DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Ecce homo Ecce homo Friedrich Nietzsche

Neřekl bych, že byla tahle kniha vysloveně zklamáním, ovšem viditelně se na ní podepisuje Nietzscheho rostoucí megalomanie a také zhoršující se duševní stav. Tohle dílo má pár světlých momentů, hlavně co se týče vracení a dovysvětlení některých pasáží z jeho předešlé tvorby a také ujištění, že Nietzsche nebyl žádný nacista a neměl s nimi nic společného (čím se i dnes ohání většina jeho odpůrců) - hezky to je vidět když mluví o hymnusu Deutschland, Deutschland über alles :) Jo, jako nietzscheovec musím in memoriam poděkovat panu Gastovi :) Ovšem, co se mi zas tak moc nelíbilo: Nietzsche se tady staví do pozice spasitele a evangelisty nejvyšší pravdy. No, on se vlastně do této pozice tak nějak potají stavěl již od Nečasových úvah, ale tady to bylo hodně přes čáru. Pár věcí si vymýšlí, pár přikrášlí, občas použije nesprávné slovo. Jeho nejhorší dílo? Hmm, těžko říct, spíš nejvíc narcistické a poznačené duševními problémy - jestli je tohle kriteriem špatného textu... tak jo, v tom případě je nejhorší. Mám Nietzscheho velice rád, s mnoha jeho názory souhlasím, ale v jednom se asi shodneme všichni, tohle nedosahuje kvalit Antikrista, Soumraku model, nebo Zarathustry... měl bych udělit horší hodnocení. Ale já věřím v nadčlověka a dám 4 hvězdy.

29.01.2018 4 z 5

Umenie neriešiť Umenie neriešiť Sarah Knight

Ech... názov knihy zodpovedá môjmu prístupu k nej. Prečítal som a viac ju neriešim. Je síce vtipná, ale reálne k životu neprinesie nič, keďže sa nedá neriešiť všetko, ako to prezentuje autorka. To by sme potom boli len duchovnými aj reálnymi bezdomovcami. Duchovnými, pretože niekedy je potrebné ten mozog aj zapnúť a o niečom premýšľať, a reálnymi, pretože s takým prístupom by sme dostali v každom zamestnaní po dvoch dňoch výpoveď. Či by to bol školník, úradník, záchranár, ktokoľvek...

23.06.2024 2 z 5

Kozmické záhady: Sprievodca otázkami, kto sme, ako sme sa sem dostali a kam smerujeme Kozmické záhady: Sprievodca otázkami, kto sme, ako sme sa sem dostali a kam smerujeme James Trefil

"Kozmické záhady" je veľmi atraktívnou popularizačnou knihou, ktorá v sebe kombinuje veľmi príjemný vizuál s odbornou stránkou (najmä astrofyziku a teoretickú fyziku) spolu s kvapkou filozofie. Čo samozrejme ako vyštudovaný filozof a súčasným povolaním astronóm veľmi kvitujem :D deGrasse Tyson je autorom, ktorého som doposiaľ poznal len z rozprávania a z videí na youtube, už touto publikáciou ho však radím medzi tých lepších a dôveryhodnejších popularizátorov. Teším sa na ďalšie jeho knihy.

23.06.2024 5 z 5

História vesmíru v príbehoch 21 hviezd (a 3 imitátorov) História vesmíru v príbehoch 21 hviezd (a 3 imitátorov) Giles Sparrow

Na prvý pohľad kniha môže pôsobiť laicky a človek by si povedal, že to bude súbor príbehov a rozprávok, v ktorých sa len tak mimochodom vyskytnú nejaké známe hviezdičky. Na to rýchlo zabudnite, pretože hoci je "História vesmíru v príbehoch 21 hviezd (a 3 imitátorov)" písaná veľmi prístupne, odbornosť z nej len tryská a všetky údaje sú vyložené profesionálne. Je to teda encyklopédia, len napísaná čitateľsky príjemným, až beletristickým štýlom. Veľmi cením pohľady do mytológie súhvezdí. Za mňa skvelé.

