Fidibus Fidibus komentáře u knih

Sirotek X Sirotek X Gregg Hurwitz

(SPOILER) Špionážní thriller o tajném programu Sirotků, kteří se však nakonec stali nežádoucími. Zvlášť Evan, Nikdo, samotář, který zachraňuje nevinné. Až jednou zazvoní telefon dvakrát. Komu má věřit, když proti němu stojí profesionálové? Napínavé, zajímavé, vlastně takový utajený Bond, který se potýká s tím, že má někomu věřit.
Příště.
Další zkusím, akorát je jich celkem hodně.

19.02.2024 4 z 5

Zdravý nemocný Zdravý nemocný Molière (p)

(SPOILER) Jak služka dokáže uzdravit hypochondra a navíc mu ukázat, kdo ho opravdu má rád. Kritika ve skutečnosti neléčících lékařů, zpátečníků. A k tomu drama lásky.

Hranice stínu Hranice stínu Jan Čep

Zamyšlení nad životem, svými kořeny, vsí, odkud hrdina částečně pochází, a rodinou ve vztahu k vesnické společnosti a jejich příběhy.
Dojemné, působivé...

Skandální podvod Skandální podvod Lynn Messina

(SPOILER) Ještě lepší než 1. díl. Hrdinka musí nechat svého údajného milence zemřít a náhodou jí u nohou umírá probodený mladík. Začne pátrat (v době svého smutku) a opět se setká s vévodou, který jí pomáhá a baví se, na konci se však o ní začne bát. A rodina a teta žasnou, jak se Bea chová, dokonce ji na plese hlídají. Záhada vyřešena, další díl volá.
Vtipné dialogy i scény, plynoucí z tehdejší konzervativní společnosti, kde nevdaná a chudá pátrá...

Měsíční pahorek v dlani Měsíční pahorek v dlani Henri Bosco

(SPOILER) Příjemné překvapení a pohlazení, i když ve finále celkem napínavá detektivka. Mladík donucený v rámci dědictví k pobytu na samotě v přírodě na ostrově si postupně zvyká a zároveň se dozvídá o historii místa a závěti. Pochopí, co vlastně chce, a zároveň se zamiluje.

Barvy smyslnosti Barvy smyslnosti Vina Jackson

(SPOILER) Nečekejte žádnou slaďárnu, je to příběh o objevování bdsm a mantinelů sexu ve spojení s hudbou. Dominik to v ní objeví a spustí a Summer se musí poprat sama se sebou, aby zjistila, co chce a co už je moc.
Celkem zajímavě napsané, originální zápletka s koncertem. Tématicky ne pro každého...

19.02.2024

Emilia Galotti Emilia Galotti Gotthold Ephraim Lessing

(SPOILER) On ji chce za každou cenu získat a jde přes mrtvolu jejího snoubence, ona trvá na své cti a požádá svého otce o pomoc. Smutný příběh.

S kapkou medu S kapkou medu Helena Žáková

(SPOILER) Tento pokus o špionážní příběh s milostnou zápletkou a romantickými kulisa i mně nezaujal. Dočetla jsem, abych zjistila že pointa celkem žádná. Přišlo mi to naivní, zvlášť Eleni a také zápletka s novinami a radarem, a zdlouhavé. Zachraňuje to trochu Američan Tony, ale výsledek pro mne neuvěřitelný.

19.02.2024 1 z 5

Říše Říše Izabela Michlian Straková

(SPOILER) Příběh mladé dívky v novodobé éře nacismu a její lásky k učiteli-gestapákovi na pozadí příběhu likvidace Žida - knihkupce, nepovolených knih a odboje. Nápad zajímavý, ale vadilo mi líčení příběhu očima obou hrdinů, protože se to vlastně opakovalo - jako vnímání pocitů mi to u Elišky šlo, ale u něj moc ne. Konec jsem tušila, i když uvěřit dobru se zdá snadné.

Zítra přijde Olah Zítra přijde Olah Martin Sichinger

(SPOILER) Příběh party kluků, školáků v komunistické éře, která spolu s přítomností sovětských vojáků poznamenala jejich životy. Některé scény docela drsné, např. záležitosti spjaté s jejich třídním nebo osudy některých příbuzných. No, a pak se ve třídě objeví flegmatický cikán Olah, který si z toho všeho nic nedělá.
Líbily se mi přezdívky učitelů a snaha kluků vše nějak přežít. Jinak dost smutné.

08.02.2024 3 z 5

Dívka na útěku Dívka na útěku Joanna Rees

(SPOILER) Příběh dívky, která uteče z bohaté tyranské rodiny do Londýna a dokáže se uživit jako klubová tanečnice. Avšak bratr po ní pátrá ze všech sil... naštěstí jí pomůže náhoda a nakonec i matka.
Bohužel mi kniha přišla zdlouhavá a rozpačitá, popravdě bych kapitoly s bratrem vypustila a nechala jen vyprávět hrdinku. Námět nebyl špatný, včetně emancipace žen nebo homosexuality, ale nesedlo mi zpracování.

