DivnýJanko DivnýJanko komentáře u knih

Lexikón rockových hviezd Lexikón rockových hviezd Thomas Hammerl

to snáď ani nemysleli vážne! také minimum informácii, že menej už snáď ani nieje možné napísať, Daniela Landu tam síce nenájdete ale nájdete tam pop hviezdičku čo naspievala: " potlač Bobííí lééébóó, chcem naspäť to léégóó..." naozajstný zdrap

03.02.2021 odpad!

Utekl jsem z Osvětimi Utekl jsem z Osvětimi Rudolf Vrba

neverím mu ani slovo

28.01.2021 odpad!

Laurus Laurus Jevgenij Vodolazkin

Ako priaznivec východnej pravoslávnej Cesty, môžem túto knihu len odporučiť. /Čítané v slovenskom - výbornom preklade/ Jazyk je ľahký a hlboký. Vety sú čisté a krátke. Príbeh v prvej rovine veľmi pútavý, ľudský, no v druhej a tretej rovine, je vesmír Dobra a Svetla a hlavne Poznania. Svet jurodivých je dokonalý, dokonalý aj v nemožnosti objať tento svet, primitívnou logikou ateizmu a plytkej logiky. Ostal vo mne voňavý pocit. Autorovi Bohu ďakujem zo srdca úprimného. p.s. knihu neodporúčam povrchnému čitateľovi.

23.11.2020 5 z 5

Paní smrt: Vzpomínky Stalinovy odstřelovačky Paní smrt: Vzpomínky Stalinovy odstřelovačky Ljudmila Michajlovna Pavličenkova

Výborné, určite jemne antistalinsky cenzurované, ale aj tak veľmi dobré. Upozorňujem na fakt jej odchodu 1953 z aktívnej služby ;) vieme čo bolo v 53´. Ako frontové zážitky tak aj cesty po SŠA tak aj dozvuk vlasteneckej vojny a jej priamych účastníkov je veľmi realisticky a čitateľsky príjemne spracovaný. Mám k Ľudmile Pavličenkovej úprimný obdiv. Dnešné uplakané a rozmaznané zhýčkané premúdrelé ženy, by si mali prečítať túto knihu. Lebo dnešné ženy vedia o naozajstnom živote naozaj málo. /Česť výnimkám/

17.09.2020 5 z 5

Svet je aj inde Svet je aj inde Ľubomír Feldek

Privilegovaná vrstvička "spisovateľov" si v každom režime užívala, komu by vydali 60 stranovú knihu o ničom. Komu? No Feldvékovcom čokoľvek.

18.08.2020 odpad!

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Ťažko opisovať aby som neprezrádzal. Ale za mňa je to pozoruhodné dielo ako obsahom tak rozsahom. Vraciame sa ku koreňom poctivého sci-fi, ako sme zvyknutí u Asimova, Herberta, Dicka... ak bude aj druhá a tretia časť takto dobrá tak to bude legenda. Iste, legenda pre ľudí, ktorí vedia doceniť hĺbku a nadčasovosť a ako tak rozumejú výrazovému metafyzickému slovníku. Do plusu dávam aj faktor, vyrovnávania sa s stigmatom Kultúrnej revolúcie. Je to autor, ktorý svojim budovateľským poctivým prístupom v diele, má budúcnosť na nebi fantastiky určite zaručenú a budeme ešte o ňom počuť.

04.08.2020 5 z 5

Staliniana - Falošné zdroje anti-stalinizmu Staliniana - Falošné zdroje anti-stalinizmu Arsen B. Martirosjan

Výborné! Príjemne upravené, prehľadné a faktami vyvracajúce hlúpe mýty o človeku, ktorého keby nebolo, tak tu možno ani nie sme. Vďaka autorovi aj vydavateľovi za odvahu. Inak je tam veľa príjemných odkazov a citácii, ktoré sa dúfam dočkajú vydania aj v slovenskom alebo českom jazyku, Ešte raz odporúčam pre hľadačov Pravdy.

