ditul ditul komentáře u knih

Nevěsty z Moravy Nevěsty z Moravy Jan Kostrhun

Konečně se mi podařilo sehnat tuto knížku, v které bohužel chybí CD, ale na kouzlu knížky to neubírá. Texty umí zahřát u srdíčka.
*.. Cestou lukami si připadám jako jeden z mála vyvolených, kterým je dopřáno suchou nohou přejít zelené moře. Louky se táhnou až k obzoru, sotva znatelný vánek a zapadající slunce čeří hladinu do vlážných vln a rozlévá na ně duhu z malovaných džbánků. Země tiše oddechuje, na těle se jí perlí krůpěje slz lidí dávno zemřelých. Občas se ohlédnu s podivným smutkem na brázdu po lidských krocích. Mířím k závoji lesa. Pár kroků ode mne teče Dyje, tichá a mlčenlivá jako dobrý přítel. Stačí, že ji tuším někde blízko a nejsem sám. Znám její ženské rozmary, studenou jarní krutost, náruč štědrou vlahými doušky i zubatými obojky smrtelných křečí. Osvěžuje v parném létě, zabijí pod rozkvetlými meruňkami. Ale nemám ji to za zlé, spíše jí závidím zázračnou schopnost proměny. Kolikrát jsem si přál vzít ji do dlaní a napít se ve chvílích nejtěžších.

25.08.2022 5 z 5

Minulost je mrtvá, život začal právě teď Minulost je mrtvá, život začal právě teď Vladimír Kafka

Vladimír Kafka má své osobní kouzlo. Viděla jsem s ním pár videí a hned mě zaujal, jak bere život pozitivně, o čemž vypráví i v této knize, kde je popsán jeho životní příběh.
*Domnívám se, že v životě není nutné něco vědět a být vzdělaným, i když to samozřejmě nepodceňuji. Podle mého názoru jen pravé vědění nespočívá v tom, že se cosi dozvíme pouze z vnějšího prostředí. To není podstatné. Jsou to pak pouhé informace, které později zapomínáme. Mnohem podstatnější je rozhodnout se vědět a to jde pouze láskou namířenou do každého činu. Zkušenost je poté vnitřním prožitkem nebo obrazně řečeno živým slovem a poznáním, že veškeré vědomí je ukryté uvnitř nás, v našem duchu, který je užívá k projevu. Je to vědění rozpoznané životem, které pochopitelně nevyčteme z knih, nenaučíme se mu ve školách, ani je neobdržíme ze zkušeností nejbližších. Vždy běží o osobní záležitost dobrovolně a svobodně prožitou při plném vědomí, v citu srdce..

23.08.2022 5 z 5

V náruči světla V náruči světla Betty J. Eadie

Krásný příběh, který umí pohladit naši dušičku.
*Jak jsem je jednotlivě pozorovala, proběhlo mi hlavou jakési prohlédnutí, jež mi umožnilo vidět jejich osudy v budoucnosti. Pochopila jsem, že každé z mých dětí žije na Zemi kvůli svým vlastním zkušenostem. Třebaže jsem je brala jako "svoje", mýlila jsem se. Byly to samostatné duše jako já, s vlastní inteligencí, která se vyvinula předtím, než přišly na Zemi. Každé z nich mělo svoji svobodnou vůli, s níž se rozhodovalo žít život podle svého. Tato svobodná vůle se jim nesmí odepírat. Byly mi pouze svěřeny do péče. Přestože si teď nemohu vzpomenout, věděla jsem, že každé z nich má své poslání a až je náplní, svůj pobyt na Zemi ukončí. Viděla jsem dopředu některé ze změn a potíží, jež je čekají, ale chápala jsem, že jsou nezbytné pro jejich vlastní rozvoj. Nemusela jsem se bát ani trápit. Výsledně bude každé z mých dětí bez problémů a bude to trvat jen okamžik, než se zase sejdeme. Prostoupil mě klid a mír.

