DarthSoren DarthSoren komentáře u knih

Star Wars - Skrytá hrozba - Rozšířený obrazový slovník Star Wars - Skrytá hrozba - Rozšířený obrazový slovník David West Reynolds

Hezký obrazový průvodce Epizodou I. Co ke knihám typu encyklopedie/průvodce/slovník víc říct? Doplňuje informace, odpovídá na dotazy, které vás možná při sledovaní filmu ani nenapadli. Kdo by se přece při filmovém maratonku soustředil na módu senátorů víc, než na samotný děj a vesmírne bitvy? I s tím vás totiž tahle publikace obeznámí.

26.02.2018 5 z 5

Nositelé síly Nositelé síly Kevin J. Anderson

Pane Andersone, co s váma? Vy se nepoučíte. Opět to bylo místy naivní, místy pokulhávala logika, ale... Ale bylo to fajn. Vyústění příběhu zajímavé, většinu postav si budete pamatovat i po letech, i kdyby ste Star Wars už dál nečetli. Tahle série jede na vzestupné vlně a každý další díl je lepší než předchozí, byť jen o píď (alespoň já to takhle vnímám).

26.02.2018 3 z 5

Temný učedník Temný učedník Kevin J. Anderson

Ano, tohle už bylo jiné kafe než první díl z trilogie. Sice se ani tady Anderson nevyvaroval logických chyb, ale už tam byla nějaká zápletka (co nějaká, ale dokonce hodně zajímavá). Celkově se ale autor polepšil a Temný učedník se čte o hodně lépe a už vůbec nenudí. Už jsem říkal, že Temná strana Síly je stejně mocnější? :DDD

26.02.2018 3 z 5

Hledání Jedi Hledání Jedi Kevin J. Anderson

Zvláštní publikace... Na jednu stranu je to milované Star Wars expanded universe se vším všudy, navíc otevírající novou éru Jediů a Republiky, ale na druhou stranu měl Anderson zůstat radši při komiksech :D Místy mu totiž zákonitosti univerza neříkají vůbec nic, fláká jednu nelogičnost za druhou, občas to i trochu nudí. Kdyby kniha měla o cca 50 stran méně, ani by to nebylo naškodu. Ale v celé trilogii se udějě tolik podstatných věcí, že jedna hvězda by byla zatraceně málo. Beru to jako úvod do nové epochy řádu Jedi, který má za úkol jenom představit nové postavy, se kterými se v příštich dílech budeme setkávat. Díky impactu na pozdější díla a epochy Star Wars tudíž hvězda navíc.

25.02.2018 2 z 5

Do prázdnoty Do prázdnoty Tim Lebbon

Měl jsem z toho opravdu velice smíšené pocity. Na jednu stranu se příběh odehrává v moji oblíbené předrepublikové/starorepublikové době. Ale na stranu druhou mám pocit, že tohle Lebbon nezvládl jak by se patřilo. Příběh jako takový často až moc přešlapuje na místě a když konečně dojde na akci, tak ji autor vybaví na dvou stranách. Do půli knihy se nic moc nestane a závěr je projetý hodně z rychlíku. A to popisování jezer, taverny, přírody atd na úkor příběhu místy lezlo na nervy. I s hlavní postavou jsem měl problém - nedokázal jsem se s ní vůbec ztotožnit. Navíc je to až moc navázané na komiksovou stejnojmennou sérii, mnoho věcí je vysvětleno jenom zběžně; není to proste publikace pro nováčky ve světe SW. Spíš je to pokračování zmíněných komiksů, pro fandy onoho období. Ale jo, pořád lepší, než to co na nás plive Disney :D Víc tuhle knížku rozebírám v recenzi ;)

24.02.2018 3 z 5

Sto filozofů Sto filozofů Peter J. King

Pro nováčky v oboru filozofie docela příjemné shrnutí nejdůležitějších myslitelů. Ale člověk, který lásku k moudrosti pěstuje už nějaký ten pátek, najde v téhle publikaci množství chyb a jednoduchost knihy bude pro něj spíše negativem.

24.02.2018 3 z 5

Nepřátelské linie 1: Sen rebelů Nepřátelské linie 1: Sen rebelů Aaron Allston

Skvělé, naprosto skvělé. Allston prostě umí. Celá kniha je jedna dlouhá akce. Žádná vata, jenom nekompromisní napětí. Po ne tak docela povedené Temné pouti, kterou jsem hodnotil jako klopýtnutí v sérii, je tohle opravdu vzpruha a opravdu zdařilý kousek. Úžasné od první stránky až dokonce. Nejvyšší hodnocení, moje poklona a zasalutování Allstonovi do nebe.

