DivnýJanko DivnýJanko komentáře u knih

Pod ochranou pohanského boha Pod ochranou pohanského boha Tim Severin

Príbehy zo Severu sú krehkké a silné zároveň, krehké na vnímavosť čitateľa a silné ak niť príbehu a hlavne toho čo nebolo povedané, čítajúci odhalí . nám ľuďom z vykúrených bytov s kobercami, ktorí by ťažko porazili zúrivého psa a nie zúrivého bojovníka, sa ľahko kritizuje a hovorí čo a ako by bolo lepšie. vymäkli sme, rozmaznali sme sa, zhíčkali... v tomto príbehu je časť života niekoho, kto napriek ťažkostiam, začal čítať znamenia života a život ho za snahu odmení priaznou, je tu opis niekoho kto sám pricháda na to čo je viera, čo vedenie, ako Odin prejavuje priazeň darom, ale jeho dar má vždy aj trpkú príchuť, príbeh o rannom kresťanstve a jeho temnej stránke no aj jeho ľúčoch svetla v nenápadných ľuďoch. je to príbeh o hľadaní a nachádzaní, prekrásny príbeh s jemnými presahmi do mystickej cesty. silný ako život. mám pred týmto príbehom úctu, veľa mi dal. ďakujem.

03.05.2023 5 z 5

Trvalý záznam Trvalý záznam Edward Snowden

Nuž takto, medzi slepými je jednooký kráľom. A Edward videl na jedno oko a otvoril aj druhé. 99,5% z nás čo tu prispievame a čítali sme túto knihu /tých čo nudila a mali ju problém dočítať, nebudem rozoberať oni už majú svoje školenia o demokracii amerického ľudu za sebou/ vieme aspoň, že nevieme, zbytok ani nevie, že nevie. Ku knihe. Začiatky tohto /pre mňa/ hrdinu jasne maľovali jeho obraz dobra a vlastenectva. Jeho kroky boli jasné, lebo jasne videl a vedel, že sa zradila Pravda, Demokracia /ak vôbec existuje/ a Právo /hlavne to na súkromie/. Snowden nezradil, Snowden ukázal, že kráľ je nahý. Pasáže o jeho práci som užil a aj jeho postup a detaily v rámci práce na Hawaji... Všetci iste vieme, že Havaii je prevrtaná americkými základňami a monitorovacími systémami. Nie nevedeli ste to? Tak už viete. A budete vedieť oveľa viac ak si prečítate túto pozoruhodnú knihu. A k tej agitátorskej otázke, že prečo Rusko? Lebo chcel žiť. A nikto by mu to nezaručil, iba Rusko. Sám Snowden Rusko veľmi nemusí, píše to tam viackrát, ale uznáva, že mu dali šancu na život "po tom" je tam už aj jeho žena a pokiaľ viem, tak sa im dobre darí. A tak to má byť. Lož má krátke nohy a americké dejiny vojny a odpočúvania sa už plazia po bruchu, lebo ani nohy nemajú. Kto vie ten vie. Snowden - Asange - Kim Dotcom. Čo spája týchto hrdinov, okrem toho že sú géniovia? To máte jemne naznačené v tejto knihe a napoviem, že to nie je len OS Tails a prehliadač TOR... žijeme informačnú vojnu a táto kniha je podľa mňa povinné čítanie. končím prepínam a Edward, ďakujem, ďakujem za seba a aj za svojho syna, ktorý ešte nevie, ale až vyrastie poďakuje, že si mal odvahu zdvihnúť hlavu, za nás všetkých a za slobodnejšiu budúcnosť.

06.09.2022

Niečo o orchideách Niečo o orchideách Pavel Sibyla

katastrofa! ako zatiaľ všetko od tohto narcisa, ktorému nemá kto povedať, že by mal radšej predávať klinčeky a tulipány na rohu a nie fušovať do literatúry

10.05.2022 odpad!

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Elsbergovské. Kniha je určite plnšia ako sa zdá. Nerozoberal by som to tu veľmi, lebo nerád dávam návody sociopatom. Za mňa spokojnosť ďakujem užívateľovi Zahadum za odporučenie. Všetko v knihe je reálne. Tak ako si reálne každého, kto si myslí, že elektronika nemá vplyv na jeho život, zaradzujem do osobného šuflíčka slaboduchého človeka. Dopadová štúdia, pojem dnešných dní neznámy, by mala byť obyvateľom známa nežnou formou aspoň v takejto forme knihy. Keď už máme v úlohách politikov a odborníkov na zelenú energiu, bandu hlupákov a nedoukov. Kniha príjemne doplní prázdne miesto v tejto oblasti, nám, užívateľom elektroblahobytu dnešných progresívno-genderovo-idiokratických dní.

