draka draka komentáře u knih

Potopa (II) Potopa (II) Henryk Sienkiewicz

A zase ti Švédi, co se nás (i v hokeji) a Poláků v historii natrápili. Díky Sienkiewiczovi si teď v klidu a teple a s velkým zaujetím můžu dočíst pokračování nesmrtelného románu. Krásná kniha i po grafické stránce. Lze se z ní naučit i něco málo z latiny.

29.08.2020 5 z 5

Zlatá kniha pohádek Zlatá kniha pohádek Božena Němcová

Právem zlatá, taky jsem si na ní vystál frontu, což vzhledem k počtu výtisků bylo co říct, ale čte se napříč generacím, dětem, vnoučatům, pravnoučatům, a tak stále dokola. Krásná kniha.

29.08.2020 5 z 5

Tarzanův návrat Tarzanův návrat Edgar Rice Burroughs

Po přečtení prvního jsem se dal do druhého dílu a šel číst někam, kde mě nebude nikdo rušit. Pamatuji si to jako dnes, šel jsem na zahradu, vylezl jsem si na velikánskou třešeň, kde jsme měli ve větvích upravené pohodlné sezení a tam jsem si ji v klidu přečetl. Nemohl jsem se od ní odtrhnou a věřil jsem, že příběh je opravdový

27.08.2020 5 z 5

Krakonošova mísa a jiné pohádky a pověsti z horního Pojizeří Krakonošova mísa a jiné pohádky a pověsti z horního Pojizeří Antonín Pochop

Několik letních dovolených jsme s rodinou a známými strávili v různých koutech Krkonoš. Na túry po horách s dětmi na zádech, návštěvy horských chat a muzeí a spoustu krásných zážitků vzpomínáme dodnes my i děti. Takže, čtení pohádek a pověstí z krkonošského kraje bylo nejen příjemnou připomínkou.

21.08.2020 5 z 5

Války rudého muže Války rudého muže Miloslav Stingl

Okima - Ten, který vede, mě vždy dokáže zaujmout svým vypravěčstvím a zaujetím pro indiány a jejich neblahém osudu. Dokázal z jejich středu vytáhnout vůdčí a významné postavy a napsat o nich velice poutavé čtení.

20.08.2020 5 z 5

Lincoln 1933 Lincoln 1933 Jan Werich

Jízda Lincolnem, pohodlná, klidná, zábavná a dobrodružná. Pocit z jízdy je úžasný. Kdo v něm nejel, ať nasedne, vydá se na cestu a jede pomalu, protože od první povídky, která ho vtlačí do sedadla a nedovolí mu vystoupit, dokud nedojde benzín, bude okouzlen.

17.08.2020 5 z 5

Kompletní ilustrovaná Kámasútra Kompletní ilustrovaná Kámasútra Lance Dane

Poprvé jsem se k tomuto „Poučení o lásce“ dostal na vojně. Dost nevhodně zvolené téma pro vojáka základní služby, který byl doma pouze 4x za dva roky služby a ve vycházkové knížce napsáno: „Neskýtá záruku včasného návratu“. Nyní po dlouhých letech jsem si krásně ilustrovanou publikaci pořídil a přečetl znovu. Indie má bohatou a někdy krutou, krvavou historii, ale láska, vášeň a milování tam byla považována za umění. Umění milovat a myslet na druhého. Verš, který je pro mě alfou a omegou z této nádherné knihy:
„Muži a ženy jsouce stejné podstaty cítí stejný typ rozkoše, a proto musí muž ženu nejprve pohlavně vzrušit vášnivou milostnou předehrou a poté žhavě dokončit pohlavní akt tak, aby ona dosáhla vyvrcholení dříve než on nebo současně s ním“.
U některých pasáží jsem měl úsměv na tváři:
„První tři dny po svatbě by dívka a její manžel měli spát na podlaze a vyhnout se pohlavním rozkoším … .
„Počestná žena, která má ráda svého manžela, by měla jednat v souladu s jeho přáním, jakoby se jednalo o božskou bytost … .

10.08.2020 5 z 5

Brambory a bramborové pokrmy Brambory a bramborové pokrmy Jaroslav Šimek

Vařené brambory na loupačku, bramborové pekáče pečené na plotně, bramborové knedlíky, bramborová polévka, bramboráky, a takhle bych mohl pokračovat. A kdo si jednou vypěstoval „svoje“ zemáky, erteple, zemská japka, jak se jim třeba u nás říkávalo, ví co to dá práce, než se dostanou na talíř.
Já jsem bramborový, dávám jim přednost před jinou přílohou. V této publikaci se o nich dovíte něco navíc a ještě si můžete nějaký recept vyzkoušet.

04.08.2020 5 z 5

Praha Praha Jiří Doležal

Krásná publikace s fotografiemi, nad kterými je mi vždy dobře a zastaví se čas. Praha je vděčným cílem všech fotografů a tato publikace s nevšedními pohledy to jen potvrzuje.

