Fifer Fifer komentáře u knih

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Snaha vnutit literární scéně jeden povolený narativ mě štve. Eva Klíčová z Alarmu tuhle knihu popravila čistě proto, že si autorka dovolila mít jiný názor, než se kritičce líbí. Drazí čtenáři, vykašlete se na kritiky, k ničemu je nepotřebujete. Potřebujete spisovatele. A je třeba dám jim volnost v tom, o čem a jak mou psát.
Kniha je výborná a velmi čtivá.

24.04.2023 4 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

Velké zklamání(zejména druhý a třetí díl): Jsou tu jen kladné komentáře, tak cítím potřebu to napravit. Je chválihodné, že se Andrzej pokusil napsat stějně poutavý příběh, ve kterém by nebylo tolik prvků fantasy, a tudíž by mohl vycházet z reálné historie. Jenomže v tom je ten problém: Hlavní hrdina není ani dobrý čaroděj, ani bojovník. Místo napínavých soubojů s protivníky, tak Sapkowskému nezbývá než nechat hrdinu znovu a znovu zajmout a osvobodit. Což se po chvíli stane tak otravné a únavné. Sapkowski nedokázal vytvořit stejně zajímavé hrdiny jako ve své předchozí sáze.

Krmit démony Krmit démony Alexandra Alvarová

Nemám rád Trumpa, Alexandra A. nemá ráda Trumpa (Trump je jako hlavní padouch na anglické obálce této knihy). Zdálo by se, že si musíme rozumět. Nerozumíme. Proti první knize AA nelze nic namítat. Nicméně definice online manipulací nepocházely z její hlavy. Ona to pouze načetla, a představila tyto důležité informace českým čtenářům. Tedy záslužné, ale nikoliv invenční. Tehdy jsem jí fandil. Pak se však ukázalo, že expertka na lži a fake news sama nemá problém fake news šířit. Bez jakýchkoliv důkazů zveřejňovala, kdo slouží Rusům. Připomenu slavnou kauzu, kdy tvrdila, že v kauze Dominika Feriho mají prsty Rusové. Čekali byste, že po takovýchto hrubých faulech si jako expertka na fake news totálně zničí reputaci. Kdepak, všichni ji dál zvou do rozhovorů. Přiznám se, že jsem tuto knihu zaznamenal, až když vyšla v angličtině (2021). A ptám se, jaký má smysl vydat pro americký trh knihu o nebezpečích fake news, online radikalizace, ruského vlivu, který pomáhá populistům jako Trump či Babiš? To jsou dnes již stokrát popsané jevy, které vyšly jako fikce i literatura faktu už tisíckrát. Třešničkou na dortu je to, že kniha v angličtině vychází v době, kdy už skoro rok vládne Biden a doba Trumpova vlivu (připomenu, že měl možná nejsledovanější twitter na světě) je dávno pryč. Fake news samozřejmě řešíme dál, ale autorka, která sama fake news často šíří, nám v problematice internetových lží opravdu příliš nepomůže. I v Česku existuje mnoho lidí, kteří se problematice fake news věnují daleko lépe (Petr Nutil, Reportéři ČT, tým Českého rozhlasu atd.)

11.12.2021

O Pavlovi O Pavlovi Daňa Horáková (p)

Ta kniha je nesmírně důležitá, jelikož nám vysvětluje, jak číst Juráčkovy deníky. Nemůžu se ale zbavit dojmu, že ačkoliv ji psala doktorandka z filozofie, která se snaží zabalit své myšlenky co nejsofistikovaněji, tak mi z nich vychází jen klasické lidové moudro: některý ženský maj slabost pro hajzlíky. A přestože tomuto tématu DH věnuje řadu kapitol, nezdá se mi, že by došla k nějakému hlubšímu poznání. To však nijak nesnižuje význam řady jiných kapitol. Je to skvělá kniha.

15.04.2021 4 z 5

Umělec na ostří nože Umělec na ostří nože Irvine Welsh

Trainspotting to překonat nemohlo, to je jasné. V podstatě se sick.boyem souhlasím. Ale jen technická? Jak sick-boy ví, že překlad je špatnej? On stihl už nyní přečíst román v aj i v čj a porovnat jej? Nebo kvalitu překladu hodnotí z česky čteného textu? Předchozí kniha Slušná jízda byla taky od Omegy a ten překlad mi přišel povedený.

13.09.2018 3 z 5

Neskonalá – příběh jedné lásky Neskonalá – příběh jedné lásky Michel Faber

Fabera jako prozaika nekriticky žeru, je skvělý. Tady jsem byl ale velmi zklamán. Je to terapeutické psaní (úmrtí ženy) a jako takové má svůj smysl, jako básnická sbírka to však neobstojí. Za prvé to nejsou básně, ale spíše mini-příběhy či úvahy. Za druhé jsou jednotlivé "básně" velmi monotónní. Všechny hovoří o té hrozné ztrátě, ale tak nějak předvídatelně.

13.02.2018 2 z 5

Nuda v Čechách Nuda v Čechách Alexandr Kliment

Mistrovská práce s rytmem a jazykem. Čte se to jako báseň. Povzdych nad těžkou dobou. Přestože celkově je to smutná kniha, najdete v ní mnoho záblesků opojivé krásy.

