endyamon endyamon komentáře u knih

Karl May - moc fantázie Karl May - moc fantázie Helmut Schmiedt

Prevedenie knihy je výborné, luxusná obálka, fajn fotky.
Trošku ma sklamal obsah, miestami príliš intelektuálne mlátenie slamy a najčtivejšie obdobie je až obdobie súdnych sporov.
Trochu ma vydesilo poznanie, že koľkokrát boli knihy upravované, či už autorom samotným, alebo neskôr rôznymi vydavateľstvami.
Otázkou je, či to našim kultovným príbehom, tak ako ich poznáme, pomohlo alebo uškodilo...
Pre Mayovych die-hard fanúšikov povinnosť.

16.05.2018 4 z 5

Souostroví Gulag - 3. díl Souostroví Gulag - 3. díl Alexandr Isajevič Solženicyn

Komentár k všetkým trom zväzkom:
Ako výpoveď o skutočnom živote v sovietských GULAGoch za plný počet.
Lenže Solženicyn to poňal ako kroniku politickej genocídy na miliónoch obyvateľstva a preto predkladá prípad za prípadom, rok za rokom, a tak cez veľkú časť diela sa ťažko prehrýza.
Rozoberá detailne všetky aspekty fungovania procesu odsudzovania obyvateľstva a života v táboroch cez mnohé príklady, ale tým slovanským bohatým vykresľovaním po čase nudí. Kniha je tak najsilnejšia v častiach, ked sa venuje konkrétnym ľudským osudom (hlavne tie úteky a vzbury!) a vyvažuje tak stovky strán suchého motania sa vo faktoch.
Najlepšie dopadol v tomto smere tretí diel.
Preto sumárne za štyri hviezdy vzhľadom na spomenuté nedostatky.

22.01.2018 4 z 5

Kulhavý osud Kulhavý osud Arkadij Strugackij

Výborné. Bohatý jazyk v dialógoch a kopec koňaku v oboch príbehových rovinách. Strugackí sa prezentujú ako vyspelí autori a aj to sci-fi tu využívajú už len okrajovo. Top ich tvorby mám iný (https://www.databazeknih.cz/knihy/les-je-tezke-byt-bohem-13177 , https://www.databazeknih.cz/knihy/piknik-u-cesty-9950 ), ake Kulhavý osud považujem za skrytý klenot ich tvorby.

22.12.2017 5 z 5

Aku-aku Aku-aku Thor Heyerdahl

Aku-aku sa nečíta najľahšie, ale prináša fascinujúcu výpoveď o histórií a vtedajšej súčasnosti Veľkonočného ostrova.
Škoda, že väčšinu tajomstiev (ako to bolo s pôvodnými obyvateľmi, sochami, jaskyňami, atď.) sa už zrejme nikomu nepodarí odhaliť.
Heyerdahl - Mr. Kon-tiki je legenda!

23.09.2017 5 z 5

Vzhůru do noci - Metallica Vzhůru do noci - Metallica Mick Wall

Výborná biografia o vôbec nie výborných ľudoch. Hĺbkova sonda do života kapely, ktorá sa zapredala pre 'lepší' život. Klišé: sex, drogy, rock'n'roll by som v ich prípade parafrázoval na sex, drogy, peniaze.
Fajn, že autor sa s členmi kapely moc nemazlí (v prípade Larsa, Jamesa a Kirka je to logické, v prípade Jasona trochu neobjektívne, Cliff je výnimka, o mŕtvych len v dobrom). Počiatky sú detailné, od 90tych rokov už biografia zrýchľuje.
Tak ako predošlý autorov počin http://www.databazeknih.cz/knihy/iron-maiden-run-to-the-hills-3741 tak aj táto kniha je špička!

05.02.2017 5 z 5

Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy Podivuhodné dobrodružství výpravy Barsacovy Jules Verne

Moja najobľúbenejšia verneovka, kde sadlo všetko od príbehu, cez vynálezy, horúcu Afriku až po osudný koniec.

