Delicius Delicius komentáře u knih

Pozvaná Pozvaná Simone de Beauvoir

Už dlouho mě hlavní postavy tak nerozčilovaly, nešli mi na nervy, obzvláště Xaviera, cítil jsem vůči ní silnou antipatii. To se nikomu od Umbridgeové nepovedlo...

Hrozně drsná, krutá kniha.

19.05.2016 5 z 5

Mandaríni Mandaríni Simone de Beauvoir

Tlustá kniha. Dlouhý příběh. Nekonečné handrkování Levice a Pravice a Komunistů a SSSR a Ameriky. Kdo nás slabé Francouze zachrání? Máme ještě nějakou sílu?, sílu měnit svět, zastávat se utlačovaných... co je to za bestii ten de Gaulle nahoře?
A co máme po těch létech v odboji dělat? dát se do služeb politiky, novinařiny, hlásat pravdu hlásat lži
Dokážeme ještě žít a nezapomenout na ty mrtvé milence
na hrobech jim pokládat věnce a těla jejich vrahů?

Nesnáším knihy o politice, nesnáším prázdné tlachání intelektuálů neschopných cokoliv změnit. Zatímco u nás se tyto hovory odehrávají u piva, tady pijí whisku.
Ale ta kniha v sobě něco má, během dvou týdnů jsem ji zhltl a i přes nudnější pasáže, je tu pár obrazů, které zůstávají. A aj ta politika může být aspon z části nenudná.

Po dvou měsících mi hlavou bleskla myšlenka pronesená jednou z postav:
Když pekař prodává své pečivo nacistům, nic se neděje, když spisovatel napíše pár řádků pro nacisty, hned je z něj kolaborant.

04.05.2016 5 z 5

Clariel Clariel Garth Nix

První půlka knihy výrazně horší, než druhá. Jeden moc překvapivý moment, který ale nevyužil. Výborné jsou pasáže, ve kterých je Macek. Samozřejmě jsem o mnoho starší, než když jsem četl předchozí trilogii, takže mě bohužel nic tak snadno něco nenadchne...
Za to je příjemné, že nám autor osvětluje něco více z Volné magie...

24.04.2016 2 z 5

Feťák Feťák William Seward Burroughs

příjmené vtipné čtení. četl jsem v originálu, v češtině mě Burroughs nebaví není to ono

31.03.2016 5 z 5

Izrael Potter Izrael Potter Herman Melville

Izrael Potter svlíká strašáka do zelí na anglickém poli. chudák mladík jak byl krásný a svalnatý a co z něj je? stáří.
Kde vůbec Mellvile na ty jména chodí? Izrael, Ismael,...

27.03.2016 5 z 5

První plavba První plavba Herman Melville

takový ještě nevyzrálý Mellvile. rozhodně už po této knize nešáhnu, v některých pasážích jsem se přemáhal, v některých jsem jen hltal. ale už tady jde poznat jeho rukopis, a já zdárně knihu dočetl.
je to kniha asi jen pro Mellvilovy fanoušky a malé kluky a holky a pro lidi co nemají co číst.

Pasáž, kde popisuje knihu, ze které má získat velké znalosti, vědomosti, dar od jeho strýce, aby byl vzdělaný je nádherná.
Jedná se o Bohatství národů od Adama Smitha.

27.03.2016 3 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

porno bez filosofie

20.03.2016 3 z 5

Nitky času : memoáry Nitky času : memoáry Peter Brook

Inspirující. Realita světa se změnila, mé vnímání se prohloubilo. Tento stav však pominul během dvou dnů.

Povídky Povídky Jan Zábrana

Psovod Gruša. Jedna z nejlepších povídek/novel co jsem kdy čet.

