Daydreamer Daydreamer komentáře u knih

Zrádci Zrádci Jiří Šulc

Velké poděkování autorovi za skutečně čtivě podaný příběh z tragického období našich dějin. Nejedná se o mnou oblíbenou literaturu faktu, ale Jiří Šulc, a to je podstatné, vychází ze skutečných událostí oné doby - v doslovu pak ještě vysvětluje potřebné zjednodušení reálií. Převážná část knihy je pak věnována přelomovému roku 1938. Události oněch měsíců, a to je poutavé, jsou zde líčeny skrze několik rovin pohledů. Čtenář se tak mimo jiné dozví i o neuvěřitelně složité pozici jednotek Finanční stráže a právě tak i Stráže obrany státu, které měly doslova svázané ruce absurdními pokyny a rozkazy a kdy se bezohledně hazardovalo s jejich životy. Odhodlání národa bránit se, bylo tehdy až neuvěřitelné a nezbývá, než v tiché úctě smeknout před našimi předky a jejich statečností...Podle mého názoru, nás tehdejší kapitulace jednoznačně negativně poznamenala a určité trauma přetrvává dodnes. Naše armáda ale neprohrála. Jednalo se o prohry na poli diplomatickém, na poli propagandy, kdy jsme nedokázali čelit záplavě německých lží a nejvíce jsme ovšem utrpěli bezprecedentní zradou spojeců - Francie především, ale nepřímo i Británie. Naši "spojenci" zradili ovšem nejen nás, ale vlastně i celou Evropu. Tehdy ještě byla alespoň určitá šance společným postupem Hitlera zastavit. To by se ovšem v dějinách nesměli vyskytovat lidé typu Chamberlaina, Runcimana, Daladiera a jim podobní. Do čeho se Evropa žene, viděl jasnozřivě například Churchill, bohužel v té době bez dostatečného vlivu...
Případným zájemcům o toto období si dovolím doporučit pár zajímavých titulů, popisujících zejména německou agresi v příhraničních oblastech(J. Marek:Smrt v celním pásmu; J.Marek, J.Beneš: Šluknovská zrada; E. Hruška:Boj o pohraničí)

20.11.2015 5 z 5

Mobilizace 1938. Chtěli jsme se bránit! Mobilizace 1938. Chtěli jsme se bránit! František Emmert

