ErikaKej ErikaKej komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Najnovšia Klevisová je parádna! Vypočutá ako audiokniha. Krásny príbeh o prelínaní osudov Čechov, Sudetonemcov a rumunskych Slovákov s nadherne popísanymi realiami zo Šumavy. Tento román nie je detektívka, skor sa jedna o spoločensky román so zápletkou, ale ta krimi zápletka je skor len tak na okraji. Kniha ma velmi obohatila a donutila sa zamysliet. Hlavni hrdinovia boli sympaticki a drzala som im palce. Nedokazala som knihu odlozit kym som ju nemala dopočúvanú.
Prednes pani Špalkovej bol ok, hoci mne sa ku Klevisovej viac hodí precíteny hlas Kristyny Kocianovej. Odporúčam!

01.08.2022 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Výborná kniha. Štýl Michaely Klevisovej s opisom kraja a sondy do povahy jednotlivých postáv sa mi páči. Drak spí je druhou knižkou, ktorú som od autorky vybrala, po Snežnom mesici a aj tento krát som si knihu vypočula v krásnom a precítenom prednese Kristýny Kociánové, ktorej štýl sa vynikajúco hodí k lyrickému podtónu Klevisovej kníh.
Aj tento krát nás autorka zavedie na Český vidiek a sprvu sa venuje opisu postáv a ich pocitom a až potom prichádza vražda. Príbeh z naoko dokonalej a mierumilovnej dedinky rýchlo naznačí, že nič nie je ako sa zdá a vzťahy vonkoncom nie sú ideálne. Autorka dej správne gradovala a až do konca som neúhádla vraha. Super zápletka a nádherné opisy kraja mi nedovolili prestať počúvať. Knihy Klevisovej sa mi páčia oveľa viac ako severské detektívky a vyznievaju aj uveriteľnejšie. Teším sa na ďaľšie knihy od tejto autorky.

12.03.2022 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Toto bola prvá kniha ktorú som si od autorky vypočula a nesklamala. Zvolila som audioknihu a krásny prednes Kristýny Kocianové som si úplne vychutnala. Autorka má talent úplne vás vtiahnuť do deja a ja som mala od prvých strán pocit, že som v Beskydskej prírode a zažívam všetko ako vedľajší pozorovateľ. Určite je to aj kôli tomu, že Klevisová venuje dosť priestoru vykresleniu miesta deja a povahe postáv, takže sa dozvedáme aspoň z časti ako jednotlivé postavy myslia a aké je pozadie príbehu. Potom príde vražda. Duo vyšetrovateľov je sympatické. Určite ma inšpirovala ku kúpe aj inej knihy z pera tejto autorky. Tento štýl písania je mi oveľa bližší ako severské detektívky. A príbeh pôsobí na mňa realistickejšie. Pačil sa mi najma citlivý opis prirody- Beskydy sa oplati vidiet už len podla opisu v timto príbehu. Za mňa doporučujem.

12.03.2022 5 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Dalšia sólovka, tento krát absentoval Barbarič, ale podobne ako Vlk a Dýka, ani tento krát to na kvalite nič neubralo. Hoci musim povedať, že predchádzajúca kniha ma oslovila viac - osobný pocit. Dej je stále veľmi pekne napísaný, plynie rychlo, v knihe bolo niekoľko prekvapivych momentov, bavilo ma nahliadnutie do Steinovskej familie a osobne som fandila Jarošovi a som zvedavá ako bude story pokračovať.
Knihu som počúvala v audioverzii a Marek Geišberg opät vynikajúco! Neviem si Steina a Barbariča predstaviť v prednese nikoho lepšieho. Juraj Červenák vo mne vypestoval závislosť a Marek Geišberg zavislost na Červenákovych knihách len v audio- podobe. Už aj idem na další diel.

06.03.2022 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Sólovka Barbariča,najskôr som sa bála, že neprítomnosť Steina a Jaroša román ochudobní,ale vôbec to tak nebolo. Už po pár stránkach som si úplne zvykla a Barbarič to tento krát celkom pekne zvládol aj sám. Príbeh bol opäť výborný, prostredie Sitna zaujímavé. Dobre som sa zabavila.

05.01.2022 5 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Červenáka som sa už dávnejšie chystala prečítať ale nakoniec bola mojou prvotinou séria Notár Barbarič a kapitán Stein. Zvolila som audiopodobu prednesenú Marekom Geišbergom, synom famózmeho Mariána Geišberga, a od prvého dielu som si tieto príbehy zamilovala.
Prvý diel nás zavedie do Štiavnice a autor tu vysvetluje historický kontext i pozadie vzniku vyšetrovacieho tria. Vzťahy správne iskria a postavy sa skvelo doplňujú. Do toho vynikajúca a napínavá zápletka. Podla mňa sa každým dielom kvalita ešte stupňuje a ja odporúčam celú sériu. Vynikajúce!

