Československý rok 1938

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Události roku 1938, které vyvrcholily Mnichovskou dohodou a záborem pohraničí, představují v naší historii nejhorší trauma mladého československého státu. Vnitropolitické i zahraničně politické okolnosti, otázky nevyhnutelnosti přijetí diktátu Benešem a naší vládou jsou a stále budou předmětem diskuzí politiků i historiků. Léta byly tyto úvahy ovlivňovány různými ideologickými tlaky. Dnes můžeme tragický rok 1938 analyzovat svobodně a bez předsudků. Práce jednoho z našich vážených a nejrespektovanějších historiků docenta PhDr. Roberta Kvačka, DrSc. patří v tomto směru k těm nejzasvěcenějším. Kniha Československý rok 1938 je doplněnou a rozšířenou verzí titulu, který poprvé oslovil naše čtenáře v roce 1988. Tato nejnovější a poslední verze je dílem, kde byli autoři ovlivněni už jen a jen svými poznatky, včetně faktů z archívů, které před rokem 1989 ještě nebyly k dispozici...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97207/ceskoslovensky-rok-1938-97207.jpg 412
Žánr
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, PolArt
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Československý rok 1938

Přidat komentář
martina2704
17.07.2018

Není to jednoduché čtení, co věta, to nějaká nová informace, datum či jméno. Ale je fakt, že to je asi nejdetailnější popis předmnichovských událostí, na který jsem zatím narazila a že pan Kvaček vlastně tímto stylem píše všechny své knihy, takže to zas takové překvapení nebylo :).

Daydreamer
29.07.2015

Výborná kniha skvělého autora, historika pana Kvačka, věnující se tragickému, přesto nanejvýš pozoruhodnému, období našich dějin. Přehlednou a čtivou formou se zde čtenář dozvídá o událostech roku 1938, o narůstající německé agresivitě, sledující jediný cíl, o jednoznačné zradě Francie, o zaslepenosti zkostnatělých, většinou přestárlých, britských politiků (a jejich hrubému nátlaku na Francii,aby Československu pomoc neposkytla), o jejich úporné snaze zabránit válce ať to stojí, co to stojí(nebudou se přece angažovat v záležitosti jakéhosi státečku, o němž nic neví...atd.
Jakže to řekl Churchill(škoda, že už tehdy nebyl premiér!) :
"Británie a Francie měly na vybranou mezi válkou a hanbou. Zvolily hanbu. Budou mít válku." (Churchill k Chamberlainovi v House of Commons po podpisu Mnichovské dohody, 1938).
Ono se tehdy vůbec nerozhodovalo jen o Československu. Tehdy ještě byla šance Hitlera rozhodným odporem zastavit a zabránit tím hrůzám, které měly následovat. Bezbřehou naivitou, strkáním hlavy do písku a zradou přátel se ovšem dosáhlo pravého opaku.
Knihu jednoznačně doporučuji.


Doporučujeme

Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti
Tichý dech - Zápisky českého lékaře z Afriky a Haiti
Klid je síla, řek tatínek
Klid je síla, řek tatínek
Hovory s T. G. M.
Hovory s T. G. M.
Kdo chytá v síti
Kdo chytá v síti