28.04.2016 5 z 5

Stín Kilimandžára Stín Kilimandžára Rick Ridgeway

V stínu Kilimandžára právom patrí k (imho) najlepším cestopisom.
Skutočná hodnota knihy netkvie v samotnom zaujímavom popise 500 km pešieho safari z vrcholu Kilimandžára k Indickému oceánu (ktorý by sotva vydal na tretinu knihy).
Tá sa skrýva v neraz krvavej histórií národného parku Tsavo od jeho založenia, popísanej cez príbeh rodiny Woodleyovcov a ďalších osobností, ktoré mali vplyv na formovanie parku až do dnešných dní – detailne hlboká sonda do života v africkej divočine.
Autor zoznamuje čitateľa s pôsobením KWS (Kenya Wildlife Service), pôvodných kmeňov (napr. Walingulovia), či pytliakov na rovnováhu fauny v Tsavo. Kladie otázku, ktorý zo spôsobov riadenia parku štátom historicky pomohol a ktorý ublížil (pytliacky odstrel slonov až na pokraj vyhynutia, následná ochrana vedúca k premnoženiu a zase späť ku riadenému odstrelu, atď.).
V kľúčových pasážach filozoficky premýšľa, kde je miesto človeka v rámci prírody a čo človek potrebuje, aby s prírodou splynul a rezonoval..

Poznámka na okraj: niektoré dobové čiernobiele fotky majú neskutočné genius loci.

18.02.2016 5 z 5

Limit Limit Frank Schätzing

Mohlo to byt kratsie, ale inak skvele vygradovane az do poslednej stranky. Velmi prijemna sci-fi detektivka!

17.12.2015 5 z 5

Dítě boží Dítě boží Cormac McCarthy

Najlahsia McCarthyho kniha, kratky, drsny pribeh jedneho dementa.

28.06.2015 4 z 5

Odvážná hra Odvážná hra Bengt Danielsson

Bengt len literárne spracoval spomienky účastníka výprav Tahiti Nui I-III Alaina Bruna, ktorý je v knihe skutočným rozprávačom.
Prvej plavbe Tahiti Nui I sa venuje pomerne krátko (ale to nevadí, lebo sa ju detailne rozobral jeho brat Michel v knije Tragický osud Tahiti Nui https://www.databazeknih.cz/knihy/tragicky-osud-tahiti-nui-413662 ).
Dôraz Alain teda kladie na plavby Tahiti Nui II & III.
Budem sa opakovať (ako v príspevku u Tragický osud Tahiti Nui), že keď sa dá dokopy 5 nesúrodých ľudí, z ktorých len dvaja majú šajnu o riadení lode, ďalší dvaja sú len neužitočný náklad a posledný hoci šikovný tesár buď len spí alebo má mentálne problémy, tak to muselo dopadnúť tak, ako to dopadlo (a mohlo ešte horšie).

08.12.2021 4 z 5

Sám cez oceány Sám cez oceány Richard Konkolski

Dočítal som so sánkou dole. Konkolski je človek mnohých talentov. V ére, keď sa plavil po oceánoch, musel byť špičkový jachtár-pretekár nielen námorníkom, ale aj navigátorom, mechanikom, zváračom, elektrotechnikom, tesárom, lakýrnikom, potápačom, lovcom, rybárom, kuchárom, lingvistom, študentom, psychológom sebe samému a bohvie čím ešte. Konkolski zvláda všetko a ešte je k tomu aj pomerne dobrým spisovateľom. Obdivujem jeho húževnatosť, odolnosť (fyzickú aj psychickú) a energiu zanechať po sebe stopu v dejinách moreplavby. Je len škoda, že nie je tak známy, ako by si zaslúžil. Výborná kniha (samozrejme asi len pre priaznivcov cestopisov)!

29.04.2020 5 z 5

Extrémne vlastníctvo Extrémne vlastníctvo Leif Babin

Dve knihy v jednej. Stručný náhľad do bojových akcií SEALS v Ramádí v Iraku a zároveň funkčný prehľad ako využiť poznatky z vedenia ľudí v profesionálnom živote.
Markantný rozdiel v kvalite obsahu textu oproti zvyšnému balastu na trhu rozvojovej literatúry.
V knihe som nenašiel žiadnu vatu, detailne vysvetlené jednotlivé akcie, vytiahnutie pointy (princíp) a jej aplikácia v podnikovej sfére. Princípy su jednoduché, zrozumiteľné, použiteľné.
Jediná výtka - priebežne sa nám pripomína, že SEALS sú najlepší na svete, osobne by som sa však nechcel dožiť toho, byť 'oslobodzovaný' americkou armádou/námorníctvom.

