Daveson Daveson komentáře u knih

Kto bol kto za I. ČSR Kto bol kto za I. ČSR kolektiv autorů

Zaujímavo spracované príbehy zväčša politikov v období 1. Československej republiky. Autori veľmi podrobne sprostredkúvajú životopisy známych osobností ako aj ich prínos do diania v Československu. Pozitívom knihy je, že čitateľovi ukazuje a predstavuje aj menej známych, no nie politicky menej angažovaných politikov. Táto kniha čitateľovi predstaví aj niektorých úplne neznámych ľudí, ktorí svojou troškou prispeli k tomu ako sa dejiny ďalej odvíjali. Odporúčam všetkým, ktorých zaujíma obdobie 1. Československej republiky a chcú spoznať viac ľudí, ktorí stáli v úzadí a neboli natoľko populárni ako napríklad Masaryk, Beneš, Štefánik.

07.04.2020 4 z 5

Záhada ukradnutej ceny / Záhada kúpeného hráča / Záhada nebezpečnej cesty Záhada ukradnutej ceny / Záhada kúpeného hráča / Záhada nebezpečnej cesty Marc Brandel

Napínavé vydanie troch príbehov Troch pátračov v jednej knihe.
V prvej knihe: Záhada ukradnutej ceny spoznáme trochu viac Jupitera počas jeho detstva a jeho účinkovanie v detskom seriáli. Tejto knihe nechýba tajomná atmosféra, skvelá dedukcia pátračov a napätie pri objasňovaní prípadu ako aj jeho bravúrne rozriešenie v podaní Jupitera Jonesa.
V druhej knihe:Záhada kúpeného hráča sa Traja pátrači pustia do objasňovania nekalých praktík funkcionárov pri získavaní hráčov do školského basketbalového tímu. Celá kniha sa nesie v duchu tajomnej atmosféry a aj miestami nebezpečenstva s, ktorým si Traja pátrači hravo poradia.
V tretej knihe: Záhada nebezpečnej cesty sa vydáme s Troma pátračmi a nebezpečným zločincom na cestu po mexických horách, kde je ukrytý poklad. Táto kniha pripomína jedny z prvých prípadov Troch pátračov a nechýbajú jej zvraty v deji a akčný koniec prípadu.
Celkovo tieto tri knihy hodnotím ako podarené prípady tejto detektívnej trojice a odporúčam určite všetkým milovníkom Troch pátračov.

16.03.2020 4 z 5

Tajomstvo fantómovho jazera Tajomstvo fantómovho jazera William Arden

Klasická knižka zo série Troch pátračov, nechýba jej napätie, zvraty v deji či záhadnosť. Zo strany autora perfektne vykonštruované fiktívne prostredie v, ktorom sa dej odohráva. Veľmi dobre premyslená honba za pokladom a následné rozriešenie. Dejová línia a riešenie záhady má veľmi veľa spoločného s knihou z tejto série Záhada Tajomného odkazu. Na konci knihy ma zaujal prekvapivý koniec a rozuzlenie deja, ktorému nechýbala akcia a všetko dobre dopadlo aj vďaka neprekonateľnému Jupiterovi Jonesovi. Celkovo hodnotím ako dobrú knihu z tejto série s veľmi zaujímavými opismi a honbou za pokladom.

16.03.2020 3 z 5

Černý merkurit Černý merkurit Vojtěch Matocha

Druhý diel ma veľmi milo prekvapil a musím povedať, že u mňa vysoko prevýšil prvú časť. Autor veľmi podrobne a zaujímavo vykresľuje tentoraz hlavne Krchleby a Krchlebčanov. Aj vďaka tomuto vás táto kniha dokáže upútať a udrží vás pri pozornosti počas celého deja. Menším negatívom pre mňa bolo to, že jedna akcia striedala ihneď druhú a čitateľ nemal veľa času na oddych. Druhý diel v sebe nesie neustále odhaľovanie nových skutočností, niekedy veľmi zarážajúcich nad, ktorými niekedy musíte knihu zatvoriť a nechať si to prejsť hlavou. Avšak prednosti tejto knihy vysoko prevyšujú jej malé nedostatky a táto kniha je skvelým oddychovým čítaním nielen pre mladšiu generáciu.

16.03.2020 5 z 5

Nepoznáš ma? Nepoznáš ma? kolektiv autorů

Kniha obsahuje 10 príbehov Slovákov, ktorí sa dokázali presadiť buď na Slovensku, alebo aj napríklad na Madagaskare a v Amerike. Autorka zrozumiteľne a pritom podrobne popisuje ich detstvo, štúdium a kariéru. Z tejto knihy sa veľa dozviete o známych osobnostiach, ale aj o menej známych. Túto knihu odporúčam všetkým na oboznámenie s týmito významnými osobnosťami.