23.02.2018 5 z 5

Ecce homo Ecce homo Friedrich Nietzsche

Neřekl bych, že byla tahle kniha vysloveně zklamáním, ovšem viditelně se na ní podepisuje Nietzscheho rostoucí megalomanie a také zhoršující se duševní stav. Tohle dílo má pár světlých momentů, hlavně co se týče vracení a dovysvětlení některých pasáží z jeho předešlé tvorby a také ujištění, že Nietzsche nebyl žádný nacista a neměl s nimi nic společného (čím se i dnes ohání většina jeho odpůrců) - hezky to je vidět když mluví o hymnusu Deutschland, Deutschland über alles :) Jo, jako nietzscheovec musím in memoriam poděkovat panu Gastovi :) Ovšem, co se mi zas tak moc nelíbilo: Nietzsche se tady staví do pozice spasitele a evangelisty nejvyšší pravdy. No, on se vlastně do této pozice tak nějak potají stavěl již od Nečasových úvah, ale tady to bylo hodně přes čáru. Pár věcí si vymýšlí, pár přikrášlí, občas použije nesprávné slovo. Jeho nejhorší dílo? Hmm, těžko říct, spíš nejvíc narcistické a poznačené duševními problémy - jestli je tohle kriteriem špatného textu... tak jo, v tom případě je nejhorší. Mám Nietzscheho velice rád, s mnoha jeho názory souhlasím, ale v jednom se asi shodneme všichni, tohle nedosahuje kvalit Antikrista, Soumraku model, nebo Zarathustry... měl bych udělit horší hodnocení. Ale já věřím v nadčlověka a dám 4 hvězdy.

29.01.2018 4 z 5

Temná pouť Temná pouť Elaine Cunningham

První klopýtnutí v jinak velice povedené sérii. Ze začátku jsem se snad i trochu nudil, což se mi u Star Wars literatury nestává. Ovšem co hodnotím jako příjemné oživení a veliké plus je přítomnost... no řekněme jednoho týpka z prostředí Chisské ascendence. Závěr je fajn, i když mě mrzí co se v tom závěru stane. Kdyby se dalo udělit 3 a půl hvězdy... 4 jsou ale moc, takže dávám 3 s malou hvězdičkou nahoru.

25.01.2018 3 z 5

Star Wars - Kenobi Star Wars - Kenobi John Jackson Miller

Upřímně, bál jsem se toho. Všude se na mě váleli recenze, které říkali něco o westernu. A já vůbec nejsem fanouškem westernů. Navzdory tomu jsem se odhodlal a knihu si koupil. Teď můžu s čistým svědomím říct, že toho nelituju! Pokud také uvažujete nad koupí, jděte do toho. Je to výborně napsaná knížka, která sice zobrazuje jenom krátkou část Obi-Wanova pobytu na Tatooine, ale stojí to rozhodně za váš čas a penízky. Příběh je velice zajímavý, zápletka doslova dechberoucí, občas vám při rozuzlení událostí i padne huba na stůl. Navíc je v knize hodně odkazů na filmy i jiné díla a komixy z expandovanýho univerza, což já jako fanoušek velice ocěňuji. A že ty odkazy rozhodně stojí za to, ke konci jsem dokonce čekal, že kdesi z povzdáli vyskočí i (pro fanoušky Legends dobře známý) budoucí nesvátý Císař, který taky měl s Tuskeny jistou minulost. To jsem ale odbočil. Rozhodně velice čtivá knížka, s napínavým příběhem, dobře napsanými postavami a samozřejmě s Benem Kenobim a jeho meditacemi. Doporučuju a uděluji plné hodnocení, protože 80% by bylo asi málo :)