08.01.2022 5 z 5

Krv prvorodených Krv prvorodených Juraj Červenák

Perfektná historická detektívka. Celá séria Notár Barbarič a Kapitán Stein je super a kto má rád tento žáner si zgustne. Tento krát nás pribeh dovedie do Stovežatej a je to veru veľké dobrodružstvo.

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Áno opäť musím dať 5* hoci tento diel bol v porovnaní s predchádzajúcim priamočiarejší -ale ani raz som sa pri počúvani v prednese briliantneho Mareka Geišberga nenudila. Pri tomto dieli sa mi zdalo, že autor sa tentoraz zameral na vykreslenie samotných postáv a ich pozadiu. Prerod Jaroša je zaujímavý a obohacuje príbeh, som zvedavá ako sa bude vyvíjať ďalej. Dej v Kremnici sa mi páčil a príbeh bol napínavý. Konzervatívny Stein, pôžitkársky a dôvtipný Barbarič a nepredvídateľný temný Jaroš- super trojica detektívov a neviem sa dočkať ďaľšej knihy.

06.03.2022 5 z 5

Ohnivé znamenie Ohnivé znamenie Juraj Červenák

Podľa mňa jedna z najlepších kníh aké som v poslednom čase čítala. Napínavá až do konca. Vynikajúci príbeh. Ten historicky kontext s vernymi opismi vtedajšieho Prešporku je vymakaný. Pán Červenák ma dar opísať i jedlo tak že máte pocit že si na dobových lahôdkach pochutnávate spolu s našími hrdinami. Ja som si knihu vypočula ako audioknihu v podaní Mareka Geišberga a naozaj to zvyšuje zážitok ak je kniha načítaná kvalitne. Rozhodne doporučujem.

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Fakt super premakané. Podla môjho názoru zatial najlepšia Červenáková kniha. Dej je napínavý a zamotaný do poslednej chvíle s dosť šokujúcim rozuzlením príbehu i osudu protagonistov. Vykreslenie dobovej Plzne je výborné, dokazuje že autor si o tom dosť načítal. Škoda, že to tak ubehlo. Knihu som mala to potešenie si vypočuť a Marek Geišberg tymto dielom vytiahol svoj prednes do dokonalosti. Tak ako Geišberg starší, posúva úroven knihy svojim prednesom aj Geišberg mladší.

Nehanebné neviniatko Nehanebné neviniatko Dominik Dán

Zaujímavý námet,parádna kniha, nabitá dejom. Koniec na letisku rozčarovanie ale žial asi tak by to aj dopadlo v skutočnosti.. Páčilo sa mi ako autor krásne preklenul obe dejové línie. Knihu som najskôr čítala a potom som si ju vychutnala znova v audio podobe od pána Geišberga. Naozaj škoda že nestačil načítať viac kníh, jeho prednes posúva úroveň knihy o par levelov vyšie. DD je naozaj jednotka!

Beštia Beštia Dominik Dán

Silná kniha, keďže toto je podľa skutočného príbehu je to ešte mrazivejšie..Určite odporúčam všetkými desiatimi.Ja som to počula v podaní pána Vajdu a on tú mrazivosť ešte umocnil svojim hereckým prednesom..

01.01.2022 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Toto bola v poradí tretia kniha po Snežnom mesici a Drak Spí, ktorú som od Michaely Klevisovej počula -zvolila som audio verziu a neľutujem. Kristyna Kocianova sa ku Klevisovej hodí. Musím povedať, že predošlé dve knihy sa mi páčili viac, hoci ak išlo o prvotinu, je to určite zaujímavý počin. Z môjho pohľadu sa nejedná o detektívku, ale skôr o román s detektívnou zápletkou. Klevisová venuje veľa energie vykresleniu prostrediu, vzťahov, samotným postavám a ich myšlienkovým pochodom, dôvodom konania a pozadiu. Napríklad pasáž o Francúzsku sa mi zdala dôležitá pre pochopenie konania hlavnej postavy, ktorou bola pre mňa Júlia, nie Bergman. Hoci si Júlia nezískala moje sympatie, oceňujem, že Klevisovej postavy nie sú žiadni hrdinovia so super charakterom bez jedinej chybičky, ale obyčajní ľudia ktorí robia chyby - sem tam aj veľa chýb. Totálna bezcharakternosť vraha na konci bola podľa mňa celkom dobre opísaná, ale ten koniec bol trošku prirýchly a uvítala by som tam prepracovanejšiu detektívnu pasáž, ako len nápad ktorý Bergmanovi spadne z neba a len tak z ničoho nič odhalí vraha... Celkovo netradičný ale zaujímavý román. Za mňa odporúčam.

