evelýny evelýny komentáře u knih

Praha láskyplná Praha láskyplná Jaroslava Pechová

Láskyplná vyznání nejenom Praze, doplněná fotografiemi, formát A5.
Jednoduché přímočaré verše, nad kterými nemusíte přemýšlet ,,co tím chtěl básník říct."
Dovolí vám napít se z číše vzpomínek, zahrají vám na strunu touhy a přání, možná podpoří vaše odhodlání.
V duši rozhostí se nekonečný klid.
Nad těmito verši stačí jen zavřít víčka a snít.
A dál už nic...

Tvůj sametový prstoklad
naučil moji duši hrát
Bolero Maurice Ravela.
Z Mikuláše již zvoní zvony,
měsíc se chytil do záclony
a noc je ještě nesmělá.
(Soukromé Bolero, str.20)

A protože v jednoduchosti je síla a život je někdy tak složitý, já dávám plný počet bodů, tedy pět.

08.07.2023 5 z 5

Dva týdny s královnou Dva týdny s královnou Morris Gleitzman

Hluboké, vážné téma, uchopeno bezbřehou fantazií dvanáctiletého australského kluka. Příběh fiktivní, hodně nadnesený, neskutečný. Vzhledem k tématu a protože je určen hlavně dětským čtenářům, je napsán citlivě, vtipně, zábavně.
Příběh hodně emocionální. Pro mě velké překvapení, i když nevím, zda bych já četla ve svých dvanácti letech. A nevím, zda bych dala číst svým dětem. Opravdu nevím, i když na téma umírání by neměl být nikdo sám. Bohužel vím, jak lze lehce zatížit křehkou dětskou duši.

Já preferuji svobodu a tím dar volby. A svoboda rozhodnutí byla v tomto příběhu velmi dobře prezentována.
Tleskám...

06.07.2023 5 z 5

Muž bez minulosti Muž bez minulosti Tim Weaver

,,Všichni jsme kdysi byli dětmi. A všichni jsme důvěřovali lidem, kteří nás milovali."

Císařovniny ostrovy, kde včera znamená i dnes, tam ztrácí se i vzpomínky
a na okraji v bažinách panuje jen děs.

Musím konstatovat, že Tim Weaver je mistr psaného slova. Polapí vás svým textem do sítí a nepustí. Udržuje napětí tak mistrně, že o příběhu začněte přemýšlet až po jeho dočtení.
Vyústění tohoto příběhu mě zklamalo. Taková absolutní kravina a tolik let strachu a jakési zvrácené totality, která vedla k pro mě až nepochopitelné zabedněnosti obyvatel Císařovniných ostrovů. Naštěstí je najdeme pouze ve spisovatelově fantazii. Ale i tak by mě TAM AŽ NA OKRAJ ZA PLOT nikdo nedostal ani párem volů.
A prvoplánové náhody, které vždy zachrání detektiva Davida Rakera z komplikovaných situací, jsou přinejmenším úsměvné.
Přesto napínavé, velmi čtivé . A konec příběhu k zamyšlení. Možná je někdy nejlepší paměť ztratit a již nikdy nenalézt.
Smutné.

P.S.: Paměť je výsadou blbých. Chytrý nemá čas si pamatovat, chytrý musí vymýšlet.
Jan Werich

Audiokniha: tajuplně magicky čte Igor Bareš.

05.07.2023 4 z 5

Brněnské nevěstky Brněnské nevěstky Naďa Horáková

Naivní, jednoduché vyprávění, kterému sekunduje velké množství postav s neobvyklými jmény. Nedoporučuji dlouhé prodlevy ve čtení. Hrozí zmatenost čtenáře.
Kdo, s kým, o čem, pro koho?
Zapletené, spletené, tak trochu Sodoma a Gomora v Brně.
Přesto betelné, špicové kratochvilné čtení s kapkou historie skoro detektivní.

