Dukát Dukát komentáře u knih

Hvězdolet Vltava Hvězdolet Vltava Tomáš Lipner

Z knihy jsem absolutně nadšen i když jsem se při pohledu na počet stran trochu vyděsil. Klasická retro space opera, nádherně odvyprávěné, plné technických detailů a nových konstruktů, které sice nebudete mnohdy chápat na první dobrou, ale v rámci textu se s nimi pracuje tak dovedně, že je pochopíte cestou. Dějová linka má dostatek zvratů a udrží pozornost až do poslední stránky. Komunistické agitky se vůbec nebojte - je do příběhu vetknuta velmi vtipně a tvoří to naopak svěží nový pohled oproti klasickým americkým lodím a americkým vesmírným mariňákům.

Obsahuje pár nádherných vtipů na Červeného trpaslíka, ale co bys te od rudé komunistické lodi ztracené mnoho let ve vesmíru taky čekali. :)

19.07.2022 5 z 5

Bitva o české země Bitva o české země Jan Kotouč

Díky za důstojné a napínavé uzavření série. Doufám, že se čase dočkáme i dalších příběhů z tohoto světa - Greckovi mě tolik za srdce nechytli, ale třeba povídka Po Velké bouři ve sborníku Ve stínu apokalypsy by se dala hezky rozvést do nějaké ho většího románu, což?

16.06.2022 5 z 5

Británie po roce 1945: Od druhé světové války k brexitu Británie po roce 1945: Od druhé světové války k brexitu Hynek Fajmon

Kniha je určitě informačně hodnotná a poskytuje zajímavý stručný náhled na dějiny Británie a jejích institucí. Pokud o tom nevíte mnoho a chcete se rychle zorientovat, určitě je to dobrá volba.

Ale zpracování, přehlednost a práce s textem jsou velkými slabinami. Krátké úsečné věty. Encyklopedické údaje, místo toho aby byli na začátku každé kapitoly umístěny do přehledné tabulky, leží volně rozházené v textu bez ladu a skladu. V některých kapitolách se stejná encyklopedická informace (a občas i ve stejné formulaci!) objevuje hned několikrát. Četlo se to opravdu hodně těžce a nemám nejmenší chuť se k ní ještě někdy vrátit.

31.10.2021 3 z 5

Země v troskách Země v troskách Kristýna Sněgoňová

Oproti Městu v oblacích výrazné zlepšení v oblasti popisu akčních scén, ale pořád trvám na tom že síla autorky je v budování světa a jeho postupném odkrývání a ne v jeho rozstřílení na hadry pomocí blíže neurčeného množství pistolí a granátů. A moc mě baví jak se tenhle svět rozrůstá a co se o něm nového dozvídám.

17.10.2021 4 z 5

Druhý vatikánský koncil 1962–1965: Příprava, průběh, odkaz Druhý vatikánský koncil 1962–1965: Příprava, průběh, odkaz Otto Hermann Pesch

Nic lepšího a detailnějšího o koncilu nenajdete, rozhodně ne v češtině. Často je třeba knihu odložit a pročíst příslušné pasáže v knize "Dokumenty II. vatikánského koncilu". Je to rozhodně náročné čtení, ale vyplatí se nejen studentům teologie.

03.06.2021 5 z 5

Čokoláda pro wehrmacht Čokoláda pro wehrmacht Přemysl Krejčík

Je to dobré, je to čtivé, je to krátké.

Aternativní dějiny to sice jsou, ale osoby a obsazení jsou mnohdy velmi skutečné. Velmi umně to mixuje skutečné události, skutečné postavy a přidává jim to vedlejší linky, které se sice nestali, ale určitě se mohli stát. Pro někoho kdo má trochu ponětí o dějinách Protektorátu je tam schovaná velká spousta odkazů a scén, které se o těhle části dějin vyprávějí. Autor má taky hodně zvláštní styl vyprávění - scény jsou dopovídány a ne ustřiženy odchodem vypravěče.
"Kdyby Morávek zůstal ještě chvíli na místě, viděl by u hospody zastavovat tři německé motocykly..." Popisy tohoto typu jsou používány velmi často. Nevím jestli se mi to líbí nebo ne, ale určitě mě to hrozně zaujalo.

Děj jde rychle kupředu, skáče v obrazech, protíná je rytmem diesel jazzu a kniha uteče mnohem dříve, než byste čekali. Ale přečtete si jí, je to dobrá kniha.

