Kazatel z Cedrové hory

Kazatel z Cedrové hory https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75997/bmid_kazatel-z-cedrove-hory-7Jo-75997.png 5 10 2

Děj románu se odehrává v druhé polovině minulého století. Začíná v Kanadě a pak se přesouvá do západních oblastí Spojených států, kam v té době mířily kolony vystěhovalců. Jeho hlavní postavou je venkovský chlapec Jim Hartigan, který zdědil po svých předcích kromě nespoutané povahy také hlubokou náboženskou víru. Na přání ovdovělé matky se z Jima stane kazatel, ve kterém se však protestantská víra neustále střetává s divokou povahou. A právě to ho přivádí do stálých konfliktů s okolím i vlastním svědomím. Na pozadí osobního zrání jsou pestře vykresleni lidé z pionýrských dob osidlování Západu, příroda, která obklopuje malá městečka i zvířata tam žijící.... celý text

Komentáře (2)


kuruteku
kuruteku
02.09.2017 5 z 5

Vůbec to není špatné. Jenom se musí vzít v potaz datum vzniku a cíl knihy - není jím ani evangelizace (i když náboženství je v ní hodně) ani popis přírody (i když o chování koní se toho píše hodně). Hlavní jsou lidé, Amerika a americký duch - má-li člověk naději a cítí příležitost, pak má před sebou svobodu.

Delicius
Delicius
26.12.2015 4 z 5

Už to bude aspoň deset let, co jsem tuto knihu odložil, v knihkupectví se slovy: "Hmm, to mě nebaví, to číst nebudu."
Raději jsem tehdy šáhnul po Setonových povídkách o zvířatech, popřípadě Dvou divoších, či první předválečné polovině Rolfa Zálesáka. Nějaký duchovní z divokého západu mě nezajímal. (Nikdy jsem nečetl westerny, Duch Iana Estacada a Posledního Mohykána jsem odložil, protože byli nudné, ale vždy jsem četl Setona)

A asi před týdnem, jsem se zrovna procházel mezi regály místní knihovny s myšlenkou něco si půjčit. A můj zrak upoutala tato kniha...

Kniha mě nezklamala, i po létech jsem spokojen s četbou, jen jsem trochu zklamán posledními nudnými čtyřiceti stránkami (A Seton neumí psát o městě, ne a ne)
Je to trochu návrat do dětství, ale pořád je to výborná kniha, která mě i přes ty léta bavila.
Na druhou stranu, už ji číst znovu nebudu. To bych spíše šáhl po Rolfovi, nebo Dvou Divoších.


Autorovy další knížky

Ernest Thompson Seton
americká, 1860 - 1946
1970  97%Kniha lesní moudrosti
1973  90%Rolf zálesák
1990  93%Dva divoši
1974  94%Král vlků
1968  90%Divoké děti lesů

Kniha Kazatel z Cedrové hory je v

Přečtených17x
Doporučených1x
Knihotéce29x
Chystám se číst5x
Chci si koupit2x