Eicherik Eicherik komentáře u knih

Záhada čínského bludiště Záhada čínského bludiště Robert van Gulik

Po téhle knize jsem sáhl hlavně z toho důvodu, že děj obsahuje ono zmiňované bludiště v názvu. Ale ač je soudce Ti hlava nepochybně otevřená, moje srdce si nezískal.

11.12.2017 3 z 5

Druhé město Druhé město Michal Ajvaz

Námět knihy je vynikající, jen bych uvítal, kdyby děj byl o něco střízlivější.

01.09.2017 4 z 5

Splátka růží Splátka růží Ellis Peters (p)

Další detektivní příběh s bratrem Cadfaelem, tentokrát s mimořádně pěkným přebalem.

06.08.2017 4 z 5

Šifra mistra Leonarda / Světlo severu / Návrat tanečního mistra / Rosie Šifra mistra Leonarda / Světlo severu / Návrat tanečního mistra / Rosie Dan Brown

Tenhle svazek je taková bonboniéra, která obsahuje čtyři různé žánry. Šifra mistra Leonarda je notoricky známý mysteriozní román, který jsem už kdysi četl a který mě až tak neuchvátil. Hodnocení ***. Světlo severu je povedený ženský román, který je z této kolekce určitě tím nejlepším. Hodnocení ****. Návrat tanečního mistra je průměrná detektivka. Hodnocení ***. Jako poslední z této sbírky je Rosie, jež je klasická červená knihovna a zároveň nejhorším kouskem souboru. Hodnocení **.
Určitě zkusím časem další podobný knižní výběr.

16.04.2017 3 z 5

Dva nezbedníci Dva nezbedníci Josef Jahoda

Příhody dvou vesnických uličníků, kteří pocházejí z chudých poměrů. Rádi navštěvují tetku Šustilku, která pro ně má téměř vždy něco dobrého k snědku a navíc jim vypráví tak lákavé příběhy, kde se to jen hemží zakopanými poklady a tajuplnými bytostmi. Problém je, že oba nezbedníci mají velkou fantazii a věří všemu co tetka říká a vzápětí se vydávají vstříc těmto nastíněným dobrodružstvím, která však mívají pro naše dva hrdiny neblahé konce. Je to veselé čtení o starém světě s ještě staršími pověrami.

24.08.2016 4 z 5

Válka vlků Válka vlků Anna Bauerová

Mně se tahle kniha líbí, protože Marobud je mým oblíbeným panovníkem. Mohu ji doporučit každému, koho zajímá starověká historie naší země a z velké části i historie říše Římské.

14.08.2016 4 z 5

Šance jako hrom Šance jako hrom Miloslav Švandrlík

Veselý příběh, který by klidně mohl vycházet na pokračování v legendárním časopisu Dikobraz. Dějově pochází ještě z konce minulého režimu, takže pojmu jako "příživnictví" už nemusí mladší čtenáři rozumět. Já osobně postrádal mezi textem Nepraktovi ilustrace. Kladně hodnotím vtipné vyústění příběhu.

07.08.2016 3 z 5

Třicet případů majora Zemana 1. Třicet případů majora Zemana 1. Jiří Procházka

Tahle kniha je určitě téměř neznámá, na rozdíl od televizního seriálového zpracování, které svého času vyvolávalo hodně velké emoce. Oproti televiznímu zpracování jsou v knize jisté rozdíly, hlavně v "obsazení" postav. Knihu hodnotím pouze pohledem čtenáře, který má rád detektivky a příběhy, které mají nějakou atmosféru a proto ji uděluji čtyři pentagramy.

24.06.2016 4 z 5

Pendragonská legenda Pendragonská legenda Antal Szerb

Prvních sto stránek jsem byl doslova nadšený, poté přišlo drobné ochladnutí. Děj je přehledný a dialogy fantastické, jen mi tam chybí nějaké výraznější vyústění. Přesto knihu považuji za nezajímavější objev poslední doby a hodnotím ji čtyřmi pentagramy.

