Cortegos Cortegos komentáře u knih

Skvělá relaxace. Je obdivuhodné, že Rowlingová nikdy neopakuje – vždy přijde s novou zápletkou s novými okolnostmi. Jediné schéma, které se opakuje, je poskytování indicií během celé knihy, které se následně pospojují v logický celek, jenž přivodí na konci zvrat; a to se zatím neočetlo. Příkladem neopakování budiž to, že se tentokrát nejedná o událost, která by byla v popředí a všichni by věděli, co se stalo, ale ví to jen několik postav – zápletka je tak ukrytá a utajovaná.

12.12.2022 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Hezky převyprávěno s krásnými ilustracemi. Může posloužit jako příjemný úvod do tajů starořecké mytologie.

12.12.2022 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Parádní odpočinková činnost při poslouchání audioknihy. Je obdivuhodné, jak všechny události a informace do sebe na konci krásně zapadnou. Kniha má i svůj přesah, když pojednává o „čistotě krve“ kouzelníků – o tom by se dalo s dětmi doma či ve škole hezky mluvit.

10.12.2022 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Naprosto skvělý a originální svět s detektivním pozadím. Člověk si u toho příjemně odpočine. Tuto knihu jsem poslouchal jako audioknihu a byl to skvělý poslech k dalším činnostem.
P. S. Na Durcleovi bych poslal sociálku a do Bradavic školní inspekci :D

10.12.2022 5 z 5

Vývoj českého jazyka a dialektologie Vývoj českého jazyka a dialektologie František Cuřín

Sice ideologicky zatížené a možná vědecky zastaralejší, ale úžasně pochopitelné díky názornosti. Hlavně tato kniha stojí za mou úspěšnou zkouškou z vývoje českého jazyka.

09.12.2022 5 z 5

Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím Jiří Rejzek

Kniha má své nedostatky, ale jinak hezky a ilustrativně ukazuje zrod českého jazyka. Skvělé je chronologické zařazení jevů a příklady rekonstrukce jazyka.

09.12.2022 4 z 5

Karel IV. – Historie života velkého vladaře Karel IV. – Historie života velkého vladaře František Kavka

Parádní dílo o Karlovi IV. Dlouhé tak akorát a psáno velice poutavým jazykem, který čtenáře zatáhne do politického a pletichářského světa 14. století. Někoho by ovšem komplikovanost politické situace a její celkem podrobné líčení mohla odradit. Přesto přečtení velice doporučuji.

09.12.2022 5 z 5

Josef Pekař Josef Pekař Josef Hanzal

Dobře napsaná práce o životě Josefa Pekaře. Ačkoliv se dobře čte, členění kapitol mi přišlo mírně nelogické. Ale jinak parádní vhled do světa velkého historika, který je svým rozsahem příznivý i pro laické čtenáře.

09.12.2022 4 z 5

Hovory s T. G. M. Hovory s T. G. M. Karel Čapek

Myslel jsem si, že mě tato kniha nezaujme, ale opak byl pravdou.
O životě TGM se četlo dobře a ani poslední část, kde Masaryk vysvětluje svůj světonázor, nebyla nezajímavá. Čtenář může porovnat, co trápilo intelektuála a prezidenta narozeného v 19. století, podiví se nad myšlenkami, které patří minulosti, ale i nad těmi, které jsou dnes aktuálnější než kdy dříve.
Po přečtení této knihy chápu, proč po Masarykovi jsou pojmenovávány náměstí, ulice, instituce, proč má všude mnoho soch a bust a proč se jeho podobizna objevuje na bankovce. Pro mě osobně je inspirativnější spíše než jako politik, tak jako člověk.

20.10.2022 4 z 5

Pohádky z tisíce a jedné noci Pohádky z tisíce a jedné noci František Hrubín

Moc hezké a milé čtení s krásnými ilustracemi. Je v nich jisté kouzlo.

20.10.2022 4 z 5

Legendy o Divokém západě Legendy o Divokém západě Jaroslav Šikl

Poměrně zajímavé, ale možná už zastaralé. Těžko soudit jestli a do jaké míry je dílo ovlivněno dobou, kdy bylo napsáno.