14.01.2024 5 z 5

Magické symboly Magické symboly Eric Chaline

Zaujímavá knižka nielen pre ľudí, ktorí sa pasívne či aktívne venujú ezoterike (pri tomto slove sa mi otvára nožík v kapse). Svoje si nájdu aj historici, mytológovia, filozofi, kozmológovia, antropológovia a vlastne všetci, ktorých hoci len okrajovo zaujíma tematika symbolov, náboženstiev či mýtov. Je to lexikón, čo je asi aj najväčšia vada tejto publikácie - takže nečakajte rozsiahle výklady. Všetky informácie sú podávané dosť stroho a človek, ktorý by sa rád dozvedel viac o danej téme, bude musieť po prečítaní tejto knihy hľadať rozširujúce poznatky v ďalších knihách.

14.01.2024 4 z 5

Zaklínač a jeho svět Zaklínač a jeho svět Marcin Batylda

Všechno důležité zde již bylo vyřčeno, tudíž zrejmě není za potřebí i mého výčtu pozitiv a negativ. Možná bych doplnil fakt, že i přes snahu autorů neopomenout třetí videoherní díl, zde pár věcí chybí - monstra, postavy, zmínka o knížectví Toussaint a pod. Vzhledem k datu vydání knihy je nicméně pochopitelné, že prím budou dělat hlavně artworky, které budou na třetí díl hlavně teasovat (lákat) a třeba datadisk "O víně a krvi" zde nemá zastoupení vůbec, jestli si dobře pamatuju. Mnoho kreseb, které jsou bez nadsázky nádherné, je teda vytáhlých hlavně z prvního a druhého dílu herního Zaklínače.
Rovněž jako souhrn knížek i herní adaptace si tahle encyklopedie zaslouží absolutorium. Marigold odvedl fakt dobrou práci :D Teď jenom vyčkat na kompletní vydání "Půl století poezie."

15.09.2023 5 z 5

Encyklopedie fantasy filmu Encyklopedie fantasy filmu Petr Cífka

Tak dobre, s touto knihou som mal už viac problémov než s "Továrnou na sny" a "Encyklopedií akčního filmu", a to sa považujem za fanúšika fantasy. Prekážalo mi zopár doslova tuctových zástupcov fantasy žánru, u ktorých som nepochopil, prečo im autori knihy dali priestor, keď sú aj iné, lepšie snímky, o ktorých sa v knihe nepíše. S tým súvisí aj druhý bod mojej kritiky a síce veľmi relatívne škatuľkovanie filmov do žánru fantastiky a jej jednotlivých podžánrov. U niektorých titulov som fakt krútil hlavou. Sú tu filmy ako 300, Mortal Kombat alebo 47 Roninov, ale nie Vrana? Prečo?
Na druhej strane tu je množstvo užitočných informácií a vypichnutie tých najdôležitejších míľnikov fantasy žánru, ako Pán prsteňov, Star Wars, Highlander, Harry Potter a podobne. Tu autori ukázali, že si na publikácii minimálne chceli dať záležať. Výsledok je ale dosť polovičatý.

23.07.2023 3 z 5

Tokijský ghúl:re 15 Tokijský ghúl:re 15 Sui Išida (p)

Zatímco se ÚPG v alianci s ghúlama snaží odvrátit "dračí" katastrofu, Kaneki přechází další proměnou ve svém vlastním hrobě. Setkává se přitom s osobou, která změnila jeho život. Je čas vyřešit i spory uvnitř ÚPG a jednotky Quinx. Ne všechno ale půjde hladce, protože se objevuje nová hrozba.
Opět musím smeknout a složit poklonu dialogům. Tahle část se v manze fakt povedla. Část, kdy Kaneki ve svém nitru mluví s Rize je skvělá - také se dovíme, co jí celou dobu pohánělo v jejím řádění. I pasáže, kde žádné dialogy ani monology nejsou, jsou neuvěřitelně výpravné.
I když jsem viděl anime a vím co bude zhruba následovat, při čtení jsem si nemohl pomoct a nervózně jsem hltal každou stránku v napjatém očekávání, jsetli to naši "hrdinové" zvládnou. A to je asi to nejvyšší ocenění dobré knihy. 5* a jdeme na poslední díl.
Btw. Tóka je pořád kus ;) :P

04.05.2023 5 z 5

Tokijský ghúl:re 14 Tokijský ghúl:re 14 Sui Išida (p)

