Čím méně víte, tím lépe spíte

Čím méně víte, tím lépe spíte
ekniha

Americký publicista David Satter, který v Sovětském svazu a později v Rusku působil dlouhá léta jako novinář, dokud z něj nebyl v roce 2013 vypovězen, předkládá pohled na historii postsovětského, postkomunistického Ruska na cestě k teroru a diktatuře za prezidentů Jelcina a Putina. Jako důvěrný znalec prostředí, souvislostí a lidí ukazuje, jak se nakročení směrem k liberální demokracii zastavilo a přetavilo do podoby pseudomoderní autokracie v čele s novým vladařem, který pochází z prostředí všemocných tajných služeb. Vykresluje klíčové události a hluboké změny ve společnosti od divoké privatizace přes bombové útoky na obytné domy v Moskvě, Volgodonsku a Bujnaksku, dvě čečenské války až po teroristické útoky v divadle Na Dubrovce či škole v Beslanu. Dokládá společenský a hospodářský marasmus v zemi, kde je cena lidského života velmi nízká, pokud není součástí bezzásadového oligarchicko-kriminálního prostředí, jež stát reprezentuje....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/353203/cim-mene-vite-tim-lepe-spite-RD7-353203.jpg 4.815

The Less You Know, The Better You Sleep: Russia's Road to Terror and Dictatorship under Yeltsin and Putin (2016)

Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Formáty eknihy:EPUB, MOBI
Vydáno:, Prostor

Azmodan
dnes

Pro mě je tato kniha takový doplněk ke Kasparovově knize "Zima přichází". Kasparovova kniha je psaná čtivou, ve stylu autora ostrou formou, kde autor nejen upozorňuje na spoustu nekalých praktik, ale i velmi ostrou proti Putinovsou formou prezentuje svůj postoj a názor.

Satterova kniha není ani zdaleka tak čtivá. Je to suchopárný výčet dat, bez vlastního názoru a prezentace svého stanoviska. Nicméně ve všech událostech jde daleko hlouběji k jádru problému a k jeho podstatě. A díky tomu má tato kniha velmi vysokou hodnotu, nebojí se upozornit na všechny věci, které se v Rusku dějí a líčit je tak, jak (patrně) proběhly.

Všech takových knih je potřeba (jak od Sattera tak od Kasparova) a je potřeba, aby je také lidé četli! Všem doporučuji

laepus

I kdyby jen polovina z toho, o čem David Satter píše (což samozřejmě takto není) byla pravda, tak je Rusko ještě děsivější, než si vůbec dokážeme představit. V tom je právě hlavní myšlenka knihy - pro nás, lidi na Západě, je těžké uvěřit tomu, že některý režim je schopen likvidovat své vlastní lidi jen pro udržení se u moci a vlastní beztrestnost. Zavíráme před tím oči, nechceme si to přiznat a pak se u nás stále (a bohužel čím dál víc) objeuvjí šílenci tymu Zemana, Okamury, Foldyny apod. kteří otevřeně velebí Rusko, Putina a staví je na piedestal jako jediné možné zachránce našeho českého rybníčku před zkorumpovanou Evropskou unií. Je jen na nás jestli budeme dostatečně odolní a silní, abychom těmto tlakům odolali. Před ruským národem je mnohem těžší, snad i nemožná zkouška - odolat brutálnímu tlaku Putina a jeho kliky, neztratit při tom tvář a ještě se z toho režimu pokusit vymanit. Jakkoli může být situace na Ukrajině tragická, dali Ukrajinci Rusům návod, jak toho dosáhnout...

Cureboy

Skvela knizka pristupnou formou shrnuje nejvetsi zlociny soucasneho ruskeho rezimu (pod Jelcinem a Putinem). Velmi dobre se cte a zanechava ve ctenari to podstatne, co by si mel odnest: celkovou horkost a pocit potreby predejit necemu podobnemu u nas. I kdyz je potreba rict, ze Rusko bylo vzdycky stejne, a to jak za carismu, tak za komunismu i putinismu - tj. neindividualisticke, nesvobodomyslne a neuznavajici demokracii jako formu vlady: staci se podivat na soucasne predvolebni akce Putina nebo kroky k eliminaci opozice. Neni v soucasne dobe duvodu, pro ktery bychom mohli verit, ze se Rusko zmeni. Podle meho se nezmeni a je jen potreba si na nej davat neustaly pozor

kozo.roh

Skvělá kniha! Hvězdička méně je jen za chybějící fotodokumentaci a možná i za mapy s vyznačením míst, kde se odehrávaly zmíněné případy.

kní

"Zavraždit stovky náhodně zvolených civilistů kvůli tomu, abyste se udrželi u moci, svědčí podle všech měřítek o míře cynismu, jaká je v normálním lidském kontextu nepochopitelná."
(1999 - teroristické útoky proti obytným domům v ruských městech Bujnaksk, Moskva a Volgodonsk - 307 mrtvých; 2002 - divadlo Na Drubroce - 130 mrtvých; 2004 - beslanská škola - 330 mrtvých)

georgearrow

To, co jste vlastně věděli a tušili, se spojí do jasného příběhu vzestupu současné ruské elity, včetně prezidenta této země, kde se zítra a asi ani pozítří demokracie nedočkají. Velkou předností knihy je její stručnost, má kolem 200 stránek nepříliš hustě sazeného textu, takže je přístupná opravdu široké veřejnosti, dá se přečíst za den. (Ale v noci jsem opravdu nespal.)