Vegan v kondici

Brendan Brazier je kanadský sportovec, pionýr veganského stravování. Jeho publikace Vegan v kondici se stala kultovní knihou světového vegetariánského a veganského hnutí. Jeho legendární dieta Thrive pomohla celé řadě sportovců k zisku olympijských medailí. Dieta se nezaměřuje pouze na profesionální sportovce, nýbrž i na ty z nás, kteří požadují optimální zdraví a výkonnost nebo jen chtějí předcházet nemocem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/22_/222423/vegan-v-kondici-222423.jpg 4.370
Literatura naučná
Vydáno · Mladá fronta

Thrive: The Vegan Nutrition Guide to Optimal Performance in Sports and Life · 2008

Kniha Vegan v kondici

mala.bloncka
předevčírem

Pro mě jako vegetariána a sportovce, to byla velmi zajímavá kniha. Pěkně vysvětlené a důležité věci (vitamíny, složení jídla, atd.)

misaVeg

Tato knížka spojuje nejen veganství a jeho vliv na zdraví, ale i se sportovním výkonem. Spisovatel zde jasně a detailně popisuje fyziologii sportovce a take fungování určitých potravin v našem organismu. Byla to první veganská kniha, kterou jsem přečetla při přechodu na tuto stravu. Jako mínus vidím používání surovin, které zde není lehké sehnat. Obsahuje mnoho chutných a rychlých receptů.

LuckyVagabond

Výborná kniha od člověka, který sportu a veganské stravě zasvětil život a prošlapal cestičku k dokonalému jídelníčku za mě a neváhal se o to podělit.
Vím, že tak jako on to vychytané nikdy mít nebudu. Ale je dobré mít v povědomí nějaký ideál, ke kterému se můžu snažit přiblížit.
Do té doby ať žije rýže s rajčatovým protlakem, cizrnou z konzervy, seitanem a veg1 :D

Kiyu
01.12.2018

Sportovec který prokazuje kolik energie a síly mu dává ''plant-based food'' . Mimo skvělé výživné recepty jsou zde i vysvětlení jak funguje naše tělo. Od stresu po hubnutí a nabírání svalů.

Kalear
17.11.2018

V českém prostředí velmi obtížně udržitelný jídelníček plný dovážených surovin. Obsahuje i nesmysly o tom, že není nutné suplementovat B12.

Balrog
26.04.2017

Líbila se mi část věnovaná stresu a jeho účinkům. Spoustu věcí jsem tak nějak podvědomě tušila a teď mi je někdo vědecky vysvětlil.
Nicméně se mi jeho styl stravy nepozdává, připadá mi to spíš jako ideologie, kdy člověk přiměje i žaludek, aby nevysílal signály o hladu. Taky to umím - když jsem byla v redukci, hlad jsem necítila, protože jsem si to tak prostě vsugerovala. Ale vím, že dlouhodobě by to na mě nefungovalo.

Myslím, že je nejvhodnější se na knihu dívat jako na popis systému, který vyhovuje autorovi. Je to stále jen jedna z alternativ; taky jsem veganka, ale tofu prostě jím a jíst budu, nemám důvod ho vyřadit.

Trochu mi vadila logika autora, kdy nejdřív vysvětluje, jak je nutné mít tělo v rovnováze, a popisuje, které prvky moderní kultury rovnováhu narušují, pak ale sám vykládá, že kvůli svým hardcore tréninkům musí obnovovat svůj rovnovážný stav a potřebuje k tomu kupu plodin z Amazonie a Peru, což jsou mimochodem energetické náklady, které jaksi nepřipočítal ke své vysoce ekologické stravě.

Kniha neprošla ani zátěžovým testem ohledně informací ohledně obsahu vitamínu B12 v potravě. Autor se drží nesprávného, již tradičního, výčtu, že se B12 nachází v chlorelle a lahůdkovém droždí. Teda v té chlorelle B12 opravdu je, ale pouze jeho neaktivní forma, kterou tělo není schopno vstřebat. V lahůdkovém droždí se B12 nenachází. V USA vznikl tento mylný názor tím, že kdysi bylo lahůdkové droždí vyráběno a doplněno o B12. B12 bylo toto droždí obohaceno, přirozeně ho neobsahuje.
Prosím všechny vegany, aby přispěli k šíření pověsti veganů jako racionálních, etických a ekologických bytostí a aby vitamin B12, jediný, který se z rostlinné stravy nedá načerpat, doplňovali tabletami. Je to opravdu důležité; po šesti letech veganství můžu upřímně říct, že mi ty tablety nepůsobí sebemenší obtíže.
Více o B12 zde:

I s ohledem na odfláknuté povídání o vitamínu B12 jsem pak přistupovala nanejvýš obezřetně i k dalším informacím v knize.

Etelea
30.09.2016

Těžko se mi budou charakterizovat pocity, co jsem měla při čtení. Takže asi v kostce - do čtení jsem vletěla plná nadšení a končila znuděná. První část věnovaná stresu byla fajn. Mělo to hlavu, dokonce i patu. Ale pak jsem se čím dál častěji přistihla, že přeskakuju odstavce a listuju knihou, abych se podívala, co je dál. Prostě mě to nechytlo. Ne a ne a nechci to lámat přes koleno. Takže s díky vracím do knihovny ( stejně je už na ní další rezervace) a jdu číst něco jiného:-)

Inozuka
18.09.2016

Velice zajímavá a přínosná kniha demaskující obvyklé výhrady masožravců, že vegan nemůže snad ani žít a natož sportovat. Což už je dnes naštěstí názor, který začínají mnozí opouštět a veganská / vegetariánská strava zažívá renesanci. Velice hodnotná je část věnovaná regeneraci a důkladná analýza stresu, stresových reakcí v těle a jejich příčinách. Nikdy jsem nad tím v tomto směru nepřemýšlel a musím přiznat, že dle vlastních zkušeností to asi opravdu tak funguje. Druhé velké pozitivum knihy je, že Brazier doporučuje změnu stravování postupně, netlačit na pilu a spíš než revolučně měnit životosprávu evolučně. Rovněž bych vyzdvihl, že oproti podobně zaměřené knize Hledání ultra Rich Rolla zde není až tak okaté a neustále se opakující p-r na vlastní produkty.
Drobná výtka směřuje k často opakujícím se informacím a k trochu problematickému tvrzení, že stravování dle Thrive diet je ekologické - vzhledem k tomu, že významnou část tvoří exotické potraviny to úplně pravda není.
Ale jinak super, část informací a postupů určitě zavedu do své životosprávy.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

veganství vegetariánství zdravá výživa jídlo kuchařské recepty kuchařky

Autor knihy

Brazier Brendan