Audiokniha: artikulovaně, protahovaně zdlouhavě čte Dušan Urban

24.06.2023 3 z 5

Pozdravení slunci Pozdravení slunci Jan Zahradníček

Přiznám se, já musela několikrát číst, než jsem pochopila smysl básní Jana Zahradníčka.
Snad je to trochu archaickým jazykem, neobvyklou skladbou veršů, obsahem básní. Na verše tohoto básníka jsem si musela zvyknout.
Když ale pochopíte, v duši vaší rozlije se božský klid.
Poté přijde smíření.
A když se seznámíte s básníkovým životem, nezbývá než hluboce se poklonit.

P.S.: Díky, intelektuálko z Jihomoravského kraje :-)

Až budoucnost ohnivým pláštěm smete
se střechy času skutků našich sled,
až ze sklizně ze sedby ještě nezaseté
jíst jídlo budete pod listím příštích let,
ó vzpomeňte na mrtvé v patách jara skryté,
kdo z druhé strany smrti mé se narodíte.
/Svědectví, str.9/

30.05.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Bažiny, mokřady, tůně,
Dyje pluje tam líně, rákosí šumí ve větru.
Tajemství z dětství bukače vyplaší
a Vodouš rudonohý nic netuší.
Vraní oko zamíchá kartami a dílo své dokončí na duši skvrnami.
Rozbité vztahy a lži ornitologům ráj naruší.
Nad Slunečnou vznáší se opar smrti.
Snad komisař Bergman vše vyřeší.

Slunečná, zapomenutý kout Jižní Moravy, slepé rameno Dyje, pár chat a k tomu pár nadšených ochránců fauny i flóry, kteří se snaží zdevastované přírodě navrátit její původní krásu. A pak je klid narušen sériovými vraždami.
Popisné, laskavě poklidné, propletené osudy, minulost, co vrhá stíny do přítomnosti a jedno zamlčené tajemství zdvihne stavidla vzteku, závisti, strachu.
A prachy, prachy, prachy.

Audiokniha: Jana Stryková čte empaticky magicky.
Atmosféru přírody v audioknize umocňují trefně umístěné vokály ptáků. Krásný zážitek v této povrchní uspěchané době.

28.05.2023 5 z 5

Deník holky z lékárny Deník holky z lékárny Martina Lachnittová

,,Jestli je něco zkouška lékárníkovi trpělivosti, tak je to tohle: zdravotní obuv, kelímky, lékovky, a vložky (ať už si představíte jakékoliv)"

Je libo tobolku, pilulku, kapsli? Dáte si kokino?
A jaký máte kašel? Potřebujete MEKTU proti průjmu nebo raději náplast, ale jen takovou, co vyráběli komunisté?
Zábavné, někdy podnětné, poučné čtení o radostech i strastech jedné holky z lékárny. Lidská hloupost: někdy je zkouškou trpělivosti, někdy tolerance. Někdy je vrozená, někdy se za ní skrývá strach a někdy jenom přirozená forma demence a senility. V této knize pochopíte, že může být roztomilá, ale i stupidní a neomezená. Jestli je k smíchu, to již posuďte sami.
Já se zase tak často nesmála.
A tak přemýšlím, jakým zákazníkem jsem vlastně já.
A slibuji na svou čest, že ode dneška se budu snažit přijít, pozdravit, poprosit, poděkovat a zmizet :-)).

25.05.2023 4 z 5

Hranice zvrhlosti Hranice zvrhlosti Jan Urban

,,Vždycky je dobré, když mrtvola má už jméno. Pak se věci dokážou hýbat nějakým směrem, i když třeba jen tempem chromého slimáka."

Vyšetřování sériových vražd s prvky BDSM.
Odporně popisné, zvrácené, rozporuplné, zlehčené ironickým humorem, který mnohdy přešel ve výsměšný sarkasmus. Přesto líně se táhnoucí úvahy jednoho odkopnutého milence, bývalého forenzního psychologa, nudily.
Konec knihy vše vysvětlil a mě posadil na zadek.
Příznivci spisovatele markýze de Sade nebo Leopolda von Sacher - Masocha čtěte.

,,Dominance opravdu neznamená aroganci."

Pár pouček v této knize i tak najdete.
Zkrátka letem světem problematikou bondage, dominance/disciplíny, sadismu/submisivity, masochismu.