10.03.2020 4 z 5

Zapomenutí hrdinové 2. československého odboje Zapomenutí hrdinové 2. československého odboje Milan Votava

Táto kniha dokumentuje osudy 100 ľudí, ktorí sa podieľali na československom odboji počas druhej svetovej vojny. Takisto popisuje hrdinstvo jednotlivcov na, ktoré sa veľmi často zabúda. Títo ľudia ušli zo svojej okupovanej vlasti nacistickým Nemeckom a nezľakli sa ani možných následkov. Bojovali na zemi alebo vo vzduchu, častokrát boli zranení, umierali. Tí čo prežili a vrátili sa do svojej oslobodenej vlasti o niekoľko rokov počas začiatku vlády komunistov boli často vypočúvaní, väznení a perzekuovaný. Toto bola ich odmena za to všetko ich obetovanie a boje proti nepriateľovi tvárou v tvár? Na týchto hrdinov-jednotlivcov by sme nemali určite zabúdať ani dnes a pripomínať si ich obetavosť a to čo aj pre nás urobili, aby sme my ako aj naši starí rodičia či rodičia mohli žiť v slobodnej krajine.

26.02.2020 5 z 5

1989 očima 30 slavných osobností 1989 očima 30 slavných osobností Petr Macek

Veľmi zaujímavá kniha plná autenticity a veľa zaujímavých informácií. Autor zachytáva autentické pohľady 30 slávnych osobností, ktoré prežili obdobie Nežnej revolúcie či už ako študenti alebo už zamestnaní v showbiznise. Niekoľkokrát počas čítania máte zimomriavky, smejete sa na rôznych komických miestami až tragikomických situáciách či sa čudujete nad niektorými počinmi komunistickej strany a ŠtB. Túto knihu určite odporúčam určite hlavne mladej generácii, ale aj ľuďom, ktorí toto obdobie prežili. Táto kniha nesie v sebe veľa posolstva a určite by nemala zapadať prachom na regáloch, či už v knižniciach u nás doma alebo v kníhkupectvách.

26.02.2020 5 z 5

Záhada diabolských kariet Záhada diabolských kariet André Minninger

Pre mňa trochu slabší diel tejto inak skvelej detektívnej série. Táto kniha ponúka veľmi záhadnú atmosféru. Spočiatku ma veľmi neoslovila no neskôr to všetko vynahradila. Aj táto kniha potvrdila obrovskú hodnotu tejto detektívnej série. Dej vás vtrhne ani neviete ako a ste na konci, samozrejme s Jupiterovým predostrením celého prípadu a jeho vyriešením. Vrelo odporúčam všetkým milovníkom Troch pátračov aj čitateľom, ktorí ešte nedocenili ich hodnotu.

24.02.2020 3 z 5

Legenda o Podkinovi Jednouchom Legenda o Podkinovi Jednouchom Kieran Larwood

Prvý príbeh tejto knižnej série, plný napínavých situácii a hlavne veľkého posolstva. Príbeh vhodný pre všetky vekové kategórie. Príbeh králičích súrodencov vás chytí za srdce a nedovolí vám knihu pustiť z rúk. Sila tejto knihy je aj v tom, že tento príbeh môže navonok vyzerať ako obyčajný príbeh pre 10-12-ročné deti, no ak sa nad ním trochu viac zamyslíte dokážete tam nájsť témy nad ktorými sa budete musieť aj hlbšie zamyslieť. Obsahom tejto knihy sú aj dôležité hodnoty v živote človeka ako napríklad: túžba po slobodnom živote, dôležitosť súdržnej rodiny či odvaha postaviť sa svojmu nepriaznivému osudu. Aj vďaka tomu vás táto kniha dokáže sprevádzať takmer celý život a v každom veku si z nej dokážete odniesť isté ponaučenie.

24.02.2020 5 z 5

Radosť z mála Radosť z mála Francine Jay

Jednoduchá, základná príručka ako sa stať minimalistom. Kniha ponúka aj praktické typy na upratovanie všetkých miestností v dome či byte. S touto knihou sa dokážete ľahko vysporiadať s neporiadkom a stať sa minimalistom. Odporúčam či už pre tých, ktorí chcú získať rýchly a efektívny spôsob upratovania, alebo sa chcú stať minimalistami.

