Faither Faither komentáře u knih

Mikroekonomie: středně pokročilý kurz Mikroekonomie: středně pokročilý kurz Robert Holman

Další super kniha od prof. Holmana. Nemohu hodnotit jinak než 5* a doporučit knihu lidem, co se zajímají o ekonomii.

Kapitola Byrokracie ("cílem byrokrata je maximalizace rozpočtu jeho úřadu"): "...Když něco nefunguje lidé dávají vinu vládě a ptají se "proč s tím něco neudělá". Politikové pod tíhou odpovědnosti raději sáhnou k regulacím, aby dokázali, že dělají co mohou. Nechat věcem volný průběh je riskantní a ohrožuje to jejich politickou kariéru. Ze stejných důvodů dochází zřizování nových úřadů....Když se dostávají do problémů družstevní záložny, zřídí se Úřad pro dohled nad družstevními záložnami. V obavě, že si lidé sami nedokáží ochránit svá osobní data, zřídí stát Úřad pro ochranu osobních údajů. Máme naději, že až korupce přeroste únosné meze, zřídí vláda úřad pro potírání korupce." - 27.4.2011 byl zřízen Vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí :-D

Kapitola regulace: "...Třináct svazků obsahujících 16850 stránek zabíralo 90 centimetrů police v roce 1966. Pak nastala skutečná exploze vládní kontrolní činnosti. Nejméně 21 nových úřadů bylo založeno v následujícím desetiletí....Státní výdaje prudce vzrostly, z méně než jedné miliardy v roce 1970 na pět miliard v roce 1979. Počet vládních úředníků zaměstnaných kontrolními činnostmi se ztrojnásobil, vzrostl z 28 tisíc v roce 1970 na 81 tisíc v roce 1979. Počet stran ve federálním rejstříku vzrostl ze 17660 v roce 1970 na 36487 a zabral třímetrovou polici. Během stejného desetiletí se hospodářský růst v USA dramaticky zpomalil..."

19.09.2012 5 z 5

Respektovat a být respektován Respektovat a být respektován Jana Nováčková

Koncept výchovy fajn, ale kniha napsaná dost roztahaně a přečíst těch 350 stran hutného textu bylo s každou další kapitolou náročnější. V tomto pojetí mi to přišlo jako kniha pro lektory tohoto konceptu, nikoliv pro běžného čtenáře (rodiče), pro kterého by to stačilo zkrátit maximálně na polovinu. V tom ale tato kniha není v sekci osobního rozvoje zrovna osamocená, bohužel :)

23.03.2024 3 z 5

Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Průvodce pro pasivní investování: Od Rozbitého prasátka Jakub Dvořák

Je velmi dobře, že vznikla kniha, která se nebojí jít až do konkrétních produktů a strategií/portfolií a dá tak díky detailnímu návodu možnost investovat širší veřejnosti. Podle mého názoru je tato forma daleko lepší než obecné knihy o investování, a proto jsem několik kousků rozdal v rodině. Byť mě osobně příliš nového nepřinesla, považuji jí za asi druhou nejlepší knihu po The Little Book of Common Sense Investing od Bogla (ta bohužel nevyšla česky) o investování, kterou jsem četl, a to jsem toho nepřečetl úplně málo :)

20.12.2023 5 z 5

Trnový princ Trnový princ Mark Lawrence

Podle mého názoru skvělý odklon od klasického vystavění fantasy příběhů. Kniha se mi navíc četla velice dobře a příběh se vyvíjel rychle. Právě nestandardnost pravděpodobně způsobuje relativně značný rozptyl hodnocení. Doporučuji ale každému zkusit první díl a rozhodnout se na základě vlastního úsudku a nenechat se odradit případnými špatnými recenzemi.