02.08.2020 5 z 5

1000 dobrých rad zahrádkářům 1000 dobrých rad zahrádkářům Radoslav Šrot

Velice pěkně zpracované, srozumitelné a přehledně seřazené rady pro začínajícího i zkušeného zahrádkáře, počínaje pěstování květin, zeleniny i ovocných stromků až po množení, skalničky a skladování. Každý si zde najde to svoje. Rád si ji pročítám hlavně v předjaří.

01.08.2020 5 z 5

Záhady Velikonočního ostrova Záhady Velikonočního ostrova Alexandr Michajlovič Kondratov

Kniha v době vydání přinesla nové poznatky o ostrově plném tajemných, neodhalených a stále nevysvětlitelných tajemství. Navazuje na bádání cestovatele Thora Heyedahla. Je zajímavá, čtivě a srozumitelně psaná.

05.01.2023 5 z 5

Pan trenér Pan trenér Jiří Nikodým

Stručně, ale výstižně zachycené vzpomínky za úspěšnou kariérou trenérů v různých sportovních odvětví, které jsou doplněné zvláště zajímavými postřehy jejich kolegů a svěřenců. Čtení, které se mně líbilo a bavilo.

25.02.2022 5 z 5

Sám nejsi nic Sám nejsi nic Stanislav Kostka Neumann

Výběr z básníkovy tvorby obsahuje velmi krásné lyrické verše oslavující radost ze života, slunce, přírodu. Jen jsem se musel oprostit a nehodnotit básníkovy zmínky o komunismu a hledání vzoru v Sovětského svazu, což nebylo zdaleka lehké.

24.02.2022 4 z 5

Kavčí pírko Kavčí pírko Katarína Lazarová

Dobře napsaný kriminální příběh z politického prostředí se zajímavým dějem jsem si přečetl se zajetím. Domnívám se, že kniha stačila vyjít ještě v době, kdy nastupující normalizace by ji již nepovolila vydat.

29.11.2021 5 z 5

Hlavní přelíčení Hlavní přelíčení Karel Poláček

Čtivý, skvěle napsaný příběh s náhledem do myšlení maloměšťáckého člověka, kterého okolnosti dokázat všem okolo, že on je ten, kdo si vždy a ve všem umí poradit, dovede až ke spáchání zločinu a přitom se cítit nepochopenou, neuznanou a nevinnou obětí, která chtěla splnit jen svůj sen.

25.05.2021 5 z 5

Danny, mistr světa Danny, mistr světa Roald Dahl

Skvělá knížka, kterou jsem přečetl s velkým zaujetím, zachycuje příběh lásky mezi otcem a jeho malým synkem Po přečtení několika odstavců jsem nejprve myslel, že děj bude ze sportovního prostředí. A opravdu se odehrával, akorát že v jednom netypickém odvětví, které je takříkajíc za hranou zákona. Přesto, anebo právě proto, je děj knihy plný nečekaných dobrodružství a napětí ale je i zdrojem mnoha ponaučení.

19.05.2021 5 z 5

Zakryto slzami Zakryto slzami Václav Prokůpek

Román o lásce a úctě. O vzájemné lásce mezi mužem a ženou, čisté, silné, vše objímající a obětavé. O lásce rodičů k dětem a vnoučatům. O lásce k přírodě a práci. O lásce k rodné půdě a vlasti.
Obdivuji autora, člověka, který si prožil v komunistických lágrech padesátých let minulého století tolik perzekuce, utrpení a soužení, jeho blízké, rodinu, manželku a děti nevyjímaje, že vydržel nezlomen.

05.03.2021 5 z 5

Fotbalové hvězdičky Fotbalové hvězdičky Josef Mašek

Krásná, vzpomínky vyvolávající knížka bývalého velmi úspěšného fotbalisty, který aktivně zasvětil svůj život tomuto sportovnímu odvětví. Jako hráč, trenér fotbalové mládeže, a nakonec jako funkcionář. A to vše v těžkém, meziválečném období. Pro mě velice blízké sportovní prostředí i důvěrně známá fotbalová místa, o kterých autora píše. Reálný, ničím nezkrášlený pohled do života tehdejších amatérských hráčů kopané i postupného přechod k profesionalismu.

18.12.2020 5 z 5

Vítr umírá před džunglí Vítr umírá před džunglí Harry Thürk

Příběh a osudy lidí, kteří neváhali obětovat život v poválečném boji za nezávislost Malajsie, proti kolonizátorům, neštítících se genocidy na obyvatelstvu. Příběh, který se v podobných případech odehrával po 2. světové válce i v jiných jihoasijských zemích. Kniha se mi líbila.

16.12.2020 5 z 5

Černá planeta / Nemesis z hvězd Černá planeta / Nemesis z hvězd Hans Kneifel

Mnoho knih sci-fi jsem doposud nepřečetl, ale tahle stála zato. Dvě povídky se zajímavými tématy jsou velmi čtivé. Zaujmuly mě od prvních řádků.

27.11.2020 5 z 5