19.08.2022 4 z 5

Boleslav II. Boleslav II. Petr Charvát

Naprosto parádní čtení. Kniha možná spíše než konkrétně o Boleslavovi II. píše obecně o Čechách v 2. pol. 10. století, o každodennosti, myšlení, náboženství a kultuře té doby. Pokud tedy hledáte nějaké shrnutí těchto nesmírně zajímavých oblastí historie člověka, je tato publikace určitě příhodná. Jak již bylo řečeno, téma knihy je pojaté dosti volně a možná více se čtenář dozví o sv. Vojtěchovi než o Boleslavovi II. Jako člověk, který se některými aspekty tohoto tématu zabýval, musím říci, že některé teze autora jsou možná až nadmíru spekulativní, jindy však zase přináší originální myšlenky, se kterými jsem se v jiné literatuře nesetkal. Populárně-naučný styl však tento volný postup samozřejmě umožňuje.
Pokud odhlédneme od drobných nedostatečností, musí na tomto místě zaznít, že se jedná o naprosto skvělou, zajímavou a velice čtivou práci, kterou zařadím do svého nevelkého pantheonu knih o historii.

01.06.2022 5 z 5

Osmnáct století Izraele Osmnáct století Izraele Michael Krupp

Stručné, zajímavé a v kontextu. Řekl bych, že druhá polovina knihy už není tak čtivá, ale je možné, že je to jen mým zájmem o starší dějiny. Každopádně, pokud Vás zajímá osud Židů v Palestině od zničení druhého Chrámu do počátku sionistického hnutí, je tato publikace ta správná volba.

01.06.2022 4 z 5

Akorát že mi zabili tátu Akorát že mi zabili tátu Vojtěch Klimt

Skvělá kniha o velkém muži proložená texty K. K. a fotografiemi. Čte se velice dobře. Je vidět, že autor je velice dobře obeznámen s historickými souvislostmi i podrobnostmi života Karla Kryla.

25.05.2022 5 z 5

Konečné řešení - Genocida českých Židů v německé protektorátní politice Konečné řešení - Genocida českých Židů v německé protektorátní politice Miroslav Kárný

(SPOILER) V předmluvě/úvodu mě dostala poslední věta, kdy autor vzpomíná, jak na rampě před koncentračním táborem opustil svého bratra. To mě donutilo knihu číst s větším zájmem a pozorností a zároveň hlubokým smutkem. Nejspíš už existují aktuálnější knihy s obšírnějším pohledem na toto téma (autor sám zmiňuje nepřístupnost pramenů za železnou oponou), přesto bych řekl, že se jedná o významnou knihu.

25.05.2022 4 z 5

Slavníkovci - Mýtus českého dějepisectví Slavníkovci - Mýtus českého dějepisectví Michal Lutovský

Skvělá a úžasná kniha. Přehledně čtivě je zde pojednáváno o rodu Slavníkovců z pohledu moderního bádání. Je to z velké části tato kniha, která ve mě vzbudila veliký zájem o rod sv. Vojtěcha.

25.05.2022 5 z 5

Underground Underground Martin Pilař

Hezký vhled do dějin undergroundu. Jak autor poukazuje, nejedná se o syntézu. Řekl bych, že dost celistvě je zde rozebráno dílo V. Boudníka.

25.05.2022 4 z 5

Československá demokracie. Politický systém ČSR 1918 - 1938 Československá demokracie. Politický systém ČSR 1918 - 1938 Eva Broklová

Hezký stručný a zároveň komplexní přehled, ale je nutné už mít základní vhled do politiky 1. poloviny 20. století.

10.05.2022 4 z 5

Světová politika ve 20. století II. Světová politika ve 20. století II. Vladimír Nálevka

Druhý díl pokračuje v linii toho prvního: hutné, ale srozumitelné seznámení s tématem.

10.05.2022 4 z 5

Světová politika ve 20. století I. Světová politika ve 20. století I. Vladimír Nálevka

Parádní politická faktografická nálož, která Vás uvede do problematiky mezinárodní politiky 20. století. Složité vztahy jsou poměrně jednoduše vysvětleny.