23.01.2018 5 z 5

Hvězda po hvězdě Hvězda po hvězdě Troy Denning

Hvězda po hvězde je kniha, která má nejvíc stran z celé série NJO a proto se možná stane, že se v ději zamotáte, nebo vás některé části nebudou bavit. Příběh však jednoznačně stojí za vaši pozornost, kniha posouvá celou válku dál (o hodně dál) a životy hlavních hrdinů se začnou brzy měnit. Galaxie už nebude taková, jako si ji pamatujete před válkou s Vongama a i jednotlivé postavy začnou hodně svým chováním překvapovat. Příběh má spád, nechybí faktor důležitých rozhodnutí hrdinů, které jsou vždy těžké a znamenají ztráty. Postavy se i přesto chovají pořád více-méně logicky a nestává se, že by jim autor ubíral IQ po desítkách. To nejpodstatnější se však začne dít přibližně na posledních 100-120 stranách a zakončení knihy zanechává otazníky a je tedy nutné číst i další díly (ale kdo by je nečetl, že?). Mnoho čtenářů si však na konci knihy popláče – po těch letech to už snad ani není spoiler, ale pro jistotu nebudu konkretizovat. Ale jak jednou trefně řekl mistr M. Stackpole: "Jestli chcete bezpečí, běžte si číst Star Trek."
Jsem docela překvapen, že serie NJO, doteď nikde moc nestratila tempo a všechny díly jsou poměrně stejně kvalitní. Zřejmě by bylo objektivní udělit jenom 4 hvězdičky, ale kvůli závěru, který byl dechberoucí a kvůli Borskovi Fey’lyovi, který se konečně zachoval jako chlap, dávám plné hodnocení.

29.12.2017 5 z 5

Nečasové úvahy Nečasové úvahy Friedrich Nietzsche

Jo, chápu nepříliš pozitivní ohlasy tady v komentářích. Nietzsche se nečte zrovna lehce a některé (nebo většina) jeho názory jsou kontroverzní i na dnešní dobu. Ovšem kdo chce pochopit Nietzscheho, nestačí aby přečetl jedinou knihu. Je téměř nutné alespoň okrajově znát dejinnou situaci ve které Nietzsche tvořil, jeho filosofické postoje a je si třeba uvědomit, že Nietzsche nebyl jenom filozof, ale také filolog a umělec (i když ne moc dobrý =D). Pro mně jsou Nečasové úvahy velice důležitým dílem, nejen z pohledu toho, že to byl fundamentální text mé bakalářské práce, ale rovněž z pohledu formování mé filosofické osobnosti a názorů. Proto jako výjimka potvrzující pravidlo, že tohle není pro všechny, jako jediný tady dávám 5 hvězdiček =D

09.12.2017 5 z 5

Hranice vítězství 2: Přerod Hranice vítězství 2: Přerod Gregory John Keyes

Opět skvělý díl, už to sice není tak přímočaré, jako Zábor, ale rozhodne stejně skvělé. Minule jsem psal dlouhý komentář, takže takže teď jenom v krátkosti: skvělé dialogy, skvělá akce, skvělý konec, Expanded universe ve své absolutní a nejhezčí podobě. 5 hvězdiček z 5

03.12.2017 5 z 5

Hranice vítězství 1: Zábor Hranice vítězství 1: Zábor Gregory John Keyes

Zábor se soustředí na jednu příběhovou linii, což je po předchozích dílech maličko změna, ale já ji hodnotím velice pozitivně. Na rozdíl od předchozího Bodu rovnováhy, který se soustředil z velké časti na psychologii Jacena Sola a dalších postav rodiny Solo-Skywalker, se tenhle díl zaměřuje na vztah Anakina Sola a mladičké Jedijky Tahiri Veila a opisuje události útoku Vongů na Akademii Jediů na měsíci Yavin 4. Knížka je psaná přehledně, příjemně a srozumitelně, přečetl jsem ji snad jedním dechem (nekecám). Nechyběli filosofické úvahy pojetí Síly, ani hromady akce a taky hned několik překvapení, které se mně osobně hodně líbili. Někomu možná budě chybět Han Solo, který tady nedostal žádný prostor, ale myslím, že v předešlých dílech měl prostoru až-až. Pro mne dosud (prvních 8 dílu i se Zotavenim) zatím nejlepší díl série NJO, takže dávám 5 hvězdiček.

29.11.2017 5 z 5

Bod rovnováhy Bod rovnováhy Kathy Tyers

Ano, Tyersová píše jinak než treba Luceno nebo Dennig, resp. má odlišný styl psaní. Je kladen vetsi duraz na psychologickou stranku postav, v tomhle dile hlavne Jacena. Bohužel jsem zatim nečetl jeji další dílo ze sveta SW - The truce at Bakura, takže to nemuzu srovnavat. Ale stejne mne kniha moc bavila, hlavne rozmluvy Luka a Mary - tady nechci psat spoilery, ale udeje se neco co je pro SW dulezite a zmeni jejich zivoty.

23.11.2017 4 z 5