,,Jsem subinka bez pána. Poslední dobou si to čím dál víc uvědomuju. Je mi z toho smutno a moc bych si přála svého pána najít."

P.S: Lidé jsou různí. Povětšinou hovada.Co vy na to, pane Hašku?
P.P.S.: Proti gustu žádný dišputát.

Audiokniha: čte Eva Novotná, s nadhledem a kapkou ironie

25.05.2023 2 z 5

Šachová novela Šachová novela Stefan Zweig

Šachová partie s vlastním rozumem.
Zajímavé, úderné, schizofrenní.

Audiokniha: v kvintetu sólově Eduard Cupák - podmanivě úchvatně

14.05.2023 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

,,Někdy přiletí slova, která se vytetují do paměti a zůstanou v ní navždy. Bolest možná jednoho dne odezní, ale vzpomínku na ně nevymažete nikdy."

Příběh o utajovaném a tudíž pro okolí neviditelném zlu.
Osobní zpověď jedné malé cácorky, která chtěla v životě pouze splynout s okolím, nevyčnívat, zmizet. Být jen odrazem v zrcadle.
Je to příběh o slovech vyřčených i potlačených, zraňujících i vyčítavých. Příběh o lžích a velkém strachu.
Překvapivě jsem při čtení necítila žádné pozitivní emoce, bylo mi lhostejné, jak příběh těžce zkoušené devítileté ,,cácory" dopadne. Je tedy možné, že zlo může plodit opět jenom zlo?
Otázkou pro mě zůstává:
Kdo je větší zrůda? Ten kdo zlo šíří nebo ten, kdo mu mlčky přihlíží?
Odpověď v knize nenajdete.

Přečteno 2x, abych se dokázala vyznat ve svých pocitech. Paní Mornštajnová odvedla dobrou práci, ale mně do mé konečné mozaiky jeden kamínek chybí. Přesto o problému budu ještě dlouho přemýšlet.

Kniha Hana pro mě zůstává nadále nepřekonaná.

P.S: Vzhledem k závažnému tématu je spor o autorská práva pro mě absurdní. Nechápu.

10.05.2023 4 z 5

Odlévání do ztraceného vosku Odlévání do ztraceného vosku Jan Skácel

/obolus/

Až sejde na poslední penízek
schová jej pod jazyk a oněmí

A vůbec nebude to hrozné

Tou mincí platívá se za ticho
a za převozné

Denárek je to ze všech nejtenčí
a marný jako přetržená nit

A nikdo na tu minci nevrátí
a nikdo nemůže ji rozměnit

V několika slovech vyslovena ta jediná nezpochybnitelná pravda.
Poezie je moje láska, mír v duši, absolutní smíření. Přesto v mém životě bylo období, kdy jsem na tento fakt zapomněla.
Odkládám pýchu, skláním se a
Děkuji...

P.S.: Tak se mějte, vážení a milí.
A protože máj je lásky čas,
čtěte poezii ... :-)

04.05.2023 5 z 5

Humoresky Humoresky Jiří Žáček

Verše veselé, hravé, košilaté, vtipné.
Ve své podstatě mužsky upřímné.
Možná trochu sexistické.
Pointa k pousmání nechybí.
Rozhodně ne pro puritány, ale můžeme je vlastně zváti básněmi?
To posuďte sami...

Bonusem této sbírky jsou vtipné podčárníky, které sice k fejetonu mají daleko, však tečku za pointou zvládnou okořenit dokonale.

Pocta Archimédovi

Ňadra ponořená do Jadranu1)
nadlehčuje síla
rovná váze vody2)
dotyčnými ňadry vytlačené3)
--------------------------------
1) Pokud není Jadran, použijte vanu
2) Pokud není voda, stačí k pokusu veletucet lahví šampusu
3) Pakliže vás, dámy, nadlehčuje ruka,
jež vás plní prudkou závratí,
ruka chlupatého plážového hromotluka -
Archimédův zákon výjimečně neplatí.

30.04.2023 5 z 5

Stracholam Stracholam Jan Skácel

Tolik emocí letělo v ústrety, ale komu, čemu, čí???
Tolik vyplakaných slz nad jedinou básní.
Mých.