18.08.2022 5 z 5

Thovt - Brány Atlantidy Thovt - Brány Atlantidy Kerstin Simoné

Další skvělá knížka, která se mnou rezonuje.
*...zaposlouchejte se do svého srdce: Kteří mořští savci vás dovedou uzdravovat, nekonečně se vám podobají a okouzlují vás svou přítomností? Ano, jsou to úžasní delfíni a úžasné velryby! Jsou ztělesněním lásky a mají mocnou léčivou energii.
Nasloucháte-li jejich jedinečnému, blahodárnému hlasu, enormně se zvýší vaše vibrace a na chvíli vás to pozvedne do vyšších sfér bytí. Mají v sobě tuto frekvenci a jsou schopni ji na vás přenést.
...voda je nejlepší zesilovač jejich jemných frekvencí. Z tohoto důvodu také nemají schopnosti jako běžné ryby. Jsou odkázáni na příjem dechu z Prvotního zdroje. Proto se udržují blízko mořské hladiny, aby se mohli pravidelně nadechnout. Nejsou to ryby. Mají plíce jako vy. Neudivuje vás to? Co si myslíte? Proč je tomu tak? Jak to, že jsou vám natolik podobní? Že vás tak fascinují? Proč je rádi pozorujete? Vaše duše ví, proč. Ví, proč jsou jejich energie natolik blahodárné, ví, odkud pocházejí, a že jsou tito mořští živočichové strážci léčivých frekvencí vesmíru.
... I smrt jediného delfína či jediné velryby je v současné době ihned citelná na kvalitě frekvencí planety. Příroda se začne proti těmto nízkým energiím bránit a magnetické pole planety Terra, o než tito tvorové pečují, se zhroutí. Velryby a delfíni jsou na magnetické pole napojeni, což je důvod, proč se na své cestě mořem často ztratí a ztroskotají někde na pobřeží. Člověk totiž prostřednictvím vysokofrekvenčního záření ruší přirozený tok magnetické mřížky. Udržují pro vás důležité frekvence; a důsledky jejich dalšího ničení jsou zcela nepředstavitelné.

17.08.2022 5 z 5

Thovt na každý den Thovt na každý den Kerstin Simoné

Tato kniha byla pro mě o trošku slabší než ostatní, ale jsem ráda za přečtení, je hodně o energiích.
*Všímejte si procesů v přírodě. Sledujte znamení přicházející od zvířat. Dávejte pozor na to, co vám zrcadlí, jelikož vám ukazují cestu a budoucnost. Zjevují člověku v předstihu realitu, jež se zanedlouho projeví. Vraťte se k přirozenosti bytí! Vraťte se k lásce a čistotě bytí! Žijte v dokonalé lásce a harmonii se vším stávajícím. Vnitřně i navenek se nově nasměrujte, ciťte a žijte v souladu přírodou, a sice bez jakýchkoliv výmluv!

07.08.2022 5 z 5

Buďte jako kočka Buďte jako kočka Alison Davies

Příjemné pohodové čtení.
*Když všechno ostatní selže, myslete na to, že zítra je nový den. Budete mít další šanci svého cíle dosáhnout. ZACHÁZEJTE S KAŽDÝM DNEM JAKO S NEPOPSANOU STRÁNKOU. Vy rozhodujete, co bude na této stránce napsané. Stejně jako když se kočka pouští do nového dobrodružství, i vy se můžete rozhodnout, že půjdete kamkoli a budete dělat cokoli.
Nezapomeňte, že chytré kočičky jsou AKTIVNÍ a do každého nového dne se vrhají s optimismem!

25.07.2022 5 z 5

Indián - Zpráva o archetypu Indián - Zpráva o archetypu Pjér la Šé'z (p)

Čekala jsem od knihy trochu víc..
*Naše technická civilizace je naproti tomu personifikací ulpění. Měřítkem úspěchu je hmotný prospěch. Indián kupříkladu po svých rodičích nic nedědil, aby nemohlo dojít k situaci, v níž by si snad přál jejich smrt. Je nesmyslné, aby smrt rodičů přinášela jakýkoli prospěch. Indiáni si více cenili mezilidských vztahů. Měli úctu i ke svým nepřátelům a myšlenka mocenské říše jim tedy byla cizí. Mám přitom na mysli zejména severoamerické Indiány.

