Dax Dax komentáře u knih

Snoubení nebe a pekla Snoubení nebe a pekla William Blake

Nadčasová kniha poezie a filozofie, oslava svobody těla i ducha.

16.05.2015 5 z 5

Konopí a spiritualita Konopí a spiritualita Stephen Gray

Za mě zajímavé přistoupení k tématu. Je fakt, že člověk se nejdřív nejspíš potřebuje prohulit k poznání bezduchosti činěného. A pokud poté začne ke konopí přistupovat z jiné stránky, může se mu tato kniha velice hodit. Obsahuje jak teorii, tak praktické rady, úhly pohledů různých kultur i subkultur, které pojí jedna věc: užívání konopí, rostliny, která nás doprovází po celé období dějin člověka na celé planetě, jako prostředku k posunu na duchovní cestě.

07.11.2022 5 z 5

Strava pro běžce - i pro vegetariány a vegany Strava pro běžce - i pro vegetariány a vegany Robert Zakrzewski

Kniha nejen pro běžce, ale pro všechny sportovce. Velké množství zajímavých receptů, u každého rozepsáno množství kalorií a obsah živin. Na začátku vysvětlení benefitů a omezení rostlinné stravy od dietologa, který se věnuje výzkumu veganské sportovní výživy. Sympatičtí autoři. Inspirace!

14.03.2018 5 z 5

Bušidó - duch samuraje Bušidó - duch samuraje Inazó Nitobe

Banzai!

13.11.2017 4 z 5

Děti noci Děti noci Dan Simmons

Pokus o vědecké vysvětlení upírství....se povedl!

23.03.2016 4 z 5

Vegan v kondici Vegan v kondici Brazier Brendan

Jako vegan sportovec jsem dostal mnoho hodnotných informací, ale vzhledem k tomu, že se nechci stát otrokem jídla a stravování, Thrive diet není pro mě.

27.02.2016 4 z 5

Muškátový oříšek Muškátový oříšek Lubomír Martínek

Necestopis o zemích Josepha Conrada, glosující jejich postupné změny (většinou k horšímu), vtipně porovnávající mentalitu "bílých" a domorodců, a autorův vztah k hodnotám a zemím, tak, jak to umí nastínit právě cestování. Pro mě příjemné pozastavení plné zajímavých myšlenek.

14.02.2016 4 z 5

ChiRunning ChiRunning Danny Dreyer

Zajímavý úhel pohledu na běh. Nejvíc mi kniha dala v poznání, že opravdu k čemukoliv se dá postavit několika způsoby. Některé zdánlivě obyčejné věci, kterým bych nevěnoval pozornost, jsem zahrnul do běhu a tím si jeho kvalitu podstatně zvýšil. Na druhou stranu musím napsat, že samotná kniha by mi bez pomoci videí z you tube až tolik nepomohla, protože fotografie a popis sami o sobě nestačí. Techniku je třeba vidět.

06.01.2016 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Nevím, jestli je to tím, že jsem ze Středosvěta odešel už před nějakým týdnem, ale přišlo mi to slabé. Nedokázalo mě to vtáhnou (ačkoliv Rolandovo mládí v Čaroděj a sklo mě z Temné věže bavilo asi nejvíc) a měl jsem z toho pocit, že King se chtěl bavit návratem do světa Temné věže, a čtenář ho moc netankuje. Atmosféra vyčpěla....

27.09.2015 3 z 5

Šelma Šelma Wilbur Smith

Postupem času se děj rozmělňuje, nepřátelé hloupnou a stávají se nadpřirozeně nesympatčtí (což vnímám jako autorovu berličku a oslí můstek) a dokonalí hlavní hrdinové z toho jen těží, až jim jeden přestává fandit... Slabé tři hvězdy a moje seznámení s panem Smithem.

