Eeve Eeve komentáře u knih

Chrobáčikovia Chrobáčikovia Jan Karafiát

(SPOILER) V prvom rade varujem, že tento koment bude obsahovať množstvo spoilerov. I keď ich sama nemám rada, tu inak nemôžem, pretože považujem za potrebné, aby rodičia vedeli, čo dávajú svojim malým deťom čítať.
Knižka zaujme peknou obálkou, zlatými ilustráciami, takým tým jednoduchým štýlom písania pre deti. Ale pozor! To len klame telom. Pán Karafiát je totižto evidentne jeden z tých urputných ortodoxných kresťanov, ktorí na svoje ponížené ovečky hřímají oheň a síru, strašia a desia ich peklom a božskou odplatou za ich hriechy a boli by prví, ktorí by s úsmevom škrtli zápalkou na hranici, kde by upaľovali "bezbožníkov". A hneď vás vyvediem z omylu, ja som veriaca. Čo je však veľa, to je dosť.
To, čo sa deje v detskej, podškrtnuté zvýraznené v "detskej" knihe, nad tým ostáva rozum stáť. Zopár príkladov, ktoré hovoria za všetko - hneď na začiatku chudák dieťa Svätojánik musí s plačom prosiť vlastnú mamu, aby nežalovala oteckovi, že bol neposlušný, ona sa mu i tak vyhráža, že i tak bude, lebo si to zaslúži (spravil drobnú detskú neplechu). A ak je ďalej v knižke neposlušný, a niečo sa mu stane, povie mu mama - dobre ti tak. Lebo poslušné svätojánske mušky má Pán Boh na starosti, a nič sa im nemôže stať, a ak sa im predsa stane, tak je to tak dobre (cítite ten fatalizmus?). Poslušné dievčatá-Májušky, okrem toho, že im je súdené len pratať a variť, musia čakať, kým si po nich príde nejaký poslušný svätojánik, a ak nepríde, tak majú ostať do smrti slobodné, lebo Pán Boh to tak chce. Malému svätojánikovi mamka rozpráva rozprávočku, kde uhoria malé mačiatka, lebo boli neposlušné, tj. sa klbčili (!!!). Korunu na tom všetkom dáva opakujúca sa modlitba, kde sa hovorí, že "prosíme Pána Boha, aby sme sa ho báli. A pekne ťa prosíme, daj, nech sa ťa bojíme". Prepánajána. To snáď nemyslia vážne.
No a koniec? Celá rodinka "šťastne" zomrie, umrzne v zime, s komentárom "Vydržia svätojánske mušky zimu? Ale nech! Veď ak zamrznú, poslušne zamrznú." No to odrovná myslím si každého.
Ja sa musím priznať, že som človek kompromisov, na všetkom sa snažím vidieť najmä to dobré, a všetkému dávam šancu, no toto by som nedala čítať ani dospelákovi, nieto malému dieťaťu! Chvalabohu som to z nejakého dôvodu ako malá nečítala, keď som to dostala (asi zasiahla vyššia moc), dostala som sa k tomu až v dospelosti. Milí rodičia, najmä tí veriaci, ak nechcete, aby sa vaše dieťa muselo báť Boha, stretalo sa s nevyhnutnosťou smrti tak skoro, a cítilo nerovnoprávnosť a utlačovanie už od malička, nedávajte im určite túto knihu. Škoda preškoda.

15.03.2021 2 z 5

Joyland Joyland Stephen King

Kto očakával typický Kingovský vypiplaný zaujímavý prepracovaný nezabudnuteľný horor, bude zrejme trochu sklamaný. Ono to síce vypiplaný-zaujímavý-prepracovaný-nezabudnuteľný príbeh je, ale horor nie :) Čo však knihe neuberá na kvalite, Kingov štýl je tu nezameniteľný, ponoríme sa do života a jazyka kolotočiarov, a nechce sa nám z neho napokon odísť. Príbeh odsýpa, no varujem, napínavý je jedine koniec - tu o napínavosť ani tak nejde. Ide o krásne vystavaný, uveriteľný, a takmer úplne realisticky vytvorený svet, v ktorom hlavná postava, Devin Jones, prežíva niekoľko mesiacov svojej mladosti a naberá životné skúsenosti nielen v pracovnom, študentskom, ale aj milostnom živote, popretkávanom miernou fantasy zápletkou, ale je to len tak naozaj mierne pokorenené :) Tak akurát, viac by mi tu zrejme až vadilo, nezapadalo by to do konceptu.
Ani ducharinky si tu neužijete veľa - sú to skôr len minimálne vedľajšie postavy, takmer ani to nie - ale ani o nich tu nejde. Kniha dokonca nemá ani klasické kapitoly - príbeh pokračuje ďalej a ďalej, a je rozdelený len odsekmi. Takže sa vám vlastne od príbehu nechce odtrhnúť o to viac :) Čo jemne zamrzelo, je len takmer od začiatku očividný hlavný "padouch". No neviem ako ostatní, no ja som mala podozrenie hneď, a vyjavilo sa ako správne.
Každopádne určite knihu radím nezavrhovať, len k nej nepristupovať s tým, že ááá opäť poriadny horor od Kinga, ale s otvorenou mysľou, a užívať si každú jednu atrakciu Joylandu, a každý jeden myšlienkový pochod Devina :) Užijete si to potom minimálne tak, ako ja.

