Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím

Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473161/bmid_zrozeni-cestiny-jazykova-situace-a--gLA-473161.jpg 4 7 3

Kniha prezentuje jazykovědné poznatky z prehistorie češtiny na pozadí historických i archeologických zjištění a propojuje takto období praslovanské s obdobím, kdy vzniká čeština jako samostatný jazyk. Věnuje se jednotlivým obdobím od příchodu Slovanů do našich zemí (Sámův kmenový svaz, výboje Karla Velikého, Velkomoravská říše) až do 11. století a snaží se přiblížit jazyk těchto období (i pomocí jeho přibližné rekonstrukce). Sleduje postupnou diferenciaci západoslovanského areálu a změny v různých jazykových rovinách, jimiž se jazyk na našem území postupně odlišoval od jazyků okolních. Kniha je vhodná pro odbornou veřejnost i laické čtenáře se zájmem o počátky českého národa a jeho jazyka.... celý text

Přidat komentář

Cortegos
09.12.2022 4 z 5

Kniha má své nedostatky, ale jinak hezky a ilustrativně ukazuje zrod českého jazyka. Skvělé je chronologické zařazení jevů a příklady rekonstrukce jazyka.

Tyyynab
26.01.2022 1 z 5

Nějak jsem asi úplně nepochopila, kdo byl zamýšleným adresátem této knihy. Pro laiky podle mě naprosto nevhodné - lingvistické pojmy bez dalšího vysvětlení létají vzduchem jako šílené, což je bohužel hlavní slabina této knihy. Ani tabulky změn nezachrání tu šílenou nepřehlednost a nahuštěnost informací, nekonečné výčty změn bez hlubších souvislostí a návazností. Pro bohemisty existují lepší a přehlednější publikace, nehledě na to, že pro studenty bohemistky je kniha zase na informace docela chudá. Jediné, co mě zaujalo, je zasazení změn do historického kontextu a výčet různých teorií a náhledů na tuto problematiku. Pro laiky moc, pro odborníky však zatraceně málo. Myslím, že i bez této příručky bych se jakožto vystudovaná bohemistka v životě obešla.


witiko
04.08.2021 5 z 5

Kniha je skvělá v tom, že vývoj jazyka zkoumá nejen lingvistickými metodami, ale velmi důkladně zapracovává i historické souvislosti. Téma vzniku a vývoje češtiny je tu tak podané v širokém a čtenářsky poutavém kontextu. Autor věcně a kriticky shrnuje odbornou diskuzi k řadě témat a otázek (např. jestli se u nás přicházející Slované mohli potkat s odcházejícími Germány, jestli máme v češtině nějaká toponyma keltského původu, co vlastně znamená a jak vzniklo etnonymum "Čech"...), na které jsou různé, až protikladné názory, a to s odkazy na příslušnou literaturu. Výborný nápad je průběžné sledování vývoje češtiny po etapách na příkladu pěti vět. Některé kapitoly (např. o hláskotvorných nebo morfologických procesech) jsou pro laika v zásadě nečitelné, ale i tak je základní vyznění víceméně jasné. Pokud má být kniha určena i laické veřejnosti (jak se píše na obálce), pak mi tu citelně chybí poznámka o výslovnosti lingvistických interpunkčních znamének a výklad aspoň některých základních odborných pojmů (např. palatalizace, monoftongizace diftongů, labializace, metateze likvid...). Nicméně každý, kdo má rád češtinu nebo se zajímá o naše nejranější dějiny, tu najde celou řadu velice zajímavých faktů a souvislostí.

Štítky knihy

čeština raný středověk dějiny jazyka vývoj jazyka

Autorovy další knížky

Jiří Rejzek
česká, 1964
2012  98%Český etymologický slovník
2017  89%O jazyce bez hranic
2009  95%Lidová etymologie v češtině
2021  74%Zrození češtiny: Jazyková situace a jazykový vývoj v českých zemích mezi 6. a 11. stoletím