09.05.2022 4 z 5

Zero - Oni to vědí Zero - Oni to vědí Marc Elsberg (p)

kniha ma prekvapila, v mori informačných techlonógií, ktorým viac či menej rozumieme, nám isto občas uniká vo všednosti schovaná dlhodobá pointa technokratickej torty od ktorej máme zamastené tváre a tupučký výraz šťastia, že aktualizácia prebehla úspešne... ako píše autor všetko v príbehu je reálne až na príbeh, tu by mali ľudia spozornieť, metadáta, vieme čo to je a čo sa s nimi deje? v životopise E.S. Permanentný záznam vám jemne naznačí našu nevededomosť, ako sa hovorí, ani nevieme, že nevieme. táto kniha robí úžasnú prácu. iste pomalý rozbeh sa niekomu kto je vychovaný na výbuchoch v tretej minúte filmu, môže komplikovať čítanie ale mal by vydržať a prejúsať sa až na katarzný koniec. autorovi týmto ďakujem za to že ma príjemne prekvapil, presne ako ma prekvapilo odstránenie mojej prvej recenzie, ďakujeme mocnému cenzorovi

28.03.2022 5 z 5

Sníh Sníh Neal Stephenson

na klasickej oceľovej osi príbehu, sú nasedené ozubené kolieska mytológie, neurolingvistického programovania a ich hyperbol do súčasnosti s presahom do budúcnosti. užil som si. macho pasáže a krvavé opisy boli naviac, tento príbeh ich nepotreboval, no viem, že inak by si ho veľa ľudí neprečítalo. tento príbeh je o prítomnosti o tom ako "ME" zákonníky fungujú na nás, ako ich používajú na naše životy a vo všetkom čo nás obklopuje, doporučujem si k tomu prečítať Snowdenov životopis - Permanentný záznam a skladačka zaklapne. Na tohto autora si dám určite pozor. Páčilo sa mi to.

10.01.2022 5 z 5

Vo vesmíre niekto vraždí Vo vesmíre niekto vraždí Isaac Asimov

veľa aktuálneho, veľa medzi riadkami, čo nám asi chcel autor povedať? takéto útle počiny môžu mať veľkosť monumentu pre myseľ, ktorá je pripravená. pre zbytok to ostane minimálne zaujímavá sci-fi krimi. je jasné, že autorove vízie sa napĺňajú. na scénu nám pomaličky nastupujú Vesmírčania a nám ostane otázka s Van Allenovým radiačným pásom... a rozprávky /ani nie sci-fi/ budú nakoniec vedecké tipovačky a mýty, rozprávky čo uspali naše mysle. a staré dobré sci-fi, starej školy oprášime a vykročíme do budúcnosti voľnejší. knihu odporúčam /prvé slovenské vydanie, preklad až na zo tri chybičky výborný

22.11.2021 5 z 5

Generál Milan Lučanský - Kto bol a prečo zomrel Generál Milan Lučanský - Kto bol a prečo zomrel Gustáv Murín

Povinná jazda pre toho kto chce vedieť čo sa to do frasa na Slovensku dnes deje. Kniha - míľnik. Nedá sa uprieť to že Murín je vyzretý autor faktu, kniha sa ľahko, pritom mrazivo, číta. Faktov a súvislostí je tam hromada, čo pre človeka s elementárnym strategickým a taktickým minimom, dopĺňa obraz dnešnej doby. Každý podľa seba a jedinečným spôsobom sa Vám tu pospájajú nitky a výslednica. Túto knihy by bolo treba dostať do každej slovenskej /či českej/ domácnosti a doporučil by som ju na povinné čítanie do škôl. Generál Lučanský /česť jeho pamiatke a odkazu/ bol hrdina, ktorého zavraždili a tak sa pripojí k bohatierom ako boli Štúr, Štefánik, Dubček... Veľká vďaka pánu Murínovi za jeho odvahu a výborné dielo. Odporúčam.