Dopis básníkovi:

Básní UČITEL DRUHÉ SMRTI jste mě, pane básníku, rozsekal na maděru.
Ale to vám nestačilo. Přidal jste ještě básně: UKOLÉBAVKA, PROSBY, NÁVŠTĚVA, LOFOTY, BALADA O JEČMÍNKOVI, JARO...
Nechci zde vyjmenovávat všechny básně této ,,zakázané sbírky z roku 1971." Ale ještě dlouho budu přemýšlet, zda jste touto básnickou sbírkou chtěl opravdu zlomit strach.
Můj strach jste nezlomil.
Zlomil se ten váš, pane básníku?

PROSBY
Z pěstiček zaťatých,
a nevíš, jestli smíš,
dříve než usneš,
o všechno poprosíš....

Pro mě smutné, emocionálně těžké... Přesto povznášející.
Jako život sám.

18.04.2023 5 z 5

Ostrov Ostrov Rudolf Havlík

,,Zkušenost člověk vždy získá ve chvíli, kdy ji nepotřebuje."

Krize středního věku nebo pýcha, co předchází pád?
Co s tím, když z lásky se pomalu stává nenávistí vodopád.
Co bude dál...?
Nezbývá, než ztroskotat...

Příběh tuctový, literární zpracování nic moc. Sem tam dobrá hláška pro zasmání, originální konec jsem opravdu nečekala.

Celkový dojem: Nuda, která krapet pobavila.

To nejlepší na této audioknize byl výběr interpretů. A tak přemýšlím: proč nestačil pouze scénář? Proč ještě kniha?

Laskaví čtenáři klasických knih snad prominou, ale třetí hvězda v mém hodnocení patří tandemu Plodková - Langmajer.

Audiokniha: Jana Plodková, Jiří Langmajer čtou v realitě střídavě provázaně, přímočaře, profesionálně dokonale.

09.04.2023 3 z 5

Rozbité světy Rozbité světy Markéta Prášková

,,Oba nás vychovávala válka. Každým dnem nás obrušovala, přetvářela a učila nás zůstávat silnými a statečnými. Proto, abychom přežili."

Příběh dívky, které ukradli dětství.
Příběh chlapce, který pomáhal, protože mohl.
Osudové setkání, co budoucnost pak spojila.
Láska je slepá, osud se neptá.
Kód, heslo a na zárubni značka,
setkání s psychopaty nebyla hračka.

To bylo tenkrát, když hákové kříže vystřídaly srpy a kladiva.

Jednoduchý styl vyprávění, detailní popisy, prošpikování současnosti minulostí. Tajemství rodu s téměř ,,špionážní " zápletkou činí příběh napínavým.
Jemnocitně magické, v závěru z mého pohledu překombinované, trochu psychopatické, pro mě podivné,
Nicméně, hlavně část týkající se válečného období hodně emocionální.

,, ... přesto, že jsme hrdinně vyhnali Němce za hranice, naše země se nám opravit nepodařila. Jeden rozbitý svět přenechal místo jinému.
Bez kompromisu se v našich rozbitých světech žít nedá."

P.S.: Kompromis je zející rozdíl mezi zásadou a praxí. Karel Čapek

Audiokniha: mezinárodně se změkčilým přízvukem čte Claudia Vašeková

15.03.2023 3 z 5

Venuše ze zátoky Venuše ze zátoky Dominik Dán

O co půjde v tomto příběhu odhadnete z jeho názvu.
Drsné, občas k poblití, trochu úchylné, místy naivní, mírně překombinované s úplně jednoduchým vyústěním, i když z něho trochu mrazí.

,,Ne každý úspěch musí být zalit pivem. Případy, které nemají hlavu ani patu, si pravou vraždařskou oslavu nezaslouží."

Mně nezbývá, než souhlasit.

Pro mě první příběh z pera Dominika Dána. První a na dlouhou dobu poslední.

P.S.: Humoru chlapců z mordparty se asi diví i Alexandros z Antiochie.

