Nečasové úvahy

Nečasové úvahy https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/5930/necasove-uvahy-5930.jpg 4 49 4

Nečasové úvahy vycházely postupně v letech 1873–1876. Tvoří důležitou součást Nietzschovy rané filosofie, jejíž půdorys byl rozvržen v prvotině Zrození tragédie z ducha hudby. Zejména v druhé, nejznámější úvaze O užitku a škodlivosti historie pro život přicházejí ke slovu některé náměty a postupy, které mají zásadní význam pro Nietzschovu filosofii jako celek.... celý text

Literatura naučná Filozofie Historie
Vydáno: , Oikoymenh

Unzeitgemässe betrachtungen , 1872

ozzak
10.04.2021 4 z 5

další skvěla kniha Tvoří důležitou součást Nietzschovy rané filosofie,

roman9739
06.11.2020 5 z 5

Moje cesta k Nietzschemu byla spletitá; od gymnaziálních, takzvaně poučených póz, přes neustálé opatrné kroužení okolo, pár opatrných pokusů se začátkem četby, až po mnohaleté zapomnění, které skončilo s četbou Hermanna Hesseho; do deníku jsem si napsal: Hesse o Nietzschem píše tak často, že bych se do něj měl konečně pustit. Ale definitivním apelem byla nedávná sms od mého gymnaziálního učitele Jana Palkosky, který zcela jasně definoval mou budoucí četbu: "... doporučuji číst Nietzscheho, Heideggera a Foucaulta..."
A tak jsem se do toho pustil v napsaném sledu!
Přes prvotinu (ó, jak miluji prvotiny), o níž jsem psal nedávno, jsem se dostal k Nečasovým úvahám.
Wow! Neuvěřitelná kniha, obsahující tak úderně trefné, peprné a aktuální myšlenky, že jsem mnohokrát šel při četbě do kolen (a napsal bych to i expresivněji).
Jak už jsem napsal ve svém předchozím nietzschovském příspěvku, k této filosofii se člověk musí opravdu prožít; ale pokud se mu to podaří, hltá plnými doušky to nejcennější, co ve filosofii vzniklo.
Stále platí, že mnohému nerozumím, ale ty jiskřičky, které se zablyští v mém intelektu, ty vkládám do suchého troudu svého života a s veškerou opatrností s nich, jemným dechem, rozfoukávám veliký oheň.
Na závěr mého obdivu se dopustím jedné literární ekvilibristiky: Zdá se mi, že, nejen Nietzscheho myšlenky, ale i jeho život, se velmi odráží v celém díle Hermanna Hesse; že jsou si mnohem blížší, než by se na první pohled mohlo zdát.

DarthSoren
09.12.2017 5 z 5

Jo, chápu nepříliš pozitivní ohlasy tady v komentářích. Nietzsche se nečte zrovna lehce a některé (nebo většina) jeho názory jsou kontroverzní i na dnešní dobu. Ovšem kdo chce pochopit Nietzscheho, nestačí aby přečetl jedinou knihu. Je téměř nutné alespoň okrajově znát dejinnou situaci ve které Nietzsche tvořil, jeho filosofické postoje a je si třeba uvědomit, že Nietzsche nebyl jenom filozof, ale také filolog a umělec (i když ne moc dobrý =D). Pro mně jsou Nečasové úvahy velice důležitým dílem, nejen z pohledu toho, že to byl fundamentální text mé bakalářské práce, ale rovněž z pohledu formování mé filosofické osobnosti a názorů. Proto jako výjimka potvrzující pravidlo, že tohle není pro všechny, jako jediný tady dávám 5 hvězdiček =D

SoňkaSoník
05.10.2017 1 z 5

Četla jsem pouze povídku O užitku a škodlivosti historie pro život v rámci četby k mému oboru Historie. Těšila jsem se, až to skončí, často jsem četla a četla a nevěděla jsem, co vlastně čtu. Filosofie mi nikdy nešla pochopit. Klobouk dolů před těmi, kteří v tomto díle vidí smysl a dobré čtení. Nikdy se ke knize vracet nechci a nebudu. Jednou stačilo.