Rozptýleno v prostoru a čase Rozptýleno v prostoru a čase Josef Jedlička

Eseje o jednotlivých spisovatelích, jak českých, tak cizích. Dobrý kamarád Jana Zábrany (sám tvrdí, že je to jeho nejoblíběnější básník spolu s Máchou, Zeyerem, Goethem, Rimbaudem)
Osobně jsem měl pocit, že spisovatelé jsou v knize vylíčeni lépe, než jsou ve skutečnosti.
Přečteno na jeden zátah, některé medailonky jsem četl víckrát.

Píše se zde o (dle mých poznámek v obsahu):
Langer

(o postavě Fausta)
Gupa Krišna
Janusz Korczak

Řeka vypráví Řeka vypráví Masudži Ibuse

Připomnělo mi to Otu Pavla, byl tu Strejda Prošek, byl tu mladý hrdina, v touze po rybách...
Zbožňuju obraz hada obmataného kolem větve, z níž se vrhá dolů do vody, pro rybu.

26.02.2016 5 z 5

Šeptající lebka Šeptající lebka Jonathan Stroud

Ne tak děsivá, ale o to napínavější. :-)

12.02.2016 5 z 5

Neposílejte mi už žádné dopisy Neposílejte mi už žádné dopisy Allen Ginsberg

Allen je má srdeční záležitost. Knihu postupně pročítám a pročítám, tu básen tam básen. Mám pocit, že tu něco ale chybí? Mé mládí? Allenovo mládí? Nebo snad vadí? Už vše řekl dříve? Nebo nám moc zarognatněl, má potřebu chlubit se koho všeho osouložil? A že i toho NC, denverského adonise a mrdálistu, hrdinu těchto básní osouložil? Nebo je to překlad? Nebo jsem mezi tím načetl příliš mnoho poesie a začínám souhlasit s Bukowského: "Ginsberg háže jeden výborný verš za druhým, až se v tom utopíme a nemám z toho nic?" (citace dle paměti)
Zbožnuju jeho prorocké zpěvy, Wichita Vortex Sutra s Glassovým doprovodem (https://www.youtube.com/watch?v=J2Di1zoVFQo)
Ekologa, se Snyderovými čistými potůčky, nebo některé pozdní staré básně.
A osobní výtka proč tu chybí básen Píseň?
A proč se Milostná báseň na téma z Whitmana tak moc liší od Zábranova překladu?

29.01.2016 5 z 5

Big Sur Big Sur Jack Kerouac

Když si vzpomenu na Kerouaca, toho Duluoze v prošlapaných teniskách, které hlupák právě v tomto díle vyměnil za nové botky, a sedral si paty když stopoval u silnice ze samoty Big Sur do světel San Francisca
Když si vzpomenu na Kerouaca a jeho tričko, které s vykřičníkem našel na smeťáku a jak bylo pohodlné
Na sráz u cesty, kotlinu pod mostem a vrak auta, auta, které spadlo ze silnice v obrovské rychlosti se řítilo vpřed a vpřed, navždy ztvárněné v Jeffersově poémě Mara
Na chřestýše u cesty,který se skrývá před světlem baterky v křoví
Na apokalyptického osla Na moře Na Finnigena Na báseň moře, kterou jsem nikdy nebyl schopen přečíst Na kopání hrobu pro malé dítě Na bolest Na bolest Na bolest
Ta bolest v Kerouacovi, to jak není schopen hlavní hrdina opětovat, dát to co je třeba a všechna láska a sex se vytrácí v drogách a osamělosti
Kerouac píše sračky píše básně píše obrazy píše hudbu
Knihy jsou nudné a o ničem a taky jsou o bohatství jeho světa Pasáže kde si nudou koušete nehty a odkládáte je na noční stolky Věčnosti (jak by napsal ňáký beatnik)
Big Sur, ta magická divoká oblast plná magických myšlenek se změnila v letovisko a svět se změnil. Kerouac je známkouo posledního odporu. Po něm následuje už jen smrt.

