DooFooS DooFooS komentáře u knih

Tanec s draky 2 Tanec s draky 2 George R. R. Martin

Tři měsíce a čtyřitisícešedesátjedna stránek zpátky jsem si myslel, že Hra o trůny je historický seriál z doby utváření Anglie a pak mi nějaký dobrák řekl, že se pletu a stejně jsem se pletl i podruhé, když jsem tvrdil, že není možné věnovat tolik času a stránek zemi, která ani neexistuje a se zaujetím si pročítat jejími dějinami.

Hra o trůny mi toho nabídla "mnoho a ještě více" (ani nevím, jak se mi tenhle obrat dostal do běžného používání) a stále mě udržuje ne ani tak v napětí, jako spíše ve zvědavosti, jak tahle nekonečně podrobná sága skončí. Nebudu se zastavovat nad tím, že hrdinové mi umírají, či odcházejí, kdykoliv se autorovi zlíbí a ty padouši až chvíli po nich a někteří dokonce ani to ne, pravdou ale je, že za nejslabší knihu považuji Hostina pro vrány, kdy jsem se málem uchýlil i k přeskakování textu. Je fajn, že jsem se dozvěděl o každé drobnosti, to by mě ovšem taky všechny ty drobnosti museli zajímat. Inu, když už toho ale přečtu tolik, nemám ani na výběr, protože každá zmíněná drobnost může být kdykoliv v budoucnu použita.

A takhle bych mohl pokračovat i nadále - spousta pro a proti výtvoru tohoto grafomana nemění nic na faktu, že šestou knihu budu louskat stejně pečlivě a trpělivě a mám tak trochu strach, že ani sedmá nemusí být poslední a jsem taky jenom rád za to, že se Martin podělil o zamýšlený konec své ságy i s někým jiným, protože kdyby natáhl bačkory předtím, než se dozvím, jak to dopadne, byla by jeho sága v mých očích stejně zbytečná, jako bradavky na hrudním plátu :-)

30.06.2014 5 z 5

Půjčovna masa Půjčovna masa Richard K. Morgan

Nejsem milovníkem sci-fi knih, které se mě nejméně v polovině svého obsahu snaží zasvětit do světa, kde se odehrává příběh, aby se mě následně s pomocí nových nejen fyzikálních pravidel snažila ohromit svým příběhem. A tady to všechno bylo a přeci jen jsem knihu dočetl a to nejen proto, že děj tvořily vztahy takové, jaké známe i dnes. No a právě povahy lidí ze všech možných úhlů já rád a navíc… Kdo by odolal knize, kde hlavní hrdina zemře hned na prvních stránkách, aby nám mohl vyprávět svůj příběh?

04.06.2014 5 z 5

Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla Podivuhodná dobrodružství Jonatana Gullibla Ken Schoolland

Úžasná kniha a to jsem o ni zakopl ouplnou náhodou a teprve pak si zjistil, jak slavná je, a které všechny ocenění získala. Kniha je sestavena z několika příběhů, které na sebe volně navazují a v každém z příběhu je jasně, stručně a poutavě vylíčen absurdní stav společnosti, která obývá ostrov Corumpo a jeden by se u toho i bavil, kdyby mu záhy nejezdil mráz po zádech ze zjištění, že v takové společnosti už také z části žije. Ekonomické otázky, otázky svobody a otázky společenského tlaku pravidel a zákonů jsou zde prezentovány tak krystalicky a čistě až jsem žasnul, jak jednoduše a přitom účelně to jde. Kniha je zrcadlem dnešní doby a nejednou jsem si u ni vzpomněl na Evropskou unii a jiné demokratické uskupení, abych byl ke konci ujištěn, že nejhorší gangsteři jsou demokrati, protože když vás chytí a obklíčí, tak vás nakonec i přehlasují a to už jde i o život :-)