16.05.2015 3 z 5

Probudil jsem spící kundaliní Probudil jsem spící kundaliní Oldřich Bubák

Po "Ve stínu Everestu" druhá sbírka, kterou jsem od autora četl. Buddhistické motivy prolínající se s hospodským glosováním, cestovatelskými i muzikantskými reflexemi. Lehce sentimentální, někdy na dřeň vtipné. Občas opravdu hluboký verš, někdy nudné klišé. Bavilo mě to o dost víc než předchozí sbírka.

05.01.2018 4 z 5

Cesta běžce - Pohled do bájného světa japonských běžců Cesta běžce - Pohled do bájného světa japonských běžců Adharanand Finn

Kniha se veze na vlně zájmu o běh, který probudila kniha Born to run, ale nemá ani zdaleka takové motivační grády. Pro mě, jako člověka zajímajícího se o běh a Japonsko, je to zajímavá sonda do světa japonských běžců, ale jinak je příběh půlročního hledání ekidenového týmu spíše nezáživný.

19.11.2017 3 z 5

K mrtvým se na čaj nechodí K mrtvým se na čaj nechodí Marta Bednářová

Strohé vyprávění bývalého mukla komunistických lágrů, které by si měl přečíst každý potenciální budovatel lepších zítřků. Po přečtení této knihy se lze jen divit, jak to, že komunismus nebyl postaven mimo zákon a tak málo lidí bylo hnáno k odpovědnosti za zločiny ve jménu režimu.

30.10.2016 5 z 5

Klášter Klášter Jiří X. Doležal

Občas vtipné, dost často hysterické líčení života v buddhistickém klášteře v Indii. Samosebou vše totálně zahalené v kouři z trávy.

08.03.2016 3 z 5

Jak voní Indie Jak voní Indie Zuzana Tarabusová (Rybářová)

Autorka se zjevně snažila své nadšení z pracovní cesty formou deníku předat čtenářům, ale vzhledem k tomu, že její spisovatelské nadání není žádná extratřída, nedalo se to moc číst. Soudě podle knihy však Zuzce sebevědomí nechybí, a tak vznikla tato knížečka. A tak to v dnešních dobách chodí čím dál častěji....

14.02.2016 2 z 5

Mýtus o Lynkeovi Mýtus o Lynkeovi Lubomír Martínek

Lynkeus, mýtická postava se schopností vidět daleké i hluboko ukryté... Dle páně Martínka je právě schopnost pronikat do hloubky věcí, lidí a systémů cestou k nalezení vlastní neutrální rovnováhy ve světě, kde není o co se opřít. Občas moralizující, občas nedostatečně vysvětlující, ale přesto úctyhodné dílo. Smekám před Martínkovým všeobecným přehledem.

29.01.2016 4 z 5

Daredevil: Zmrtvýchvstání Daredevil: Zmrtvýchvstání Frank Miller

Příběhem a temnou náladou tu Miller předběhl vývoj komiksu o celou dekádu. Jemná a detailní kresba k tomu skvěle sedí. Pecka.

31.10.2015 5 z 5

Nelidskost Nelidskost Nicolas Grimaldi

Velmi znepokojující esej. Je podstatou člověka dobro? Stačí vštěpená morálka, aby člověk rozeznal zlo? Nezačíná nelidskost pohrdáním druhými..? Na příkladech z koncentračních táborů, ale i z Velké francouzské revoluce ukazuje mechanismy vzniku nelidského v člověku.

31.10.2015 4 z 5

Klub rváčů Klub rváčů Chuck Palahniuk

Palahniuka moc nemusím, jeho styl psaní mi nesedí. Přestože vymýšlí originální příběhy o různých magorech, po nějaké době je to vždycky nuda. Film mě bavil podstatně víc.

18.10.2015 3 z 5

Oko nikdy nespí Oko nikdy nespí Dennis Merzel

Rozbor čchanové básně. Fajn je, že rozbor je od američana, tedy evropské mysli, který dokáže mnohdy hodně vtipně a trefně rozebrat jednotlivé verše. Ani nevím, kolikrát jsem tuhle knihu už četl, ale pokaždé v ní najdu nějakou maličkou inspiraci.

23.09.2015 5 z 5