30.03.2020 4 z 5

Beštia Beštia Peter Benchley

Tak toto je absolútna nostalgia :) Knihu som prvý krát našla ešte v detskej knižnici (predstavte si) v maličkom oddelení s beletriou, a absolútne som sa do nej v cca 14tich rokoch zamilovala. S odstupom času, keď sa už (na moju veľkú radosť) nachádza v mojej knižnici, to už hodnotím s trochu triezvou kritikou, stále mám ale pre ňu slabosť.
Hneď od začiatku cítiť (hlavne v prvej polovici) autorov záujem o prírodu, o jej ochranu, a o environmentálne problémy, ktoré už v čase písania knihy začínali ničiť krásne prostredia. Autor podmorský a prímorský život pozná a cítite sa, akoby ste tam na loďke boli s nimi, Benchley proste písať vie. Sprvoti som sa nevedela s hlavnými postavami stotožniť, ale cca po prvej tretine knihy to prešlo. Takisto zo začiatku je to zdĺhavé, autor naozaj využíva priestor hlavne na opis prírody a jej pľundrovanie, potom sa to ale rozbehne. Všetky pasáže z pohľadu "tvora" ma ale veľmi zaujímali, takisto všetky jeho "akcie" boli napínavé. Grandiózne finále, hoc možno trochu krátke, to pekne ukončilo. Mimochodom, i keď kniha má len 201 strán, keďže písmo je dosť malé a všetky okraje takisto dosť úzke, prakticky toho prečítate oveľa viac.
PS: kvitujem nápaditú, temer 3D obálku :)

29.02.2020 4 z 5

Let do nebezpečí Let do nebezpečí Arthur Hailey

Arthur Hailey je vždy zárukou kvalitnej profesionálne napísanej literatúry, a inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Hoc knižka nevyniká dlhou "stopážou", aj na tých 134 stránkach si užijete parádne napätie, prepracované opisy fungovania letových stredísk, lietadla samotného a hlavne jeho riadenia, vtiahne vás to do deja a nepustí až do poslednej stránky.
Keď sme pri tom konci, priznávam sa, že ten mi až tak nevoňal, hoc je viac než pochopiteľné, prečo si ho autor vybral - ja sama by som ešte prijala o pár stránok viac, nech sa dozvieme aj, čo bolo "po" :) Staršie vydanie a zožltnuté stránky tohto klenotu z antikvariátu len pridávalo na atmosfére pri čítaní.
Knižočku som si prečítala už druhý krát, na osvieženie pamäte, a veru nebanujem. Odporúčam pre každého, kto by chcel z Haileym začať, zabŕdne tak do jeho sveta a uvidí aspoň približne, čo čitateľa čaká :)

05.04.2020 4 z 5

Praktická kuchařka Praktická kuchařka Libuše Vlachová

Stará dobrá klasika. Obsahuje nepreberné množstvo klasických i menej klasických receptov na všetko možné, ale aj rôzne rady a postupy, či všakovaké tipy a triky. Každý si v nej niečo nájde.

09.06.2021 4 z 5

Dobrou noc Dobrou noc Walt Disney

Jedna z mojich najobľúbenejších. Neskutočne roztomilé malé dieťatká Mickey, Minnie, Donald, Daisy, Goofy, Pluto, Peter, Gyro, Horác a Klarabela - nič roztomilejšie som ešte nevidela. Príbehy sú popretkávané veselými básničkami, krásnymi ilustráciami, a je toho naozaj požehnane.

