Dobrodružstvá Gréka Melikla

Dobrodružstvá Gréka Melikla https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73354/bmid_dobrodruzstva-greka-melikla-h4u-73354.jpg 4 75 14

Melikles série

Skvelý historicko-dobrodružný román pre mládež. Dej sa odohráva v 6. storočí pred n. l. v starovekom Grécku a Egypte. Šestnásťročný Melikus sprevádza na putovaní po krajinách Blízkeho Východu médskeho kňaza a diplomata Nehurabheda, ktorý chce zabrániť vojne medzi Egyptom a Kyrenaikou. Kniha obsahuje aj voľné pokračovanie tohto románu pod názvom Diossos, ktorý sa odohráva o niekoľko rokov neskôr a hrdinom je dvanásťročný Diossos, ktorý sa zoznámi s už dospelým Melikom. Príbehy plné napätia a dobrodružstiev podávajú verný obraz starovekého sveta a sála z nich odpor voči násiliu a útlaku, úcta k priateľstvu, statočnosti a múdrosti.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Pro děti a mládež

Vydáno: , Mladé letá

Przygody Meliklesa Greka , 1947

john_silver
08.09.2023 4 z 5

V dětství jsem přečetl jen polovinu KODovek a tu druhou doháním až teď skoro nad hrobem. A je to zajímavá náplň. Příhody Řeka M. lehce nedosahují kvalit Tří útěků, občas je nějaká pointa předvídatelná. Prostředí starověkého Řecka a okolí však jen tak v dobrodružných knihách pro děti nenajdeme a připadalo mně velice atraktivní.

Daveson
30.01.2020 5 z 5

Perfektný napínavý príbeh doplnený opisom života na mori. Čitateľa upútajú statické aj dynamické veľmi podrobné opisy a zaujímavá zápletka v obidvoch častiach tejto knihy. Prvá časť- Melikles opisuje život mladého bývalého otroka Melikla a cestu do Egypta so sympatickým námorníkom Kaliom a starcom Nehurabhedom. Druhá časť Diossos- opisuje útek chlapca z chudobnej rodiny, kvôli zachráneniu svojej rodiny pred nespravodlivosťou. Obidve knihy dokumentujú často neľahký život ale aj dôležitosť priateľstva, rodiny,odvahy a vzájomnej pomoci. Odporúčam všetkým milovníkom dobrodružných románov odohrávajúcich sa na mori aj mimo neho.

Kakho-Oto
21.09.2019 4 z 5

Volně navazující román Tři útěky z Korintu (v originálu Diossos) se mi líbil o poznání více, ale i Příhody Řeka Melikla jsou velmi poutavým a pěkným dobrodružným románem pro děti a mládež. Titulní postava románu i moudrý médský "stařec" Nehurabhed měli při čtení mé obrovské sympatie. Poutavé vylíčení potýkání se řeckých městských států s okolím - Kartágo, Féničané, upadající Egypt (ne příliš dlouho po ději románu došlo k slavnému boji Řeků proti Peršanům). Celkové hodnocení: okolo 80 %, tj. 4 hvězdy

martin č.
12.03.2019 5 z 5

Dětsky předvídatelná ale o to milejší a čtivější dobrodružství mladého Řeka Melikla a jeho přátel Kalia a Nehurabheta i nepřátel z let cca 572-570 př.n.l. Vše na pozadí velké politiky během nastupující řecké expanze ve Středomoří, které se snaží bránit proradí Karthaginci, Foiničané či egyptští kněží, což ústí v napadení řeckého města Kyrenaiky v dnešní Libyi vojsky egyptského faraona Apriese.
Skutečné události o válce s Kyrenaikou a následném pádu faraona Apriese nám popsal Herodotos a autor Melikla se jich, zdá se, i při vší dobrodružnosti věrně držel.
Kosmetické chyby (např. placení drachmami- mince se ještě v té době neužívaly) na kráse neubírá.

Karhal
12.01.2018 5 z 5

Neuvěřitelně poutavá kniha pro mládež. Příběh drží od začátku do konce. K těmto knihám se člověk rád v dospělosti vrací, třeba na záchodě :-D

GepardLady
11.12.2017 4 z 5

Po přečtení Černých korábů byla laťka nasazena hodně vysoko. Není to špatná knížka, ale vyprávěcí styl autora mě nedokázal úplně vtáhnout do děje a nacházela jsem i nějaké skuliny ve vyprávění. Celkově je to ale hezký příběh a napínavější části vyrovnají ty méně napínavé.

micha-ella
01.12.2017 4 z 5

Tak tohle mě v pubertě bavilo víc než Sextánka!

Atanone
07.11.2017 5 z 5

Knihu jsem dostala od tety jako užnáctiletá a přečetla ji několikrát po sobě. Dobrodružství řeckého chlapce mě hrozně bavila. Náhodou jsem ji našla založenou v krabici s knihami,které jsem chtěla podarovat,ale asi to rozhodnutí přehodnotím a nechám si ji,kdybych se do toho světa chtěla ještě někdy podívat

Džerkys
10.08.2017 5 z 5

Velmi dobře napsaná kniha - napínavá, souhlasím s názorem, že mohla být delší.

marimari
12.02.2016 5 z 5

Když mám vybrat knihu mého dětství, mám velký problém. Nejraději bych tam dala knihy, které vycházely v edici KOD- Černý šíp, Čtyři kapitáni, Bezhlavý jezdec a další. Nicméně tato kniha na mne zapůsobila - dálky, romantika, napětí. četla jsem ji několikrát a vždycky jsem litovala, že už je konec. Jsem knihovnice už od roku 1988 a je mi líto, že tyhle knihy dnešním dětem už nic neříkají.

Ladys
28.02.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších dětských knih. Rád se k ní vracím.. Četl jsem x krát.

Yalka
13.07.2013 5 z 5

Jedna z nejoblíbenější knížek mého dětství. Jak jsem jen na ni mohla zapomenout?
V určitém věku jsem na ní strašně ujížděla. Teď se mi to vybavuje:
"Jakou máš oblíbenou knihu? Mně se strašně libí Příhody Řeka Melikla."
"Me-li-co???"
"No tak nic..." :-)

mtj
30.09.2012 4 z 5

kniha mého dětství, rád se k ní vracím...čtivé a velmi dobrodružné :-)

vitavita
13.03.2012 3 z 5

Pěkný dobrodružný příběh Melikla - čtivý a napínavý.

mořeplavba pro děti dobrodružství starověké Řecko

Witold Makowiecki
polská, 1903 - 1946