24.07.2022 4 z 5

Ozvěny věků Ozvěny věků Věra Ovečková

Všechny tři knížky jsem četla pomalu a k některým pasážím jsem se několikrát vracela. Je v nich úkryto tolik myšlenek (mouder), které do sebe zapadají. Ke knížkám se budu průběžně vracet a učit se písmo bukvice, na které je v každé knížce brán jiný pohled.
*Tyl = slovo ve staré naší řeči. "Tyl" bylo zaměněno za "slovo", které jako výraz málo vyjadřuje původní význam. Spíše předurčuje dnešní použití - slovo - lov vol. Oproti tomu "tyl" je blízké slovu  "týl". Nikoli náhodou. Centrum porozumění řeči je umístěno v zadní části spánkového laloku - týlu. Řeč -jazyk - tyla je skladba slov - tyl. A je tu jasná spojitost. Dříve děti tyto spojitosti měly přímo před očima, než byla řeč - tyla - natolik změněna, že přestala být vypovídající.

23.07.2022 5 z 5

Projít peklem Projít peklem Věra Ovečková

Kniha, která je plná zajímavých informací o složení a významu slov. Jsem ráda, že jsem předtím četla i jiné knihy s touto tématikou, alespoň mi to vše víc do sebe zapadá.
O tom, jak se daly nejen slovům zcela jiné významy píše i Jan Kozák ve své knize Kořeny indoevropské duchovní tradice.
Také v knize Aramejský Otčenáš od Neila Douglas-Klotze se nádherně ukazuje, jak se vše přeložilo jinak a dalo se všemu materiální význam, místo duchovního..
*V latině máme slovo pravus s odvozenými tvary (prava pravi pravo pravae pravam pravum pravas pravis pravos), které má význam křivý, špatný, podlý.
Budu-li brát v úvahu to, co jsem mnohokrát řekla i napsala, že slovo může mít jen jeden význam, tudíž buď pravda jako čistá, nebo pravda jako křivá, mám na výběr. Pokud dostojím svému předpokladu, že latina vzešla z pravoslovanštiny, vychází mi pravda = křivda neboli lež a podlost. I prezident Zápotocký v předvečer měnové reformy ujišťoval, že žádná ne-bude, říkal pravdu.

11.07.2022 5 z 5

Bukvica - Moudrost ukrytá ve slovech aneb jak ke mně Bukvica promluvila Bukvica - Moudrost ukrytá ve slovech aneb jak ke mně Bukvica promluvila Věra Ovečková

Úžasná kniha, která se zabývá celkově slovy a jejich silou, silou jejich zvuku..
*Zápor byl do naší řeči vnesen uměle.
Naše Vědomí, malé děti i živočichové vnímají slova bez záporů. Je to proto, že zápor spojeny se slovem vytváří falešné slovo. Zápor postavený samostatně je výstražnou stopkou.
Povím-li dítěti "jdi pomalu", bude velmi dobře rozumět, zpomalí nebo se zastaví. Naopak při příkazu "neběhej" bude ve svém běhu pokračovat.
Pes, jemuž přikážete "pomalu", zpomalí. Pes, jemuž přikážete "netáhni", uslyší "táhni" a bude táhnout ještě více. Tyto pokyny se nám zdají shodné, ale pes je vnímá z podstaty, proto různě.
Samostatný pokyn "dost" je pro něj plně srozumitelný.
Stejně vnímají i malé děti.
Poslechněte svou řeč, kolika zápory se honosí.
Nabídnete kávu či čaj slovy "Dáš si kávu?", nebo slovy "Nedáš si kafe?". :)
Vždy můžeme nahradit záporný tvar tvarem kladným, který je zřetelným: místo "nejsem vidět" "jsem skryt či ukryt".
Naši předkové používali místo "ne" "bez". Případně jako zápor používali "ni, ani, aniž, nikoli"atd.
Příklad: Nemám náladu - jsem bez nálady.
Máme nad čím ve své řeči dumat a hloubat.

