Dámaskloboukem Dámaskloboukem komentáře u knih

Záhada zmizelého šlechtice Záhada zmizelého šlechtice Martina Novotná

Pane Vondruška, myslím, ze Vám roste konkurence:)
Knížka se mi líbila, anžto jsem od ní vůbec nic nečekala:)
Příběh je precizně vymyšlen a poměrně dobře napsán. Občas styl sklouzavá k jednoduchosti, takže jsem pátrala, pro koho vlastně je kniha určena. Tipla bych to na YA literaturu. Poměrně kvalitní. Kupodivu.

24.03.2024 4 z 5

Jednejte jako vítěz, myslete jako vítěz Jednejte jako vítěz, myslete jako vítěz Steve Harvey

Seberozvojove knihy čtu rada. Tuhle jsem celou nedočetla a vlastně ani nevím proč.
Je jiná než ostatní, asi tím, ze autor opakovaně vzpomíná svou víru v Boha. Na to jsem v tomto typu literatury narazila poprvé.
Mám ve svém okolí minimálně dva lidi, kterým by knížka mohla hodne dat. Teď jen, jak je nenapadne přesvědčit …

26.10.2022 3 z 5

Sherlock Holmes vítězný... Sherlock Holmes vítězný... Arthur Conan Doyle

Nevím, jestli to sem mohu vůbec napsat.
Celý život žiju v hlubokém literárním omylu, že celosvětově nejznámějším knižním hrdinou je Robinson Crusoe a on to ve skutečnosti je Sherlock Holmes.
Procitla jsem letos o prázdninách v Londýně na Baker Street 221b.
Tam se nachází úžasné muzeum Sherlocka Holmese.
A je před ním fronta.
Respektive dvě fronty.
V jedné stojí ti prozíravější návštěvníci, kteří si on-line objednali vstupenku na určitou hodinu. Ti mají přednost. Ve druhé stojíme my, kteří program plánujeme jaksi flexibilně z minuty na minutu.
Postála jsem si víc než hodinu. Pralo na mě slunce, takže když nás usměvavá průvodkyně v dobovém kostýmu vpustila dovnitř, byla jsem na pokraji omdlení.
V domě známého detektiva je všechno dotaženo k anglické dokonalosti - postel, křeslo kde sedával, krb, housle, noviny na pracovním stole, spooousta dobových propriet, dále místnost dr. Watsona. Další patro je věnováno hrdinům jeho příběhů a v posledním je dobová koupelna a záchod.
Vše propojují stylově vrzající schody.
Před vstupem do známého domu se můžete vyfotit nebo zdarma nechat vyfotit s černým kloboukem dr. Watsona a typickým kostkovaným kloboukem Sherlocka.
Pokrývky hlavy jdou od jednoho turisty k dalšímu, takže pokud jste odvážnější než já a nasadíte si je na foto na hlavu, máte velkou šanci přivézt si domů nějaký světový klon vší, taky úplně zdarma.
Poplatek je pravděpodobně zahrnut ve vstupném, které není úplně nejnižší, ale i bez “všího” suvenýru, návštěva tohoto místa rozhodně stojí za to!
Když k tomu připočítám velkou sochu SH označenou štítkem: Greatest Detective - při vstupu do metra na Baker Street, českou odnož Společnosti Sherlocka Holmese, která vydala tuto knihu, je jasné, že na to D. Defoe se svým Robinsonem prostě nemá.

Já teď musím dohonit svůj čtenářský rest a něco si od sira Arthura Conan Doyla, v hlavní roli s bystrým mužem v buřince a s dýmkou, honem přečíst.
Z této knihy jsem si proto cíleně vybrala jen první a poslední povídku, vzhledem k autorovi. Ještě by to chtělo minimálně Baskervila.