03.03.2014 5 z 5

Paměti Pařížských katů Paměti Pařížských katů Charles Henri Sanson

Kniha, která na mě zapůsobila, jako zjevení, chvíli náběh na historický román, chvíli kniha faktů a chvíli deník kata. To všechno smíchané do podoby, která se čte sama, jen místy je dobré vypnout představivost. Nejvíc mě dostala pasáž věnující se francouzské revoluci v rozmachu – Ve chvílích, kdy se na stránkách objevovaly přejmenované názvy měsíců spolu s denním výčtem počtů obětí, jsem si připadal, jak u čtení špatné sci-fi, která se snaží vše dohnat nesmyslnou brutalitou. Z historických událostí mě pak nejvíce překvapila pasáž o uvedení gilotiny, kdy ji jednomu z předků autora načrtl pianista po společném hraní.

26.02.2014 4 z 5

Římská msta Římská msta Steven Saylor

Detektivní zápletka posazená na historických faktech je něco, co mě vždy přitahovalo a pokud je to dobře a poutavě poskládané, tak, jako u této knihy, pak jsem obětí nutkavosti číst a číst a číst až do ouplného konce a pak hned pokukovat po dalších knihách autora. Je to má první kniha od Stevena Saylora a zdá se, že jsem pohlcen stejně, jako po přečtení první knihy od Vlastimila Vondrušky. Jen jedno si ještě nedopustím, za zdejší popis knihy bych někoho vytahal za uši a klidně i distributora, pokud je to jeho práce, páč veškeré napětí z toho, jaký úkol na hlavní postavu čeká a jak to všechno dopadne, je to tam. Celou knihu vám zbývá už jen otázka: Jak se to semele, aby to tak dopadlo?

26.02.2014 5 z 5

Konec prokrastinace Konec prokrastinace Petr Ludwig

Mentorsky a výukově na jedničku, jen mi tam chybělo více příkladů z praxe - vím, že by se kniha díky tomu nafoukla, ale přiklady táhnou a to i mě. I s touto malou výtkou, mi tato kniha velkmi pomohla, minimálně v terminologii a efektivním plánování.

11.02.2014 4 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Po dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetl, ale vůbec první kniha, kterou jsem nedočetl, proto, že je výborně napsaná. Tak působivý popis všech bobligových prasáren mě zastihl v nedbalkách a napřipraveného na to všechno lidské svinstvo, že se budu muset chvilku vzpamatovat a sbírat odvahu k dočtení.

Krásná čarodějka Krásná čarodějka Vladimír Neff

V celé trilogii mě nepřestávala překvapovat originální kombinace historie a smyšleného příběhu a to do nejmenších maličkostí. Příběhy nafuky Petra z Kukaně jsem si užíval a jeho dospívání a zrání mě bavilo, rozesmávalo a napínalo a nutilo číst a dál a rychleji a zvědavěji. Závěrečný díl je místy rozvleklý a vše spěje do nevyhnutelného finále, které mě netěší a při druhém čtení jsem poslední knihu raději odložil pár stránek před koncem a udělal si otevřený konec… Ono přeci jen, život svatbou většinou nekončí.

11.02.2014 5 z 5

Petr Kukaň z Kukaně – komplet (Královny nemají nohy, Prsten Borgiů, Krásná čarodějka) Petr Kukaň z Kukaně – komplet (Královny nemají nohy, Prsten Borgiů, Krásná čarodějka) Vladimír Neff

Prsten Borgiů Prsten Borgiů Vladimír Neff

V celé trilogii mě nepřestávala překvapovat originální kombinace historie a smyšleného příběhu a to do nejmenších maličkostí. Příběhy nafuky Petra z Kukaně jsem si užíval a jeho dospívání a zrání mě bavilo, rozesmávalo a napínalo a nutilo číst a dál a rychleji a zvědavěji. Druhý díl se nese v diplomatickém duchu a považuji ho za zajímavý opět především z pohledu historického kontextu.

Královny nemají nohy Královny nemají nohy Vladimír Neff

Terror Terror Dan Simmons

Historii celé výpravy jsem znal dopředu, vím, jak katastroficky to skončilo a beztak jsem knihu hltal jak malinu. Okouzlující fantazie v kombinaci s fakty.

01.12.2013 5 z 5