Dryáda Dryáda komentáře u knih

Devět bran k tajemství hory Kóra Devět bran k tajemství hory Kóra Věra Halászová

Knihu jsem rozečetla, ale nedočetla. Moc jsem nepochopila, co se paní autorka vlastně snažila touhle knihou povědět. Možná bych se to časem dověděla, ale opravdu mě to nebavilo. Navíc to na mě místy působilo, jako kdyby sama tápala v tom, o čem píše. Pro mne tak trochu zklamání.

07.11.2012

Pražský hřbitov Pražský hřbitov Umberto Eco

Z počátku byl román zajímavý a čtivý, pak se ale začal měnit na přednášku z dějin Itálie 19. století a přiznávám se, že tohle zrovna není období, které by mě zajímalo. Knihu jsem nedočetla a ani to nemám v nejbližší době v úmyslu, je pro mne docela zklamáním.

30.08.2012

Říše slunce Říše slunce J. G. Ballard (p)

Historicky velmi zajímavá, místy poněkud zdlouhavá a dost nechutná kniha. Ke konci se mi nad tím už opravdu dělalo zle.
Pokud tohle Ballard opravdu prožil, má můj obdiv, že si dokázal zachovat zdravý rozum.

02.06.2012

Tak dlouho mi název téhle knihy zněl v hlavě, až jsem si ji musela přečíst. A ačkoliv nepatřím ani mezi Murakamiho fanoušky, ani hledače spisovatelského receptu ani běžce, velmi se mi líbila a velmi dobře se četla.

14.04.2012 4 z 5

Po otřesech Po otřesech Haruki Murakami

Četlo se to dobře. Ale ani po přečtení doslovu Tomáše Jurkoviče, který se rozpisuje o symbolice a psychologii v jednotlivých povídkách, tam prostě tu hloubku nevidím. Chápu, že zemětřesení v Kóbe bylo jakýmsi hybným bodem každého příběhu, že se pan Murakami snažil popsat, jak to všechno člověka po psychické stránce ovlivňuje, ale pro mne ty příběhy vyznívají naprázdno, bez pointy, nezanechaly ve mně potřebu nad nimi přemýšlet.

12.04.2012 3 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

V podstatě se jedná o výbornou knihu s napínavým detektivním dějem (i když jsem předem věděla, kdo za vším stojí), zajímavým historickým pozadím, které mne navnadilo se konečně dovědět něco víc o církevních dějinách a filozofii v období středověku. Ale kniha je místy dost zdlouhavá, Eco si minimálně v tomto díle libuje v popisech a výčtech různých věcí, snad aby nám podal, co nejpodrobnější informace. Mne to ovšem nijak neoslnilo a čtení popisu portálu na 4 strany, vyjmenovávání oblud na iluminaci a jako vrchol Adsonův sen pro mne bylo čisté utrpení (snad to někomu nebude připadat jako spoiler). Ani dlouhé debaty postav, rozjímajících nad náboženskými, filozofickými a logickými otázkami, se rozhodně nedají zařadit mezi odpočinkovou četbu, což nepovažují za mínus, ale od čtenáře vyžadují alespoň základní znalosti církevních a filozofických dějin.
A ještě poznámka k mému vydání (Odeon 1988). Omlouvám se za tento výraz, ale prasáčtěji udělanou knihu jsem už dlouho neviděla. Chybějící interpunkce, zaměněná písmenka v textu, odstavce ujíždějící do stran, div že se tiskař ke konci knihy trefil na stránku. Vysvětlivky latinských a dalších cizích textů "na konci knihy" (následuji ještě poznámky překladatele a historický "úvod"?) mi také radost neudělaly, navíc ne všechna latinská slova/pojmy se obtěžovali do vysvětlivek napsat.

09.01.2012 4 z 5

Sedm let v Tibetu Sedm let v Tibetu Heinrich Harrer

Ačkoliv psaná jednoduchým strohým stylem, kniha mě naprosto pohltila. Myslím, že se jedná o velmi poučný cestopis, který se na Tibet dívá nejen z pozitivní stránky, ale popisuje i množství jeho nedostatků. Velmi mě překvapilo, jak málo má společného se stejnojmenným filmem.

05.01.2012 5 z 5

Hra o trůny 1 Hra o trůny 1 George R. R. Martin

Místy příliš nezáživné a rozvláčné, místy velmi čtivé. Pozitivní je, že postavy nejsou černobílé, ovšem styl, jakým je kniha psaná, na mě působil velmi stroze a často jsem postavám jejich emoce a důvody konání "nevěřila". Žádná mě nezaujala natolik, abych jí aspoň trochu fandila. Mé hodnocení může být ovlivněno i tím, že jsem dříve viděla seriál, který se mi líbil více. Spíš než 3 hodnotím 3,5.

23.09.2011 3 z 5

Stroj času Stroj času Herbert George Wells

Příběh je výborný a dobře se čte, ale nemohla jsem se ubránit dojmu, že je to psané stylem slohové práce žáka základní školy.

12.01.2011 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Kniha se většinu času dobře četla, ale byla strašně zdlouhavá, autor zabředává do naprosto zbytečných podrobností jako vaření kávy, sprchování, popisy, co kdy kdo snědl. Konec už byl natolik nudný a na můj vkus hodně natažený, že jsem se držela zuby nehty, abych to dočetla. Pokud se pustím do dalšího dílu, tak to bude až po opravdu dlouhé pauze. A ještě poznámka k filmu: doporučuji film nechat až po knize, bylo pro mě hodně těžké se prokousat na konec, když už jsem věděla, jak to dopadne. Dávám sice 4 hvězdy, ale je to spíš tak 3,5.

07.01.2011 4 z 5