Akorát že mi zabili tátu

Akorát že mi zabili tátu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24088/akorat-ze-mi-zabili-tatu-24088.jpg 5 42 13

Kniha Vojtěcha Klimta Akorát že mi zabili tátu vypráví životní příběh písničkáře a básníka Karla Kryla. Autor při jejím psaní vycházel nejen z důkladného studia všech dostupných tištěných i rukopisných pramenů a z důvěrné znalosti Krylových nahrávek, ale též z desítek osobních rozhovorů s Krylovými příbuznými, přáteli a známými a v neposlední řadě ze zkušeností, které ze svých setkání s Karlem Krylem měl sám. Jeho kniha je tak výsledkem sedmnáctiletého intenzivního zaujetí Krylovou osobností a dílem, přičemž si zachovává věcný styl vyprávění založený výhradně na ověřených faktech. Cennou součástí knihy jsou desítky unikátních fotografií, které jedinečným způsobem přibližují život a dílo jedné z nejvýznamnějších osobností naší kultury druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Acamar
18.09.2022

Velmi pečlivá a podrobná biografie idealistického i nesmiřitelného bojovníka, než jen proti politice, spíše proti všemu, co jej ve věcech veřejných trápilo svou nespravedlností, nepořádností či lhostejností...a taky jednoho z vynikajících českých textařů/básníků minulého století. Jejím autorem je předseda Klubu Karla Kryla, takže nepřekvapí jeho jednoznačně uctivý postoj, který se však nepromítá do podoby fanaticky slepé obhajoby, ale do zasazení Krylových textů a činů do kontextu doby a jejich neoddělitelné provázanosti s osobností KK, vysvětlující tak zejména jeho polistopadové zdánlivé kontroverze. A to se mu myslím povedlo výborně.
Výčet jeho aktivit je opravdu detailní (i když téměř diářové záznamy jeho koncertů jsem už přeskakovala), a mne tak svým záběrem KK v lecčems překvapil, nechybí ukázky a fotografie, ani rozsáhlé dodatky. Je to rozsáhlá odborná práce, takže o literární zážitek čtenáře této biografie se nejlépe postarají samotné ukázky Krylových textů.

"Nebe je růžové
Vždyť největším zločinem
je hlásati lásku.."

Jitka1975
16.06.2022

Velmi dobře popsaný autobiografický profil Karla Kryla od počátku jeho kariéry, vývojový statut osobnosti, vliv médií i politických událostí té doby, byla pro tohoto génia slova a projevu přenesena do písní, které jsou nesporně učební pomůckou pro další generace. Autorovi se podařilo zcela vystihnout jeho křehkou duši a neskutečný cit pro přenesení myšlenek do psané formy. Navíc krásné fotografie a velmi dobře propracovaná schématická posloupnost jeho kariéry znásobují kvalitu této knihy.

Cortegos
25.05.2022 5 z 5

Skvělá kniha o velkém muži proložená texty K. K. a fotografiemi. Čte se velice dobře. Je vidět, že autor je velice dobře obeznámen s historickými souvislostmi i podrobnostmi života Karla Kryla.

Ladys
28.12.2021

Onyx18
15.11.2021 5 z 5

Vynikající (skvěle ozdrojovaná) kniha, která nemapuje pouze život Karla Kryla, ale i dobu, ve které žil, a související události (nejen) v "TěžkoSlovensku". Děkuji Vojtěchovi Klimtovi za čtvrté doplněné vydání, díky němuž ji mám ve své knihovně.
Po jejím přečtení mě ještě víc zaráží, jak dnes někteří vzpomínají (čím dál víc a častěji) na ty "zlaté" komunisty. Zapomněli?

Chesterton
27.06.2021 5 z 5

Luxusní kniha se smutkem v oku. Nejblíže k slze jsem měla ve chvíli, kdy KK popisuje, kterak jeho otci rozbíjeli tiskařské stroje . . .
7/7

Ctv
03.01.2021 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Nejen velmi precizně a pečlivě zpracovaný životní příběh Karla Kryla, ale také kronika doby. Nic víc k tomu nemám. Je mi velmi líto, že tuto knihu nelze už nikde koupit.

slunicko1958
29.12.2017 5 z 5

Často si říkám, jak by tu naši politiku hodnotil Kryl. Vážím si ho a pořád vážit budu, ale jsem ráda, že se naší současnosti nedožil.
A knížka? Perfektní.

mimoreal
06.02.2015 4 z 5

Z počátku jsem se ke knížce sedal z rezervou, ale každou stránkou jsem začal víc a víc chápat, že to není jen knížka o Krylovi, ale plnohodnotná historická Kniha s velkým K.

Nemerose
02.04.2014 5 z 5

Podnětná kniha, hlavně vystřízlivění po roce 89. škoda jen, že nám již nemůže v písni okomentovat současné dění, možná by se někdo (všichni) chytl za nos

Popelllka
01.04.2014 5 z 5

Fantastická knížka pro všechny milovníky a obdivovatele Karla Kryla. Autor čtivě popisuje více než pestré životní osudy KK, kniha obsahuje spoustu citací a fotek. Po přečtení mám ke KK ještě blíž než kdy předtím.

Chogori
04.04.2013 4 z 5

Perfektní knížka jak pro posluchače (případně čtenáře) K.Kryla, tak pro lidi, kteří se rádi podívají na události let 1968 a 1989 (ale i těch mezitím a poté) trochu jinak. Co bych vytkla, jsou podle mě zbytečné pasáže, kde se vyjmenovává kde a kdy přesně Kryl koncertoval. Mohlo by se to zařadit třeba na konec knížky.

paisr
11.03.2013 5 z 5

Jen si občas říkám, čeho bychom se ještě dočkali od předčasně odešlých. Ale asi to tak má být. Jsem rád, že K.Kryl byl.

Karel Kryl, 1944-1994

Vojtěch Klimt
česká, 1973
2010  90%Akorát že mi zabili tátu
2019  100%Poddat se nemíním
2023  100%Znovuobjevené krásy Čech

Kniha Akorát že mi zabili tátu je v