24.01.2016 5 z 5

My My Jevgenij Ivanovič Zamjatin

Ty antiutopie. To je aspoň látka. Řadí se tam tradiční 1984, Konec civilizace, Mechanický pomeranč, 453 Fahrenhaintů, Platonovy teorie dokonalého státu, ... A pořád se srovnávají, která je která, která je horší lepší realnější abstraktnější...
Vidím v tom trochu Hegelovskou dialektiku postavenou na hlavu samotným Marxem.
1)Prvobytně pospolná společnost- absence jedince, jsme jen MY, ale žijem v té hovadské přírodě.
2)Odporná feudálně-průmyslová Individualizovaná společnost, a zavíráme se do měst
3)Jednotný stát, příroda je za hradbami, a my a my a my a my jsme dokonalá masa.

Kniha se mi četla skvěle cca do poloviny, ale občas jsem se v oceánu jazyka ztrácel.
Hrozně zvláštní mi přijde, že zrovna v tomto roce, u nás vyšel tento román ve třech nakladatelstvích, já četl překlad Tafelových od nakladatelství Leda. A graficky se mi líbí moc.

24.01.2016 4 z 5

Nekonečný příběh Nekonečný příběh Michael Ende

Kniha o zemi Fantasii. Kniha o fantasii. Po přečtení této knihy, je pro mě hlavním hrdinou fantasie, neuvěřitelné obrazy, variace, co autor vytvořil. Bohužel jsem už starý člověk, a nebyl jsem schopen ponechat si své vnitřní dítě, a proto nejsem schopen představit si bohatý materiál, který mi autor poskytuje.
Kniha má dvě častí, první Atrejovo putování a Druhou Bastianovo putování. Druhá část mě chytla mnohem více, měl jsem větší nutkání číst dál. Zvláštní věcí na této knize pro mě bylo, to že mě uspávala. Po dvou až třech kapitolách jsem vždy usnul...

23.01.2016 5 z 5

Párkař Párkař Josef Hiršal

Neví někdo, proč se tyto dvě vydání liší o 30 stran? Je to hodně na doslov.

08.01.2016 5 z 5

Analytická psychologie: Její teorie a praxe Analytická psychologie: Její teorie a praxe Carl Gustav Jung

Jung čitelný jednoduchý, přehledný, stručný, úžasný, geniální, zábavný, plný informací.
A hlavně úzký.
Více od něj, jsem nebyl shcopen přečíst.

30.12.2015 5 z 5

Kazatel z Cedrové hory Kazatel z Cedrové hory Ernest Thompson Seton

Už to bude aspoň deset let, co jsem tuto knihu odložil, v knihkupectví se slovy: "Hmm, to mě nebaví, to číst nebudu."
Raději jsem tehdy šáhnul po Setonových povídkách o zvířatech, popřípadě Dvou divoších, či první předválečné polovině Rolfa Zálesáka. Nějaký duchovní z divokého západu mě nezajímal. (Nikdy jsem nečetl westerny, Duch Iana Estacada a Posledního Mohykána jsem odložil, protože byli nudné, ale vždy jsem četl Setona)

A asi před týdnem, jsem se zrovna procházel mezi regály místní knihovny s myšlenkou něco si půjčit. A můj zrak upoutala tato kniha...

Kniha mě nezklamala, i po létech jsem spokojen s četbou, jen jsem trochu zklamán posledními nudnými čtyřiceti stránkami (A Seton neumí psát o městě, ne a ne)
Je to trochu návrat do dětství, ale pořád je to výborná kniha, která mě i přes ty léta bavila.
Na druhou stranu, už ji číst znovu nebudu. To bych spíše šáhl po Rolfovi, nebo Dvou Divoších.

26.12.2015 4 z 5

Hory a řeky bez konce Hory a řeky bez konce Gary Snyder

Ještě pořád v procesu čtení. Už asi rok a dočtu ji někdy?
Je to jako malování v písku, nikdy nevíte, kdy narazíte na larvu mravkolva.

12.12.2015 5 z 5