Cureboy Cureboy komentáře u knih

Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Mrazík s pendrekem v ruce: Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné Alexandr Mitrofanov

Jde o kriticky pohled Cecha, ktery se narodil a dospel v SSSR. Jako novinar (a dlouholety novinovy sloupkar s britkym smyslem pro humor) na malem prostoru (necelych 200 stran) a na skutecnych pribezich konkretnich lidi ukazuje minule a soucasne Rusko i popisuje duvody “Proč je současné Rusko takové a proč nemůže být jiné”. Predevsim konkretni pribehy, stejne tak jako odkazy na ruskou (sovetskou) literaturu a film, delaji tuto knihu prinosnou a plastictejsi. Kniha neni ucelena ani systematicky usporadana a plynouci (o to se autor podle svych slov ani nesnazil), ale o to je ctivejsi. Kniha je rozhodne kvalitnim prinosem pro pochopeni soucasneho Ruska i Rusu

16.02.2022 4 z 5

Čím méně víte, tím lépe spíte Čím méně víte, tím lépe spíte David Satter

Skvela knizka pristupnou formou shrnuje nejvetsi zlociny soucasneho ruskeho rezimu (pod Jelcinem a Putinem). Velmi dobre se cte a zanechava ve ctenari to podstatne, co by si mel odnest: celkovou horkost a pocit potreby predejit necemu podobnemu u nas. I kdyz je potreba rict, ze Rusko bylo vzdycky stejne, a to jak za carismu, tak za komunismu i putinismu - tj. neindividualisticke, nesvobodomyslne a neuznavajici demokracii jako formu vlady: staci se podivat na soucasne predvolebni akce Putina nebo kroky k eliminaci opozice. Neni v soucasne dobe duvodu, pro ktery bychom mohli verit, ze se Rusko zmeni. Podle meho se nezmeni a je jen potreba si na nej davat neustaly pozor

12.03.2018 5 z 5

Synové Gulagu Synové Gulagu Armand Maloumian

Kniha dost syrově popisuje život v sovětském gulagu očima mladého Francouze, který strávil v tomto bohapustém prostředí osm let: od zatčení, přes iracionální obvinění, snahu jej zlomit a vyždímat poslední zbytky svobodomyslného uvažování, až po zvířecí způsob jeho přepravy do prvního z řady gulagů, kterými prošel. Kniha je na druhou stranu oslavou humanismu, když popisuje přátelství a zcela ojedinělé vztahy mezi lidmi, které by se jinak jinde nesetkali. Současně je ale kniha aktuální i dnes, kdy se ruský medvěd začíná znovu probírat z dlouhého odpočinku, ve kterém si promýšlel a připravoval se k návratu na výsluní jako obnovená totalitní mocnost.

29.08.2016 4 z 5

Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA Agent Storm - Můj život v al-Káidě a CIA Morten Storm

Velice zajímavá (především zpočátku) kniha popisující přerod západního grázla v islamistického bojovníka zapáleného zničit všechny a všechno západní. Pozoruhodná, a pro mě dost překvapující, je skutečnost, jak lehce a rychle mu bylo pomoženo, aby se stal jedním z nich: provázanost a mezinárodní spolupráce islamistického podsvětí v Evropě by měla být zdvihnutým prstem a varováním pro nás pro všechny, kdo mají Evropu a evropský způsob života rádi. Rozhodně knihu doporučuji k přečtení.

29.08.2016 4 z 5

Ani sami bohové Ani sami bohové Isaac Asimov

Jiz samotnym nametem me kniha velmi zaujala. Jeji rozdeleni do trech casti pribeh nejen rozvinulo, ale predevsim dokazalo vysvetlit a poutave popsat elektronovou (resp. pozitronovou) pumpu jak z ideoveho, technickeho, tak i mravniho hlediska vsech zucastnenych postav, ale predevsim civilizaci. Skvele cteni!

06.12.2014 5 z 5

Svět na konci času Svět na konci času Frederik George Pohl Jr.

Krasna kniha! Je v ni vsechno, co mam na sci-fi rad: originalni pribeh (o mocnych bytostech schopnych ovlivnovat, zakladat, menit a zanikat cele hvezdne svety i galaxie, na strane jeden, a kolonizaci vzdaleneho sveta, vcetne mezihvezdneho cestovani v case, na strane druhe), a stravitelne podana astrofyzika. Po Man Plus je to dalsi bajecna kniha od Frederika Pohla. Uz se tesim na dalsi jeho knihu...

19.10.2014 5 z 5

Spin Spin Robert Charles Wilson

Ctiva a originalni sci-fi. Jde nejen o sci-fi jako takove, ale i o prurez priblizne 30 lety zivota trech hlavnich postav stojicich kazdy za svym odlisnym nazorem, ktery se v prubehu let vyviji. Kniha ma skvely rozjezd a priblizne do tri ctvrtin jsem byl moc spokojeny; pote - vyjma Jasonovy zaverecne "zpovedi" - me kniha lehce zklamala. I tak jde ale o velmi vydareny a poutave vypraveny pribeh

25.09.2014 4 z 5

Staré pověsti pražské Staré pověsti pražské Adolf Wenig

Hezka kniha. Procital jsem si predevsim ty casti, ktere me zajimaly, a libila se mi. Necekal jsem od ni vic, nez mi nabidla, takze me nezklamala

25.09.2014 4 z 5

Mikulášovy patálie Mikulášovy patálie René Goscinny

K téhle knížce jsem se vždycky moc rád a hlavně často vracel, a to se ke kniham zpravidla nevracim vubec. Je to asi ma nejoblibenejsi detska kniha a rad si ji proctu i dnes...