Na tuhle publikaci jsem se již delší dobu těšil. Jen mne trochu zaskočil záporný pohled od jednoho čtenáře z kruhu příznivců opevnění. Poté, co jsem si sám knihu přečetl, se už příliš nedivím. Tak ona je to knížka pěkná, kvalitní papír, je psána čtivě, spousta zajímavých fotografií...Pro nezasvěceného čtenáře může být samozřejmě zajímavá. Kdo už ale na dané téma něco četl, nemusí být nadšen.
Kniha vlastně, vzhledem k počtu stránek a velkému množství fotografií, není příliš rozsáhlá.
Vůbec bych ale neřekl, že přináší něco objevného. Existuje již řada výborných prací na dané téma z pera pánů Šrámka, Straky, Kvačka, Vaška, Kurala a jiných.
K textu samotnému: na str. 33 se například dozvídáme že opevnění byla vybudována pouze z jedné pětiny, což je zcela zavádějící tvrzení. Pokud zohledníme opevnění jako celek, bylo dobudováno v mnohem větším rozsahu. Pokud budeme hovořit pouze o těžkém opevnění(to zde ovšem autor nedělá) pak se teprve údaj blíží skutečnosti.
Na str. 40 se čtenář dozví že "při sebemenším náznaku aktivity německé armády byla okamžitě přijímána rozhodná opatření v oblasti nár. bezpečnosti, občas dokonce PŘEHNANÁ(?!?), aby autor o pár stránek dále uvedl že: "přijatá bezpečnostní opatření se záhy ukázala jako mimořádně efektivní".
Jen hlupák by si mohl dovolit nereagovat na zprávy od minimálně dvou agentů, ale například i od britské zpravodajské služby, potvrzující hromadění vojsk u našich hranic, a nepřijmout mimořádná opatření - bylo prostě třeba reagovat na zprávy o možné eskalaci násilí v Sudetech v době obecních voleb. Na těchto opatřeních nebylo, podle mého soudu, NIC přehnaného.
Rovněž tak gen. Syrový těžko mohl vědět, že bude MUSET vyhlásit mobilizaci. O té prezident rozhodl až poté, kdy Hitler na jednání s Chamberlainem v Godesbergu opět vystupňoval požadavky.Na základě této skutečnosti, kdy naši "spojenci" již "nedoporučovali nemobilizovat", byla následně mobilizace vyhlášena. S tím, že Beneš nakrátko uvěřil v možnost podpory ze strany spojenců. Netřeba dodávat, že tito "spojenci" ho velmi rychle přesvědčili o pravém opaku.
A už jen jedna připomínka:str. 109 a odstavec " Vydrželi byste mezi obránci?". Tento text bych opravdu radil nebrat příliš vážně. Vůbec nechci zlehčovat složitou pozici hraničářů, bránících naše území z těchto opevnění. Zejména ve stísněných prostorách lehkého opevnění. V textu však chybí podstatné informace. Například o tom, že sruby měly dobrý systém odsávání spalin a dalších nežádoucích látek, umocněný ještě vnitřním přetlakem, který zamezoval pronikání nežádoucích látek dovnitř srubu.Vůči přímým zásahům dělostřeleckých granátů byly pevnosti velkou většinou chráněny jednak vhodným umístěním do terénu, jednak kamennou rovnaninou, která chránila čelní stěny a rovněž maskováním. Vůči úlomkům betonu ze stěn při předpokládaném zásahu chránilo osádku vnitřní oplechování. Před střílnami by Němci mohli leccos podniknout - pokud by se k nim ovšem dostali živí! A to by tedy rozhodně neměli vůbec jednoduché...
Československá armáda jistě měla své slabiny - jsou známé. Právě tak je ale měla, na podzim 1938, i armáda německá.Naše opevnění, jakkoliv nedobudované, už tehdy vzbuzovalo u Němců respekt. Rozhodně by nás snadno nedostali. Tato publikace, jakkoliv se vyhýbá jednoznačnému závěru, zda jsme se mohli bránit a ponechává to na čtenářově úsudku, nicméně, dle mého, nepodává pro tento úsudek dostatečně objektivní informace.

08.11.2015 2 z 5

Mánesova Josefina Mánesova Josefina Jaroslav Václav Šmejkal

Můj komentář lze nalézt u prvního svazku uvažované trilogie, s názvem Kavárna u nádraží.

30.09.2015 5 z 5

Kavárna u nádraží Kavárna u nádraží Jaroslav Václav Šmejkal

Pro mne byla tato kniha opravdu milé překvapení - přece jen se jedná o beletrii a já dávám přednost spíše populárně naučným knihám. Ale nakonec to byl příjemný čtenářský zážitek a to nejen díky líčení života převážně zámožnějších obyvatel tehdejší Prahy a významných událostí, ale i díky "přítomnosti" známých osobností tehdejšího kulturního i politického života. A druhý díl původně plánované trilogie(třetí díl s uvažovaným názvem "Dcera národa" autor zřejmě nestačil napsat díky svému tragickému osudu) je snad ještě zajímavější. Dotýká se rovněž roku 1848 a nemálo prostoru je zde věnováno osudu Karla Havlíčka Borovského.

30.09.2015 4 z 5

Společenstvo Prstenu Společenstvo Prstenu J. R. R. Tolkien

Už tu bylo řečeno snad vše možné i nemožné, tak bych jen chtěl za sebe dodat, že mne tohle Tolkienovo dílo nadchlo už před mnoha lety a ten obdiv trvá dodnes. Jistě, i film byl zajímavý, nicméně to NEBYL skutečný Pán prstenů, ale Jacksonovy velmi volné variace na toto téma. A pokud už film, tak rozhodně "extended edition".
Mne samému z celé trilogie přirostlo právě "Společenstvo" k srdci naprosto nejvíc a nikdy jsem nepřestal litovat, že spolu nevydrželi ještě déle pohromadě. Pro mne je prostě příběh nejsilnější, dokud jsou spolu.
Nikdy nezapomenu( a mívám při tom i mrazení v zádech) na stránky, na kterých se Bilbo již pomalu loučí s Frodem a dává mu těch několik darů, které by se mu možná mohly hodit :-).
A ještě poděkování za výborný komentář WOODWARDOVI, skvěle vystihující vztah k literatuře v dnešním světě. Není to ovšem nic veselého...
Právě tak chci poděkovat za výtečné ohodnocení ELLBERETH, abych zmínil alespoň "mé nejbližší sousedy :-) ;-).