Tenhle díl má opravdu rychlý spád. V podstatě se ještě jenom plánuje a všechna akce se jenom chystá - až na pár potyček - ale celý příběh 14. čísla je napsán a nakreslen tak, že odsejpá neuvěřitelně rychle. Přichází velké změny co se týče vztahu lidí a ghúlů - až na pár výjimek- a jednotlivé dějové linky se začínají uzavírat. Dovídáme se i několik informací o minulosti zásadních postav. Mucuki mi leze na nervy čím dál víc, Tóka je furt kus a Nagačika je frajer ;)

03.05.2023 5 z 5

Tokijský ghúl:re 13 Tokijský ghúl:re 13 Sui Išida (p)

Čas zvýšit hodnocení 13. dílu! :D Ne, teď vážně. Na rozdíl od předchozích dvou dílů, byl tenhle plný akce. A kupodivu jsem se v ní tentokrát neztrácel. Ani kresba mi zde nevadila (až na pár divných ksichtů), takže musím říct, že se mi 13-tka moc líbila po všech stránkách. Skákání v dějových linkách, které je v předchozích komentářích vytýkáno, mi neprišlo jako závažný problém, i díky neustálýmu připomínání -třeba mapkami-, kde se kdo a kdy nachází. S tímhle jsem rozhodně neměl problém.
Blíží se finále a je to cítit. Oblíbené i ty méně oblíbené postavy umírají tempem rychlejším než Rambo kosící vietnamce, sověty i barmské utlačovatele najednou, ale to k TG asi patří. Od začátku jsme věděli, že to není romantická komedie.
Dráček je na světě.

02.05.2023 5 z 5

Tokijský ghúl:re 12 Tokijský ghúl:re 12 Sui Išida (p)

Je vůbec potřeba něco dodávat? To, co v minulém dílu Tóka slíbila, to dodržela :) A emočně je celá ta scéna skvěle napsaná i nakreslená. Klobouček. A co pak dopad toho všeho? Noooo... řeknu to takhle: co jsme celou dobu chtěli, to jsme konečně dostali. Akorát že místo Kanekiho jsme to chtěli být my, protože jak furt říkám, Tóka je kus =DDD
Kaneki si uvědomuje, že něco není v pořádku nejenom s ním a strategie ÚPG je čím dál víc brutálnější. A doplatí na to všichni. Konec je takové to "ticho před bouří" - hodně mi to připomnělo velkou párty Zionu před útokem sentinelů v Matrixu. I zde se veselí (z dobrého důvodu) a za dveřmi číhá nevhynutelná válka. Kresba je nádherná. Konstantně, v celém díle. Bravissimo.

01.05.2023 5 z 5

Tokijský ghúl:re 11 Tokijský ghúl:re 11 Sui Išida (p)

Po desátém čísle TG:re jsem si dal kratičkou pauzu (téměř rok =D), nicméně jsem si opět našel na mangu čas. A úpřímně... v první třetině tohohle dílu jsem byl absolutně ztracený. Nemohl jsem se dostat do příběhu i přesto, že jsem si zopáknul co se stalo naposled. Skákání v čase a prostoru v úvodu bylo hodně zmatečné a akční sekvence, jak už je zvykem, spotřebovali hodně mé fantazie, abych je dokázal nějakým způsobem uchopit. Když se ale zpomalilo a přibudlo dialogů, četlo se mi tohle číslo mnohem lépe. Dialogy jsou něčím, co prostě musíte v TG:re ocenit. Tohle je asi jeden z aspektů, kvůli kterému dostávala anime inkarnace takové kapky. Co se zřejmě nedostalo, nebo nepovedlo v anime, je zde napsáno krásně - ať už jde o dialog Kanekiho a Amona, nebo Amona a Akiri, nebo Kanekiho a Takizawu, Tóky a Akiri... je toho hodně dobrého. No a závěr tomu nasadil korunu, protože dialog Kanekiho s Tókou je něco nezapomenutelného a opět je zde vylíčen mnohem lépe než v anime. Škoda toho začátku.