19.10.2021 5 z 5

Bidýlko Bidýlko Emil Vachek

Vachek je, pre mňa, aspoň 10x lepší ako Čapek. Kniha má toľko rovín, ktoré by stáli za rozvinutie, dejových ozdôb a kvetov krásnej slangovej rýchlej češtiny starých čias, že sa až človek prichytí ako sa usmieva už len z plynúceho deju a v očakávaniach blížiacich sa príhod. Dej plný zvratov, nepredvídateľný, iste mravoučný a čistý ako život. Stavinohu, Lojzis, cherubínov... si prestavíte a nepustíte. Iste, viem prečo je Vachek tak trochu odsúvaný na okraj, je to jeho vzťahom k židom a kapitálu. To sa nedá uprieť, mne osobne to skôr pridalo na kvalite diela ako opačne. Každopádne je to klenot českej literatúry. Vrelo odporúčam aj iné knihy od tohto plodného autora.

05.10.2021 5 z 5

Z Buzuluku do Prahy Z Buzuluku do Prahy Ludvík Svoboda

Nikdy nezabudnite, ako ľahko sme slobodu stratili a ako ťažko a za cenu veľkého úsilia a veľkých obetí nášho, a najmä sovietskeho ľudu sme ju dobýjali späť. L. Svoboda! A k tej osobe ženského pohlavia, ktorá zadávala túto knihu na databázu kníh a silne nás upozorňuje aby nám neskrútilo mozog po prečítaní tejto knihy, citujem: Kniha je sepsána v prokomunistickém duchu, proto je třeba komentáře politického charakteru přijímat se značnou rezervou. Milá slečna, keby nebolo ľudí ako Ludvík Svoboda, tak by ste tu neboli, ani vy, ani zbytok neoliberálnych neotrockistov. Ale, Sic! to by priemerne inteligentnému človeku došlo, nie? Čakám kedy výkvet tejto deviantnej spoločnosti dá túto knihu na index, za potlesku ošípaných a oviec, vo svetle gayprideov a krepových sukien na chlpatých zadkoch. Ale náklad tejto a jej podobných kníh je vysoký takže máte sťaženú prácu a je veľká pravdepodobnosť, že aj ďalšie generácie budú môcť obdivovať, statočnosť, múdrosť, rozhodnosť a nebojácnosť našich predkov v boji za nami v prítomnosti žitú SLOBODU! Ďakujem pánovi Svobodovi za to že bol. A ešte odkazujem, že ja, ako autor tohto príspevku som členom SZPB.

29.06.2021 5 z 5

Devátá vlna Devátá vlna Ilja Erenburg

ešte dobre valentýna, že tvoj názor na Erenburga nikoho nezaujíma, knihu vždy treba chápať vo svetle doby a ak ide o silného rozhľadeného autora, platí to dvojnásobne, Erenburg je na teba veľa, to nevadí, ale že ju nedoporučuješ? smutné. kniha je výborná. treba chápať Erenburga ako človeka, ktorý mal priame kontakty so Stalinom a Stalin so svojou prečítanou 20.000 knižnicou, by sa nerozprával s hlupákom, ťažká doba...

17.06.2021

Spojené státy japonské Spojené státy japonské Peter Tieryas

Muž na vysokom zámku?

09.06.2021

aj bez náladových varhán je to jednoducho nádhera! keďže Philip je môj obľúbený autor /ako sa dostal zo závislosti a experimentov z drogami je obdivuhodné/ a mám už čo to od neho prečítané, cítim kvalitu stavby príbehu možno inak ako ten kto s ním iba začína. jeho kvalita, okrem iného, v tomto ako aj iných dielach je hlavne v tom, koľko krásnych a hlbokých otázok v človeku po prečítaní ešte dlho rezonuje. videl niekto z nás niekoho kto by sa tak tešil z kozy, alebo ropuchy? a čo pavúk? kto rozobral empatiu na pár stranách z toľkých uhlov pohľadu? ako by sme my pristupovali k odhaľovaniu umelej inteligencie? táto kniha je výborná, mocná, hlboká a svižná. vďaka Kindred! pokračujem v kompletizovaní jeho diela.

