cestina_s_linus cestina_s_linus komentáře u knih

Hlídač podsvětí Hlídač podsvětí Lucy Coats

Z Démona se stal oficiálně strážce stájí... spíše je jejich kydačem a veterinářem... moc dlouho se zde neohřeje, protože jej do svých služeb povolá samotný Hádes. Na Démona čeká náročný úkol - uzdravit Kerbera. Čas je Démonův nepřítel a náš malý polobůh se vydává na cestu podsvětím, aby obstaral potřebné ingredience na uzdravení svého pacienta.

Oproti předchozí knize mě zaujala jedna věc - tentokrát dostáváme zajímavější děj. Proč je to překvapivé? Počet stran se o moc “nezvýší, ale děj je mnohem zajímavější. Asi za to může i větší množství postav, se kterými se Démon musí setkat.

I tento díl doporučuji do školních knihovniček (nejlépe na prvním stupni).

Doufám... opravdu doufám, že (nejlépe) Fragment vydá i další díly, protože tato série je pro dětské čtenáře úžasná!

16.04.2024 5 z 5

Strážce stájí Strážce stájí Lucy Coats

Pokud hledáte knížku, která je plná prvků z řecké mytologie (božstva, příběhy, zvířátka apod.), ale “dětský čtenář je na Percyho Jacksona ještě moc malý... tak příběh Démona si zamilujete! Maličký polobůh dostane pracovní nabídku snů (well... možnost říct NE nedostal, ale to není podstatné) - starat se o bájná zvířata na samotném Olympu. Démon musí odejít od své maminky a překonat mnohé překážky, které mu způsobují nejen bohové, ale i hrdina Herakles.

Kniha je čtivá. Nechybí krásné ilustrace a vtipné hlášky. Určitě doporučuji do třídních knihovniček na prvním stupni ZŠ.

16.04.2024 5 z 5

Kulíšek a Boubelínek: pohádky z chaloupky pod smrkem Kulíšek a Boubelínek: pohádky z chaloupky pod smrkem Markéta Hubinger

Nádherná knížka pro děti, kde jsou hlavními hrdiny dvě prasátka - Kulíšek a Boubelínek. Společně s nimi si můžeme užít celý jeden rok. Kniha je rozdělena do dvanácti částí (jako 12 měsíců = 1 rok). Jednotlivé příběhy jsou zasazeny do konkrétního měsíce a vždy je v nich rozebírána nějaká událost, která se v dané chvíli odehrává (např. prosinec - Vánoce).

Kniha nejen vypráví vtipné příběhy ze života prasátek, ale zároveň dětem předává mravní poučení (co je dobré, co špatné). Zároveň se dětí učí, jak se zachovat, když například naleznou ptáčátko, které se ocitlo mimo své hnízdo.

Kniha je do posledního detailu nádherná. Jazyk není komplikovaný, písmo je hezky velké (font je čitelný) - knihu určitě doporučuji pro začínající čtenáře!

Určitě tento titul doporučuji zapojit do čtenářských dílen - zejména na konci první třídy, popřípadě ve druhé třídě. Vzhledem k tomu, jak jsou příběhy krátké, tak lze na nich trénovat čtení s porozuměním - díky prasátkům to bude legrace!

14.04.2024 5 z 5

Kulma drát Kulma drát Skottie Young

(SPOILER) Gerda si to dost podělala. Zabitím Markéty se stala královnou Pohádkova, ale (naštěstí) byla tohoto “břemene zbavena. Se svým věrným Láďou se opět vydává na cestu, která by měla vyústit jejím návratem domů. Jenže je to Gerda takže stihne provést milion a jeden špatných rozhodnutí (jedním z nich je, že prohraje kluka v dračím kostýmu, což se Pohádkovu šeredně vymstí). I přesto, že dostane Gerda možnost vše napravit, tak to stejně podělá vzhledem k tomu, že její příběh pokračuje, tak Pohádkov to “asi nějak přežil jsem zvědavá, co Gerda vyvede v příštím díle.