18.02.2020 5 z 5

Expedice Tigris Expedice Tigris Jurij Senkevič

Senkevičovú verziu expedície Tigris som čítal hneď po po Heyerdahlovej (https://www.databazeknih.cz/knihy/tigris-30194), aby som ich mohol porovnať.
Verdikt?
Nuž, Thorovej sa nevyrovná. Heyerdahl je objektívnejší, vedeckejší a hoci miestami nezáživný (keď príde na pamiatky a vykopávky), bavil ma viac než ruský autor, ktorý hoci pridal viac čtivého bulváru, viac kĺže po povrchu než aby šiel do hĺbky a niekedy mu uniká širšie pozadie.
Každopádne by som mu dal tých 5 hviezdičiek, nebyť tej nenápadnej a dnes úsmevnej propagandy kapitalistického západu proti Sovietskému zväzu a že len na ruského človeka sa možno spoľahnúť (aj keď je pravda, že expedícií pomohli najviac Rusi, neustálym pripomínaním to zhadzuje).
Tož jak pravil Karel Kryl: "Rudá je krev a tužka censora.."

06.08.2019 4 z 5

Velký šéf: Život a sláva Bruce Springsteena Velký šéf: Život a sláva Bruce Springsteena Clinton Heylin

Obsahovo kvalitne spracovaná záležitosť. Detailný pohľad do Springsteenovej hudobnej kuchyne. Trochu mi padla sánka nad jeho pracovitosťou, ale aj nadprodukciou piesní. A tá jeho nerozhodnosť a neustále prerábky skladieb...zvláštny a tvrdohlavý človek.
Za jediné sklamanie považujem ukončenie knihy v rokoch 1985-86 (autor ešte spomína prípravu na Tunnel of Love album) s náhlym stručným skokom do roku 2009. Škoda, že sa nevenoval aj sólovej tvorbe od 90-tych rokov.

05.10.2017 5 z 5

Ruce pryč od této knihy! Ruce pryč od této knihy! Jan van Helsing (p)

Ako beletria priemerné, ako pokus o serióznu prácu podpriemerné.
Autor svoje tvrdenia nijako nedokazuje, neoveruje, a tým pádom mu všetko do všetkého zapadá, to sa potom fabuluje s veľkou chuťou. Robí tak s dobrým úmyslom, ale zvolil úbohé prostriedky.
Nie je jediný dôvod siahnuť po jeho ďalších knihách.

20.05.2017 2 z 5

Ďáblův hlas - Heavy metal Ďáblův hlas - Heavy metal Ian Christe

Nesystematické, chaotické, metallikovské. Vtipné hudobné škatuľky a tragické rebríčky.
Ale čosi tam je, na pripomenutie HM histórie to stačí.

04.05.2017 3 z 5

Les / Je těžké být bohem Les / Je těžké být bohem Arkadij Strugackij

Les ma skvely napad, ale citalo sa to tazsie, tak za 4 hviezdy. Je tezke byt bohem aj vdaka silnemu zaveru za 5 hviezd.

14.11.2015 5 z 5

Plameny severu Plameny severu Wayne Chapman

Skvele fantasy, skoda, ze viac dielov nebolo prelozenych (v niektorych pasazach sa tazsie orientuje, pravdepodobne chyba znalost tych dalsich dielov).

17.06.2015 5 z 5

Ozzy Osbourne Ozzy Osbourne Garry Sharpe-Young

Publikacia je cenna hlavne v popisovani vzniku jednotlivych piesni. Bezny posluchac, ktoreho Ozzyho tvorba oslovuje maximalne z radia, prichadza o najvacsi pozitok byt ‘takmer’ pri tom, ked sa tvorili legendarne kusky.
Negativom je, ze Ozzy je prilis pozitivne popisovany tak, akokeby za vyhadzov spoluhracov ani nemohol , resp. sa musel s ich vyhadzovom zmierit, chyba trochu viac objektivity.

16.06.2015 5 z 5

Chuligáni Chuligáni William Diehl

Chuligani su akcnou detektivkou odohravajucou sa v 80tych rokoch 20. storocia v USA. Kniha nedokaze drzat pozornost citatela po cely cas, najlepsie sa javia retrospektivne pasaze z Vietnamu, ktore ukazuju postupny neblahy vplyv vojny na jedneho z hlavnych hrdinov knihy. Bodove hodnotenie dviha hlavne vyborny zaver.

16.06.2015 4 z 5