23.09.2015 5 z 5

Kam se v Praze chodilo za múzami Kam se v Praze chodilo za múzami Yvetta Dörflová

Opravdu unikátní kniha o životě pražské společnosti devatenáctého a první poloviny dvacátého století. Seznámíte se v ní s významnými osobnostmi našeho kulturního života, ale také s prostředím, ve kterém se setkávaly a pohybovaly. Najdete zde velké množství dobových, často jedinečných, fotografií, ale, co je asi nejzajímavější, na celou tu dobu zavzpomínáte skrze autentické vzpomínky pamětníků. Což je mnohdy lepší, než odborný, leč suchý, výklad.

16.09.2015 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur C. Clarke (p)

Nejprve jsem viděl film, který jsem ne zcela pochopil. Takže jsem si opatřil knihu a hned po prvním přečtení jsem si ji navždy zamiloval. Nikdy jsem nečetl popis něčeho takového, co Bowman prožívá po vstupu do "Japetova oka". To je prostě úchvatný zážitek, úchvatná autorova vize budoucnosti. Dokonalý čtenářský zážitek!

14.09.2015 5 z 5

Příběhy pilota Pirxe Příběhy pilota Pirxe Stanisław Lem

Vynikající knížka povídek s mou oblíbenou postavou, pilotem Pirxem, opravdu "velmi lidským" hrdinou.

14.09.2015 5 z 5

Československo můj osud: Svazek 1 / Kniha 1 Československo můj osud: Svazek 1 / Kniha 1 Prokop Drtina

hodnotím pouze tuto prvou knihu, protože pokrývala časové období, které mne zajímá nejvíce. Je to určitě zajímavá četba, a dost podrobně se zde autor zmiňuje i o období okolo Mnichovské zrady. Co mi ovšem vadilo, byl až nekritický obdiv vůči p. Benešovi. Ten se projevil i ve změně Drtinova názoru vůči Mnichovu, kde nejprve zastával stanovisko ozbrojeného odporu, nakonec ovšem zcela přijal Benešovo rozhodnutí o odstoupení Sudet, a v této knize pamětí věnuje téměř padesát (!!) stránek obhajobě Benešova rozhodnutí...
To mu ovšem nijak nebrání, aby se následně vyjadřoval s obrovským rozhořčením ke kapitulaci 15. března 1939! Jako by zcela odtržen od reality, která po Mnichovu nastala - od zásadní ztráty územní,velké většiny pevností, ztráty našeho průmyslu, surovinových zdrojů, od skutečnosti že Slovensko již vyhlásilo samostatný stát, od skutečnosti morálního rozkladu v české společnosti právě vlivem ztráty nadšení a chuti bojovat po kapitulaci v září 1938 - to vše jakoby, nazíráno Drtinovým pohledem, vůbec neexistovalo !!
Pravdou je, že je skutečně zajímavé se dozvědět, jak tehdy exponovaní lidé smýšleli.

09.09.2015 4 z 5

Stará Praha Jindřicha Eckerta Stará Praha Jindřicha Eckerta Pavel Scheufler

Celá tahle Scheuflerova "trilogie" (Stará Praha Jana Langhanse, Jindřicha Eckerta a Františka Fridricha) je opravdu skvělá. Najdou se zde jak známé, tak i dosud neznámé snímky našich nejpřednějších fotografů 19. a počátku 20. století. A často ve větším, než pohlednicovém formátu, což je velmi příjemné. Nechybí ani úvod, ve kterém najdete malou monografii konkrétního fotografa.

Stará Praha Františka Fridricha Stará Praha Františka Fridricha Pavel Scheufler

Stará Praha Jana Langhanse Stará Praha Jana Langhanse Pavel Scheufler

09.09.2015 5 z 5

Jak se žilo za časů Františka Josefa I. Jak se žilo za časů Františka Josefa I. Pavla Vošahlíková

Vynikající kniha, cenný zdroj informací o životě v uvedeném období, opírající se především o výpovědi pamětníků, což z ní činí opravdu mimořádně čtivou záležitost. A nejedná se v žádném případě pouze o vzpomínky známých lidí, ale často i o vzpomínky "obyčejných" lidí, tedy kronikářů, obchodníků, učitelů a pod., jejichž vzpomínky sa obvykle dochovaly pouze v rukopisné podobě v nějakém archivu. Tedy: pokud vás zmíněné období zajímá, knihu si sežeňte a pusťte se do ní. Suchopárnosti jiných autorů se zde bát rozhodně nemusíte.