30.04.2023 4 z 5

Člověk a hvězdy v raném novověku Člověk a hvězdy v raném novověku Daniel Špelda

"Člověk a hvězdy v raném novověku" je prvá monografia, ktorú som od doc. Špeldu čítal a pravdepodobne nebude posledná. Zaoberá sa totiž oblasťou mne veľmi blízkou. Kozmológii som sa venoval už ako doktorand a venujem sa jej aj po štúdiu. Filozofia a veda mali k sebe vždy veľmi blízko, hoci to dnes mnoho "chytrých" hláv vytrvalo popiera. Publikácia doc. Špeldu sa čítala výborne. Autor píše zrozumiteľne, kapitoly na seba veľmi prirodzene nadväzujú a nikde som nepozoroval zbytočné točenie sa v myšlienkovom kruhu. Až mi je trochu ľúto, že som nikdy nemal možnosť zúčastniť sa jeho predášok :)

29.01.2023 5 z 5

Mayská proroctví Mayská proroctví Maurice Cotterell

Mám celkom rozporuplné pocity. Z prečítaných riadkov je cítiť, že autorov táto téma osobne veľmi baví a zároveň sú to ľudia, ktorí toho o mayskej civilizácii vedia prvé posledné. Zároveň však kniha zaváňa prehnanou špekulatívnosťou až mystifikovaním či ezoterizovaním niektorých princípov, na ktorých stála mayská kultúra. Najmä keď išlo o predpovede pre rok 2012, či astrologické prognózy. Kniha sa vlastne volá Mayské proroctvá, takže sa na druhej strane niet čo čudovať. Ale áno, do určitej miery je táto publikácia veľmi edukatívna, obsahuje aj novšie poznatky o dávnej civilizácii, ale na viac než dobré 3* to nevidím. S. G. Morley - hoci bol podstatne starší a nemal všetky nové poznatky o Mayoch - túto tému uchopil z môjho pohľadu lepšie.

14.01.2023 3 z 5

Svět šamanů Svět šamanů Piers Vitebsky

Šamanizmus nikdy nepatril medzi moje záujmové oblasti a nikdy som ani neveril na duchov, energie či rôzne rituály. Knihe "Svet šamanov" som však dal šancu kvôli rešeršnej činnosti môjho výskumu (ktorý sa šamanov dotýka len veľmi okrajovo). Navnadilo ma to, že úvod je spracovaný vcelku príjemne a kapitolka "Náboženstvá doby kamennej" mi dala odpovede, ktoré som potreboval. Pozitívne ma prekvapilo, že autor odkazuje aj na M. Eliadeho, čo je odborník na slovo vzatý. Bohužiaľ, čím ďalej som sa dostával, tým viac to šlo dolu vodou a môj nezáujem prehlbovalo aj to, že P. Vitebsky štrukturoval text spôsobom, že všetko čo sa týka šamanizmu je skutočné a máme tomu veriť. U mňa to bohužiaľ nefungovalo. Navyše ak autor chce použiť odkazy napríklad k Star Wars (Hviezdym vojnám) a neurobí si ani tú domácu úlohu, že by si zistil ako sa píšu mená postáv z tejto ságy, tak prepáčte, ale nedokážem ho brať vážne.

27.12.2022 2 z 5

Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda Zrození světa: kosmologie básníka Hésioda Eliška Luhanová

Autorka sa s témou hesiodovskej kozmológie popasovala veľmi zdatne. Oceňujem, že k interpretácii pristúpila z filozofického pohľadu a poukazovala aj na možné spojitosti, a súvislosti s inými antickými básnikmi a mysliteľmi. Keďže som ako doktorand vyučoval mytológiu, chápem, že pri bližšom (a odbornejšom) skúmaní sa táto tematika vôbec nejaví ako jednoduchá a k uspokojujúcej interpretácii je potrebné dôkladné preskúmanie rôznych kultúrnych aspektov antického Grécka. Publikácia sa číta veľmi dobre, prístup autorky je fundovaný a odborne podložený relevantnou literatúrou. Výraznejší problém som mal len s poslednou časťou "Hory a more", kedy som mal pocit, že prílišná snaha autorky presahuje esenciu Hesiodovho textu a došlo na tzv. "varenie z vody". 4*