15.03.2015 5 z 5

Postava k podpírání Postava k podpírání Pavel Juráček

Chybí Juráčkův nejdůležitější scénář po okupaci(Situace vlka), ale jinak je skvělá kniha. Když si člověk uvědomí, že povídku Konec srpna napsal chvíli po maturitě. A přesto z ní vznikl kvalitní film. O scénářích Postavy a Případu darmo hovořit. Mistovská díla.

15.03.2015 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Pro všechny milovníky Zaklínače povinnost. Je pravda, že ten konec je takovej trochu odfláklej, přijde mi. První polovina knihy je ale skvělá.

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Velké zklamání: Jsou tu jen kladné komentáře, tak cítím potřebu to napravit. Je chválihodné, že se Andrzej pokusil napsat stějně poutavý příběh, ve kterém by nebylo tolik prvků fantasy, a tudíž by mohl vycházet z reálné historie. Jenomže v tom je ten problém: Hlavní hrdina není ani dobrý čaroděj, ani bojovník. Místo napínavých soubojů s protivníky, tak Sapkowskému nezbývá než nechat hrdinu znovu a znovu zajmout a osvobodit. Což se po chvíli stane tak otravné, že jsem měl problém knihu dočíst. Sapkowski nedokázal vytvořit stejně zajímavé hrdiny, jak vo své předchozí sáze.

15.03.2015 2 z 5

Nejlepší kandidát Nejlepší kandidát Stanislav Biler

Jen opakuju recenzi Toffee: Na prvních asi padesáti stránkách jsem si říkal, že je to vtipná satira. Absurdní situace, prázdné dialogy, papouškované fráze…., jenže po dalších padesáti naprosto stejných stránkách se stejnými situacemi, stejnými předvídatelnými vtipy, to začalo být nudné.

06.12.2021 1 z 5

Magistrála Magistrála Tim Postovit

Mladých básníků jsou stovky, tisíce. Nicméně většina tvůrců se v mládí těžko vymaní z nějaké škatulky. Většina skončí u klišé. Klišé o lásce, o sexu, o chlastu atd. Tim si dokázal najít svébytný styl, který nezapadá do tradičních škatulek. Navíc jako autor slam poetry umí svoje básně předat i naživo. Doprovodné fotografie jsou taktéž skvělé.

14.08.2019 4 z 5

Krátké rozhovory s odpornými muži Krátké rozhovory s odpornými muži David Foster Wallace

Jeden typ autorů stane slavným tím, že jdou opravdu na dřeň. Dál než většina produkce. Snaží se necenzurovat i ty nejtemnější stránky svého já a okolí. Takový byl i nedávno zesnulý P. Roth a takový je i D. F. Wallace. A když navíc autor umí psát a dokáže být i vtipný, je na literární událost zaděláno. U některých povídek se zasmějete, u některých vám bude velmi úzko.

17.06.2018 4 z 5

Viditelný svět Viditelný svět Mark Slouka

Kniha je to moc dobrá, plná zajímavých úvah a myšlenek. O odvaze, české historii i exilu. Slouka perfektně míchá realitu atentátu na Hyedricha a historii své rodiny s fikcí. Časové přeskakování z války do 50. let, do exilu v USA, a pak do 70. let je osvěžující - bavilo mě to. Spojujícím prvkem je ale atentát. Není popsán špatně, ovšem ti z nás, kteří podrobnosti atentátu znají, se v těchto pasážích mohou občas nudit. To vidím jako jedinou vadu jinak dobré knihy.

14.06.2018 4 z 5

Basic love: Šťastný život Basic love: Šťastný život Alexandr Kliment

Tahle kniha se Alexandrovi prostě nepovedla. Četl jsem všechny jeho prózy a tuhle hodnotím jako nejslabší. Příběh mě ničím nezaujal.

Bezúhonní Bezúhonní Alexandr Kliment

Několik povídek, které si přátelé vypraví v hospodě. Některé povídky mají i padesát stránek, přesto jsou čtivé. Vždycky si vzpomenu na dnešní obsesi krátit a psát co nejkratší povídky. Vydal by to dnes Klimentovi někdo, nebo by mu to zkrátil na polovinu?

Hodinky s vodotryskem Hodinky s vodotryskem Alexandr Kliment

Nemůžu říct, že bych nekriticky miloval všechny povídky sbírky, ale některé jsou vynikající. Pevnost byla po zásluze zfilmována (Vihanovou). Kliment psal jinak, než bylo tehdy zvykem, dnes už jeho styl tolik nepřekvapí, tehdy to bylo nóvum.

15.03.2015 4 z 5

Prostřednictvím kočky - texty z let 1951–1958 Prostřednictvím kočky - texty z let 1951–1958 Pavel Juráček

Pro znalce Juráčkova díla povinnost. Zejména titulní povídka je skvělá. Některé texty jsou slabší, ale je třeba brát v úvahu věk autora. Kdyby někdo vydal to, co jsem psal v jeho věku já(hrůza pomyslet)! Juráček byl zkrátka výborný autor už od mládí, talent od Boha, ehm teda vlastně dyť on byl ateista. Tak talent já nevím od koho...

Oční kapky Oční kapky Lenka Procházková

Když se autobiografie povede a dobře zapracuje, má smysl. Drsná kniha.