Opět musím pochválit grafickou stránku. Nechápu, jak je možné, aby mezi vším tím násilím byl prostor pro roztomilost!

Jen mi tam vadil jeden detail - vážně tam někdo nechal tvar B Y S M E ?!

14.04.2024 5 z 5

Klub přátel hub Klub přátel hub Elise Gravel

Nádherná knížka, kterou doporučuji všemi deseti!
Tato uzounká knížečka je plná nádherných ilustrací, ale i důležitých informací! Kniha (zejména menším) čtenářům vysvětluje, co jsou to houby, jak se říká odborníkům na houby. Dozvídáme se, jakým způsobem houby sušit, které (ne)můžeme sníst apod.

O vtipné hlášky není nouze! I znázornění některých houbiček vykouzlí úsměv na tváři! Jde o prostředek, kterým lze nenásilnou formou do dětí dostat znalosti o houbách - a takové kousky miluji!

Na konci knihy je seznam vtipných názvů hub... některé jsou fakt FTIPNÉ! XD

12.04.2024 5 z 5

Rituál Rituál Sergej Djačenko

(SPOILER) Jak už sama obálka napovídá... tak tato kniha je předlohou filmu: Legenda o drakovi. No... kdo viděl film, tak bude z knihy zaskočen, protože kromě draka a mořské příšery nepojí tyto dvě věci skoro nic. Což je i na druhou stranu dobře.

Co se mi na knize líbilo? Přišlo mi úsměvné, jak se z drakova “omylu může vyklubat jeho předurčený osud. O to více jsem si užívala jednotlivé dialogy, kdy se Juta a Arman navzájem rozčilovali, ale zároveň šlo z nich cítit, že to jednoho k tomu druhému (pomalu, ale jistě) táhne. O to více jsem byla naštvaná z konce, protože to bylo něco strašného!

Musím uznat, že oproti filmu mě překvapila angažovanost draka, aby byla princezna zachráněna. Udělat z prince hlupáka a sehrát na něj takové divadlo... Arman si zaslouží Oskara!

Kdybych byla mladší a neznala film, tak bych knize dala 5/5 z fleku... vzhledem k tomu, že mohu obě provedení srovnat (i když to není fér)... tak si myslím, že film je mnohem lepší...

11.04.2024 4 z 5

Koruna strachu Koruna strachu Rozálie Pražáková

Tato kniha mě opravdu moc zklamala. Anotace byla opravdu slibná a slyšela jsem obrovskou chválu na samotný děj. Well... spíše se přikláním k těm (v uvozovkách) střízlivějším recenzím...

Co nedávalo smysl:
1) způsob vyprávění - I přesto, že jsou některé kapitoly/části z pohledu jiných postav, tak jsem nepochopila, proč jsme nemohli děj vnímat i z pohledu pratety - možná by některé věci dávaly větší smysl.
2) poslední třetina knihy - Celá kniha se nesla v uvolněném tempu, kdy jsme mohli sledovat, jak se Avery i Twain snaží vypořádat se svými problémy, ale posledních cca 100 stran bylo jedno velké WTF za druhým. Otevřený (a nicneříkající) konec knihu zabil.
3) historie a svět - Až na jednu lekci z geografie a několika útržků z mytologie... nevíme o onom království a světě vůbec nic. Nechápeme, co se stalo a do konce knihy se nic nedozvíme...

Na druhou stranu musím uznat, že koncept - s pomocí klíče se dostat do knihy - je perfektní... snad se v případném pokračování dozvíme odpovědi na všechny otázky...

09.04.2024 3 z 5

Práce pozpátku Práce pozpátku Colin Bryar

Tuto knihu doporučuji všem, které zajímá Amazon (co stojí za úspěchem této firmy). Myslím si, že by si tento “návod měl přečíst každý, kdo se chystá podnikat. Mezi vzpomínkami autorů je obsaženo mnoho rad, díky kterým se můžete vyhnout mnohým nepříjemnostem.