07.07.2022 5 z 5

Louka: Vábení do tajuplného světa Louka: Vábení do tajuplného světa Jan Haft

Miluju přírodu a tahle kniha mě chytila u srdíčka. Spisovatel pěkně všechno vysvětluje i pro lajka - život rostlinstva, hmyzáčků, ptactva.. Povídání o pampeliškách mě dost překvapilo.
*Obzvlášť mě těšilo pozorovat zednici dvoubarvou, jak si mezi stébly trávy proměňuje hlemýždí ulitu v pokojíček pro včelí potomky. Nejdřív tahle hezká včela s rezavo-černým kožíškem převrací prázdnou ulitu sem a tam, aby prověřila, jestli jí bude vhod. Potom své spirálovité hnízdečko posype rozžvýkanými listy. Ulita vypadá, jako by měla zelené neštovice. Když včelí samička během desítek letů nasbírá a nanosí květový pyl a uloží jej společně s jednotlivými vajíčky do komůrek uvnitř ulity, ucpe vstup do pokojíčku malými kamínky, z nichž každý je pro ni velký jako menhir. Ale to není všechno: Hotový domek je třeba zamaskovat!
Asi stokrát pak tahle podivuhodná včela vyletí, aby na louce našla suchá stébla a tenké stonky rostlin. Ty pak vzduchem transportuje k ulitě; některé stonky jsou víc než desetkrát delší než ona. A poté je šikmo opírá o své hnízdo, až nakonec vznikne něco jako týpí, které ulitu, maskovanou zelenými tečkami, schová před zraky okolí úplně. Tak se to líčí v encyklopedii divokých včel a právě tak jsem to přede dveřmi našeho domu s hrnkem kafe v ruce mohl pozorovat.

05.07.2022 5 z 5

Kolčava Kolčava Eva Francová

Tato knížka se zařadila mezi moje srdcovky, je plná úžasných mouder. Uvítala bych další příběhy "kouzelné" bytůstky Kolčavy a jejich přátel.
*Naším úkolem je pomoc při udržování rovnováhy. Nelze vymýtit zlo, můžeme ho jen pomáhat krotit, aby nepřevážilo. Svět potřebuje člověka a člověk potřebuje svět, jedině tak je možné dosáhnout harmonie a dokonalosti, jež nespočívá v bezpochybnosti, ale v celistvosti. I když je člověk slabý, chybující a rovněž nevědomý, má důležitou úlohu v řádu věcí, aniž si to uvědomuje. Zatím. My všichni, ačkoliv sami neznámé záměry Stvořitele, musíme lidí chránit a pomáhat jim, protože jejich čas slávy a světla má teprve přijít. Do té doby jsme pro ně staršími, zkušenějšími bratry působícími vskrytu.

01.07.2022 5 z 5

Vesmír v nás Vesmír v nás Michal Burda

Pro mne takové základní shrnutí.
*Lidský duch je podoben zárodku, který dopadá na půdu hmotnosti jako semeno do nakypřené země. Zde pak pod vlivem silných podnětů vyzrává prožíváním k sebeuvědomnění, které je počátkem vědomého působení ve Stvoření. Tím, že si začíná uvědomovat sám sebe jako JÁ, nepřestává být součástí celku, naopak vzrůstá jeho odpovědnost za to, čím tento celek obohatí nebo pošpiní.

