Šance jako hrom

Šance jako hrom https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55971/bmid_sance-jako-hrom-Gah-55971.png 4 58 13

Humoristický román o příživnících a podvodnících z prostředí malého města. V primitivním příběhu je starší důchodce svou rodinou vyštván do podnájmu k vdově, která ho po čase z bytu vyhodí. Příležitosti využije místní příživnice, nastěhuje ho k sobě a provdá se za něho. V lázních, kam ho poslala jeho mladá žena, vzplane důchodce láskou k postarší vdově, chce se rozvést a žít s ní. Z vdovy se vyklube sňatková podvodnice, která ho obere o peníze. Po návratu vystřízlivělý důchodce zjistí, že jeho žena emigrovala a on zůstává opět bez střechy nad hlavou. (www.mlp.cz)... celý text

Lastodont
16.05.2022 2 z 5

Asi standardní Švandrlíkův styl, tedy šablonovitá jména (humorná/nezvyklá příjmení v kontrastu se jménem - Truneček, Vršťálová, Tyrpeklová, Mašláň), postavy mluví v šroubovaných frázích z tehdejších publikací (což tehdy mohlo mít jistý půvab a mohlo se to chápat jako jakýsi kritický osten tehdejšího nabubřelého prznění jazyka na úrovni okresních kulturních, osvětových a dalších institucí).
Nechci příliš odrazovat, starší mohou zavzpomínat na mládí, mladší se mohou poučit o tom, jak to tehdy chodilo (paragraf příživnictví, devizový cizinec).
Od poloviny mne to spíš nudilo. Zápletka v lázních velmi předvídatelná. Ale úplné zakončení mne překvapilo.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Úžasná kniha, která stojí za přečtení. Nabouchaná vtipnýma hláškama, komickými situacemi. No prostě vše, co starý dobrý Švandrlík může nabídnout. Kniha dýchá od začátku do konce srdečností, vtipností a absurdností všedního života obyčených lidiček,které drtí socialistický režim.

Makoves
02.01.2020 4 z 5

Klasický Švandrlík a to je dobře.

vladislav6610
07.01.2019 5 z 5

Humor na cestu i chvíle klidu.

SSTknihy
10.09.2018 2 z 5

Kterak děda Truneček, štítíce se odjakživa práce, hodlal si zajistit pohodlný život po boku krásné a mladé „sociální pracovnice“. Jenomže pak se mu v lázních do cesty připletla fešná a bohatá vdova a děda měl na problémy zaděláno. Švandrlík píše, Neprakta ilustruje – klasika, která pobaví a nezklame.

kob
23.04.2018 4 z 5

Pro ukrácení cesty v MHD naprosto ideální - bavila jsem se.

Jája92
30.03.2018 2 z 5

Téma mi příliš nesedlo, v knize se objevilo celkem pár vtipných momentů, ale nezaujala mě natolik, jak jsem očekávala.

JLČ
22.10.2017 2 z 5

Hodně slabé a vcelku nudné dílko, opakující všechna známá Švandrlíkova klišé...

Kája95
30.08.2017 5 z 5

Knihu jsem si koupila, protože mám ráda jak Švandrlíka tak Wintera. Není tu určitě náročné čtení. I tak doporučuji, na zasmání skvělé. Typicky "Švandrlíkovské" . určitě si přečtu i další knihy

MC87
05.03.2017 5 z 5

Klasicky strhující Švandrlíkův 100 stránkový kraťas, který má tah na branku a nabízí příběh nešikovného důchodce, závislého na sladkém ("kolik větrníků sníš, tolikrát jsi člověkem"). Po té, co pro něj není místo v domě svého syna a pro nešikovnost ho vyhodí i bába, u které byl ubytován, se mu naskytne výjimečná šance bydlení u mladé sexbomby, která potřebuje manžela, aby mohla krýt svou kariéru "umělkyně"....Moralizování a hodnotový systém ve Švandrlíkových knihách nikdy nezklame. 5*

Eicherik
07.08.2016 3 z 5

Veselý příběh, který by klidně mohl vycházet na pokračování v legendárním časopisu Dikobraz. Dějově pochází ještě z konce minulého režimu, takže pojmu jako "příživnictví" už nemusí mladší čtenáři rozumět. Já osobně postrádal mezi textem Nepraktovi ilustrace. Kladně hodnotím vtipné vyústění příběhu.

sulcv
28.02.2016 5 z 5

Veselý příběh, který potěší každého milovníka Miroslava Švandrlíka i ty kteří jeho dílo neznají.

Fidlal
22.07.2012 5 z 5

Svěží prázdninové čtení do vlaku, na koupaliště, pod širák (jen mi chudák Švandrlík trochu promokl a zkrablatěl). Koutky při četbě cukají. Ačkoliv obrázek i obsah může působit poněkud hanbatě, pohorší se nad tímto lehkým dílkem možná tak stará bába Tyrpeklová. :-)