spolu s ostatnými angažovanými odviedla skvelú prácu a na česko/slovenský trh priniesla netypickú knihu, ktorá sa len tak nevidí. Pre všetkých, ktorí radi čítajú kratšiu prózu plnú podivných elementov z iného sveta.

15.11.2020 4 z 5

Snídaně šampiónů Snídaně šampiónů Kurt Vonnegut Jr.

“Roses are red,
And ready for plucking,
You're sixteen,
And ready for high school.”

Už len toto som tu musel dať.

06.12.2019 4 z 5

Daroval jsem svou duši bílému kameni Daroval jsem svou duši bílému kameni Tristan Tzara

DADAistická Biblia.

24.09.2019 4 z 5

Magnetická pole Magnetická pole * antologie

Surrealistické nebo...

07.03.2018 5 z 5

Konfederační generál z Big Suru Konfederační generál z Big Suru Richard Brautigan

"My cup of coffee changed into an albino polar bear: I mean, cold and black." Naozaj zaujímavá kniha plná vtipných hlášok a melancholického humoru. Na konci vás čaká koncov dokopy 6. Alebo celkom reálne aj 186 000 koncov za sekundu. Proste Brautigan - 4,5*

29.10.2017 4 z 5

Místo slepých cest Místo slepých cest William Seward Burroughs

Prvá kniha od Burroughsa, ktorá sa mi dostala do ruky, bola Feťák, ktorá bola fakt dobrá. Toto mi však pripadalo ako drísty spomínaného feťáka, ktorý knihu napísal v opare ťažkých drog. Mám rád bizarné knihy, ale toto fakt nedávalo ani najmenší zmysel. Príbeh nikde, postavy nelogické, vety úplne náhodné... Nestálo to ani za tých necelých 5 libier, ktoré som za to dal v antiku... Ktovie, čo prinesie ďalší Burroughs

07.10.2017 1 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Trocha ma sklamal výzor Mr. Barlowa, ktorý je vo filme z r. 1979 omnoho desivejší, + viaceré klišé ohľadom upírov, ale inak vcelku dobrá kingovka

07.10.2017 4 z 5

Třetí strážník Třetí strážník Flann O'Brien (p)

Znamenitá obrazotvornosť autora, z ktorej by si mali brať príklad viacerí spisovatelia. Bizarné prostredie a scénky, ktoré by sa skôr hodili do nejakého absurdného divadla - O'Brien toto dielo plánoval vymyslieť ako divadelnú hru, a tú by som si teda rád pozrel. Musím len súhlasiť s komentárom podo mnou, malo to síce humorné momenty, ale podľa mňa šlo skôr o vcelku znepokojivú knihu, pretože celý jej základ je v akejsi viere, mýte o tom, čo sa stane keď... (ďalej by som už veľa prezradil). Jednoznačne veľmi originálne dielo.

11.09.2017 5 z 5

Franny a Zooey Franny a Zooey J. D. Salinger (p)

Okrem Catcher in the rye, ktorá patrí medzi moje obľúbené knihy, som od Salingera ešte nečítal nič dobré. Hm...

03.09.2017 2 z 5

Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Zpěvy Maldororovy – Poesie – Dopisy Comte de Lautréamont

Spisovateľ a dielo také bizarné, že inšpirovali celú umeleckú generáciu - surrealistov. To hovorí za všetko.

16.08.2017 4 z 5

Vreštiaca lebka a iné poviedky Vreštiaca lebka a iné poviedky Francis Marion Crawford

Jeden z príkladov tých zaujímavejších autorov duchárskych a strašidelných príbehov. Zaujali ma hlavne tie s námorníckou tematikou (aj Lovecraft sa neskôr inšpiroval Crawfordom), ale celkovo všetky v knihe majú ponurú gotickú atmosféru a zaujímavo budované napätie. Kto má napr. rád Poea a Montague Rhodes Jamesa, toto je povinnosťou. 4,5*

07.05.2017 4 z 5

Manifesty surrealismu Manifesty surrealismu André Breton

Keby bol v knihe viac rozoberaný samotný surrealizmus, teória, príklady a postupy, bolo by to zaujímavejšie. Breton píše veľa o tom, ako sa naňho neskôr takmer všetci jeho známi - kolegovia surrealisti neskôr vy... a označovali ho za idiota. Napriek tomu rešpekt, že sa ani on sám nevzdal svojich presvedčení!