15.07.2020 5 z 5

Technik Velkého Kyjeva Technik Velkého Kyjeva Vladimir Vasiljev

Pre mňa príjemné prekvapenie. Neošúchané takže aj prekvapivé. Bavil som sa. Šachnuš todd!

12.05.2020 4 z 5

Bratia II. Bratia II. Jü Chua

tak ako prvá aj druhá časť je silne naturalistická, písaná rečou prostého ľudu, so všetkými vulgarizmami, ale aj nehou a úprimnosťou, so všetkou múdrosťou ktorá k selskému rozumu patrí. jedinečná možnosť nazrieť pod pokrievku vývoja života, ekonomiky mesta a ľudí po Kultúrnej revolúcii v Číne. Je to každopádne pre mňa nezabudnuteľné stretnutie, mal som aj slzy, aj smiech, aj tlak na infarkt, pár múdrostí užívam v hovorovej reči dodnes. Vrelo odporúčam na ochutnanie tím, čo chcú kontakt s Čínou novej doby, Čínou tradícii ale aj Čínou novozbohatlíkov. Železný Sung a Holohlavý Li Vás budú radi sprevádzať na ceste na hranice ľudskej dôstojnosti a života. Tak ako aj pôvabná Lin Chung so svojim pôvabným pozadím ;) Autorovi ďakujem, prekladateľom tiež.

21.04.2020 5 z 5

Zo života Fiodora Kuzkina Zo života Fiodora Kuzkina Boris Možajev

Dostal som odporúčanie a vôbec nie zlé. V predhovore ho pripodobnili ku Solženicynovi, nuž je určite lepší a vtipnejší ako ten zbeh, zradca a klamár. Mne sa naozaj dobre spočinulo v tomto diele, vidieť vždy svet z lepšej stránky, vedieť sa vynájsť v prekérnych situáciach, neohýbať chrbát /ani dva prsty/, to je čo sa mi páči. Užil som si aj dobu, ktorá nebola jednoduchá. A pobavil som sa a aj nie raz nahlas zasmial. Viac Kuzkina sa mi zažiadalo.

17.02.2020 4 z 5

Nová doba porodní Nová doba porodní Vlastimil Marek

kniha je brilantná, rozsahom aj detailami, no otázkou je prečo sa už dnes nedá zohnať, prečo nie?

22.01.2020

Tichá dívka Tichá dívka Peter Høeg

Pre mňa fantastické čítanie. Hoeg je mi zrozumiteľný, obdivuhodne talentovaný /+ výborný preklad/. Kniha je ponorom do vesmíru človeka-klauna a jeho dokonalého sluchu. Spolu s príbehom sa nám dostane aj exkurzia do laboratória Hudby a skladieb, zväčša klasického žánru, čo mne iba vyhovovalo, keďže hudba dnešnej doby je plytká móda a mňa móda nikdy nezaujímala, snažím sa nebyť sprostý, to preto. Príbeh sa prelieva, ochutnáva, kvapká, necháva postáť, všetko s vkusom a šarmom a správnym časovaním, aby sme si užili Cestu Kašpara k pochopeniu PaníBoha, Viery a Ticha.

10.01.2020 5 z 5

Katastrofa slovenských židov Katastrofa slovenských židov Aron Grünhut

ako sabotovali sionistické kruhy transporty židov zo Slovenska, tak, že sa konal nakoniec iba jeden a nakoniec aj sám autor Grunhut si zachraňoval život pred touto chobotnicou

08.01.2020 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

kritika kresťanskej cikrvi a kritika židov v jednej nabrúsenej knihe, jazyk pomerne čitateľný, odporúčam

08.01.2020

Obroda Slovanov Obroda Slovanov Pavol Peter Kysucký

Kto nemá otvorenú hlavu, nech sa tejto knihe vyhne. K to má hlavu otvorenú a vie čítať bez predsudkov nájde v tejto knihe veľa podnetného na rozmýšľanie o témach ako boh, žena, muž, demokratická spoločnosť a podobne. Jazyk autora je ostrý. Ale úplne mu rozumiem. Spiacim netreba šuškať do perín ak ich treba zobudiť. Autor má slušný prehľad aj vo filozofoch zásadných charakterov a dejinných súvislostiach. Môžem len vrelo odporučiť.