30.03.2021 5 z 5

Trojice Trojice Sarah Lotz

Jedná sa o veľmi špecifickú knižku, už svojou formou sa vymyká štandardom - nepoznám veľa kníh, ktoré sa, až na úvod a záver, skladajú len z reportáží, svedectiev, prepisov rozhovorov či mailovej komunikácie, vlastne sa jedná o knihu v knihe.
Tento vyložene netradičný štýl nás jednak drží pri knihe bez prestávky (ja som sa nemohla dočkať, kedy ju zas začnem čítať, keď som musela ísť spať:), pretože nie je možné, aby ste sa pri nej začali nudiť, neustále sa dozvedáte niečo nové, a za druhé núti nás ponoriť sa do príbehu najhlbšie ako sa len dá, keďže doslova musíme postupne skladať príbehové puzzle.
V úvodných rozhovoroch sa niečo načrtne, s niekým sa zoznámime, niečo sa spomenie, potom sa k tomu vrátia až niekedy v druhej polovici knihy, či ten, ktorý nám niečo povedal zo začiatku, niečo dopovie ešte v strede knihy, a takisto na konci...no musíme neustále prelistovávať na predošlé stránky, pripomínať si, o čo tam išlo, "preciťovať" tie isté stránky už s novšími a podrobnejšími vedomosťami a naozaj postupne pomaličky chápať všetky súvislosti.
Silný zimomriavkový úvod vás nabudí, a potom už len čítate, čítate a čítate...raz sa prikláňate k tej teórii, raz k tej, a neviete sa dočkať konca, nech už viete, čo je správne. Chápem, prečo sa niektorým veľmi nepáčil záver, predsa len sú to faktory, ktoré často do seba nepasujú a málokedy ich nejaký autor takto spojí, ale mne to až tak neprekážalo. Takisto nie som zástankyňou príliš otvorených koncov, tu sa mi to zdalo otvorené / zatvorené tak akurát :) Dokonca možno ešte nejaké to dovysvetlenie určitých záležitostí by som prijala, vzhľadom na to, ako nás autorka celý čas napínala.
Dokonca pokiaľ viem, je i sequel (samozrejme nepreložený, ktovie či sa prekladu niekedy dočkáme) s názvom Day Four, ak teda budem mať tú možnosť, zakusnem sa i doňho, hoc v angličtine, lebo tento príbeh mi naozaj stojí za to.

09.11.2021 4 z 5

Thriller Thriller * antologie

Túto knihu som sa rozhodla prečítať už druhý krát, po niekoľkých rokoch od prvého čítania, keďže momentálne opätovne prečítavam celú moju knihovničku, tak i táto prišla na rad :) Vedela som približne, čo čakať - thrillerové, miestami kriminálne poviedky od známych i menej známych autorov, ktorí do nich zakomponovali hrdinov zo svojich predchodzích diel, rôznej dĺžky a rôzneho stupňa napínavosti. Nepamätala som si však obsahy poviedok. Inu, pustila som sa do toho.
Čítam a čítam, a zrazu sa mi každá poviedka zdá známa, niečo mi pripomína - zrazu prídem na to, že všetky tie spomienky na príbehy, udalosti či postavy, ktoré som v posledných rokoch mala v hlave a ktoré sa mi pravidelne vracali, boli vlastne príbehy z tejto knihy, ktoré mi sem-tam preblikli hlavou pri rôznych príležitostiach, no vôbec mi nenapadlo, že sú to príbehy práve z tejto knihy! Až tak pevne mi teda tieto príbehy po prvom čítaní utkveli v pamäti. S obľubou som si ich teda všetky prečítala, pričom sa asi ani raz nestalo, že by som príbeh nespoznala. Pre mňa teda vskutku zaujímavý zážitok! :)
Ani pri jednej poviedke sa nedá povedať, že by bola zlá, no poniektorým chýba ten pravý thrillerový nádych, sú niečím zaujímavé, no nedá sa povedať, že by boli napínavé. Pre mňa teda temer vynikajúce, zatiaľ sa to ustálilo "len" na výbornej.