01.07.2022 5 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Kniha mi přišla do ruky jako záchranná brzda. Patřila jsem do skupiny lidí, co zanedbávali spánek jen co to šlo.. Teď si budu spánek vychutnávat plnými doušky jako nejlepší "lék" pro moje tělo. Mám naštěstí velké štěstí, že usnu, jen co si lehnu.
*Jako vědec dobře obeznámený s tím, jak spánek funguje, jsem důrazně pro zrušení těchto praktik, a to ze dvou důvodů. První, méně závažný důvod má čistě pragmatický základ. V kontextu výslechu, jehož cíl spočívá v získání přesných, a tedy potenciálně soudně nenapadnutelných informací, není spánková deprivace příliš spolehlivým nástrojem. Už mírný nedostatek spánku má, jak jsme měli možnost pozorovat, negativní vliv na všechny schopnosti potřebné k tomu, aby se od daného jedince daly získat platné informace. Zhoršuje se schopnost přesně si vybavit informace uložené v paměti i emoční vyrovnanost, což brání logickému myšlení, a dokonce pokulhává i prosté porozumění řečenému či psanému. A co je ještě horší, lidé se stávají náchylnějšími k nečestnému jednání a častěji lžou. S výjimkou kómatu je spánková deprivace tím nejméně užitečným stavem mozku pro účely získávání věrohodných informací. Zmatená mysl je ideálním podhoubím pro falešná doznání - což, pravda, může být v některých případech i cílem. Důkaz přinesla nedávná studie, podle níž už jedna noc beze spánku dvojnásobně až čtyřnásobně zvyšuje pravděpodobnost, že se i jinak morálně zcela čistý člověk přizná k něčemu, co ve skutečnosti neudělal. Můžete tedy změnit něčí chování, postoje, a dokonce i hluboká přesvědčení, a to jen tím, že člověku odepřete spánek.
Druhý a podstatně závažnější argument pro zrušení metody nucené spánkové deprivace se týká trvalých následků fyzického i psychického charakteru způsobených dlouhodobě odepíraným spánkem. Bohužel, pro vyšetřovatele však "bohudík", nejsou poškození způsobená nedostatkem spánku na pohled patrná. Co se psychických důsledků týče, mnohadenní spánková deprivace zvyšuje počet sebevražedných myšlenek i pokusů o sebevraždu, z nichž se obojí mezi spánkově deprivovanými vězni objevuje v podstatně větší míře než mezi běžnou populací. Nedostatek spánku vede ke vzniku ochromujících a trvalých depresí a úzkostí. Z hlediska fyzického pak dlouhodobá spánková deprivace zvyšuje riziko kardiovaskulární příhody, jako je infarkt nebo mozková mrtvice, oslabuje imunitní systém, čímž se zvyšuje obecná náchylnost k chorobám.

26.06.2022 5 z 5

Přitažlivost bublinkové fólie Přitažlivost bublinkové fólie Iva Kaiserová

Knihu jsme si rozkouskovali a myšlenky jsme si četli s dětmi před spaním. Děti tedy více obdivovaly obrázky.
*Život není vždy vykreslen růžovými barvami. A právě ve chvílích, kdy je kolem šedo a prázdno, nás tyto drobné radůstky poutají k životu. Jsou to kotvy, které nám nedovolí odplout příliš daleko od břehu, které nás vrací zpátky na zem, když je to potřeba. A pokud je tam zem už příliš tvrdá, tak nás tyto radosti - pocity - okamžiky (cokoliv chcete) nechají vzlétnout. V našich myšlenkách. Protože tam je možné úplně všechno.

03.06.2022 5 z 5

Bílá nemoc Bílá nemoc Karel Čapek

Dílo je stále aktuální.. Je krásné pozorovat, jak lidé dokáží díky strachu z nemoci měnit své postoje a názory.. Bohužel mnoho takových se stále mezi námi najde, co volí nejdříve svůj prospěch na úkor jiných a potom teprve dokáží se vcítit i do druhých..
*Dva velké světové názory se tu utkávají tak říkajíc nad ložem bolesti a v jejich konfliktu se rozhoduje o životě a smrti malomocného lidstva. Ten, kdo je představitelem vůle k moci, se na své cestě nenechá zastavit soucitem s lidskou bolestí a hrůzou; ten pak, kdo se s ním utkává ve jménu humanity a úcty k životu, odpírá pomoc trpícím, protože sám fatálně přejímá neúprosnou morálku boje. I ve jménu míru a humanity se bude zabíjet a umírat v hekatombách, bude-li se ten spor muset jednou vybojovat. Ve světě války sám Mír musí být tvrdým a neústupným bojovníkem. A naopak představitel moci a síly se stává sám jedním z těch, kdo úpějí o lidskou pomoc, zatím co se přes něho bezcitně převaluje nezadržitelná mašinérie masakru, který rozpoutal.