08.02.2024 2 z 5

Arthur Conan Doyle v roli obhájce: Proslulý autor detektivek zasahuje ve skutečném případu otřesné vraždy Arthur Conan Doyle v roli obhájce: Proslulý autor detektivek zasahuje ve skutečném případu otřesné vraždy Margalit Fox

(SPOILER) Tak tohle mne opravdu překvapilo - jedná se o odhalení případu justičního omylu v Británii, něco jako hilsneriáda. Příběh vysvětluje okolnosti vraždy, vytipování a zatčení údajného viníka, jeho proces a vězení a nakonec boj o spravedlnost, do které se zapojil i A. C. Doyle a je mu zde spolu s jeho Sherlockem Holmesem věnována také část. Je vysvětlen souboj kriminalistických metod, což mi přišlo hodně zajímavé. Nevinně 18 let pykající je drsným poučením na téma spravedlnost. Doporučuji, ale je to pro silné žaludky.
Poslech jako audiokniha na ČRo.

08.02.2024 5 z 5

Sladké pokušení Sladké pokušení Cora Reilly

(SPOILER) Obálka pěkná, ale výsledek rozpačitý. Není to moje první taková kniha a rozhodně znám lepší. Začátek s domluveným vztahem mi přišel dobrý, pak se to nějak zaseklo. Ještě chápu postupné odhalování, jak zemřela jeho žena, ale jinak se střídá sex s psychologií, jak na děti. I tu mafiánskou zápletku na konci jsem čekala nějak napínavější, i když je tam scéna s bratrem a odvážná návštěva mafiána. Ano, jako silná osobnost, hodně mladá, ale nějak to na mne nefungovalo.

08.02.2024 3 z 5

Za olivovým hájem Za olivovým hájem Kate Hewitt

(SPOILER) Kniha mne v porovnání s jinými válečnými příběhy objevovanými potomky moc nezaujala. Současná hrdinka řeší krizi svého manželství po ztrátě dítěte až naivním útěkem do Řecka, aby objevila válečný příběh své babičky, která se nakonec z Řecka usadila v Anglii, kde našla svou lásku právě z války. Bohužel mi ten příběh připadal dost slabý a také současná zápletka se zaláskováním nic moc, navíc některé odbočky ne zcela podstatné. Číst se to dá, ale je hodně lepších.
PS Co kočka?

Černé slunce Černé slunce František Kožík

(SPOILER) Zajímavý a smutný životní příběh člověka, který se na svou dobu sexuálně vybočoval a byl za to potrestán. Na druhé straně měl štěstí, že byl šlechtic. Díky svému uvěznění měl čas psát, i když se dochovalo nemnoho. Bohužel mi děj po polovině začal dost splývat, ale výsledně stál příběh tohoto sadisty, který je známý neznámý, za ten čas. Některé zajímavé drobnosti ze života tehdejší společnosti navíc.
Posloucháno jako rozhlasová audiokniha.

Aurélie Aurélie Marcel Pagnol

(SPOILER) Celkem vtipný příběh, kdy vesničané přivedou zpět zaláskovanou pekařovu ženu, která utekla s ovčákem, aby jim opět začal péct chleba. Pekař postavený před realitu nevěry ji vlastně nepřipouští a tím ji odpustí. Celkem hezký poetický příběh, znám autorovo dílo z filmů Tatínkova sláva a Maminčin zámek. Tentokrát poslech jako rozhlasová hra.

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

(SPOILER) Dívka z lepších kruhů se začne kamarádit s Darebou, takřka s magickou pověstí, a paradoxně si tak začne užívat života, i když ji naopak Dareba ovlivní tak, že její dětství předčasně skončí - vraždou. Je jen na ní, zda se postaví po bok své kamarádky... Vše je navíc ovlivněno válkou a situací v Itálii, kterou sledujeme očima dítěte.

06.02.2024 3 z 5

Růže z Bertramky Růže z Bertramky Zdenka Psůtková

Mozart a jeho vztah s Duškovými, jeho komponování Dona Giovanniho a premiéra v Praze. Poslech jako rozhlasová hra s množstvím hudby prokládající děj.

06.02.2024 3 z 5

Hadrián z Římsů Hadrián z Římsů Václav Kliment Klicpera

(SPOILER) Hadriánové jsou nakonec 3, tedy 3 kandidáti na ženicha a který z nich je ten pravý? Naštěstí si ufňukánek najde lepší nevěstu.

Houslistka z Berlína Houslistka z Berlína Ronald H. Balson

(SPOILER) Kniha mi dala docela zabrat. Námět se mi moc líbil a výsledně knihu hodnotím jako originální a zajímavou, ale hodně jsem se ztrácela v Adině příběhu, který byl až moc obsáhlý v porovnání se současným pátráním po majiteli vily s pozemky. Paradoxně jsem se do Gabi a jejích pocitů vcítila líp, u Ady se to působivé ztrácí v množství děje a "nejlepší", i když nejsmutnější, mi tam přijde konec příběhu v souvislosti s Kurtem a její matkou. Jinak poučné je určitě téma filharmonií a celkově osudy těchto hudebníků a téma vlastnictví židovského majetku.
Díly čtu napřeskáčku, ale určitě budu pokračovat.