07.01.2020 4 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Môj obľúbnený... viete on je čosi ako habanero, voňavý, pálivý, mrazivý a plný až po okraj života, na každej strane máte súvetie, ktoré vo vás bude rezonovať, a to napriek tomu že nečítame originál, ale preklad. Jeho jednoduchosť je taká hlboká až strácate filozofiu pod nohami a ostáva niečo ako pocit, veľmi vnímavý pocit prítomnosti v detailoch a odrazoch. Krásne.

12.12.2019 5 z 5

Akvárium Akvárium Vladimir Bogdanovič Rezun

písal to človek na objednávku, 1% pravdy 99% klamstva, ak niekto bude mať potrebu, túžbu, po Pravde, treba si zistiť prečo tento hajzlík sedel vo vezení? no prečo? potkančík na ôsmy deň o čať kožky prišiel? prišiel. a prečo? no prečo sa už dnes asi nikto nepýta, len sa žerie a žerie, očami ušami...

01.10.2019 odpad!

Vezmi život do svojich rúk Vezmi život do svojich rúk Andrej Kiska

to snáď ani nebolo myslené vážne

13.07.2019 odpad!

Harabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi Harabin - Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi Marián Leško

Leško, ten bývalý komunistický propagandista, čo kádroval za minulého režimu a neprestáva ani v tomto. Knihu písal človek bez chrbtovej kosti, bez morálky, ale s apetítom na funkcie a peniažky. Kniha má nesporné kvality v úbohosti a tendenčnosti. Túto knihu je umenie... umenie dočítať.

14.06.2019 odpad!

Katyň: Stalinský masakr a triumf pravdy Katyň: Stalinský masakr a triumf pravdy Allen Paul

V roku 1941 postrieľali hitlerovské nemecké vojská za pomoci ukrajinských nacionalistov v Katynskom lese pod Smolenskom asi 15-tisíc poľských armádnych dôstojníkov a policajtov, a vinu neskôr zvalili na ZSSR. Počas perestrojky bol katynský prípad dodatočne falšovaný, aby sa zlikvidovalo vojenské zoskupenie Varšavská zmluva a pripravil vstup Poľska do NATO.

Na to, aby sme pochopili, čo sa v Katyni stalo, musíme vedieť, ako vyzeralo predvojnové Poľsko, lebo po druhej svetovej vojne bolo Poľsko sovietskym spojencom a členom socialistického tábora. Dnes je Poľsko americkým spojencom a členom demokratického tábora. Preto jeho zločiny z minulosti prehliadame a zabúdame na ne.

Banderovci

V roku 1920 sa Sovietsky zväz zmietal v boľševickej revolúcii. Poľsko mu vtedy vojensky odobralo západnú Ukrajinu, časť Bieloruska a časť Litvy s hlavným mestom Vilniusom. Poliaci umučili v koncentračných táboroch vyše 80-tisíc Rusov, čo dodnes nechcú pripustiť. Na územiach okupovaných Poľskom vyháňala vrchnosť Ukrajincov a Bielorusov z ich pozemkov a rozdávala ich Poliakom, veteránom vojny. Táto situácia vyústila do povstaní. Hnutie odporu boli takzvaní banderovci. Nevznikli teda na boj proti ZSSR, ale proti Poliakom. Na potlačenie povstania nasadzovali Poliaci policajtov, ktorí si nevyberali spôsoby boja. A keď vypukla druhá svetová vojna, banderovci bojovali ako spojenci Nemcov proti sovietskej Červenej armáde.

Poľská zrada

Dnes sa v školách učíme, že vojnu v Európe rozpútalo Nemecko útokom na Československo, ale nie je to pravda. Agresori boli traja... /dohľadajte si, hlavne tí s kritickým rozumom/ čo na to táto objednávková protistalinská kniha?

10.06.2019 odpad!