07.08.2014 5 z 5

Plyn, plyn..., pak oheň Plyn, plyn..., pak oheň František R. Kraus

Velmi pusobiva kniha. Tim vice, ze je psana osvetimskym veznem (ceskym novinarem) v prubehu a bezprostredne po ukonceni valky (vse tedy bylo jeste v zive pameti). Nejde o klasicky pribeh, spise vypraveni, ktere se snazi na konkretnich udalostech a konkretnich lidech popsat bezny zivot v osvetimskem a nasledne jeho pobocnem tabore: mnohdy jde o zazitky, ze kterych vstavaji vlasy hruzou a clovek premysli, co by v takove situaci udelal on (vypraveni je vedeno v prvni osobe, a tak je znamo i prozivani samotneho vezne). Jedna se o prinosny prispevek k pochopeni a dokresleni povahy pracovnich, koncentracnich a vyhlazovacich taboru nacistickeho Nemecka.

07.08.2014 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Co jeste k tehle knize dodat... Mozna takovych zcela vecnych, pragmatickych a ideologii svych vudcu vericich lidi bylo ve Wehrmachtu, SS a tehdejsi nemecke statni sprave mnohem vic: proto tato masinerie mohla take tak dobre a dlouho fungovat. Rudolf Höss musel byt pro Nemecko te doby idealnim clovekem. Nemeli bychom nikdy zapomenout, ze i to je lidsky projev a i s tim musime pocitat pri obrane toho, co je pro nas svate. Vsechno to zacalo velmi nenapadne, jako ostatne vetsina zleho, ceho se clovek ve svych dejinach dopustil. Nad malokterym pribehem jsem se tak zamyslel. A nad malo takovymi pribehy si uvedomuji jak moc je nas svobodny zpusob zivota ohrozeny. Vyborna kniha.

31.07.2014 5 z 5

Enderova hra Enderova hra Orson Scott Card

Na tuhle knihu jsem se tesil po komentarich, ktere jsem o ni cetl, nez jsem ji zacal cist sam. Uprimne receno, me ale zklamala. Nekolikrat jsem se pristihl jak se nudim, jak nerealny mi pribeh pripada. Doufam, ze nasledujici dily budou zabavnejsi, ale obavam se nejhorsiho... Zkratka kazdy mame radi to sve.

04.04.2014 3 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

Velmi dobra moderni space opera se zajimavym pribehem a se spoustou zajimavych postav a charakteru, stejne tak jako fyziky a astromomie... Kniha by ale mohla byt o tretinu kratsi a urcite by to nemelo negativni vliv na celkovy dojem, ani na tok pribehu. Secteno, podtrzeno: vyborna kniha, ktera za precteni rozhodne stoji.

03.04.2014 4 z 5

Návrat domů Návrat domů Frederik George Pohl Jr.

Jde o knihu, ktera svym dejem vyrazne neprekvapi, ale ani neurazi. Dej se sice da predvidat, nicmene prekvapiva mista zde jsou. Kniha se prijemne cte. Vzdyt je to porad kniha od Frederika Pohla...

19.01.2014 3 z 5

Muž v labyrintu Muž v labyrintu Robert Silverberg

Velmi zajimava kniha s originalnim nametem zahadneho labyrintu, ve krerem zije pozoruhodna postava zkuseneho diplomata trpiciho nemoci (Richard Muller), ktera mu znemoznuje zit s lidmi. Spolecne se dvema zbyvajicimi hlavnimi postavami pribehu postupne poznavame duvody proc Richard Muller v labyrintu zije a proc se za nim vydali lide, i presto, ze je labyrint plny smrtelnych pasti a nastrah. Skvely pribeh a vyborne propracovane hlavni postavy. Jen vyvrcholeni je moc - az ledabyle - rychle shrnuto do par stranek. Nicmene ani to nemuze vzit teto knize jeji zajimavost, originalitu a nakonec velmi prijemny pocit z okouzlujiciho pribehu

28.10.2013 4 z 5

Ničivá vlna Ničivá vlna Arkadij Strugackij

Kniha se mi nelibila, zrejme opravdu plati to, co o svych knihach rekli autori, totiz, ze psali socialni romany ve sci-fi kulisach... I tak na me kniha pusobila. Bratri Strugacti zrejme nebudou patrit mezi me oblibene autory. Nicmene jinym se samozrejme zamlouvat mohou.

30.09.2013 2 z 5

Man Plus Man Plus Frederik George Pohl Jr.

Bajecna a originalni knizka! Je v ni jak humanismus, tak pozoruhodna predpoved technickeho vyvoje lidstva. Frederik Pohl me ohromil a uz se tesim na precteni dalsi knihy!

14.09.2013 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Jedna z mych nejoblibenejsich knih vubec. Ma vsechno, co takova kniha ma mit: pribeh, vtip, pouceni, duvod k zamysleni... Proste Oscar Wilde!

29.08.2013 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Jednoduse uchvatna knizka. Je to nejen zdroj zajimavych informaci o dobe a predevsim okolnostech atentatu, ale i ctive sepsana knizka, u ktere jsem se nenudil a prirozene prechazel k predem znamemu zaveru. Vsem ji vrele doporucuji.

29.08.2013 5 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Kniha ma trochu dlouhy rozjezd, ale jde o neotrely pribeh popisujici seznameni s neznamou a starou civilizaci,. Velmi zajimava kniha.

29.08.2013 4 z 5