17.10.2021 4 z 5

Podařená dvojčata Podařená dvojčata Enid Blyton

Jedna zo sérií, ktoré ma sprevádzali mojím detstvom, a ja som za to vďačná. Pamätám sa, ako som nedočkavo listovala stránkami, aké nové dobrodružstvá dvojčatá čakajú, čo zas vyparatia, koho nového stretnú...
V tejto prvej, úvodnej časti, sa so všetkým a všetkými zoznámime, spoznáme školu St. Clare´s, jej učiteľku, i úžasnú riaditeľku, jej žiačky, ktoré sú naozaj rôznorodé. Jedny usilovné, druhé veselé a nezbedné, ďalšie odvážne športovkyne, či tvrdo úprimné alebo naivné. No proste všehochuť, tak, ako to má byť. Dvojčatá spočiatku tvrdohlavé a nafúkané, si táto škola veľmi rýchlo získa, a zmenia sa, až snáď príliš rýchlo a výrazne :) To ale až tak nevadilo, vzhľadom na cieľovú skupinu je to až pochopiteľné.
Mňa takisto fascinoval celý tento "staro"anglický svet, vôbec tá predstava internátnej dievčenskej školy, veci ako lakros, zázvorové pivo, zašívanie si plachiet, rovnaké rovnošaty, semestre, to všetko boli pre nás deti fascinujúce neznáme veci, ktoré sme sa snažili pochopiť a predstaviť. Proste to bol zážitok. A z toľkého rešpektu a úcte voči pani učiteľkám by sa mohli dnešní žiaci trochu inšpirovať, určite by to prospelo nám všetkým. Teším sa, ako si opäť prečítam druhé pokračovanie.

09.08.2021 4 z 5

Svět drahých kamenů Svět drahých kamenů Rudolf Ďuďa

Naozaj skvelá kniha pre milovníkov "kamienkov". Nádherné fotografie, v úvode rôzne užitočné informácie (napr. vlastnosti, história, výskyt, spracovanie, oceňovanie, dokonca aj čo-to z astrológie). Väčšina knižky je však len a len o rôznych druhoch drahých kameňov. Každý druh je popísaný naozaj podrobne, okrem krásnych fotografií sa dozviete, od čoho je odvodený jeho názov, o jeho histórii, výskyte (naozaj podrobne a obšírne informácie kde sa čo ťaží, alebo vystavuje), spracovaní, zvláštne znaky, zušľachťovanie, identifikácia, či sa vyskytujú imitácie daného kamienka, alebo podobné minerály, starostlivosť o kameň, oceňovanie, astrológia, účinok na telo, či energická očista. Podľa tohto je vidieť, že si v ňom užitočné a zaujímavé informácie nájde naozaj ktokoľvek. Jediné, čo ma mrzí je, že prakticky doteraz som neprišla na to, podľa čoho sú kamienky v knihe zoradené - nikde sa to nepíše, a nejaký logický sled som nezaevidovala (jedine, že sú pokope kamene podobného zloženia). Či sú teda zoradené fakt len náhodne, netuším. Určite by bodli nejaké vysvetlivky k tomu, alebo proste jednoducho zoradenie abecedne, hneď by sa v knihe lepšie orientovalo. Ale inak je to skvelá kniha.

17.07.2021 4 z 5

Od Velkého třesku k člověku Od Velkého třesku k člověku Eric Buffetaut

Túto knižku som ako malá strašne milovala, keďže som bola zbláznená za prvé do dinosaurov, za druhé do encyklopédií a rôznorodých informácií, a tu sa mi dostala toho všetkého plná priehršť. Sledujeme vznik vesmíru, Zeme, života od jeho prvého krôčika, až po moment, kedy sa zrodil novodobý človek. Naozaj množstvo rôznorodých informácií a krásne ilustrácie.

09.06.2021 5 z 5

Príručka mladých svišťov Príručka mladých svišťov Walt Disney

Prvá je proste prvá :) O Príručke mladých svišťov sme toľko čítali, spomínala sa snáď v každom jednom "Káčerovi" či "Mikymausovi", kde vystupovali traja podarení synovci. Tvorcovia rozpoznali príležitosť, a keď táto knižka vyšla na svetlo svetla, bola to viac menej skôr zhmotnená legenda :) To sme proste všetci museli mať! Plné všakovakých nápadoch, hier, zaujímavých informácií, ktoré som si čítala stále dookola, opisovala som si ich, skúšala, snažila sa zapamätať a ohúriť rodinu a kamarátov :) To sa proste nedá zabudnúť.