10.07.2018 5 z 5

Hluboká práce Hluboká práce Cal Newport

Nemohu hodnotit jinak než 2*. Myšlenku knihy nezpochybňuji, ale jak již bylo řečeno v předchozích komentářích, šlo by jí prezentovat se stejným přínosem na několika málo desítkách stran. Při poslechu jsem měl několikrát pocit, že autor stejnou myšlenku již zmiňoval a mám silné podezření, že několikrát dokonce bez přeformulování dané části. Mnohem raději bych si přečetl obsah knihy ve formě dvacetistránkového odborného článku, jejichž četným vydáváním se autor neopomněl opakovaně pochlubit. Takhle mám bohužel pocit, že autor téma natahoval pouze z důvodu vydání ve formě knihy. Navíc mě zklamalo, že (trochu nadneseně) největším úspěchem na cestě za produktivnější prací je podle autora omezení zveřejňování příspěvků na Twitter, čemuž autor věnoval podstatnou část publikace. Jelikož mě tato činnost na sociálních sítích velkým obloukem míjí a některé myšlenky nelze aplikovat obecně na jiné neproduktivní činnosti, nebylo pro mě její opakované probírání přínosem. Pokud má čtenář s touto činností problém, možná se mu kniha zalíbí více než mně. (Audiokniha)

19.09.2017 2 z 5

Druhy vědecké zkušenosti Druhy vědecké zkušenosti Carl Sagan

Pravděpodobně největší populizátor vědy 20. století se s otázkami existence a Boha vypořádává vědečtěji a konzistentněji než třeba noví ateisté. Značná část knihy se zabývá astronomií, která je jakýmsi úvodem do jiného světa než nabízí úzký světocentrický model myšlení blízký mnoha náboženstvím. Proto je třeba s tímto počítat - člověk se zájmem o astronomii si knihu užije mnohem více. Myslím si, že kniha může v mnoha pasážích donutit čtenáře, ať už s jakýmkoliv přesvědčením, k zamyšlení.

(Osobně zpochybňuji pouze někdy až přílišný optimizmus Sagana ve využití nástrojů jako je víra a především náboženství v dělání dobra i za cenu neprůkaznosti těchto nástrojů.)

02.10.2016 4 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Musím souhlasit s kritikou v komentářích, že se vzhledem ke kultovnosti tohoto díla nabízí srovnání s Tolkienem a dalšími legendami. A mezi ně bych Herberta po přečtení jeho nejzásadnějšího díla, také určitě nezařadil. V knize jsem vnímal určitou nekonzistentnost jak příběhovou, tak hlavně v chování postav. Vyzdvihovaný přesah knihy mě v podobě fanatického náboženství a z něho plynoucích "mouder" spíše otravoval. Navíc mi taková představa fanatismu v této podobě do sci-fi světa nějak nesedí, ale to už je samozřejmě subjektivní názor. Mimo tyto výtky to ale tragédie nebyla a těsně zůstanu u relativně vysokého hodnocení. Určitou chuť k přečtení dalších dílů mám.

26.07.2015 4 z 5

Ekonomie Ekonomie Robert Holman

Skvělá kniha, která svou vlastní čtivou formou uvede čtenáře do většiny základních kapitol ekonomie. "Případovky" mi pomohly pochopit spoustu souvislostí nejen při mém studiu, ale i v pohledu na hospodářskou politiku. Na rozdíl od dalších knih pana profesora Holmana je kniha určitě vhodná i pro zájemce, kteří se nechystají ekonomii studovat. Určitě se ke knize za čas vrátím a přečtu si ji znovu.

25.08.2012 5 z 5

Ekonomie dobra a zla Ekonomie dobra a zla Tomáš Sedláček

Tato kniha je opravdu spíše filosofickou než ekonomickou prací. Pan Sedláček je takovou novodobou iluzí široké veřejnosti o "skvělém ekonomovi". S některými jeho názory souhlasím s některými ne, každopádně je velká spousta českých ekonomů, kteří jsou mnohem znalejší než je pan Sedláček. Od knihy jsem očekával naprosto něco jiného než mi dala, přesto nechci knihu ani autora hanit, jen nesouhlasím s "humbukem" kolem tohoto díla. Pokud se jako neodborný čtenář chcete dozvědět něco o ekonomii sáhněte raději po "zeleném Holmanovi", pokud se chcete dozvědět něco o dějinách ekonomického myšlení sáhněte raději po "šedém Holmanovi"...