17.05.2022 5 z 5

Sídlo duše Sídlo duše Gary Zukav

Kniha plná pěkných myšlenek.
*Vnitřně silný člověk umí odpouštět. Odpuštění není otázkou morálky. Je to energie. Většina lidí odpouští, ale nechce, aby druzí zapomněli, kdo a jak jim odpustil. To není skutečné odpuštění, protože těmi, jimž bylo odpuštěno, manipuluje: takové odpuštění slouží k získání převahy. Je to způsob, jak získat vnější sílu.
Odpuštění znamená, že shodíte břímě dané zkušenosti. Rozhodnete-li se neodpustit pak na vás zkušenost, kterou nemůžete odpustit, ulpí. Jako byste se rozhodli nosit tmavé brýle, které vše, na co se podíváte, zkreslí - a budete to vy, kdo se bude muset každý den dívat na Život pokřivenými brýlemi, protože jste si je sami vybrali. Pak budete chtít i od všech ostatních, aby svět viděli stejně jako vy - a on takový skutečně bude, ale uvidíte ho tak jen vy. Budete se dívat na svět brýlemi své pokřivené lásky.

15.05.2022

Jak porozumět sobě a dětem Jak porozumět sobě a dětem Zdenka Blechová

Kniha plná krásných myšlenek a pohledů na vztahy dětí a rodičů z pohledu duše.
*Dítě, které se narodí jako dyslektik, bývá moudrá stará duše, která již ví, že důležitější než rozum je cit. Mnohokrát se proto divíme, že nám řekne již v útlém věku věci, které v sobě nesou velkou moudrost a porozumění pro chování ostatních. Tyto duše jsou tak citlivé, že jsou většinou ohleduplné a nechtějí nikoho zranit a nikomu ublížit.
Ví, že učení pro ně již není tak důležité, jako mezilidské vztahy. Více než na učení kladou v tomto životě důraz na vztahy. Jen naše společnost ustrnula v představě, že děti, které jsou pomalé, jsou nemocné nebo hloupé, proto by se jim měla věnovat zvýšená pozornost.

30.04.2022 5 z 5

Příběhy z čarodějova receptáře Příběhy z čarodějova receptáře Marie Kubátová

Mám moc ráda takováto vyprávění, připomíná mi to časy s mou babičkou.
*Když jsem drtil hořcový kořen, zjevila se mi stráň, zažloutlé schnoucí už zelení a modrá zvonci hořcových květů. "Takovej je život, hochu, " říkala babička u těch zvonců. "Nahoře krásnej květ a dole hořkej kořen. Jestli tu kvete statečně do hlubokýho podzimu, pak chce náš Pán lidem říct, že je ten život přeci krásnej. Jestli ji něco shůry zalejvá, jsou to slzy nešťastnýho milování. Jenže co je šťastný či nešťastný milování - bez lásky by byl život jen ouhor, a slzy jsou rosa, ať padají shůry nebo z lidskejch očí.

28.04.2022 5 z 5

Ztracená brána Ztracená brána Arnošt Vašíček

Napínavý příběh v prostředí Prahy, kde podle legend se nachází brána do jiného světa a toto místo chrání tajné společenství..
*Nejde o tvář, obklopenou listy a pnoucími ratolestmi, které se říká zelený muž a která se často objevuje na různých historických budovách, ale o zobrazení neznámých děsivých tvorů, porostlých hustou srstí. Václav IV. je z jakýchsi důvodů považoval za velmi důležité. V Týnském chrámu jeden z nich dokonce podpírá jeho bustu. Pod sochou královny se zas krčí jakýsi zakuklenec s chlupatýma nohama a s havířským nářadím. Možná je to náznak, že tato stvoření byla spojována s podzemím.
Vědci si s touhle myšlenkou rádi pohrávají. Dokonce připouštějí, že v některých místech došlo k samovolnému průniku. Vysvětlilo by to řadu záhad. Například nevysvětlitelné deště ryb, žab či kamenů, snášejících se z oblohy, anebo nalezení živočichů uvězněných v kompaktní hornině, do níž nikdy nemohli proniknout vlastní silou, by vlastně nebylo ničím jiným než důkazem o přestupech mezi různými realitami. Cosi, co dříve bylo jinde, se náhle objeví u nás a naopak.

27.04.2022 5 z 5