Člověk a hvězdy v raném novověku

Člověk a hvězdy v raném novověku https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401465/bmid_clovek-a-hvezdy-v-ranem-novoveku-RLq-401465.jpg 5 1 1

Během 17. století se zásadně proměnily představy o povaze a velikosti univerza. Relativně malý geocentrický kosmos novověká věda nahradila nepředstavitelně velkým vesmírem, v němž byla odstraněna teleologie přírody i hierarchie fyzikální vznešenosti. Změnily se názory na velikost i význam a postavení Země ve vesmíru. Odhady vzdálenosti nejbližších hvězd se během 17. století zvětšily milionkrát. Tato kniha se snaží představit, jaké důsledky měly tyto nové koncepce pro uvažování o postavení člověka v tak velkém vesmíru. Člověk přestal být chápán jako ústřední prvek kosmu, k němuž se všechno upíná. Barokní vědci považovali za ústřední prvek nezměrného univerza Boha, jehož atributy se podle nich odrážejí v uspořádání vesmíru. Člověk jakožto racionální bytost zůstává privilegovaným stvořením, protože díky svému poznání dokáže v materiálním vesmíru rozpoznat stopy Stvořitele a vzdát mu hold. Podobné chvály Boha jsou schopné i další racionální bytosti obývající vesmír. Novověký člověk tak není ztracen v nezměrném kosmu. Ve skutečnosti vesmír kypí racionálním životem, jehož nositelé se vzájemně pozorují dalekohledy. Vesmír není děsivou prázdnotou, ale představuje především poznávací výzvu a probouzí v lidech a dalších bytostech zvědavost, která vede k rozšiřování vědeckého poznání a popření omylů. Poznávaní vesmíru a realistické zhodnocení lidského postavení v něm tedy nebylo šokem a nevyvolávalo zděšení. Ve skutečnosti bylo pochopení lidské nepatrnosti ve vesmíru vykládáno jako osvobození člověka ze zajetí sebestředných předsudků a naivních pověr.... celý text

Literatura naučná , Vesmír , Přírodní vědy

Vydáno: , Togga

Člověk a hvězdy v raném novověku - Studie k antropologickým souvislostem rozvoje novověké kosmologie

DarthSoren
DarthSoren
29.01.2023 5 z 5

"Člověk a hvězdy v raném novověku" je prvá monografia, ktorú som od doc. Špeldu čítal a pravdepodobne nebude posledná. Zaoberá sa totiž oblasťou mne veľmi blízkou. Kozmológii som sa venoval už ako doktorand a venujem sa jej aj po štúdiu. Filozofia a veda mali k sebe vždy veľmi blízko, hoci to dnes mnoho "chytrých" hláv vytrvalo popiera. Publikácia doc. Špeldu sa čítala výborne. Autor píše zrozumiteľne, kapitoly na seba veľmi prirodzene nadväzujú a nikde som nepozoroval zbytočné točenie sa v myšlienkovom kruhu. Až mi je trochu ľúto, že som nikdy nemal možnosť zúčastniť sa jeho predášok :)