28.08.2022 3 z 5

Lásky 2. jakosti Lásky 2. jakosti Jaromír Beránek

Jedná se o druhy díl ke knize Když je zivot on-line. Tento má mnohem zajímavější obálku a dá se číst i bez znalosti prvního dílu.
Autor zachovává nevšední styl vyprávění.
U prvního dílu jsem si občas myslela, ze je psaný za sponzorskeho přispění společnosti Sazka a.s. ( není :)
Tady by pro změnu zaplesal nejeden evoluční sexuolog.
Hlavní hrdina Denis se z multimilionáře stává navíc ještě multi…
Ale on za to v podstatě nemůže, jak si s ním ten život pohrává :D

18.08.2022 5 z 5

Olivovník Olivovník Lucinda Riley

Tohle měla být kniha mých letošních prázdnin. Přesně jsem věděla, ze ji budu číst na lehátku u moře, horké slunce mi bude opalovat nohy, kolem budou řvát cikády a nade mnou na kopci se bude zelenat olivový háj ( dětmi z tábora nazývaný oliváč), kde se každoročně koná stezka odvahy. Na tu nechodím, protože já jsem schopna se tam ztratit i za bílého dne. Tamní cestičky a olivovníky podle mě vypadají úplně stejně, jeden jak druhý.
Všechno klaplo, jen ta knížka mě úplně nechytla. Příběh není špatný, ale nesedí mi autorčin opisný a velice výpravný styl vyprávění.
Asi jsem momentálně ve zrychleném táborovém módu a pomalé klidné příběhy si nemam prostor patřičně vychutnat.

18.07.2022 2 z 5

Jak na muže - Příručka rafinované a moudré ženy Jak na muže - Příručka rafinované a moudré ženy Regina Swoboda

Není to psané v duchu - příčinou všeho zla je muž a ta chytrá žena na něj vždy vyzraje.
Naštěstí.
Je to dokonce i velmi pozitivní čtení.
Přesto jsem to nedočetla.
Zjišťuji, ze každá kniha musí mít nějakou konstrukci děje, roztříděné informace nějaké členění.
Tady to autorka hází jak maltu na zeď. Až z toho vznikne jednolitá, splývavá masa, ze které nemám možnost si něco odnést.
Jak názory a rady povídá na svých sezeních, která mimochodem mohou být docela zajímavá, tak to hodila na papír a vydala.
Škoda.

10.05.2022 2 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Pro mě velmi těžce čitelné, až téměř nečitelné .

08.01.2022

Tři sestry Tři sestry Anton Pavlovič Čechov

Tak tady mi to podstatné pravděpodobně uniklo.

22.04.2024 2 z 5

Osudy českých šlechtičen Osudy českých šlechtičen Slávka Poberová

Začetla jsem se lehce. Každý životní příběh vypráví jmenovaná šlechtična sama za sebe. Od narození až do smrti.
Knizka obsahuje velké množství historických informaci, což v konečném důsledku pro mě bylo na škodu. Mezi tolika šlechtici, vztahy a historickymi fakty jsem se nadobro ztratila.
Rozšířila jsem si povědomí o Perchtě, manželce Petra Voka a Pavlíně Schwanzerberkove, o kterých jsem měla povědomí z dřívějška.

24.03.2024 3 z 5

Dvojité sklo Dvojité sklo Halldóra K. Thoroddsen

Novela je pro mě představitelkou jakéhosi hodně abstraktního umění.
Je psaná “er” formou a děj se posouvá přískoky pomocí náhodných krátkých myšlenkových pochodů: od kocoura k horám, od hor k rodičům potom k drinku, dál k popisu osob v klubu…
Zkoušela jsem audioknihu.
Neoslovilo mě to.

29.05.2022

Ať myši nepláčou Ať myši nepláčou Magda Váňová

Vůbec nevím, jak dílo ohodnotit.
Je to beze sporu jedna z nejctivejších knih, kterou jsem kdy držela v ruce.
Dej mě pohltil ne na první stránce, ale doslova v první větě. Nechápu, obdivuji. Za čtivost bych dala klidně 6 hvězd. To je umění, vyjádřit přesně to, co potrebuji, ani písmenko navíc. Ovšem na druhou stranu musím priznat, ze jsem vrátila do knihovny nedočtené. Zoufale mi vadil obsah. Možná v době kdy kniha vznikla - před 12-ti lety, bylo toto hodně módní téma, které časem vyvětralo …?