15.04.2021 4 z 5

Indiáni Indiáni Alain Quesnel

Túto knižku milujem. Od malička som mala rada mytológiu a rôzne legendy, mám toho načítaného spústu, a táto knižka je presne pre mňa - krásne realistické ilustrácie, úžasné indiánske báje a legendy, vždy som sa do nej vedela absolútne ponoriť. Nemám vôbec žiadnu výtku, okrem toho, že by dokonca mohla byť trocha dlhšia :) Ale zas textu je tam habadej, takže to sa vyvažuje. Obdivujem indiánsky spôsob života, ich súznenie s prírodou, úcta voči každému živému (i neživému) tvorovi, kamienku, rastlinám, stromom, Slnku či vetru... Nič nemôže byť krajšie a lepšie.

06.04.2021 5 z 5

Archa zrůd Archa zrůd Pavel Fritz

Kvalitou tejto zbierky som bola mierne povedané, šokovaná, a to v pozitívnom slova zmysle, o to viac, že som ju obdržala len ako prílohu k časopisu. Dlhšie mi stála v knihovníčke, kým som ju po dlhšom preskakovaní zaradila do môjho čitateľského "playlistu". A veru som neobanovala. Závidím bratom Čechom tohto hororového a scifi spisovateľa, a zároveň je veľká škoda, že nemá viac diel na prečítanie, resp. niektoré z týchto poviedok nepretavil aspoň do novelky, keď nie do románu - väčšina z nich si to priam pýta (úvodná Bestie, Zahrada slepců, ...).
Niektoré poviedky mi prišli výborné, iné minimálne nadpriemerné, bližšie hodnotenie pri každej poviedke. Jediné, čo mňa osobne trochu zamrzelo, je takmer vždy otvorený koniec (nemám ich proste rada:)), poväčšine, ako sa hovorí, "v tom najlepšom". Človeku sa až sem tam chce zakričať na stránky: "Ale ja chcem vedieť, čo bolo ďalej!!" Pri niektorých to ani nevadí, lebo gro príbehu je rozpovedané už v poviedke, alebo to tam proste nejak patrí (Smrt tančila mezi hvězdami, Hotel nekonečno), iné si pokračovanie priam pýtajú. Každá je však výborne napísaná, nedovolí vám opustiť stránky, kým ju nedočítate, a hneď chcete pokračovať ďalšou...dokonca aj tá najkratšia poviedka, kde som si myslela, že na šiestich stránkach sa veľa vody nenamúti, človeka usadila svojím spôsobom do kresla.
Krásne dielo, hodné aj vyššieho peniazu.

17.11.2019 5 z 5

Mačacia pomsta Mačacia pomsta Delilah S. Dawson

Jeden zo spidermanovských komiksov pre deti (tak okolo 10 rokov), kde okrem ústredného tria Spíďov spoznáme aj "mačku vlamačku", ktorá je napodiv celkom dobre nakreslená. Na potencionálnych gagoch je ale veľmi vidieť príliš detské zameranie, nečakajte teda nič svetoborné. Ale na úvod do sveta komiksov pre najmenších čitateľov celkom fajn.

04.03.2023 3 z 5

Prírodné krásy Slovenska - Stromy Prírodné krásy Slovenska - Stromy Kliment Ondrejka

Milé prekvapenie. Náhodný výber v knižnici, ale nebanujem. V publikácii nám autori predostrú niekoľko naozaj nádherných chránených stromov, či "len" nominovaných na anketu Strom roka. Krásne fotografie dychberúcich velikánov, ktoré nás prežili a zrejme (dúfajme) aj prežijú a budú nemými svedkami našej histórie.
Vidno, že autori stromy milujú, text bol veľmi chytľavý, ak sa to dá tak povedať, príjemne zostavený, miestami až veselý :) Okrem informácií o samotných stromoch sa tu miestami vyskytujú aj všeobecné infošky o danom druhu stromu, jeho histórii, botanických vlastnostiach, či rôznych mýtoch a legendách. Pod obálkou z oboch strán dokonca nájdeme aj mapu Slovenska s označením výskytov týchto stromov. Keď sme pri výskyte, zaujal ma naozaj podrobný opis umiestnenia týchto nádherných stromov - buď presná adresa, alebo presný popis ako sa k nemu dostanete, hoc i skrz les. Veľmi užitočné a nápomocné, ak by ste sa chceli vydať na takýto typ turistiky :) Pri popise stromčeka nechýbajú údaje o jeho výške, obvode kmeňa či odhadovanom veku.
Veľmi pekne spracovaná knižka, so zaujímavými informáciami o chránených či inak hodnotných stromoch, ktorej vlastníctvo neoľutuje žiaden milovník prírody.