Na druhou stranu... dozvíte se mnohé o produktech, které Amazon postupně uváděl na trh v době, kdy ostatní pochybovali, že něco takového může prorazit. Sledovat ten proces - to bylo dechberoucí.

Já osobně jsem si nejvíce užila kapitolu o najímání zaměstnanců - mohla jsem zpětně analyzovat své pohovory a uvědomit si, co na příštím mohu ovlivnit ve svůj prospěch.

Orientaci v čase usnadňuje časová osa, kterou najdete na konci knihy.

01.04.2024 4 z 5

Pan primář v praxi Pan primář v praxi Ondřej Nečas

Milovníci satiry a černého humoru - pozor!

Tento komiks klame svým primitivním a tenkým zjevem, ale na 112 stránkách si projdete záchvaty smíchu, naštvaně bouchnete do zdi, vypijete flašku vína a začnete nadávat na politiky... a na konci knihy začnete mít strach o své doktory, protože tato kniha vás přinutí se nad zdravotnictvím zamyslet.

Musím autorovi zatleskat, protože nacpat do tří (maximálně 6) okének vše podstatné - to je umění! Kniha je čtivá, se čtenářem se nemaže. Občas má výhodu ten, kdo se vyzná v lékařské terminologii.

Já nedokážu slovy popsat, jak moc jsem si čtení užila a doufám, že Pan primář splní, co na konci knihy prohlašuje a dočkáme se dalšího dílu!

TIP: pokud ve vašem okolí někdo studuje medicínu / popřípadě pracuje ve zdravotnictví - máte dárek k narozeninám vyřešený!

Děkuji Backstage Books za recenzní výtisk!

31.03.2024 5 z 5

Korunní princezny Korunní princezny Catherine Doyle

(SPOILER) Na tuto knihu jsem se popravdě dost těšila. Získala si mě anotace, která slibovala zajímavý příběh dvojčat, kterým to osud moc neusnadnil. Únos za účelem výměny, tajemství, intriky... opravdu jsem měla velká očekávání...

Pokusím se nespoilerovat a nejprve vypíchnout, co se mi na knize líbilo:
- příběhy o historii Eany (hlavně dějiny čarodějnic)
- romantické (byť předvídatelné) linky
- mužské postavy - Shen Lo a Tor jsou nej
- postupná práce s magií

Co se mi na knize nelíbilo:
- kniha má cca 500 stran a 2/3 knihy jsem se solidně nudila
- setkání sester - čekala jsem více dialogů, nebo nějakou bitku mezi nimi...
- velký problém mám s jedním detailem - WREN je prvorozená, takže má “větší nárok na trůn než Rose - docela mi překáží, že na tento drobný detail obě autorky pozapomněly...

Jsem zvědavá na pokračování, ale doufám, že to bude čtivější...

20.03.2024 3 z 5

Ztracen na Hedvábné stezce Ztracen na Hedvábné stezce Martin Půlpán

Pokud nemáte odvahu se z ničeho nic sebrat a vydat se do světa, tak s touto knihou si to můžete zkusit. Autor nás bere do míst, která nejsou cílem cestovních kanceláří a zároveň jsou to právě tyto oblasti, kde nejlépe může návštěvník krajinu (a její lidi a kulturu) poznat.

Co se mi na knize líbilo:
- kvalitní provedení (pevná vazba, zabudovaná záložka, kvalitní papír)
- čtenáře zajímá, co se s cestovatelem bude dít na následující straně - knihu nebudete chtít odložit
- je zde tolika věcí z historie a geografie, že bych se nebála titul doporučit pedagogům, aby z tohto cvalíka vytáhli zajímavé střípky do svých hodin

Co mi na knize vadilo:
- jazyková úroveň - oku češtináře hrubky a překlepy neujdou. Jasně, autor to vypráví stylem - bavím se s kámošem - ale místy ty nepřesnosti komplikují čtení.