07.05.2017 3 z 5

Aurora Aurora Michel Leiris

Zatiaľ som čítal iba surrealistické básne a poviedky, toto bol prvý román tohto štýlu. Veľmi zaujímavé, aj keď si pomedzi čítanie treba dávať pauzy na prevetranie hlavy. Hlavné však je nechať sa unášať na vlnách predstavivosti, o tom ten surrealizmus proste bol...

10.04.2017 4 z 5

Jadro kométy Jadro kométy Benjamin Péret

Toto nie je len kniha, len zbierka Péretovej tvorby, toto je vskutku unikátny a našťastie mnohokrát opakovateľný zážitok. Zo skupiny francúzskych surrealistov musím pred Péretom osobitne zložiť klobúk, pretože "možno povedať, že zatiaľ čo Breton budoval surrealizmus znútra, Péret ho definoval a propagoval tak, že ho kládol do protikladu "k ostatnému svetu"." Opisovať tu básne, ktoré doslova sršia obrazotvornosťou a bezhraničnou fantáziou asi nemá veľký zmysel, pretože každý Péretov verš je originálny, magický, zábavný, podivný atd. Kde sú dnes títo básnici, ktorí svetu nedávali iba básne, ale odvahu tvoriť slobodne a zo skutočnej hĺbky duše? Dovolím si ešte zacitovať úryvok z básne "Žmurknutie":

Róza rybník plný zelenej žaburiny
spím schúlený v pupku tvojho Kaspického mora
Róza ruža šípová
ani generálny štrajk ti nezabráni kvitnúť
túlam sa po ramenách tvojej mliečnej dráhy medzi kométami tvojich ňadier
jazmínová Róza luhovej noci
Róza domu kde straší
Róza čierneho lesa ktorý zaplavili modré a zelené poštové známky
Róza šarkana čo letí nad prázdnou parcelou kde sa hrajú deti na vojnu
Róza dymu z cigariet
Róza morskej peny ktorá sa raz na krištáľ zmení
Róza

"...len tí sú hodní nádeje, ktorí stratili ilúzie. Vďaka takým ľuďom ako Péret nie je noc tohto storočia úplne temná." - Octavio Paz, 1959.

30.03.2017 5 z 5

Čerti, bosorky a iné strašidlá Čerti, bosorky a iné strašidlá Katarína Nádaská

Nerozumiem síce, prečo túto knihu ešte nikto nehodnotil, ale nevadí. Zaujme síce najmä slovenských čitateľov, keďže sa viaže na jednotlivé regióny, ale jednoznačne je pre každého, koho zaujíma folklór, legendy a aj strašidelné historky. Výbornú atmosféru v knihe dotvárajú aj ilustrácie Svetozára Košického, ktoré sú miestami pekne desivé. Skvelá kniha...

23.03.2017 5 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Táto kniha značne predstihla svoju dobu, ale to už všetci vieme... Nebyť toho konca, ktorý bol asi na knihe najlepší, dal by som len priemerné 3 *

06.03.2017 4 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Asi jediná kniha, v ktorej bola záložka úplne zbytočná...

18.02.2017 3 z 5

Sedm pater Sedm pater Dino Buzzati

Nebolo to zlé, ale prvú knihu od Buzzatiho som čítal Tíživé noci a tá ma zaujala omnoho viac, podľa môjho skromného názoru sa ani zďaleka Sedm pater na ňu neťahá...

13.02.2017 3 z 5

Tíživé noci Tíživé noci Dino Buzzati

Od Buzzatiho som dlho zháňal akúkoľvek knihu a konečne sa mi podarilo nájsť práve túto v jednom bratislavskom antikvariáte. A musím uznať, že vôbec nesklamala, práve naopak, bola to jedna z najlepších poviedkových kníh, aké sa mi kedy dostali do ruky (vyššie je snáď už len Dahl:) Buzzati vedel výborne miešať zdanlivo jednoduché príbehy s neobyčajnými fantastickými až surreálnymi zjavmi. Mnohé poviedky sa končia veľkým prekvapením, ktoré čitateľ do konca vôbec neočakáva (tu je tá spojitosť s Dahlom) a iné zas akoby nemali ukončenie a nechávajú priestor otázkam a pocitu prázdnoty. Tie surreálne, a pre mňa najzaujímavejšie: Padající dívka, Vajíčko, Obluda, Začarované sako, Stroj; Manželka, které narostla křídla; Strašlivá pomsta domácího zvířete. Emocionálne najpôsobivejší príbeh je ten posledný v knihe. Volá sa Hrboly na zahradě a tam sa Buzzati čitateľom zdôveruje naozaj od srdca a úprimne. Veľmi dobré 4,5*

11.01.2017 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Kiež by takýchto úprimných kníh bolo viac.

21.12.2016 5 z 5