02.04.2021 4 z 5

Země bez zákona Země bez zákona Jindřich Rohlík

Zaprášená ulice se koupe v poledním žáru a po ní kráčí pistolník s mečem proklatě nízko. Ano, s mečem. Hrozně zajímavý nápad na crossover.
Pocta šestákovým rodokapsům, ze kterých kniha vychází. Dokáže přiblížit jejich atmosféru a styl vyprávění. Žádné složitosti - jen chudí, ale poctiví farmáři proti zlému velkostatkáři.

Pokud máte tuhle poetiku rádi, určitě se vám tahle jednohubka bude líbit.

14.03.2021 4 z 5

Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Velký švindl: Krymská válka 1853-1855 Václav Králíček

Kniha je poměrně čtivá a pomáhá vcelku podrobně nahlédnout do historie polozapomenuté války (u nás v podstatě úplně zapomenuté) - neomezuje se jen na vojenské operace a poměrně hodně prostoru věnuje i politickému pozadí a vývoji techniky.

Kniha má z mého pohledu 2 větší nedostatky - První je absolutní absence map, která značně snižuje čtivost některých pasáží a vřele doporučuji si je vždy někde dohledat.
Druhým nedostatkem je opakování - kvůli autorovu stylu psaní si některé věci přečtete dvakrát i třikrát, někdy třeba i jen několik stran od sebe. Možná to někomu nevadí, ale mě to hrozně rozčilovalo.

10.03.2021 4 z 5

Legendy (L3g3ndy) Legendy (L3g3ndy) * antologie

zajímavé, kvalitativně dost různé, s neotřelými nápady a určitě stojí za přečtení - něco co napíšete o každém povídkovém sborníku.

Ale v tomhle najdete povídku "Tenkrát na zahradě", která mě naprosto dostala. Zase mi bylo pět, zase jsem byl na školní zahradě, zase jsem s klukama stavěl bunkr ze sněhu, nadával na blbý holky a koukal na Přemíka, jak to dělá že ten jeho bunkr je tak super. Díky moc autorovi, takhle melancholicky štastně už jsem se dlouho necítil.

25.01.2021 4 z 5

Prázdný svět Prázdný svět David Šenk

Prázdný svět je vlastně série povídek, které na sebe v určitém časovém rozestupu navazují. Mám tenhle styl vyprávění moc rád a autorovi se i při tomhle přístupu podařilo udržet svět pohromadě, aniž by porušil logickou linku nastaveného vývoje. To je velké plus a málokdy se to při tomhle stylu vyprávění podaří. Prázdný svět a jeho Domovina je logický a uvěřitelný prostor - o kterém rozhodně věřím, že by mohl fungovat, ale rozhodně bych v něm nechtěl žít.

Kniha se četla jedna báseň a i když ke konci trochu ztrácela dech, určitě stojí za to si ji přečíst.

19.01.2021 4 z 5

Tesla noir Tesla noir Lukáš Vavrečka

Tesla vyhrál nad Edisonem a... svět se vůbec nezměnil. Tedy jistě, jezdí tu elektrická auta a proud se přenáší bezdrátově, ale korporace jsou pořád korporace, novináři jsou pořád novináři, a geniální věci jsou pořád trochu šílení. A o těch je kniha především.

Kdo čeká od knihy popis úžasných vynálezů a toho jak proměnili svět, bude určitě zklamán. Detektivka to je ale moc dobrá - z prostředí souboje velkých korporací, s novinářem tajemné minulosti a s Nikolou Teslou, pro kterého je pokrok více než peníze.

Četlo se to jedna báseň, zhltnul jsem to za den. Kdo má přehled o historii 1. pol. 20. století, najde zde velké množství perliček a odkazů.

14.12.2020 5 z 5

Pérák: Oko budoucnosti Pérák: Oko budoucnosti Petr Macek

Výborný hrdina, výborné nápady, zajímavé zápletky, ale... všechno strašně rychle ubíhá! nic nejde moc do hloubky! spousta nápaů jen naťuknutá a jde se dál!

Je to škoda, dalo by se z toho napsat tři plnohodnotné knihy, ale snaha vše nacpat do jedné celkový výsledek dost sráží. Nechápejte mě špatně - moc se mi to líbilo, ale cítím spoustu nevyužitého potenciálu a to mě mrzí.

