Postava k podpírání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha shrnuje jeho literární tvorbu včetně raných básní a povídek. Obsahuje rovněž nadčasové úvahy o filmu a především filmové povídky či scénáře Postava k podpírání, Konec srpna v hotelu Ozon, Případ pro začínajícího kata a Golem. Publikace je doplněna kompletní filmografií a bibliografií.

https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71810/postava-k-podpirani-71810.jpg 4.611
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Postava k podpírání

topipig
05.04.2016

Pavel Juráček byl zkrátka vizionář a unikátní osobnost. Jeho filmová prvotina Postava k podpírání je plná absurdních situací a narážek na nejen tehdejší komunistický režim (jeho alegorické podobenství platí v jakékoliv době). Pavel Juráček měl velice osobitý a autorský styl psaní i natáčení, které potom naplno zúročil ve svém geniálním díle Případ pro začínajícího kata. Tato kniha obsahuje i další povídky, které napsal - Konec srpna v hotelu Ozon (který zfilmoval Juráčkův největší kamarád Jan Schmidt), dále Případ pro začínajícího kata a povídku Golem, kterou napsal v Mnichově, kde žil, když mu komunistický režim v Československu zakázal jakoukoliv práci. Je otřesné, jak Juráčkovi komunisti zničili život, protože tenhle jedinečný talentovaný umělec mohl natočit nenapodobitelná a svérázná unikátní díla. Obrovská škoda a hanba všem komoušům a dalším lidem, kteří se na tuhle osobnost vykašlali a odvrátili se od ní, včetně jeho kolegů. Dále kniha obsahuje Juráčkovi básně a krátké povídky, různé úvahy o filmu, příběhy, které zažil, vzpomínky jeho přátel, filmografii a bibliografii. Výborná kniha a ukázka charakteru tohoto ojedinělého člověka. Tak a teď ještě někde sehnat Deníky Pavla Juráčka.

Fifer
15.03.2015

Chybí Juráčkův nejdůležitější scénář po okupaci(Situace vlka), ale jinak je skvělá kniha. Když si člověk uvědomí, že povídku Konec srpna napsal chvíli po maturitě. A přesto z ní vznikl kvalitní film. O scénářích Postavy a Případu darmo hovořit. Mistovská díla.