07.07.2012 3 z 5

Východní Krušné hory Východní Krušné hory Jiří Svoboda

Krásná kniha pro každého, kdo má východní Krušky v srdci, ale i pro toho, kdo o návštěvě těchto trochu zapomenutých českých hor přemýšlí.

24.02.2024 5 z 5

Za pohnutými osudy východního Krušnohoří Za pohnutými osudy východního Krušnohoří Otilie K. Grezlová

Literárně to na 5* není, ale po pár kapitolách jsem si na ten styl zvykl a vlastně se to četlo celkem dobře. Jsem ale hlavně velmi rád, že takový počin o východních Kruškách, které mají neuvěřitelně bohatou minulost, vznikl a každého, kdo má ke Kruškám nějaký vztah musí tato kniha hrozně těšit. Mě jako rodáka potěšila hodně a čtení mě opravdu bavilo, a to je nakonec to nejdůležitější. Každému, kdo má Krušky v srdci nebo se o ně zajímá můžu tuhle knížku s čistým svědomím doporučit.

22.12.2023 5 z 5

Pro mě zatím nejslabší díl. Opravdu se to točí až moc kolem alkoholu.

06.08.2018 3 z 5

Jádro Jádro Peter V. Brett

Démonská pentalogie opravdu není nejsofistikovanější fantasy sérií a tak je k ní podle mého také nutné přistupovat. Oproti kolegům čtenářům níže bych si klidně přečetl i další pokračování o osudech mnoha postav tohoto příběhu a souhlasím, že některé linky byly utnuty příliš rychle a ještě větší "roztahovanost" by mi tak vůbec nevadila. Mně se třeba Jádro četlo mnohem lépe než Kingovo Temná věž, kterou jsem četl v předcházejících měsících a to je pro mě u fantasy minimálně jeden z nejdůležitějších faktorů. A právě lehkost a touha ke čtení další a další kapitoly jsou pro mě důvodem, proč si dovolím dát plný počet a vrhnout se na další fantasy sérii, u které nebudu muset moc přemýšlet nad detaily, ale budu si užívat odtržení od všedního světa :) K přemýšlení si dovolím odskočit do jiných žánrů.

Podtrženo a sečteno, určitě bych se nenechal odradit sérií negativních komentářů pode mnou a Démonskou pentalogii mohu s čistým svědomím milovníkům fantasy, kteří nehledají jen a pouze složitě a dokonale vystavěné příběhy, doporučit.

24.06.2018 5 z 5

Královna ohně Královna ohně Anthony Ryan

Na rozdíl od některých předchozích recenzí mi přišel závěr knihy hrozně uspěchaný. Ale je pravda, že to asi trochu souvisí s pomalejší první polovinou. Spousta dějových linií zůstává podle mě celkem nesmyslně neukončena. Sto padesát stran před koncem jsem měl pocit, že se tam prostě nemůže závěr vejít. Ale třeba má Ryan se do světa, který stvořil, vrátit. Celkově ale hodnotím trilogii velmi kladně a mohu ji s čistým svědomím fandům fantasy doporučit.

29.06.2017 4 z 5

Není to vyloženě špatná kniha, ale osobně mi příliš nového neřekla. Neumím si představit, že by tuto knihu někdo četl z jiného důvodu než je zisk určitého (základního) finančního know-how, což si myslím že kniha tak úplně nesplní. S některými názory v knize nesouhlasím, ale to už asi k této literatuře patří. Pokud nevíte, že zisku musí předcházet investice do aktiv, pak bych knihu doporučil. Pokud ano, tak je to asi zbytečné...

25.08.2012 3 z 5