12.11.2020 4 z 5

Tisíc tváří hrdiny Tisíc tváří hrdiny Joseph Campbell

Kniha komparativně porovnává mýty v nejrůznějších částech světa a nachází v nich společný koncept - cestu hrdiny. Vzhledem k době vzniku klade velký důraz na Freudovo psychoanalýzu, ale nezůstává jen u toho.

Je to nesmírně inspirativní pro nové pohledy na mytologii, při vyprávění příběhů, práci s přechodovými rituály, dramaturgii a filosofii. Rozhodně to není snadná kniha, člověk se nevyhne řadě dohledávání - v závislosti na svých znalostech filosofie, mytologie a Freudovo psychologie a antropologie.

Dejte si na knihu dost času a využijte ji tvůrčím způsobem, pak bude mít její čtení smysl.

12.11.2020 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Výborný nápad, výborný svět, skvěle zvládnuté postupné uvolňování informací o dějinách a mechanismech města, velmi dobré budování atmosféry, velmi čtivé

dvě výtky:
- Pokulhává při popisu akčních scén, tam se text stává trochu zmatený a nejasný.
- Hodně dobrých nápadů a linek zůstalo zcela nevyužito - dovedu si představit výbornou triologii, kde by byl čas vše poctivě odvyprávět a ne jen naznačit a rychle pokračovat dál.

21.09.2020 4 z 5

Pán se stará Pán se stará Josef Prokeš

Knihu se rozhodně nepokoušejte přečíst na jeden zátah. Až budete mít čas a chuť přemýšlet nad sebou, nad svým okolím nebo nad církví, tak ji otevřete a přečtěte si kapitolu, podnětů vám k tomu dá víc než dost. Pepa Prokeš tu dělá to, co mu jde ze všeho nejlépe - ukazuje jak se víra může propisovat do našeho života, a nutí nás nad tím přemýšlet.

03.09.2020 5 z 5

Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Fašista - Příběh sira Oswalda Mosleyho Jakub Drábik

Kniha je neuvěřitelně čtivá. V kontextu ostatní odborné literatury je to naprostá perla právě z hlediska přístupnosti textu a tomto ohledu překonává i řadu publicistických prací - to vše při zachování odbornosti.

03.09.2020 5 z 5

Katolická církev v Československu: Kardinál Josef Beran a jeho doba Katolická církev v Československu: Kardinál Josef Beran a jeho doba Markéta Doležalová

Sborník příspěvků, jejichž téma a obsah je provázán osobou kardinála Berana - s velmi různou délkou a bohužel i kvalitou.

Určeno pro čtenáře, kteří již mají základní znalosti o dějinách (nejen) katolické církve ve 20. století.

03.09.2020 4 z 5

Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Sloužím Tajnému ohni: Duchovní zdroje literární tvorby J. R. R. Tolkiena Pavel Hošek

Velmi dobrý vstup pro všechny, kdo milují svět Středozemě a chtějí prozkoumat jeho skrytější vrstvy. Autor na začátku shrnuje základní životopisné momenty a hlavně dosavadní stav interpretací Tolkienova díla. Zbytek textu pak tvoří vlastní interpretace - nijak radikální ale spíše kontextuální, což je další důvod proč je dobré začít koukat se tzv. "za text" právě s touhle knihou.

Pokud chcete z knihy vytěžit maximum (což vřele doporučuji), neobejdete se bez precizní znalosti textů Tolkienových knih nebo velkému dohledávání.

Přiznání iluminátů Přiznání iluminátů Jan Pohunek

Kniha je naprosto perfektní, pokud:
1. máte poměrně velkou orientaci v aktuálním dění několik let dozadu
2. máte alespoň základní přehled o různých konspiračních teoriích
3. máte hlubší znalosti dějepisu
4. máte alespoň základní přehled o světové politice
5. máte aktuální středoškolské fyzikální vzdělání
6. máte smysl pro intelektuální a vícevrstevantý humor

Pokud splňujete všechno výše uvedené, budete se u 90% procent textu řezat smíchem a budete naprosto nadšeni.
Čím méně v některé oblasti víte, tím méně textu bude pro vás relevantní a tím pádem i méně zábavné.

Spiaci obri Spiaci obri Sylvain Neuvel

Forma deníkových záznamů a výslechových protokolů je neuvěřitelně čtivá! Kdo by to byl čekal. Ze začátku to je hrozně nezvyklé a chce se vám to odložit, ale dejte tomu čas, je to vážně dobré

03.06.2020 4 z 5