08.09.2015 5 z 5

Z dějin české každodennosti: život v 19. století Z dějin české každodennosti: život v 19. století Milena Lenderová

Kniha plná informací o období, které mne zajímá, ale zároveň kniha, která není psaná čtivou, ale naopak velmi strohou formou(zřetelně to vynikne například ve srovnání s výbornou knihou paní Vošahlíkové - Jak se žilo za časů Františka Josefa I.) Rovněž poměrně časté používání cizích slov(a nemyslím tím běžná cizí slova, se kterými se člověk samozřejmě nevyhnutelně setkává), na čtivosti knize nepřidává.

08.09.2015 3 z 5

Labyrintem pražského tajemna Labyrintem pražského tajemna Pavel Růt

Kniha je nádherně vypravená a je v ní na 360 převážně pohlednicových snímků ze staré Prahy. Nicméně za sebe bych uvítal více faktů a zajímavostí, než legend a pověstí, které mne nezajímají.

05.09.2015 3 z 5

České země v letech 1848–1918, I. díl. Od březnové revoluce do požáru Národního divadla České země v letech 1848–1918, I. díl. Od březnové revoluce do požáru Národního divadla Nikolaj Savický

Kniha to je dobrá, ale je určená především zájemcům o hlubší poznání historie v uvedeném období.

05.09.2015 3 z 5

Stará Praha, jak ji viděl Zikmund Reach Stará Praha, jak ji viděl Zikmund Reach Vladimír Filip

Pro milovníka staré Prahy je to zážitek. Doporučuji.

31.08.2015 5 z 5

Moje první republika Moje první republika Zita Kabátová

Pokud se spíše než o to, co kdy řekl jakýsi poslanec v parlamentu, zajímáte o tehdejší ( prvorepublikové) reálie, pak je to možná knížka přesně pro vás. Tedy pro mne alespoň rozhodně ano :-).
Obsah opravdu odpovídá tomu, co čtete ve výše uvedené anotaci. Určitě to není nějaký komplexní pohled, ale od toho tu jsou jiní autoři a jiné knihy. Mne četba právě těchto vzpomínek velmi potěšila.

29.08.2015 4 z 5

Československý rok 1938 Československý rok 1938 Robert Kvaček

Výborná kniha skvělého autora, historika pana Kvačka, věnující se tragickému, přesto nanejvýš pozoruhodnému, období našich dějin. Přehlednou a čtivou formou se zde čtenář dozvídá o událostech roku 1938, o narůstající německé agresivitě, sledující jediný cíl, o jednoznačné zradě Francie, o zaslepenosti zkostnatělých, většinou přestárlých, britských politiků (a jejich hrubému nátlaku na Francii,aby Československu pomoc neposkytla), o jejich úporné snaze zabránit válce ať to stojí, co to stojí(nebudou se přece angažovat v záležitosti jakéhosi státečku, o němž nic neví...atd.
Jakže to řekl Churchill(škoda, že už tehdy nebyl premiér!) :
"Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." (Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938).
Ono se tehdy vůbec nerozhodovalo jen o Československu. Tehdy ještě byla šance Hitlera rozhodným odporem zastavit a zabránit tím hrůzám, které měly následovat. Bezbřehou naivitou, strkáním hlavy do písku a zradou přátel se ovšem dosáhlo pravého opaku.
Knihu jednoznačně doporučuji.

29.07.2015 5 z 5

Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara Krkonoše pohledem Jana Buchara a Josefa Vejnara Jan Luštinec

Nádherná kniha. Nejen díky skvělé obrazové části, ale i nesmírně zajímavému doprovodnému textu. Je tu, jednoduše řečeno, báječná rovnováha mezi textem a snímky. Poznáte nejen přírodu, ale i krkonošské boudy, zajímavé osobnosti a dozvíte se opravdu spoustu skutečně zajímavých informací. Milovníkům historie Krkonoš nelze jinak, než doporučit.

28.07.2015 5 z 5