15.03.2022 4 z 5

Reminiscencie Reminiscencie Dominik Dán

Tak toto bola celkom pecka! Super pribeh z 50-tych rokov, napínavé až do konca. A ten koniec- na ktorej strane bola nakoniec spravodlivosť? Dej krásne plynie, žiadna omáčka okolo. Dánovi určite sedia tieto návraty do minulosti. Určite odporúčam, za mňa jeden z najlepších príbehov.

25.06.2023 5 z 5

Dáma kontra strelec Dáma kontra strelec Dominik Dán

Tento krát sa dej rozbiehal a kapitola za kapitolou sa zamotával viac a viac. Príbeh sa mi páčil a vyšetrovanie viedli striedavo Krauz a Burger.Zápletka hlavného príbehu bola originálna a bavila ma.

10.12.2022 4 z 5

Ostrov šedých mnichů Ostrov šedých mnichů Michaela Klevisová

Ostrov šedych mníchov je velmi podareny detektívny román, moja 6 kniha od autorky a zdalo sa mi, ze mala viac detektívnych momentov ako ostatné jej knihy. Vraha by som si netipla. Nehodnotím Klevisovej znalost vyšetrovacích postupov, ale čisto pocit pri počúvaní príbehu vo forme audioknihy. Klevisová má naozaj talent vtiahnut čitatelov do deja a nepustit kym príbeh nie je vyriešeny. Prednes Kristyny Kocianovej sa mi velmi páčil. Odporúčam

07.08.2022 5 z 5

List zo záhrobia List zo záhrobia Dominik Dán

Fantastická kniha, ani minutu som sa nenudila. Mám ju vypočutú ako audioknihu, pán Geišberg bol famózny. Aj keď som si knihu vypočula viackrát, vždy sa zamyslím nad strašnými následkami Havlovej amnestie na celú spoločnosť. V knihe je opísaný prípad jedného z dôsledkov tohto tragického rozhodnutia a fatálneho omylu, ktorý si žial odpykali nevinne deti, ženy,rodiny... Podľa mňa jedna z najlepších Dánových kníh. Odporúčam všetkým.

02.01.2022 5 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Moja prvá kniha od DD. A bola super a prijmäla ma k tomu čítať aj ďalšie. Po prvom prečítaní som si ju s odstupom viac krat vypočula v majstrovskom podaní pána Geišberga a vždy som si tam našla niečo nové čo upútalo nanovo moju pozornosť. Vražda babičky je dobre napísaná ale v tomto prípade je to veďľajší dej popri hlavnom dôležitejšom deji,šokujúcom,nepochopyteľnom a popisujúcom zločiny urputných rozmerov. Bývalý kolega po odchode žial nezačal bojovať proti zlu,skôr sa ho naučil tolerovať..to bolo tiež dosť šokujúce. Celá kniha je nesmierne bohatá na udalosti, k niektorým pasážam som sa vracala. Mýslím že táto kniha je jednou z "must read".. Plný počet bodov.

02.01.2022 5 z 5

Zmizela v mlze Zmizela v mlze Michaela Klevisová

Ako prvé som od Michaely Klevisovej čítala knihy odohrávajúce sa v Česku , a preto som bola zvedavá ako sa popasuje s nečeskými reáliami. A nebola som sklamaná. Krásne vykreslené prostredie, sonda do postáv a napínava zápletka radia knihu medzi výborne romány. Klevisova nepíše klasické detektívky, skôr romány s detektívnou zápletkou. Príbeh som mala zhltnutý za 1 deň, počuvala som to ako audioknihu. Kristýna Kocianová číta nádherne, veľmi príjemne sa počúva jej hlas. Odporúčam.

30.07.2022 5 z 5

Siedma kniha je určite najgeniálnejšia ale ja musím povedať , že mam najradšej 6. diel Half-blood Prince. Krásne prepracovaný i keď veľmi smutný,ale očakávateľný koniec. Páčil sa mi i prerod vzťahu Harryho a Ginny. Filmy sú všetky výborné ale nedajú sa porovnať s knihou.Tak ja naozaj vrelo odporúčam si celú sériu prečítať.

06.01.2022