06.01.2023 5 z 5

Když do života vstoupí demence aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí Když do života vstoupí demence aneb Praktický průvodce péčí o osoby s demencí nejen v domácím prostředí Marcela Hauke

Naozaj vysoko profesionálne zostavená kniha, vidieť, že všetci autori sú vo svojich oboroch naozajstné kapacity.
Nájde sa tu množstvo informácií, od príznakov rôznych typov demencií, čiže zdravotnícke hľadisko, až po konkrétne situácie s prácou s pacientmi, či v domácnosti. Takisto obsahuje rôzne zákony, zákonné postupy, rady pre spoluprácu s oficiálnymi orgánmi, testy pre ľudí s demenciou, dotazníky, proste kvantum informácií, musím povedať že hlavne pre pracovníčky v oblasti geriatrie a profesionálne opatrovníčky, ale aj pre ľudí z domácností starajúcich sa o svojich blízkych. Keď si to prečítate, zistíte, že nie ste sami, kto sa borí s podobnými problémami, pochopíte niektoré súvislosti, vyjasnia sa vám informácie. Pre mňa to bol veľký prínos.
Bola by som rada ak by sa podobná kniha podarila aj na Slovensku, keďže čo sa týka zákonov a určitých postupov, logicky sa tým my na SVK nevieme riadiť, ale aj bez toho to bolo veľmi prínosné. Odporúčam každému, kto sa stará o pacienta či rodinného príslušníka s demenciou.

04.11.2022 5 z 5

Cviky a protahování při sedavém zaměstnání - První pomoc při bolesti zad Cviky a protahování při sedavém zaměstnání - První pomoc při bolesti zad Frank Thömmes

Najprv zhrniem plusy - popis cvikov je naozaj lopatisticky a "user-friendly" popísaný, pri každom sú názorné fotky (mimochodom okrem jednej slečny predcvičuje samotný autor), popis toho, aké svalstvo precvičujete, ktoré cviky sú tomu podobné, čo robiť, ak vám to ide sťažka alebo vôbec, a nejaký ten tip. Naozaj je to dobre popísané a dá sa podľa toho cvičiť. Cviky sú rôzne, precvičuje sa prakticky postupne celé telo.
Teraz k mínusom. Cca dve tretiny cvikov sa musia precvičovať s pomôckami - loptičkou, gumami, valcom. Kto ich nemá, má si ich kúpiť, v skratke řečeno :) Čiže pre bezpomôckárov tam toho až tak nie je. A pre mňa je mínusom aj naozaj obsiahly úvod - tvorí asi tretinu knihy, autor tam pojednáva o kadečom spojenom s epidémiou sedenia, ale mnohokrát sa opakuje, a úsmevné sú aj jeho návody typu - keď máte zamestnávateľom nastavené prestávky v určitom čase - nehanbite sa si ich zmeniť podľa svojich potrieb :D Poprípade cez prestávku nečumte do telefónu (čo samozrejme beriem), ale otvorte okno a započúvajte sa do zvukov prírody....v centra mesta sa tak maximálne započúvam do zvukov rachotiacich áut a kričiacich ľudí :) A určite nie som sama...tak to tak mierne pobavilo, radi by sme žili v dokonalom prostredí, ale...
Každopádne cviky určite stoja za to vyskúšať, ako som spomínala, sú skvelo popísané, takže knižka určite splnila účel.

17.10.2022 4 z 5

100 najväčších medicínskych objavov 100 najväčších medicínskych objavov Angela Royston

Poznám tento rad kníh, jednu z nich som kedysi dávno aj vlastnila, preto som vedela, do čoho idem - na každej stránke nám ponúknu jeden "článok" o zaujímavom a dôležitom medicínskom objave, spolu s rokom, "objaviteľom", a inými podružnými informáciami. I keď je knižka už staršieho dáta, nájde sa tu naozaj mnoho zaujímavého, prakticky už od stredoveku. Zrozumiteľne podané, zaujímavo povyberané objavy.

08.10.2022 4 z 5

Drahé kameny kolem nás Drahé kameny kolem nás Vladimír Bouška

Naozaj profesionálna a prepracovaná kniha o mineráloch, je vidno, že autor je v tomto smere profesionál. Hoc je už staršieho dáta, a teda niektoré informácie, názvy či zaradenie minerálov sú, ako sa vraví, už "pasé", je v nej stále čo čítať, osobne ma najviac zaujali historické informácie či zaujímavosti pri rôznych témach, ako napr. z nálezísk drahých kameňov, cesty-necesty najvzácnejších drahokamov, a podobne.

04.09.2022 4 z 5