CRo2: Petr Stach čte proměnlivě snaživě

11.03.2023 2 z 5

Jezdec Jezdec Skye Warren

Tajemství se odkrývají, erotická opojení,
sexu skoro nadmíru.
Malá panna, co nevinná již dávno není, snad nedojde ke zklamání.
Ze sexuálního nadhodnocení se vyklubala láska.

Erotický román s detailními popisy a záhadou rodu možná není vhodný pro každého čtenáře. Mohl by se líbit sexuálně zaměřeným šachistům.
PĚŠEC postupoval pomalu a musel si dávat pozor na zablokování a tím znehybnění soupeřem.
JEZDEC již umí přeskakovat překážky takže na malém prostoru je velmi šikovný.
VĚŽ je dalekonosná figura, jejíž slabinou je boj na krátkou vzdálenost.

Partie je rozehraná, koho čeká ŠACH, kdo dostane MAT?

Mě osobně příběh zklamal. Pomalu se odkrývající tajemství je vzrušující, ale napsat o tom trilogii?
A možná jenom v Texasu měli opět menší problém...
A možná mám problém pouze já.

P.S.: Pravda potřebuje dva lidi. Jednoho, který ji vysloví, a druhého, jenž jí porozumí.
(Chalíl Džibrán)

04.03.2023 1 z 5

Dar volby Dar volby Edith Eva Eger

Kniha motivační, povzbuzující, nadějná.
Psaná srozumitelně, užívající příkladů jak z osobního života autorky, tak ze života jejích klientů.
Dvanáct kapitol, dvanáct návodů JAK změnit svůj život.

,, Člověk se nemůže změnit, dokud na to není připravený. Aby se cokoli mohlo doopravdy změnit, je potřeba přerušit zažité vzorce a návyky, jež nám škodí. Pokud usilujete o život a změnu, neznamená to, že se máte stát někým jiným. Znamená to stát se opravdu sám sebou, svým pravým já..." (str. 22, 23)

Každý máme svůj ,,dar volby."
Tak tedy čtěte a nebo ne.

P.S.: „Co mě nezabije, to mě posílí.“ — Friedrich Nietzsche
P.P.S.: Není důležitý cíl. Důležité je držet směr, nevzdat se, neuhnout... (evelýny) :-)

24.02.2023 5 z 5

Dům z karet Dům z karet Michael Dobbs

,,Den voleb - den zkázy. Pomsta voličům".

Podvody a čachry machry, nenažranost bezbřehá.
Skryté záměry, politické poměry, přátelství je fraška.
Všem kraluje strach, s hovadama srážka.
Kam se vytratila láska?
Politika byla, je a vždy bude jedna velká sračka.

Vtipně, v důsledku odporně rozehraná politická partie. Z počátku pomalejší rozjezd, ke konci volný pád.
Myslím, že další politický thriller číst již nebudu. Stačí mi ten tuzemský.

,,Z oblohy se snesla osamělá sněhová vločka. Byla krásná, pak ale zmizela..."

P.S.: Naivita a láska do politiky nepatří.

Audiokniha: Igor Bareš čte plouživě, spravedlivě nestranně.

19.02.2023 3 z 5

Balada o snech Balada o snech Markéta Prášková

,,Každý den se ve světě dějí nějaké nepravosti. Stále však musí zůstávat lidé, kteří se nebojí je napravovat."

Jednoduchý styl, detailní popisy, špetka prvoplánovosti, trochu retrospekce, zrcadlení minulosti v přítomnosti.
A tajemství, ukryté v nejskrytějším zákoutí lidské duše.
Vyústění příběhu pro mě nečekané. Zápletka skoro detektivní, přesto celkový dojem z knihy rozpačitý, snaživě kostrbatý.

A Boží mlýny se daly do pohybu.

Jedna vteřina, okamžik, kratší než dech.
Balada o ztracených snech.
Pohár přetekl a není cesty zpět.
Štěstí je bárka vratká.
Až obepluješ svět tajemství vypluje na povrch,
stačí jen snaživá příbuzná a několik vět ...

P.S.: Nejkratší cestou ke svobodě je prý odpuštění. Pravda, nebo lež...?

Audiokniha: Dana Černá čte laskavě, křehce.

01.02.2023 3 z 5