14.05.2021 5 z 5

Až na dno rozkoší Až na dno rozkoší Štefan Oľha

Geniálne. Jednoduché. Múdrosť, úškrn, filozofia, slza veľká ako človek, fľaša veľká ako život, sila zvrátiť osud. Pre každého slováka povinné čítanie. Dobří holuby se vracejí, ale občas zvracejí, po našom.

12.05.2021 5 z 5

Štefánik vo fotografii Štefánik vo fotografii Emanuel Purghart

okrem iného aj fotografie zhoreného Caproni, rozstrieľaného českými vojakmi na príkaz gamblera Beneša... plus fotografia Štefánikovej rodiny

07.05.2021 4 z 5

Vlčí bratrstvo Vlčí bratrstvo David Farland (p)

áno nový kráľ žánru. isto niekto kto sa bojí, kvôli krátkodobej poškodenej pamäti, kníh nad 600 strán, môže bľabotať ako ničiteľ ktorého do lebky zasiahla päsť ako kovadlina Zelenej Vesny, ale nič sa tým nezmení. táto sága sa touto časťou posúva na Parnas fantasy. autora treba sledovať a tešiť sa na jeho knihy, okrem nápadov, spádu, filozofie a ľudskosti je tam aj vždy niečo naviac. pre mňa absolútna spokojnosť a odporúčania.

02.05.2021 5 z 5

Dítě v umění výtvarném Dítě v umění výtvarném kolektiv autorů

prekrásna publikácia venovaná tomu najcennejšiemu čo ako ľudstvo máme. kiež by ich aj dnes bolo viac. deťom patrí budúcnosť a deti, ako vieme z praxe, sa rodia žene a mužovi, ktorí v ideálnom prípade tvoria pár. dieťa je klenot a zároveň pamätná tabuľa rodičov a doby. nedopusťme aby sa z nich stali devianti a slaboši. svojim príkladom a morálnymi vzormi formujme do múdrosti a krásy tieto ratolesti stromov našich ťažko skúšaných životov. nech naše deti žijú v mieri, hojnosti a láske.

26.04.2021 5 z 5

Slovanstvo a svet budúcnosti Slovanstvo a svet budúcnosti Ľudovít Štúr

treba dva krát, tri krát prečítať, uvedomiť si, že Štúrov rozhľad a hĺbku ťažko pochopiť cez skoro dve storočia, veľa jeho téz je obecne platných aj dnes a nemyslím, len etniká a národy, rovnako aj náboženské spolky. pointa, jednota slavianov, sa vinie celým dielom. Štúrová knižnica a kontakty v rámci Európy a Euroázie boli nebezpečenstvom, pre skupinky sociopatov a deviantov, ktorí nám vládnu do dnešných dní. avšak! sila Svetla Štúrových diel je tu s nami a v nás. jeho krv tečie našimi žilami a jeho slová a múdro, môžeme odovzdávať, ako zrnká pšenice medzi plodný ľud a žnúť chlieb našej práce. Sme. a Sme aj Štúrove deti /aj keď žiadne nemal okrem svojich diel/. Nezabúdajme na to. Máme byť na čo hrdí a táto kniha /ako aj iné jeho diela, reči a state/ by mala byť v každej slovenskej /i českej/ domácnosti. Nám, nie im, patrí budúcnosť. Sláva Synom Slávy! Naveky!

26.04.2021 5 z 5

Opravdová kuráž Opravdová kuráž Charles Portis

Veľmi príjemné, v línii starej školy, výborné odkazy na citácie z Biblie. Záver taký do stratena trochu ale aj tak dobré s atmosférou.

24.02.2021 4 z 5

Solaris Solaris Stanisław Lem

Nuž takto. Vo veľkom štýle, čias dávnych, je cesta do srdca čitateľov, ktorí by možno ani sci-fi nečítali, ale po takejto knihe sa stanú fanúšikmi tohto žánru. Vidno, že staré dobré časy žijeme teraz. Pod kopami mŕtvych textov prítomnosti bude Solaris žiariť aj po 100 a viac rokoch. Kelvin bude jedným z nás a jeho láska a nádej, jeho myšlienkové pochody sa budú rodiť v nás ako v mysliacom oceáne, ktorý pokrýva planétu nášho života a v nádeji v ňom budeme zhliadať záblesky Boha, ktorý obdarúva, miluje a my? Pitváme plný pýchy a pitváme život, namiesto toho aby sme ho žili. Ďakujem za túto knihu Pán Lem.

19.02.2021 5 z 5