07.02.2020 4 z 5

Ostrov Bohyně Ostrov Bohyně Michelle Paver

Táto kniha vás strhne od svojho začiatku až po koniec. Veľmi napínavý príbeh z obdobia doby bronzovej doplnený úchvatnými opismi prírody. Autorka niekedy používa štýl rozprávania nielen z pohľadu jednej osoby- strieda ich niekoľko, v tejto knihe Hylasa, Pirru a aj delfína. S takýmto štýlom rozprávania príbehu som sa už stretol pri sérii Kroniky Temného Dávnoveku a musím povedať, že ma veľmi zaujal. Prvý diel tejto série ma takisto nesklamal ako ma nesklamal ani prvý diel série Kroniky Temného Dávnoveku. Odporúčam všetkým, ktorí sa chcú dozvedieť viac či už o živote delfínov alebo živote ľudí v Grécku počas doby bronzovej.

04.02.2020 5 z 5

Kamaráti od Sovej skaly Kamaráti od Sovej skaly Mária T. Letáková

Tento komentár môže obsahovať spoilery!
Na úplnom začiatku tejto knihy som očakával priemerný príbeh z prostredia Divokého Západu no už prvá kapitola ma presvedčila, že ide o dielo oveľa väčšej hodnoty ako som očakával. Hlavnými postavami sú: páter Anton, slovenský vysťahovalec Tomáš, bývalý bandita Bill a Patrik túžiaci po pomste. Hodnota tejto knihy spočíva v tom, že páter Anton je misionárom a buď ľudí vzdeláva v kresťanskej viere alebo ich v nej upevňuje, z týchto vecí sa môže nejeden z čitateľov poučiť a zobrať si dobrý príklad do svojho vlastného života. Autorka takisto poukazuje na dôležitosť priateľstva a vzájomnej pomoci. Táto kniha ma veľa naučila a dúfam, že rovnako poteší a poučí ďalších čitateľov.

04.02.2020 5 z 5

Tvory Chmúrneho lesa Tvory Chmúrneho lesa Kieran Larwood

Záverečný príbeh tejto knižnej série, plný napínavých situácii a hlavne veľkého posolstva. Príbeh vhodný pre všetky vekové kategórie. Sila tejto knihy je aj v tom, že tento príbeh môže navonok vyzerať ako obyčajný príbeh pre 10-12-ročné deti, no ak sa nad ním trochu viac zamyslíte dokážete tam nájsť témy nad ktorými sa budete musieť aj hlbšie zamyslieť. Obsahom tejto knihy sú aj dôležité hodnoty v živote človeka ako napríklad: túžba po slobodnom živote, dôležitosť súdržnej rodiny či odvaha postaviť sa svojmu nepriaznivému osudu. Aj vďaka tomu vás táto kniha dokáže sprevádzať takmer celý život a v každom veku si z nej dokážete odniesť isté ponaučenie.

03.02.2020 5 z 5

Dobrodružstvá Gréka Melikla Dobrodružstvá Gréka Melikla Witold Makowiecki

Perfektný napínavý príbeh doplnený opisom života na mori. Čitateľa upútajú statické aj dynamické veľmi podrobné opisy a zaujímavá zápletka v obidvoch častiach tejto knihy. Prvá časť- Melikles opisuje život mladého bývalého otroka Melikla a cestu do Egypta so sympatickým námorníkom Kaliom a starcom Nehurabhedom. Druhá časť Diossos- opisuje útek chlapca z chudobnej rodiny, kvôli zachráneniu svojej rodiny pred nespravodlivosťou. Obidve knihy dokumentujú často neľahký život ale aj dôležitosť priateľstva, rodiny,odvahy a vzájomnej pomoci. Odporúčam všetkým milovníkom dobrodružných románov odohrávajúcich sa na mori aj mimo neho.

30.01.2020 5 z 5

Stratený svet Stratený svet Arthur Conan Doyle

Pred nedávnom som čítal Hrdinstvá brigadiéra Gérarda a pokračovanie Gérardové dobrodružstvá, tieto knihy ma zaujali, ale táto ma úplne dostala. Touto knihou vlastne Doyle založil nový žáner, pretože na túto tému bolo neskôr napísaných veľa kníh a takisto bolo nakrútených aj veľa filmových spracovaní. Takisto potvrdil neuveriteľnú genialitu, keď veľmi podrobne opisoval prírodu a živočíchy v stratenom svete. Táto kniha vám nedovolí ju ani na chvíľu pustiť z ruky detailnými opismi krajiny, zvratmi v deji a pasážami o prehistorických zvieratách. Táto kniha mu trochu štýlom akým je napísaná pripomína diela ďalšieho velikána literatúry v tomto období- Julesa Verna. Túto knihu odporúčam všetkým, nie len milovníkom Sherlocka Holmesa ale aj všetkým milovníkom klasickej dobrodružno- fantasy literatúry.