#spoluprace

17.03.2024 4 z 5

O kousek šťastnější O kousek šťastnější Derren Brown

Tato útlá knížečka s roztomilým pejskem na obálce nedává čtenáři dopředu poznat, o co přesně jde...
...ano... zařadila bych knihu mezi seberozvojové kousky, ale (podle mého názoru) se nejedná o tipickou příručku, jak si zařídit úžasný život. Autor nás během 17 lekcí/kapitol provede cestou, na jejímž konci bychom si měli uvědomit, co vše v životě máme... co od něj chceme. Kniha je plná hlubokých a zajímavých myšlenek, díky kterým se člověk opravdu dokáže upokojit a na chvíli se od vše osvobodit.
Kniha má svá “ale - ta se ovšem týkají zpracování.

09.03.2024 3 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

(SPOILER) Než se pustím do toho, co mě na knize nebavilo, tak začneme plusy:
- mnoho bytostí (“ras) - je to pestré,
- občas vtipná hláška (bavil mě Mike),
- Spoiler: otravné postavy zemřou (Paul ne).

A co mi na knize vadilo:
- dlouhé popisy (někdy tak dlouhé, že jsem se začala modlit, aby zase došlo na akci - která hned skončila),
- ukňourané postavy (tolik ufňukaných Uršul v jedné knize jsem dlouho nepotkala...),
- mluva “gangster na sílu (nevím, ale občas to na mě působilo dost “uměle a tam, kde by se drsnost hodila, tak se fňukalo),
- Žabka Meg (myslím si, že kdyby tato postava v knize nebyla, tak by se Paul choval mnohem více jako “gangster),
- Paul a převzetí (je škoda, že se tomuto “jevu věnujeme až v závěru, protože by si celý tento “rituál zasloužil větší pozornost).

08.03.2024 3 z 5

Komiksový Clash. První díl Komiksový Clash. První díl Gene Luen Yang

Pokud jste nikdy nesnili o tom, že byste jezdili na praseti... tak po dočtení této knižečky po tom toužit budete!

Nejprve chci vyzdvihnout grafickou stránku - ta je bombastická a dokáže oslovit jak “malé děti, tak i puboše. Já jsem byla mile překvapena - bylo zde hooodně textu!

Příběh je jednodušší (což nebylo na škodu). Přišlo mi, že mnohem větší důraz je kladen na jiné motivy. Během čtení mi několikrát došlo, že nejde jen o komiks, ale i o edukační kousek, který předává dětem zajímavé myšlenky.

Já osobně jsem si zamilovala prasátko Pim (roztomilá a nebezpečná) a z nějakého důvodu mám ráda i Gobliny (asi proto, že mají vlastní řeč, které nikdo nerozumí - ani čtenář). No a nemohu zapomenout na Sonnyho a jeho krystaly.

05.03.2024 5 z 5

Dievča v Londýne Dievča v Londýne Ellie Šedivá

Já nejsem tvor, který by vehledával literaturu o cestování (tady preferuji spíš videa, podcasty apod.), ale tato kniha si mé srdce získala.

I přesto, že se kniha jeví “tlustě, tak se nudit nebudete. Kapitoly jsou krátké. Mnoho příběhů je doplněno o nádherné fotografie (chválím zpracování - výborný papír, na kterém fotky vypadají dobře!).

Autorka nám dává možnost nahlédnout do jejího života. Skrze (nejen) úsměvné momenty nám zprostředková realitu Londýna. To vše doplňuje o zajímavé (nejen) historické pikošky.

Kniha není přeložena do češtiny. Během čtení narazíte na anglicismy. Pokud si s některými slovíčky nebudete vědět rady, tak na konci knihy najdete boží cz/sk slovníček!

ALE - poznámky “pod čarou. Za mě je to velmi rušivý element a moc jsem nepochopila, proč byly použity “takovým způsobem (proč to nebylo shrnuto třeba úplně na konci knihy?).