22.12.2022 4 z 5

Kosmologie Kosmologie Peter Coles

Sice již dávno nejsem kosmologický laik, ale publikace P. Colese mne stejně dokázala upoutat. Problematiku rozebírá v podstatě do základů a předkladá čtenáři co možná nejsrozumitelněji. Jsem rád, že občas sklouzává i do vod filozofie, čímž mi poskytl "munici" pro můj vlastní výskum a já tak mohu i ve své práci podložit argumenty odkázaním na dalšího odborníka. Jedinou chybou snad je, že od roku 2002, kdy originálně knížka vyšla, se za 20 let ve výzkumu vesmíru a ve fyzice pár věcí změnilo a ne všechny informace jsou i dnes aktuální (třeba takový Hubblův vesmírný dalekohled jako vlajkovou loď moderního výzkumu vesmíru nahradil dalekohled Jamese Webba.) I přesto hodnotím práci velice pozitivně. Jako úvod do kosmologie vřele doporučuji.

25.11.2022 5 z 5

Základy sociológie Základy sociológie Ján Sopóci

Základy sociológie je klasická stredoškolská učebnica, ktorú som používal na gymnáziu aj ja. Prečo ju mám doma? A prečo som sa rozhodol si ju znova prelistovať? Nikto nevie =D Ale nemám na nej pečiatku školy, takže som ju musel asi niekde kúpiť, alebo mi ju niekto daroval. To ale nie je podstatné.
Podstatné je, že slovom "klasická stredoškolská učebnica" myslím fakt, že určité základy vedomostí daného odboru ponúka, avšak ak sa v danom odbore orientujete viac, pochopíte, že ozaj obsahuje len elementárne poznatky (čo je napríklad krásne vidieť na kapitole o histórii sociológie, ktorá sa snáď už jednoduchšie a "lenivejšie" napísať nedala). Pre stredoškolákov, ktorí ešte nemajú jasno v tom, kam sa kariérne ďalej uberať je to hádam dostačujúca publikácia s názvom zodpovedajúcim obsahu; pre tých, ktorí by chceli študovať práve sociológiu a príbuzné odbory, radím vyhľadávať a čítať aj odbornejšie texty.

03.11.2022 3 z 5

Prázdnota (light novel) Prázdnota (light novel) Sui Išida (p)

"Omluv se všem koblihám na světě."
V pořadí druhá light novela ze světa TG za tou první v ničem moc nezaostává. Tahle knížka povídek určitě nebyla horší než koblihy od Misato. Opět je nám nabídnut mix několika příběhů, kde jsou do hlavních rolí obsazeny vedlejší, nebo vedlejší-vedlejší postavy, které se třeba v hlavní lince jenom mihnou. I tak se ale setkáme třeba s Čiehori, Hinami, Utou, Cukijamou nebo Amonem Kótaró, čili s postavama, které dobře známe jak z mangy, tak i z anime. A zde uvedené krátké příběhy se nyní i vzájemně proplétají a navazují na sebe. Dokonce díky některým postavám navazují i na předchodzí light novelu - Dny. Samozřejmě nějaké příběhové hloubky se zde nedočkáte, ale Prázdnota (i Dny a Minulost) hezky doplňují hlavní příběhovou linku o pár zajímavých událostí a osudů postav na pozadí. Nechybí akce, emoce, humor... Příjemné oddechové čtení.

P.S.: Opět se ale chybovalo v gramatice i korektuře - třeba Seidó Takizawa je zde jednou správně Takizawa a pak Takazawa.

24.09.2022 4 z 5

Tokijský ghúl:re 7 Tokijský ghúl:re 7 Sui Išida (p)

Sedmý díl bych zhodnotil asi jako setrvačný doběh pátého a šestého dílu. Obsahově to nebylo špatné, ale předchozí díly z mého pohledu obsahovaly (i přes to, co se zde stane) více osudovosti a tohle je takové vyrcholení všeho, co se Haisemu honilo dosud hlavou.

+ poodhalení minulosti jistých postav
+ osudový závěr s Arimou
+ Haiseho outfit
+ Tóka (protože tohle je můj komentář a mám pro ni slabost)

- opět šílené skákání v čase
- Nimura Furuta - další zmetek, kterého nenávidím. Je takový problém napsat záporáka, který by měl charizma?

+/- ghůlové a lidská práva. Polidštění ghůlú a monstrifikace lidí. Do jisté míry inovativní, ale Išida přeskakuje hranici jak se mu zachce
+/- kresba - takový průměr
+/- tak už se Haise rozhodl?

15.08.2022 4 z 5