18.06.2016

Oči plné děsu Oči plné děsu Ambrose Bierce

Opravdu povedená sbírka. Troufám si tvrdit, že autor této hororové kolekce vybral ty nejlepší povídky z pera obou autorů.

30.01.2016 5 z 5

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Ve výčtu povídek zde chybí "Stín z času".

26.08.2015 4 z 5

Třistajednička hlásí... Třistajednička hlásí... Antonín Jirotka (p)

Detektivka okořeněná vojenskou hláskou umístěnou v hradní zřícenině. Jen ten plamenomet bych nahradil detektorem kovů.

18.08.2015 3 z 5

Stopy v kolejišti Stopy v kolejišti Bohumil Lipert

Průměrná krimi. Kladně hodnotím prostředí železnice a dobovou atmosféru.

03.07.2018 3 z 5

Kroniky Jakuba Vandrovce Kroniky Jakuba Vandrovce Andrzej Pilipiuk

Ne, tohle ne. Nápad udělat hlavního hrdinu ze svérázného alkoholického seniora není špatný, ale provedení se mi nezdá zdařilé a připadá mi jako spíchnuté hodně horkou jehlou. Druh humoru, který je hlavní složkou příběhů mi nesedl vůbec.
Jako nejlepší povídku z této knihy hodnotím tu poslední Proti prvnímu přikázání, která malinko upomíná H. P. Lovecrafta.

23.06.2018 2 z 5

Ledozem Hauneebu Ledozem Hauneebu Karel Patočka

Zajímavé téma, tím však pozitiva končí. Přesto jsem rád, že jsem si knihu přečetl.

09.06.2018 3 z 5

Poprava a jiné povídky Poprava a jiné povídky Ed McBain

Kaleidoskop obyčejných lidských příběhů, z nichž některé jsou velmi smutné.

03.06.2018 3 z 5

Kolonie Waldner 555 - tajné plány SS v Jižní Americe, románová fikce Kolonie Waldner 555 - tajné plány SS v Jižní Americe, románová fikce Felipe Botaya

Při čtení knihy mi na mysl často přišla tvorba Ludvíka Součka. Podobnost vidím v tématu, v propojení reality s fantastikou, stylem vyprávění a poměrně bohatou obrazovou přílohou. Co se týče té obrazové přílohy, schází mi tam alespoň jedno vyobrazení diskového letounu Haunebu.
Příběh se mi líbil, jen bych trochu vylepšil jazyk, kterým je vyprávěn, a zčásti bych ubral na fantastice. Kladně hodnotím také dobře nastíněnou atmosféru Latinské Ameriky. Několik epilogů nabízí vícero konspiračních teorií.
Román je dobrou fikcí. Nebo ne?

03.06.2018 5 z 5

Jako zvěř Jako zvěř Kerstin Signe Danielsson

Vynikající krimithriller. Příběh má podobné schéma jako první díl a minulost opět tvoří jeho důležitou složku. Druhý díl je ještě lepší než ten první.

13.05.2018 5 z 5

Knihovna Knihovna Jan Bažant

Začátek se rozjížděl ztuha a některé pasáže nebyli moc věrohodné, ale příběh se mi líbil. Kladně bych ohodnotil paralelní historický příběh, který zaznamenává fragmenty z výstavby pražského Belvedéru (letohrádek královny Anny) a sním související filosoficko - teologické debaty, dále potom to jak je hlavní příběh předkládán z různých úhlů pohledu a mozaikovitě předkládán čtenáři. Jako třešničku na dortu hodnotím závěr knihy, který mi vyloženě sedl.

04.03.2018 4 z 5

Komnata hrůzy Komnata hrůzy * antologie

Tenhle soubor je takovým mixem detektivních a hororových příběhů. Jako nejlepší povídky z tohoto výběru bych označil Zelený šátek, Camfordův domek a Mrtvou minulost.

10.09.2017 3 z 5