23.02.2024 4 z 5

Fake over - Konec lžím Fake over - Konec lžím Nereida Carrillo

Tuto knihu by měl nafasovat každý a proč? Protože se mi poslední dobou zdá, že lidstvo a kritické myšlení si podaly ruce a každý si jde svou cestou. I přesto, že je kniha určena spíše dětem, tak se z ní mnohé dozví i dospělák

Kniha je po grafické stránce úžasná. (Nejen) dětem dokáže pomocí jednoduchých a často i vtipných příkladů vysvětlit hodně složité pojmy.

Za velké plus považuji to, že v knize najdete i testové otázky, kde si můžete vyzkoušet, jestli novým slovíčkům a jevům rozumíte.
Super na knize je i to, že nám předkládá seznam nástrojů, které nám mohou pomoci s ověřením pravdivosti informací.
Slovníček na konci - to už je jen sladká tečka.
Tuto knihu by měli pořídit minimálně všechny základky!

19.02.2024 5 z 5

Špetka magie Špetka magie Michelle Harrison

(SPOILER) Vždy mě zajímalo, jak by vypadal příběh Tří bratří z Harryho Pottera, kdyby šlo o sestry. Svým způsobem jsem odpověď nalezla v této knize. Jedná se o oddechové čtení (pokud se ke knize dostane “dospělejší čtenář), ale věřím, že mladší čtenář bude do knihy mnohem více zažranější. Svým způsobem je kniha rozdělena na dvě části - do osvobození vězně 513 a po osvobození vězně 513. Do toho je vložen i příběh o životě Sorši, který je postupně odhalen (a já si jí stihla oblíbit asi ze všech postav nejvíce).

Divokou romantickou linku zde nehledejte. I přesto kniha předává krásné poselství o tom, jak je důležitá rodina. Kvíz na konci knihy mě dost pobavil, ale výsledek ke mně vůbec nesedí... nevadí.
Těším se na další díly!

07.02.2024 4 z 5

Inspilacerace Inspilacerace Libor Kamenský

Já se omlouvám,... ale ještě teď mám záchvat smíchu a nestíhám stírat slzy...
Tuto knihu by si měl pořídit každý a na světě by nebylo místo pro depku...
Uvnitř najdete 163 (de)motivačních citátů... pokud by to někomu nestačilo, tak na profilu autora naleznete další nálož (ne)citátů!

04.02.2024 5 z 5

Pohádky ze skládky Pohádky ze skládky Marek Baroš

Pokud jste stejně jako já vyrostli na Toy Story sérii, tak tato knížka má obdobný nádech. Máme zde panenku Bibi, která během jedné hry přijde o nohu a její holčička - Žanda - hračku tiše odstraní. Bibi se dostává na skládku, kde nachází nové kamarády a zažívá různá dobrodružství (svatbu, stavbu praku, záchranu medvěda atd.).
Vyprávění je rychlé a doplněné o zajímavé ilustrace. Řekla bych, že tato knížka je vhodná pro předškolní děti, ale prvňáka/druháka bych na knize nenechala trénovat čtení - obsahuje těžké slovní obraty.

25.01.2024 4 z 5

Syn podsvětí Syn podsvětí Vladimíra Šebová

Zkusím nejprve na knize ocenit něco, co se mi líbilo:
- pasáže, kde se objevila Morana
- trik s cibulí a jazykem

Co bylo na knize slabé:
> postavy - tuto skupinku “hrdinů bych popsala jako Avengers z Wishe...
> minulost x přítomnost - nejednoznačné přechody (občas oddělené odstavcem, jindy bez výrazného přechodu), člověk se snadno ztratí
> hrubky jak blázen - netuším, kdo dělal korekturu, ale divím se, že to prošlo redaktorem...
> romantické linky - jsou tu hned dvě a ani jedna není dobře uchopena... ta, která by mohla být zajímavá, tak moc prostoru nedostane a ta druhá nedává smysl...

Jsem zvědavá na další tvorbu.

12.01.2024 3 z 5