16.01.2020 5 z 5

Náš Milan Rastislav Štefánik Náš Milan Rastislav Štefánik Štefan Štvrtecký

Veľmi podrobne zmapovaný život jednej z najvýznamnejších osobností, ktoré sa usilovali o prvú Československú republiku. Autor zaujímavým spôsobom dokumentuje život tohoto velikána od čias študentských, kedy sa v ňom začalo budovať národné povedomie a túžba vyslobodiť sa spod Uhorskej nadvlády až po tragický predčasný koniec tohoto vedca, generála, cestovateľa, astronóma bojujúceho za spoločný štát Čechov a Slovákov. Odporúčam všetkým na oboznámenie s touto osobnosťou alebo doplnenie vedomostí o ňom.

14.01.2020 5 z 5

Jaguár zo Santa Cruzu Jaguár zo Santa Cruzu Alberto Vojtěch Frič

Autorovi sa podarilo niečo čo sa nepodarilo ešte nikomu pred ním, uskutočnil niekoľko výprav cez Brazíliu a okolité štáty a prežil . Svoje získané vedomosti zúročil pri písaní týchto dobrodružných príbehov rozdelených na dve knihy- Hadí ostrov a Ujo Indián. Hoci sú všetky zápletky a okolnosti výtvorom autorovej fantázie niektoré zvyky, obrady či správanie domorodcov sú reálne a odpozorované. V prvej knihe Hadí ostrov autor popisuje skôr správanie a štýl života charakteristický pre rybárov na pobreží Brazílie. Popisuje čo všetko môže spôsobiť príchod jedného cudzinca a jeden ostrov preplnený hadmi. V druhej knihe Ujo Indián môžeme spoznať obyčaje a obrady Indiánov žijúcich v Brazílskych pralesoch. Obidve knihy sú skvelou príležitosťou na bližšie priblíženie spôsobu života Brazílskych domorodcov na začiatku 20. storočia. Táto kniha dokáže veľmi obohatiť, pretože neukazuje iba autorove výplody fantázie ale aj mnohé skúsenosti nadobudnuté počas autorových výprav Brazíliou.

05.01.2020 4 z 5

Príbehy ciest Príbehy ciest Andrej Legutký

Táto kniha je zbierkou poviedok kňaza zároveň skauta Andreja Legutkého- Andyho. Vo svojom vnútri ukrýva oveľa viac ako iba zopár pozlátaných poviedok bez určitého zmyslu. Príbehy sú z rôznych časových období a nie sú zamerané výlučne iba na jednu osobu. Po každom príbehu nasleduje krátka časť na zamyslenia nad istou problematikou, ktorú by možno menej všímavý čitateľ prehliadol. Túto knihu odporúčam všetkým, ktorí si nechcú prečítať iba zbierku cudzích príbehov bez akejkoľvek pridanej hodnoty.

01.01.2020 5 z 5

Záhada tajomného dedičstva Záhada tajomného dedičstva Ben Nevis

Ku tejto knihe som sa vrátil po dlhšej odmlke od tejto knižnej série. Spočiatku ma veľmi neoslovila no neskôr to všetko vynahradila. Aj táto kniha potvrdila obrovskú hodnotu tejto detektívnej série. Dej vás vtrhne ani neviete ako a ste na konci, samozrejme s Jupiterovým predostrením celého prípadu a a jeho vyriešením. Vrelo odporúčam všetkým milovníkom Troch pátračov aj čitateľom, ktorí ešte nedocenili ich hodnotu.

30.12.2019 3 z 5

Hrdinstvá brigadiera Gérarda Hrdinstvá brigadiera Gérarda Arthur Conan Doyle

Túto dobrodružnú knihu od literárneho otca Sherlocka Holmesa som prečítal na jeden dych. Táto kniha nedosahuje takú kvalitu ako legendárny Sherloch Holmes no stojí za prečítanie. Nechýba jej dobrodružnosť, akčnosť ani štipka humoru. Autor vyrozprával príbehy jedného odvážneho vojaka oddaného svojej vlasti a cisárovi, ktorý niekedy rýchlejšie tasí šabľu ako rozmýšľa. Ani v najmenšom nemôže pretromfnúť Sherlocka Holmesa ale každý jeho milovník by si túto knihu nemal nechať ujsť.

24.12.2019 3 z 5