16.04.2024

Sladké a veselé s Ivetou Sladké a veselé s Ivetou Iveta Fabešová

Knizka je moc pěkná. Zkusila jsem vločkové sušenky. Zmizely do druhého dne, i když na rozdíl od autorky jsem je měla hodně placaté a na muj vkus byly moc sladké. Ale recept budu používat, poté co přidám vlastní úpravy :)

31.03.2024 3 z 5

Vše sladké Vše sladké Iveta Fabešová

Tržnímu hospodářství navzdory - tuhle knížku nekoupíte. Nenabízí ji žádné kamenné knihkupectví ani e-shop. Projela jsem i knižní bazary, ovšem taky bez úspěchu. Nakonec jsem si ji zablokovala v knihovně a zaplatila za to poplatek celých 5,-Kč ( výše poplatku mi připadá docela úsměvná ).
Jsem hrozně ráda, že mě to prislo pouze na 5,- a knihu jsem si nekoupila, protože po přečtení/prolistovani vůbec nevím, na co by mi ve vlastní knihovně byla. Na pečení určitě ne.
Kuchařka je to naprosto dokonalá, krásné fotky, podrobný návod, na začátku něco ze života autorky.
Obsahuje převážně francouzské sladké recepty, to by mi nevadilo. Ale já jsem ten typ, co od začátku pečení max. do dvou hodin vytahuje plechy z trouby a ještě horké to z poloviny padne pod rukama nedočkavých členů rodiny. A komu vadí, ze každý koláč je šišatý trošku jinak nebo že poleva mírně stekla? Vždyť se to stejně sní.
Když jsem se docetla, ze mám infundovat přes noc vanilkovy lusk v mléce a druhy den pokračovat s přípravou pořad s tou jednou sladkostí, tak jsem knihu označila za tzv. vyšší dívčí a spokojeně odložila.
Čtenářka, která měla kuchařku půjčenou z knihovny prede mnou, si založila recept s arasidovymi susenkami. Tak je vyzkouším, protože ty vypadaji i na fotce každá trosku jinak a mírně šišatě.

31.03.2024 5 z 5

Snídaně u Florentýny: Dopolední kuchařka pro dceru Snídaně u Florentýny: Dopolední kuchařka pro dceru Jana Florentýna Zatloukalová

Tohle je krásná kniha, ale bohužel to není kuchařka. Co to tedy je? Kniha o zdravé výživě a zdravém životním stylu, návod jak zhubnout nebo si vylepšit postavu event. soukromé album velmi povedených fotek autorky.
Když čtu kuchařku mám většinou chuť začít něco kuchtit, ochutnávat nové nebo si smlsnout. Tady jsem měla nejsilnější puzeni rychle knihu zavřít a jít si zaběhat :-)

10.05.2024 4 z 5

Impérium snů Impérium snů Charlotte Jacobi

Knizka mě nalákala krásnou obálkou, zajímavá doba, chytlavé téma ( aspoň pro každou ženskou čtenářku je svět vůni TOP). Za tímto literárním počinem je i spousta historických informací a tudíž precizní práce.
Proč jsem se s tím trápila skoro měsíc?
Protože pro mě je toto dílo bohužel prototypem ukázkového knižního kýče. Začátek je docela reálný, pak tam začne duo autorů pod uměleckým názvem Charlotte Jacobi ( už to je dost nestandardní jev) tláskat páté přes deváté od zneužívání macechy, přes pád na podlaze se zlomeným vazem až po setkání na hřbitově. Větší kýč mohli těžko vymyslet. Dočetla jsem, ale další díly si nechám uniknout s klidným svědomím.

10.05.2024 2 z 5