Eigis Eigis komentáře u knih

Homo sapiens: Příběh lidstva Homo sapiens: Příběh lidstva Vladimír Socha

Kniha má úžasný záběr a zpracovává téma z mnoha úhlů a stran. Poměrně elegantním způsobem vnímá lidské dějiny jako poměrně krátký okamžik, ze kterého si vybírá jen ty stěžejní úseky, takže nezabředává do sáhodlouhého mapování lidské historie, ale poměrně smysluplně se od pravěku postupně dostává do moderní doby, aniž bych měl pocit, že něco důležitého vynechává.

29.03.2022 5 z 5

Paměti aneb Moje filmové 100letí Paměti aneb Moje filmové 100letí Otakar Vávra

Velice zajímavá mozaika složená z životů lidí v minulém století, historie našeho filmu, názorů autora na umění, ale i obyčejného života tohoto neobyčejného člověka.

24.03.2021 5 z 5

Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Na útěku: Neuvěřitelný příběh Josefa Brykse Luděk Navara

Místo toho aby na něho byli hrdí a vážili si ho, zlikvidovali ho. Ještě horší na tom je, že nebyl zdaleka jediný. Jako kdyby nás nestála dost válka.

11.03.2021 5 z 5

Rusko plné křížů Rusko plné křížů Alexandr Nikolajevič Jakovlev

Kniha o tom čeho všeho jsou lidé schopni. Sice jsem nečetl o tomto tématu poprvé, ale vždy to se mnou znovu otřese.

09.03.2021 5 z 5

Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Tajuplná vražda - Případ Leopolda Hilsnera Jiří Kovtun

Komplexně zpracované téma napsané velice čtivým způsobem.

07.03.2021 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Z celé trilogie byl tento díl nejslabší. Kniha ve mě nějak nedokázala nabudit tu správnou atmosféru ponurého a svébytného života na ostrově. Příběh na mě v rámci série působí tak nějak navíc. Autor se evidentně snažil použít osvědčený mustr z předchozích dílů, ale v tomto případě to začíná působit trošku nuceně. Nicméně pořád je to dobrá kniha, která stojí za přečtení.

25.02.2021 4 z 5

Suttree Suttree Cormac McCarthy

Po knize jsem sáhl spíše náhodou bez většího očekávání a jsem naprosto nadšený. Je to nádherný román plný hlubokých momentů a skvělých popisů lidí na okraji lidské společnosti.

23.02.2021 5 z 5

Zabíječ skavenů Zabíječ skavenů William King

Výborná fantasy oddechovka. Postavy obou hlavních hrdinů mě baví čím dál tím více. Skaveni samotní, jejich vzájemné intrikování, klanová hierarchie .... jsou naprostá špička. No a pokud je kniha plná výborných postav ještě přímo nabitá akcí, vznikne takovýto výborný příběh.

18.02.2021 5 z 5

Nikola Šuhaj loupežník Nikola Šuhaj loupežník Ivan Olbracht (p)

Autorovi se povedlo do příběhu skvěle promítnout atmosféru drsného kraje, tvrdých lidí a těžké doby. To že se nejedná o historicky věrné vyprávění mě nevadí.

28.01.2021 5 z 5

Vynikající humor, který nestárne.

13.12.2020 5 z 5

Nájezdník z Pustiny Nájezdník z Pustiny Tomáš Sekerka

Na prvotinu nečekaně dobré. Jako první díl série dost slibné. Autor věnuje přesně ten správný prostor popisu post apokalyptického světa, jaký mám rád. Postavy hlavních hrdinů, tvořících dvě dějové linie, jsou příjemně kontrastní a dobře se doplňují. Příběh samotný je drsný krvák, který má ale myšlenku. Jediná moje výtka je fakt, že český autor zasadil děj své knihy do prostředí severní Ameriky a ne do Evropy.

08.12.2020 5 z 5

Zlomený šíp Zlomený šíp Elliott Arnold

Úžasný příběh plný statečnosti rudých mužů a bezohlednosti bílých.

14.11.2020 5 z 5

Conan a černý labyrint Conan a černý labyrint Eric Lanser

V rámci českých příběhů barbara Conana se jedná o vcelku solidní průměr s pár dobrými nápady.

03.11.2020 3 z 5

Conan na Ostrově ledu Conan na Ostrově ledu Mike Philip

Tenhle příběh měl s Conanovským světem společného jen pár jmen. Jako kdyby autor nečetl žádnou Howardovu povídku a prostě jen pojmenoval svého hlavního hrdinu Conan, kvůli značce. Příběh samotný je bohužel dost podprůměrné fantasy.

29.10.2020 2 z 5

Výška útoku 4000 Výška útoku 4000 Cajus Bekker

Svým rozsahem a komplexním pojetím tématu podává tato kniha opravdu ucelený obraz druhé světové války ze vzduchu. Jedinou výhradou je značná glorifikace německých pilotů, kterou sice vydavatel trošku uhladil v komentářích, ale čtenář se s ní musí i tak vyrovnat a brát si z knihy fakta, která jsou ovšem velice zajímavá. Musím si položit otázku, jak by dopadla válka, kdyby Hitler nechal její vedení v rukách svých generálů a Luftwaffe mělo čtyřmotorový bombardér?

22.10.2020 5 z 5

Vládce vzduchu Vládce vzduchu André Laurie

Po dějové stránce není kniha špatná, ale z technického hlediska má autor spoustu věcí nedořešených.

24.09.2020 4 z 5

Václav Havel Václav Havel Eda Kriseová

Nejsem nějaký velký obdivovatel Václava Havla a po téhle knize jsem šáhnul proto abych pochopil proč se stal prezidentem a proč ho lidé obdivují. Myslím, že tento cíl jsem splnil, ale pořád nejsem obdivovatel Václava Havla, ale alespoň chápu proč jiní ano.

26.09.2019 4 z 5

Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Jana Vrzalová

Člověk musí k paní Ince cítit veliký respekt. Autorka to, ale se svým obdivem k ní trochu přehání, popisuje jí příliš zidealizovaně a mě v příběhu chybí takové ty drobnosti, díky kterým si člověk představí paní Inku také jako obyčejného člověka a ne jen jako neutuchající bojovnici a hrdinku.

09.09.2019 4 z 5

Andělé smrti Andělé smrti Michael Shaara

Velkolepé epické dílo vyprávěné očima velících generálů a důstojníků. Autor je celou dobu nad věcí a nenadržuje ani jedné straně. Vyhýbá se používání klišé a patosu, kterými zaplevelují svou práci např. američtí scénáristé. Takto dobrou knihu jsem už delší dobu nečetl, i když člověk ví jak to celé dopadne, strhující děj nutí člověka číst pořád dál a dál se zatajeným dechem.

06.09.2019 5 z 5

Absolutní spravedlnost Absolutní spravedlnost Míla Linc (p)

Dávám plný počet, protože v rámci série, mezi těmi co psali čeští autoři, patří tento příběh k těm nejlepším.

20.08.2019 5 z 5